Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik poziomu cieczy w szklanej komorze

04 Kwi 2008 22:48 2694 12
 • Poziom 10  
  Witam

  chce wykonać czujnik poziomu cieczy w szklanej komorze, niemożliwe jest zainstalowanie w niej jakiejkolwiek elektroniki ale można zastosować mechanikę. Nie wiem jaki można zastosować detektor który będzie reagował na "wskaźnik" metalowy który będzie za szybą.

  Jeśli umieściłem temat w złym miejscu proszę o przeniesienie, jeśli w dobrym proszę o pytania i sugestie

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Jeżeli wskaźnik metalowy - to najprostszym rozwiązaniem jest chyba czujnik indukcyjny.
 • Poziom 10  
  jestem laikiem w temacie elektroniki, czy mógłbyś mi podać jaki czujnik?
  a już zupełnym luksusem byłoby wyjaśnienie jak to działa i jak to wykonać.
  Przepraszam ale jestem tylko "wizjonerem"

  Pomysły owszem , gorzej z wykonaniem

  Pozdrawiam i przyjemności w weekend życze
 • Pomocny post
  Spec od GSM
  Jeśli pomiar ma być kilku punktowy to prostym rozwiązaniem są kontaktrony i 'pływający' magnes w bocznej rurce.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Czujnik indukcyjny to powszechnie stosowany w przemyśle element wykrywający metalowy obiekt w strefie działania detektora. Typowe zasilanie to 10-30VDC oraz 230VAC. Może być wykonany jako 3-przewodowy ( zasilanie + wyjście na element wykonawczy, n.p. przekażnik) lub 2-przewodowy z elementem wykonawczym włączonym w szereg. Dobierając strefę działania należy pamiętać, że dla niektórych metali należy ją zwiększyć o współczynnik określany przez producentów. Szkło nie stanowi tu bariery.
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  A może da rady zastosować pomiar różnicy ciśnień?
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Siemanko.Panowie ,a może prosty ,standardowy i tani czujnik[sonda] kontaktronowy.Dla niewtajemniczonych jest to,,rurka'' z materiału,który ,,przepuszcza'' pole magnetyczne magnesu trwałego np. tworzywo sztuczne,mosiądz, miedż.Denko ,,rurki'' oczywiście zamknięte.Wewnątrz ,,zestaw kontaktronów'' z wyprowadzonymi przewodami.Banalnie prosty pływak-pierścień[krążek] z korka z umieszczonymi w środku magnesami trwałymi.Dlaczego pierścień?Ponieważ w środku pierścienia znajduje się nasza ,,rura''.Trwały, prosty do wykonania.Oczywiście ma wady.Dokładność[precyzja]pomiarów zależy od:wielkości,jakości kontaktronów oraz wielkości pływaka.Częściowo można to wyeliminować poprzez zastosowanie kilku pojedyńczych czujników [sond].Analogicznie można w wypadku Twojego,,akwarium''przenieść czujniki[kontaktrony]za szkło,a w środku pozostawić tylko pływak.
 • Poziom 10  
  Przepraszam

  jak powiedziałem jestem laikiem.

  zbiornik to raczej komora w której jest wanienka z wodą, nie ma możliwości wprowadzenia jakiegokolwiek okablowania do komory, sygnalizowany ma być tylko poziom minimum i nic więcej.

  nie wiem czy dobrze myślę ale myślę o czymś "płaskim" przyklejanym do szklanych drzwi komory, mam wizje co do mechanicznego rozwiązania "wskaźnika" który będzie przesuwał sie po szybie ale nie wiem jak rozwiązać kwestie elektroniki.

  dodam że między drzwiami szklanymi a "głownymi" drzwiami a jest max 10mm.

  sygnał ma być zapaleniem diody i/lub dźwiękiem

  raz jeszcze przepraszam za niedopowiedzenia

  Dodano po 2 [minuty]:

  punkty pomógł dla wszystkich
  za zaangażowanie i próbę pomocy dla CIEMNEGO
 • Spec od GSM
  Przyklej do ścianki zbiornika rurkę szklaną lub plastikową. Na kawałku korka (taki materiał) umieść magnesik tak aby pływał na powierzchni i mieścił się w tej rureczce, oczywiście taki pływak umieśc w tej rureczce. Od zewnątrz przy tej rurce umieść kontaktron na odpowiedniej wysokości (rurka jest wewnątrz w cieczy, kontaktron na zewnątrz). Masz w ten sposób styki załączane przy osiągnięciu przez magnesik wysokości na której przykleiłeś kontaktron. Możesz do tego podłączyć zasilacz i przez styk kontaktronu sterować dzwonkiem lub żaróweczką.
 • Poziom 29  
  To co napisał Fyszo jest dobrym rozwiązaniem, ale ma jedną wadę: po osiągnięciu stanu minimum cieczy kontaktron zadziała, ale po jeszcze większym obniżeniu poziomu wody już nie pokaże błędu. Musisz w układzie z kontaktronem zastosować przekaźnik z tak zwanym trybem podłączenia na samopodtrzymanie, wtedy gdy tylko kontaktron zadziała raz, to niezależnie czy za chwilę tej wody przybędzie czy jeszcze ubędzie to sygnał błędu bedzie tak długo trwał, aż nie rozłączysz zasilania przekaźnika. A pod przekaźnik to sobie możesz podłączyć dowolne alarmy.
 • Poziom 10  
  Dziękuje za pomoc.

  jak tylko zmontuje układ dam znać jak się sprawuje

  Pozdrawiam