Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sbwoofer GDN-27-150-4-SS (wreszcie ukończony).

Krychol rc 02 Kwi 2008 21:03 6485 40
  • Witam chciał bym wam zaprezentować mój subwooferek który sam wykonałem. Napędza go wzmacniacz na TDA7294 a dokładniej to kit NE013 z filtrem dolnoprzepustowym NE125.

Kasta wyszła całkiem spora. W końcu to 60L.
    Wrażenia odsłuchowe:
    Muszę przyznać ,że bass mnie mile zaskoczył. Subwoofer schodzi bardzo nisko. Wzmacniacz rozkręcony na 1/5 mocy i gra wyśmienicie.

Zapraszam do komentowania.

Foty (subwoofer z resztą mojego sprzętu):

Fajne!
  • Megger
  • #2 02 Kwi 2008 21:09
    gugus89
    Poziom 14  

Najpierw usuń prowizję, bo nikt nie będzie chciał komentować Twojego projektu..

• #4 02 Kwi 2008 21:28
    Krychol rc
    Poziom 22  

Było szpachlowane lecz nie za dobrze okleiłem.
    Normalnie tego nie widać.
    Czekam na dalsze opinie.

• Megger
  • #5 02 Kwi 2008 21:54
    UnnamedByMazek
    Poziom 12  

Witam. Odrazu mi wpady w oko Obudowy slupki Diory Tez takie kiedys mialem tylko, ze orginalne cale. A co do Subwoofera to przednia scianka nie jest dociagnieta, a głośnik chyba ma za maly BR ale jak kto woli :P.

• #6 02 Kwi 2008 21:59
    izbic
    Poziom 28  

Więc ja troszke ponarzekam...skrzynia za duża o jakieś 20l no może troszke mniej, mogleś to chociaż jakoś okleić porządnie. Za słaby wzmak sprawia, że w takiej obudowie ten głośnik muli niemiłosiernie...ocena 2/5.

• #7 02 Kwi 2008 22:04
    Krychol rc
    Poziom 22  

Skrzynia za duża?
    W winisd tak mi wyliczyło!!!!!
    Forumowicze mówili żebym zrobił 80L ewentualnie wystarczy 60L.
    Głośnik wcale nie muli. A Wzmacniacz to może powinienem dać od razu z 1000W? Także jego mi polecili forumowicze. Niczego sam nie wybierałem.
    Co do niedociągnięć to z przodu ich ni ma (może tak na zdjęciach widać).
    O co chodzi z Diorami? Całe są orginalne ani 1 głośnik nie był wymieniony.

• #8 02 Kwi 2008 22:08
    izbic
    Poziom 28  

Ja mam dokładnie ten sam głosnik w 50l i uważam, że troszke za duża skrzynia dla niego, no ale jeśli graj jak oczekujesz to dobrze.

• #9 02 Kwi 2008 22:10
    Mody
    Poziom 25  

Obudowa za duża ale tylko o 10 litrów. Idealna
    obudowa dla tego głośnika to 50 litrów strojona na 35Hz.
    Wzmacniacz na TDA7294 jest troszkę za słaby, minimum dla tego głośnika to 75W.

Pozdrawiam

• Megger
  • #10 02 Kwi 2008 22:13
    DRAGE
    Poziom 12  

ile ten kit wzmaka kosztowal ciebie?

• #11 02 Kwi 2008 22:16
    Krychol rc
    Poziom 22  

Cały wzmacniacz koło 200zł
    Kit NE013 to 40zł a NE125 to 24zł
    No wzmacniacz ma 100W (wiem że tyle nie wyciągnie ,ok 70W).
    Myślę że jest ok.

• #12 02 Kwi 2008 22:50
    dzikchu
    Poziom 13  

obudowa za duża, choć winISD pokazuje ładną charakterystyke i niskie zejście co jest prawda, ale zwróc uwagę na wytrzymałość mocową głosnika w tak dużej obudowie, nie wspominając już o impulsie. Głosnik musi strasznie mulić. Ja mam ten głośnik włożony w obudowe 40 litrów i gra bardzo dobrze, nie ma problemu z impulsem i mocą. W dodatku BR ma za mała średnice według mnie, pewnie słychać jest świst powietrza przy głośniejszym graniu. Cieszy jednak fakt, że sam zrobiłeś do niego wzmacniacz, a nie kupowałeś gotowy panel ze wzmacniaczem.

Mody napisał:
    Idealna obudowa dla tego głośnika to 50 litrów strojona na 35Hz.

Pozdrawiam

Co Ty piszesz wogóle człowieku? przy takim strojeniu wykres wyglada tak
    podbicie o 3 dB, tragedia.... :|

• #13 02 Kwi 2008 22:54
    Krychol rc
    Poziom 22  

Mam 15 lat i o wszystko pytałem na elektrodzie ,nic nie robiłem sam. Tak mi doradzili. Nie słychać świstu na bass reflexe.

• #14 02 Kwi 2008 23:01
    dzikchu
    Poziom 13  

dobrze, że pytałeś sie ludzi z elektrody o rady przy konstrukcji Suba, a nie jak większość pakowałeś niewiadomo jaki głosnik w niewiadomo jaką budę, a potem w opisie DIY "bass normalnie trzęsie całym domem"

Szczerze Ci powiem, że ja na Twoim miejscu zmniejszył bym objętość obudowy np robiąć oddzielną komorę na wzmacniacz. Ale wybór oczywiście należy do Ciebie.

Podsumowując, żeby nie było że tylko negatywy widzę ;) podoba mi sie wybór głośnika, samodzielnie zrobiony wzmacniacz i zestaw z którym to wspołgra :)

• #15 03 Kwi 2008 08:35
    Krychol rc
    Poziom 22  

Obecnie to gra z ZG30 tonsila. Lecz i w tych kolumnach muszę powymieniać głośniki na orginalne.
    Jak mam zmniejszyć objętość skrzyni skoro wzmacniacz mam w osobnej obudowie.
    Może jakiś inny sposób?

• #16 03 Kwi 2008 08:39
    Ireneo
    Poziom 39  

A jak dasz głośno i poczekasz kilka minut to słychać w głośniku trzaski.?Ja zrobiłem tez na tda 7294 i jest ok dopóki się nie nagrzeje później "strzela " w głośniku.Przestygnie i jest ok

• #17 03 Kwi 2008 09:20
    Krychol rc
    Poziom 22  

Niby jakie trzaski?
    Ja myślę że tda7294 wystarczy.
    Co do parametrów to tak mi wyliczył WinISD.
    Mówicie że program kłamie?

Dodano po 12 [minuty]:

Czy jak by zmniejszył skrzynię to bass by tak nie buczał?

Dodano po 17 [sekundy]:

Dodano po 8 [sekundy]:

• #18 03 Kwi 2008 09:37
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Witam! Ja bym tak nie ufał do końca temu co program wyliczy wiem z własnego doświadczenia że jak wsadziłem ten głośnik do obudowy 50L to z początku może i było fajnie sub nisko schodził i w ogule ale potem zaczeło mnie denerwować jego straszne mulenie nie raz po godzinie słuchania tak mnie bolała głowa że brak mi słów, zmieniałem obudowę na mniejszą (39L) zestroiłem na około 27Hz i efekt się od razu poprawił :D a kto ci takich głupot naopowiadał że ten głośnik wsadza się do 80L przecież w 80L to by nie miało by żadnej wytrzymałości mocowej a o impulsie już nie wspomnę, druga sprawa ja w swoim subie również miałem TDA7294 grało to jakiś miesiąc puźniej zmieniłem go na holtona200 i od tego momentu już nigdzie już nigdy nigdzie nie wsadzę TDA7294, czemu? bo on nie potrafi zapanować nad głośnikiem! może i nadaje się do głośnika 16-20cm ale nie do tego, i proszę cię nie obrażaj się tak tylko posłuchaj trochę nas, przecież nikt na złość nie chce ci tu nic napisać chcemy ci pomóc :D:D co do twojej konstrukcji to można tylko pogratulować bo teraz mało ludzi w twoim wieku podejmuje się samodzielnego budowania kolumn i tego właśnie ci gratuluje:D:D
    Pozdrawiam!

• #19 03 Kwi 2008 10:36
    Mody
    Poziom 25  

dzikchu napisał:

Mody napisał:
    Idealna obudowa dla tego głośnika to 50 litrów strojona na 35Hz.

Pozdrawiam

Co Ty piszesz w ogóle człowieku? przy takim strojeniu wykres wyglada tak
    podbicie o 3 dB, tragedia.... :|

Mam ten głośnik i przy takiej objętości i strojeniu nadaje się na kina domowego.
    Do muzyki sprawdza się w 40 - 50 litrach strojenie na około 27 - 30Hz.
    Zauważyłem też, że przy niższym strojeniu trochę są wyższe opóźnienia i zaczyna lekko mulić.
    Do symulacji polecam BassBox, który daje bardziej wiarygodne wyniki.

Pozdrawiam

• #20 03 Kwi 2008 13:32
    Babka
    Poziom 14  

Witam.
    Gratuluje wykonania samemu zestawu, nawiązując do symulacji komputerowych to wszystko jest ok ale do pewnego stopnia. Mianowicie program nigdy nie będzie uwzględniał realnych parametrów głośnika. W tym przypadku gdzie stosujesz tego typu głośnik, który raczej nie jest z wyższej półki możesz się trochę przeliczyć z symulacjami. Wynika to po prostu iż każdy egzemplarz będzie odbiegał parametrami od tych co podaje producent. Jedynie głośniki, które przechodzą w miarę wnikliwą kontrolę jakości produkcji mają powtarzalne swoje parametry w seryjnej produkcji. W twoim przypadku wziął bym sie za pomiary zrobionego zestawu. Najważniejszą sprawą jest dobór długości otworu, nie trzeba do tego skomplikowanych urządzeń. Najważniejszy jest miernik, rezystor no i komputer, który będzie pełnił rolę generatora małych częstotliwości. Trzeba zmierzyć impedancje zestawu, która nam dużo powie o tym czy zestroiliśmy jak należy otwór.
    Jak będziesz miał pytania to zapraszam.

• #21 03 Kwi 2008 14:48
    mskojon
    Poziom 31  

dzikchu: Podbicie o 3db to tragedia? Może wyjaśnisz dlaczego?

Mialem ten glosnik w 60L strojonych na 27Hz, grał donośnym głębokim basem, ale raczej nie do słuchania w domu bo jakość dźwięku była słaba, poza tym wytrzymałość mocowa była bardzo mizerna, jak podkręciłem wzmacniacz do połowy (n-mosfet ok.130w) to walił o nadbiegunnik.
    Zmniejszyłem obudowę do ok 46L i zmieniłem strojenie na ok 32Hz. Stuka o nadbiegunnik tylko przy odkręconym na maksa potencjometrze w utworach z głębokim basem, poza tym impuls jest dużo lepszy, głośnik gra precyzyjniej.

Aha. WinIsd kłamie :)

• #22 03 Kwi 2008 15:38
    DJ Max
    Poziom 30  

Przede wszystkim należy pamiętać, że wykres w WinIsd to nie wykres przenoszenia zestawu. Taka górka 3db może być idealna jeśli np. głośnik ma 3db mniej przy tej częstotliwości, wtedy dłużej uzyskamy płaską ch-kę.

• #23 03 Kwi 2008 17:05
    Krychol rc
    Poziom 22  

No to co mam zrobić w środku obudowy?
    Powklejać kawałki drewna? Ale jak wtedy obliczę objętość? Moja kasta ma dokładnie 59L. Czy można do środka na każą ściankę dołożyć styropian 5cm?
    I go okleić wygłuszaną?

Dodano po 18 [minuty]:

5cm to za dużo dołożył by styropian 3cm na dwie boczne ścianki. Wtedy wewnętrzne wymiary będą 26,4cm*26,4cm*56,4cm i wyjdzie 39 litrów (liczmy 40).

Dodano po 16 [minuty]:

Zmienię tę obudowę ale czy jesteście nie na 100% ale na 1000000% pewni ,że będzie już ok.?
    Tu posty gdzie dobierałem obudowę:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ubwoofer&sid=6894e9e2c0fe6cf5fe35f18c21d30b58

Dodano po 41 [minuty]:

Przepraszam za zmyły. Po dodaniu styropianu 5cm na dwie boczne środkowe ścianki będzie miał wymiary wewnętrzne 22,4*32,4*56,4 i to będzie 40L.
    Co wy na to?

• #24 03 Kwi 2008 22:02
    Babka
    Poziom 14  

No widzę że tu zrobili zamieszanie koledze w głowie, który sam nie wie co ma dalej zrobić.
    Po pierwsze objętość obudowy masz dobrą, nie sugeruj się opiniami że jak się zmniejszy litraż to lepiej gra. Trzeba zestroić najpierw obudowę dopiero można mówić coś o jej brzmieniu. Dla tego głośnika obudowa 50-60 l jest w sam raz, natomiast poniżej 40 L to już będzie ryzyko, nie mówię że nie będzie grało, ale nie wyciśniemy wtedy z głośnika wszystkiego.
    Po drugie zmontuj sobie na szybko układ do zgrubnego pomiaru impedancji zestawu , nic prostszego będzie potrzebny 1 rezystor 50-200 Ω, woltomierz i komputer z programem do generacji dźwięku w zakresie 15-150hz, z tego co pamiętam WinIsd to ma wbudowany generator. Rezystor wpinasz w szereg z zestawem np. w "plusowe" zasilanie głośnika. Podłączasz równolegle do głośnika woltomierz AC, komputer do wzmacniacza no i uruchamiasz generator. Włączasz wzmacniacz i tak sygnał dobierasz by nie był za duży, około 2V.
    Robisz pomiar, dla częstotliwości od 15Hz do 150hz, ale spisujesz pomiary co 1Hz dla częstotliwości od 15-45hz, natomiast powyżej czyli od 45-150Hz pomiary robisz rzadziej co 5Hz.
    Wykreślasz charakterystykę, oś x-częstotliwość, oś y- impedancja.
    Jeśli jest podobna do wykresów poniżej:
    1. Za mała częstotliwość obudowy, trzeba zmniejszyć długość otworu lub zwiększyć szerokość otworu.
    2. Za duża częstotliwość rezonansu obudowy, trzeba zwiększyć długość otworu lub zmniejszyć jego średnicę.
    3. Obudowa zestrojona prawidłowo, rezonans obudowy został "spłaszczony"-stłumiony na dwa małe o tych samych warotściach impedancji.

Najszybszą metodą jest pomiar za pomocą miernika "wzkazówkowego" i płynnej zmiany częstotliwości, wtedy widzimy naocznie czy mamy dwa takie same maksima czy też różnią się od siebie, czyli jedno jest większe a drugie mniejsze lub odwrotnie.
    Jak są jakieś niejasności to śmiało pytaj

• #25 03 Kwi 2008 22:53
    Krychol rc
    Poziom 22  

Połączenie ma wyglądać tak?

No i czy wzmaka podłączyć bezpośrednio do wyjścia głośników w kapie? A i czy woltomierz po wyjściu?
    Nie rozumiem tego strojenia mógł bym prosić jakoś jaśniej?

• #26 03 Kwi 2008 23:16
    Babka
    Poziom 14  

Rezystor wstaw pomiędzy wzmacniacz a głośnik, jutro opiszę ci dokładniej jak masz pomierzyć, pozdrawiam

• #27 04 Kwi 2008 08:36
    Krychol rc
    Poziom 22  

Tak ?
    Woltomierz przed czy po rezystorze czy nie ma większego znaczenia?

Jak można zestroić obudowę? Skoro ją się podłączy do kąpa to tylko testy przeprowadzę. Sorry ale nic z tego nie zrozumiałem.

• #28 04 Kwi 2008 08:44
    DJ Max
    Poziom 30  

Krychol rc napisał:
    Jak można zestroić obudowę? Skoro ją się podłączy do kąpa to tylko testy przeprowadzę. Sorry ale nic z tego nie zrozumiałem.

Przecież to już było napisane. Wystarczy przeczytać.
    Babka napisał:

1. Za mała częstotliwość obudowy, trzeba zmniejszyć długość otworu lub zwiększyć szerokość otworu.
    2. Za duża częstotliwość rezonansu obudowy, trzeba zwiększyć długość otworu lub zmniejszyć jego średnicę.
    3. Obudowa zestrojona prawidłowo, rezonans obudowy został "spłaszczony"-stłumiony na dwa małe o tych samych warotściach impedancji.

• #29 04 Kwi 2008 09:25
    Krychol rc
    Poziom 22  

OK
    Ale czy wytłumaczysz mi dokładnie krok po kroku jak to zrobić?

• #30 04 Kwi 2008 09:33
    Babka
    Poziom 14  

Krychol rc napisał:
    Tak ?
    Woltomierz przed czy po rezystorze czy nie ma większego znaczenia?

Witam.
    Właśnie tak powinno to być połączone jak na twoim rysunku.
    1. Włączasz generator w Winisd, ustaw częstotliwość 100Hz
    2. Dobierz tak położenie potencjometru głośności by było słychać ton z głośnika i aby miernik wskazał od 1V-2V AC
    3. Wykorzystaj plik, który podsyłam, zawiera on tabele do pomiarów.
    4. Ustaw w generatorze 15hz i odczytaj napięcie na woltomierzu, pomiar zapisz do tabeli. Tak samo zrób dla innych częstotliwości.
    5. Zrób wykres oś x->częstotliwość, oś y-> napięcie.
    Powinieneś otrzymać jeden z trzech wykresów, które ci wcześniej pokazałem.
    6. Zestrój obudowę wg. moich wskazówek by twój wykres przypominał dwie "doliny" o takich samych szczytach.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME