Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - co i jak?

04 Kwi 2008 02:52 11748 7
  • Poziom 10  
    Witam...

Jestem zainteresowany założeniem ogrzewania podłogowego w mieszkaniu które remontuje...

Niestety brakuje mi troszeczkę wiedzy szczegółowej w kwestii doboru i montażu...

Założenia są następujące:

Mieszkanie jest dobrze izolowane (ocieplony blok, nowe okna) posiada wydajne, nie limitowane centralne ogrzewanie...

Ogrzewanie podłogi ma służyć wyłacznie do lekkiego podgrzewania podłogi do temperatury 'przyjaznej dla stóp' bynajmniej nie ma służyć do ogrzewania pomieszczenia...

po kolei:

1) Łazienka 0,62m² do podgrzania (Terakota, możliwość wykonania wylewki betonowej do ok 2cm)
    2) Kuchnia 1,97m² do podgrzania (Terakota bezpośrednio przyklejana na starą wylewkę)
    3) Przedpokój 2,39m² do podgrzania (Panele podłogowe MDF 8mm ułożone na 5mm piance na starej wylewce)
    4) Pokój duży 6,79m kw do podgrzania (Panele podłogowe MDF 8mm ułożone na 5mm piance na starej wylewce)

Zakładam
    150W/m² do łazienki,
    120W/m² do kuchni
    100W/m² do pokoju oraz przedpokoju

Przy tych założeniach wyszło mi ok 125m drutu grzewczego 10W/m(sumarycznie ok 1250W co bynajmniej nie nadwyręży sieci elektryczniej)...

A teraz pytania...

1) przede wszystkim czy moje wyliczenia i założenia sa prawidłowe...
    2) Jak wygląda kwestia montażu ogrzewania pod panelami podłogowymi MDF, czy trzeba dokładać dodatkowe izolacje na przewodach (np taśma aluminiowa) itp.
    3) W jaki sposób wygląda zakańczanie/podłączanie przewodów do zasilania... czy mogę zakupić 130m przewodu, ułożyć go tak jak mi sie to podoba, następnie uciąć, zagnieść końcówki z przewodem zasilającym (np tulejką miedzianą) a na końcu przewodu połączyć obie końcówki oraz zaizolować (jeśli tak, to jakie są wytyczne)... Czy też musi to zostać wykonane przez Producenta.

Niestety sprzedawca którego spytałem o dokładnie to samo, jedynie przedstawił mi 'ofertę mat i przewodów' nie odpowiadając na żadne pytanie...

Pomóżcie

Pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 23  
    No to od początku...1] Musisz to rozbić na pomieszczenia-jedyny wyjątek to pomieszczenia połączone-ale tu takich nie ma.2] Jeśli dasz kabel grzewczy to moc 120W/m jest do zrealizowania-przy matach trochę to wymaga pracy.3] Pod panele max 100W/m i termostat 2 czujnikowy-podłoga-powietrze! Panele bezklejowe! Kabelki przykrywamy klejem elastycznym lub wylewką jastrychową samopoziomującą[ale nie pierwszą lepszą!] 4] Przewody najlepiej kupić gotowe to czy DEVI,Luxbud,Elektra czy inne zależy od kwoty jaką dysponuje klient-oprócz ceny różnią się zapisami gwarancyjnymi.Sam możesz zakończyć kabel-tylko kto da na to gwarancję?Na moc kabla i na trwałość połączenia? Na rysunku dodałem część do ogrzania w pokoju-przy tak małych grubościach nie występuje prawie efekt dogrzania stref sąsiadujących-a to niemiłe uczucie stać jedną nogą na ciepłym,a drugą nie... No i kwestia termostatów-każde pomieszczenie osobny,nie dla komfortu,ale dla bezpieczeństwa kabli grzewczych!
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 14  
    Jeśli ogrzewanie ma być zamontowane bezpośrednio pod terakotą i pod panelami, to żadnych przewodów grzejnych, tylko i wyłącznie maty grzejne.

Tak więc do łazienki najmniejszą matę grzejną 0,6m2 wklejoną w warstwę elastycznego kleju do płytek.

Do kuchni jeśli się zmieści to mata 2m2 również wklejona w warstwę elastycznego kleju do płytek.

Natomiast do przedpokoju i dużego pokoju najlepiej zastosować specjalną aluminiową matę grzejną do ogrzewania podłóg panelowych. Taką matę kładzie się bezpośrednio pod panelami, bez konieczności wylewania posadzki, czy "zaciągania" maty klejem do płytek.

Tak więc jeśli chodzi o maty to proponuję do łazienki matę: mata grzejna MTW 0,6m2 96W

do kuchni proponuję: mata grzejna MS300 2m2

do przedpokoju proponuję: mata grzejna AL 2m2

do dużego pokoju: mata grzejna AL 6m2

Pozostaje jeszcze problem wyboru odpowiedniego regulatora temperatury (do każdego pomieszczenia oddzielny) . Z postu wynika, że ogrzewanie podłogowe ma służyć do uzyskania efektu ciepłej podłogi - w takim przypadku należy wybrać regulator z czujnikiem podłogowym, ewentualnie z dwoma czujnikami, ale z możliwością wyłączenia czujnika powietrznego.

Zwracając uwagę, że jedna z mat będzie zainstalowana w łazience, należy pamiętać, że nie zaleca się instalowania regulatora temperatury wewnątrz łazienki, ze względu na szkodliwą dla jego funkcjonowania wilgoć. Najlepiej jest zamontować regulator na zewnątrz łazienki, np. przy wejściu, a tylko czujnik podłogowy razem z matą w łazience.

Jednakże gdyby konieczne było zainstalowanie regulatora wewnątrz łazienki, to należy zwrócić uwagę, aby był to regulator o stopniu ochrony minimum IP21. Taki regulator można zamontować w łazience w III strefie, czyli w odległości większej niż 60cm od brzegu wanny lub brodzika. Jeśli regulator ma niższy stopień ochrony, np. IP20 to zgodnie z przepisami nie powinien być zamontowany wewnątrz łazienki.

Dobrą ofertę na regulatory temperatury można znaleźć tutaj: regulatory temperatury
  • Poziom 23  
    [quote="e-multimax.pl"]Jeśli ogrzewanie ma być zamontowane bezpośrednio pod terakotą i pod panelami, to żadnych przewodów grzejnych tylko mata

a dlaczego?! :shocked!: czy można to jakoś uzasadnić? czy "bo tak..."!?
  • Poziom 14  
    Przede wszystkim dlatego, że maty grzejne są znacznie cieńsze od przewodów grzejnych. Poza tym podłożem nośnym maty grzejnej pod płytki jest siatka (bawełniana lub z włókna szklanego), która w połączeniu z klejem do płytek wzmacnia posadzkę.

Przykładowo przewody grzejne do ogrzewana podłogowego mają grubość około 5mm, jeśli doliczymy do tego taśmę montażową to wyjdzie grubość około 7mm - a to aby przynajmniej minimalnie przykryć klejem wymaga warstwy kleju min. 1cm.

Najcieńsze maty grzejne mają 2,5mm grubości, czy to sprawia różnicę?

Poza tym każdy producent przewodów i mat grzejnych w zastosowaniach wskazuje, na montaż przewodów w wylewce betonowej, natomiast montaż mat grzejnych jest zalecany w kleju pod płytkami.....

Natomiast jeśli chodzi o aluminiowe maty pod panele, to montuje się je bezpośrednio między warstwą izolacji, a panelami podłogowymi. Osnowa aluminiowa gwarantuje równomierne rozprowadzanie ciepła, a moc 60W/m2 jest na tyle mała, że nie ma obaw o przegrzanie paneli.

Więc po co zalewać betonem przewody grzejne pod panelami, jak można zastosować specjalną matę grzejną bez konieczności zalewania betonem?

Oczywiście moc 60W/m2 nie ogrzeje całego pomieszczenia, więc może służyć tylko jako ogrzewanie dodatkowe do uzyskania efektu "ciepłej podłogi".

Ale należy też zwrócić uwagę, że jeśli ogrzewanie podłogowe ma być głównym źródłem ciepła, to najlepiej aby podłoga była kamienna, np. terakota, gres, itp. - ze względu na lepsze od paneli przewodzenie ciepła i możliwość zamontowania większej mocy na 1m2.
  • Poziom 23  
    dużo napisane to fakt,ale nie każdy wykonuje takie ogrzewanie w budynku podczas remontu.Podczas budowy domu problemem nie jest beton-można go dać na wylewkę ile się chce-tyle,że trzeba to wcześniej zaplanować.Systemy elektryczne swe zalety przedstawiają najczęściej w połączeniu z możliwościami zasilania z II taryfy.Wtedy kable zalane w sensownej grubości płycie betonowej mają gdzie gromadzić ciepło.Dodatkowo odpowiednio gruba warstwa styropianu pod tą wylewką chroni ciepło przed ucieczką w innych kierunkach.Kable są zdecydowanie tańsze,na dodatek dużo łatwiej dobrać moc do pomieszczenia i ułożenie do kształtu.Z mocą 60w/m2 się nie spotkałem w matach...choć nie twierdzę,że takich nie ma.100w/m2 wystarcza do ogrzania pomieszczenia,a termostat z dwoma czujnikami radzi sobie z problemem przegrzania rewelacyjnie.pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    w treści było wyraźnie zaznaczone, że montaż na etapie remontu, dlatego zaproponowałem maty grzejne.

W przypadku paneli podłogowych poza ograniczeniem maksymalnej temperatury podłogi należy wziąć pod uwagę również szybkość nagrzewania. Im wyższa moc, tym większa szybkość nagrzewania, a to dla paneli podłogowych nie jest dobre.