Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik poziomu cieczy w szklanej komorze

Prot1976 04 Kwi 2008 22:48 2493 12
  • #1 04 Kwi 2008 22:48
    Prot1976
    Poziom 9  

Witam

chce wykonać czujnik poziomu cieczy w szklanej komorze, niemożliwe jest zainstalowanie w niej jakiejkolwiek elektroniki ale można zastosować mechanikę. Nie wiem jaki można zastosować detektor który będzie reagował na "wskaźnik" metalowy który będzie za szybą.

Jeśli umieściłem temat w złym miejscu proszę o przeniesienie, jeśli w dobrym proszę o pytania i sugestie

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #2 04 Kwi 2008 23:14
    elster
    Poziom 13  

Jeżeli wskaźnik metalowy - to najprostszym rozwiązaniem jest chyba czujnik indukcyjny.

• #3 04 Kwi 2008 23:45
    Prot1976
    Poziom 9  

jestem laikiem w temacie elektroniki, czy mógłbyś mi podać jaki czujnik?
    a już zupełnym luksusem byłoby wyjaśnienie jak to działa i jak to wykonać.
    Przepraszam ale jestem tylko "wizjonerem"

Pomysły owszem , gorzej z wykonaniem

Pozdrawiam i przyjemności w weekend życze

• Pomocny post
    #4 05 Kwi 2008 00:07
    Fyszo
    Spec od GSM

Jeśli pomiar ma być kilku punktowy to prostym rozwiązaniem są kontaktrony i 'pływający' magnes w bocznej rurce.

• Pomocny post
    #5 05 Kwi 2008 11:52
    elster
    Poziom 13  

Czujnik indukcyjny to powszechnie stosowany w przemyśle element wykrywający metalowy obiekt w strefie działania detektora. Typowe zasilanie to 10-30VDC oraz 230VAC. Może być wykonany jako 3-przewodowy ( zasilanie + wyjście na element wykonawczy, n.p. przekażnik) lub 2-przewodowy z elementem wykonawczym włączonym w szereg. Dobierając strefę działania należy pamiętać, że dla niektórych metali należy ją zwiększyć o współczynnik określany przez producentów. Szkło nie stanowi tu bariery.

• Pomocny post
    #8 06 Kwi 2008 10:22
    kleki
    Poziom 28  

A może da rady zastosować pomiar różnicy ciśnień?

• Pomocny post
    #9 06 Kwi 2008 13:13
    jatzek j
    Poziom 21  

Siemanko.Panowie ,a może prosty ,standardowy i tani czujnik[sonda] kontaktronowy.Dla niewtajemniczonych jest to,,rurka'' z materiału,który ,,przepuszcza'' pole magnetyczne magnesu trwałego np. tworzywo sztuczne,mosiądz, miedż.Denko ,,rurki'' oczywiście zamknięte.Wewnątrz ,,zestaw kontaktronów'' z wyprowadzonymi przewodami.Banalnie prosty pływak-pierścień[krążek] z korka z umieszczonymi w środku magnesami trwałymi.Dlaczego pierścień?Ponieważ w środku pierścienia znajduje się nasza ,,rura''.Trwały, prosty do wykonania.Oczywiście ma wady.Dokładność[precyzja]pomiarów zależy od:wielkości,jakości kontaktronów oraz wielkości pływaka.Częściowo można to wyeliminować poprzez zastosowanie kilku pojedyńczych czujników [sond].Analogicznie można w wypadku Twojego,,akwarium''przenieść czujniki[kontaktrony]za szkło,a w środku pozostawić tylko pływak.

• #10 12 Kwi 2008 22:25
    Prot1976
    Poziom 9  

Przepraszam

jak powiedziałem jestem laikiem.

zbiornik to raczej komora w której jest wanienka z wodą, nie ma możliwości wprowadzenia jakiegokolwiek okablowania do komory, sygnalizowany ma być tylko poziom minimum i nic więcej.

nie wiem czy dobrze myślę ale myślę o czymś "płaskim" przyklejanym do szklanych drzwi komory, mam wizje co do mechanicznego rozwiązania "wskaźnika" który będzie przesuwał sie po szybie ale nie wiem jak rozwiązać kwestie elektroniki.

dodam że między drzwiami szklanymi a "głownymi" drzwiami a jest max 10mm.

sygnał ma być zapaleniem diody i/lub dźwiękiem

raz jeszcze przepraszam za niedopowiedzenia

Dodano po 2 [minuty]:

punkty pomógł dla wszystkich
    za zaangażowanie i próbę pomocy dla CIEMNEGO

• #11 13 Kwi 2008 00:33
    Fyszo
    Spec od GSM

Przyklej do ścianki zbiornika rurkę szklaną lub plastikową. Na kawałku korka (taki materiał) umieść magnesik tak aby pływał na powierzchni i mieścił się w tej rureczce, oczywiście taki pływak umieśc w tej rureczce. Od zewnątrz przy tej rurce umieść kontaktron na odpowiedniej wysokości (rurka jest wewnątrz w cieczy, kontaktron na zewnątrz). Masz w ten sposób styki załączane przy osiągnięciu przez magnesik wysokości na której przykleiłeś kontaktron. Możesz do tego podłączyć zasilacz i przez styk kontaktronu sterować dzwonkiem lub żaróweczką.

• #12 13 Kwi 2008 08:31
    MAJSTER XXL
    Poziom 29  

To co napisał Fyszo jest dobrym rozwiązaniem, ale ma jedną wadę: po osiągnięciu stanu minimum cieczy kontaktron zadziała, ale po jeszcze większym obniżeniu poziomu wody już nie pokaże błędu. Musisz w układzie z kontaktronem zastosować przekaźnik z tak zwanym trybem podłączenia na samopodtrzymanie, wtedy gdy tylko kontaktron zadziała raz, to niezależnie czy za chwilę tej wody przybędzie czy jeszcze ubędzie to sygnał błędu bedzie tak długo trwał, aż nie rozłączysz zasilania przekaźnika. A pod przekaźnik to sobie możesz podłączyć dowolne alarmy.

• #13 13 Kwi 2008 12:19
    Prot1976
    Poziom 9  

Dziękuje za pomoc.

jak tylko zmontuje układ dam znać jak się sprawuje

Pozdrawiam

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo