Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uklad kluczujacy ? Jak to zrobic?

Kvasir 02 Kwi 2008 22:30 900 3
  • #1 02 Kwi 2008 22:30
    Kvasir
    Poziom 11  

Witam, potrzebuje ukladzik ktory bedzie z napiecia stalego 230V dawal napiecie 230V (okolo...) o regulowanej czestotliwosci od dajmy na to 0.5hz do 2hz .... Mozna to zrobic w ten sposob ? : niesmiertelny ne555 i na 3 nozke triak,badz tyrystor ? , Jakis inny pomysl ? Ogolnie chodzi mi o samo kluczowanie, zamiast ne555 wrzucilbym ewentualnie uC.....

Dzieki za info, pozdrawiam
    Krzysztof Chudzicki

edit: jezeli kazdy moj post ma byc zglaszany do moderacji to ja bardzo dziekuje... Pozdrawiam moderatora...

0 3
  • #2 02 Kwi 2008 23:50
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Kvasir napisał:
    Witam, potrzebuje ukladzik ktory bedzie z napiecia stalego 230V dawal napiecie 230V (okolo...) o regulowanej czestotliwosci od dajmy na to 0.5hz do 2hz .... Mozna to zrobic w ten sposob ? : niesmiertelny ne555 i na 3 nozke triak,badz tyrystor ? , Jakis inny pomysl ? Ogolnie chodzi mi o samo kluczowanie, zamiast ne555 wrzucilbym ewentualnie uC.....
    Jednofazowy falownik z modulacją szerokości impulsu, to jest rozsądne rozwiązanie.
    Nic nie napisałeś o wartości prądu obciążenia tego układu, a to bardzo ważny parametr.

Pozdrawiam

0
  • #3 03 Kwi 2008 00:33
    Kvasir
    Poziom 11  

Jakies 12A obciazenia
    edit: A da sie to jakos , nie wiem prosciej ? bez falownika ? myslalem ze wystarczy zrobic to nazasadzie ne555 podaje co sekunde impuls zalaczajacy podawany np na tyrystor, czy nawet zwykly przekaznik i juz....

0
  • #4 03 Kwi 2008 01:11
    Quarz
    Poziom 43  

Kvasir napisał:
    Jakies 12A obciazenia
    edit: A da sie to jakos , nie wiem prosciej ? bez falownika ? myslalem ze wystarczy zrobic to nazasadzie ne555 podaje co sekunde impuls zalaczajacy podawany np na tyrystor, czy nawet zwykly przekaznik i juz....
    To napiszesz dokładnie co jest tym obciążeniem i jaki ma być przebieg (kształt) tego napięcia...
    Skoroś napisał o zmiennej częstotliwości napięcia i uzyskiwanego z napięcia stałego, to pierwsze skojarzenie będzie, przynajmniej u mnie, z falownikiem.
    Znakomita większość tyrystorów włączanych w obwodzie prądu stałego wymaga skomplikowanych układów służących do ich wyłączania - komutacja wymuszona - więc chyba nie tędy droga.

0