Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.
 • #1
  SCICHOSZ
  Level 12  
  Cześć!

  Od soboty jestem szczęśliwym(?) posiadaczem VW Sharana 1997 rok 1.9 TDI z Webasto, którego sterowanie znajduje się pod radiem (wyświetlacz LCD z aktualną godziną oraz kilka przycisków)
  Podobno układ jest zainstalowany fabrycznie - ale ostatni właściciel (użytkował samochód przez 5 lat) nie korzystał z niego.
  Proszę o uwagi dotyczące pierwszego odpalenia oraz ewentualnie instrukcję programowania tego układu. Czy mogę go załączyć w celu sprawdzenie w aktualnych warunkach temperaturowych (około 10 stopni na dworzu).
  Czekam na uwagi
  Pozdrawiam.
  S.C.
 • #2
  markos16
  Conditionally unlocked
  WITAM z tego co się orientuje to w Sharanie montowane były eberspachery a to dwa odmienne ogrzewania więc czy na pewno jest tam webasto
 • #3
  Seraf
  Level 12  
  W tym aucie jest Eberspaecher.
  Jeżeli ogrzewanie jest rozbudowane do opcji ogrzewania niezależnego, czyli takiego, które kierowca może sam uruchomić, to wystarczy na zegarze włączyć przycisk z płomieniem. Takie trzy strzałki ku górze.
  Jeżeli w zegarze nie jest ustawiona godzina (jakakolwiek) to nie włączysz urządzenia.
  Włącz go i zobaczysz co będzie się działo. Po około 40s powinieneś usłyszeć cykanie pompki paliwa. Po jakiejś minucie od włączenia piecyk powinien odpalić. O ile jest sprawny. Z doświadczenia wiem, że te urządzenia nie lubią nie być używane. Gdy przez 5 lat poprzedni właściciel nie włączał piecyka jest duże prawdopodobieństwo, że czeka Cię generalny remont.
 • #4
  markos16
  Conditionally unlocked
  Ja wiem jakie tam powinno być ale widziałem już webasto w sharanie choć fakt nie było orginalne więc się upewniam fakt okres 5 lat to wystarczający okres aby zagłądnąć do środka ale nie polecam robić tego samemu

  Dodano po 58 [minuty]:

  Jutro postaram się wstawić opis jak programować programator i co do czego
 • #5
  SCICHOSZ
  Level 12  
  Cześć!

  Rzeczywiście po bliższym przyjrzeniu się - nie jest to Webasto - a chyba eberspracher (znaczek firmowy - trzy pochyłe paski w lewym rogu). Poprzedni włąsciciel twierdził, że jest on zamontowany fabrycznie. Czy taki programator w kabinie (wyświetlacz i 5 przycisków) oznacza jednoznacznie, że jest to ogrzewanie postojowe - czy też może to być tylko dogrzewanie silnika (w tym drugim przypadku - chyba nie ma programatora w kabinie i układ działa samoczynnie bez programowania).
  Proszę o instrukcję obsługi programatora - oraz ewentualnie krótki opis ogólny - jak to powinno działać i gdzie znajdują się poszczególne części układu - głównie świeca - gdyż ta po tak długim okresie nieużywania pewnie będzie do wymiany.
  Pozdrawiam.
  S.C.

  Regulamin pkt 11 proszę poprawić. goldwinger
 • #6
  Seraf
  Level 12  
  Nie mam w domu instrukcji zegara. Może jak znajdę w pracy trochę czasu to wrzucę.

  Żeby wymienić świecę trzeba wyjąć piecyk, odkręcić sterownik (część z wiązką przewodów) i dopiero wówczas masz dostęp do świecy.
 • #7
  stomat
  Level 37  
  Na zegarze wciskasz przycisk GRZANIE z czerwonym symbolem grzania i piecyk powinien się załączyć. Nie potrzeba programować w celu zwykłego sprawdzenia. Jeśli się nie włączy to na wyświetlaczu powinien ukazać się nr błędu.
 • #10
  markos16
  Conditionally unlocked
  jeśli chciałbyś coś jeszcze wiedzieć o tym ogrzewaniu to proszę dokładnie z tabliczki typ to postaram się pomóc tylko tak jak mówie dokładnie typ bo to zaoszczędzi czasu a nie mam za wiele

  Dodano po 22 [minuty]:

  a z tym wyświetlaniem błędu to nie tak od razu ale można faktycznie odczytać należy wcisnąć przycisk grzania-urządzenie się włączy-wcisnąć przycisk zegara i przytrzymać i w czasie do 2 sekund wcisnąć przycisk P zostanie wyświetlony aktualny błąd np AF64 przy pomocy klawiszy ze strzałkami można odczytać zawartość pamięci od F1-F5
  KODY MAM więc jeśli coś to może uda się coś poradziś

  Dodano po 5 [minuty]:

  podaj więc typ a dokładny opis jak rozebrać i
  jak działa wstawię
 • #11
  SCICHOSZ
  Level 12  
  Cześć!

  Wielkie dzięki za podesłane pliki :-)
  Mój programator - to zegar modułowy - który jest w pliku skanuj0003_7189.jpg.
  Czy obecność tego programatora świadczy jednoznacznie o tym, iż jest to ogrzewanie postojowe (a nie tylko dogrzewanie silnika)?
  Dokładne dane podam w piątek - gdyż samochód jest aktualnie "w praniu" - dosłownie - oddałem auto do czyszczenia tapicerki.
  Jak sądzicie - czy samodzielna próba uruchomienia urządzenie po tak długim okresie bezczynności jest ryzykowna - czy można ją smiało bez uszczerbku dla urządzenia przeprowadzić - i odczytać ewentualne błędy?
  Jeśli sądzicie, że lepiej wykonać przegląd - to może ktoś zna dobry serwis w okolicach Olsztyna?

  Do usłyszenia w piątek
  Pozdrawiam.
  S.C.
 • #12
  Seraf
  Level 12  
  Nie zobaczysz kodów ewentualnych usterek.
  Polecam serwis JANCZAR w Olsztynie, ul. Lubelska 35 D
  089 533 86 11
 • #13
  Kaszpir77
  Level 21  
  SCICHOSZ wrote:
  Cześć!

  Jak sądzicie - czy samodzielna próba uruchomienia urządzenie po tak długim okresie bezczynności jest ryzykowna - czy można ją smiało bez uszczerbku dla urządzenia przeprowadzić - i odczytać ewentualne błędy?
  Jeśli sądzicie, że lepiej wykonać przegląd - to może ktoś zna dobry serwis w okolicach Olsztyna?

  A nie lepiej po prostu sprawdzć czy dogrzewacz działa? Jeżeli nie, będziesz szukał serwisu.
  W moim samochodzie Webasto ruszyło po 3 sezonach bez odpalania. Wg informacji od poprzedniego właściela pewnego pieknego dnia przestało działać, a jemu nie chciało się z tym nic robić.
  Usterka okazała sie prozaiczna - wypięła się wtyczka z Telestartu. Pierwsze uruchomienie było widowiskowe, strasznie dymiło. Teraz po 2 sezonach ciągle działa OK, nie dymi no i obyło się bez drogiego serwisu.
 • #14
  markos16
  Conditionally unlocked
  tak jeśli masz programator to jest to ogrzewanie a nie podgrzewacz oczywiście włącz je poprostu i zobacz czy sie uruchomi napewno nie pogorszysz mu jeśli jest coś nie tak to poprostu nie uruchomi się kolega wyżej pisze że nie można odczytać kodów powiem że nie musiałem w ten sposób odczytywać zawsze robię to testerem ale sprubuj wkońcu to dane serwisowe więc może akurat ale jeśli jest to zegar modułowy to powinno się udać potwierdzone
 • #15
  Seraf
  Level 12  
  markos16 wrote:
  kolega wyżej pisze że nie można odczytać kodów powiem że nie musiałem w ten sposób odczytywać zawsze robię to testerem


  Dokładnie tak samo jak ja. Też robię to testerem i dlatego piszę, że bardzo, ale to bardzo rzadko podpina się przewód diagnozy do zegarów klienta.
  Zwyczajnie po to by za dużo nie wiedzieli :wink:
  Taka tajemnica zawodowa.
 • #16
  markos16
  Conditionally unlocked
  właśnie i nawet wcale nie potrzeba zegara aby odczytać kody ale to inny temat i myślę że kolega wie o czym mówię
 • #17
  SCICHOSZ
  Level 12  
  Cześć!

  Sprawdziłem włączenie urządzenia na postoju - bez żadnego rezultatu - żadnych efektów dźwiękowych oraz cieplnych. Pojechałem więc do serwisu - gdzie stwierdzono, że układ wydaje się w porządku - tylko uszkodzona jest kostka o wartości około 150 zł (z wymianą około 200zł) - ale akurat nie mieli takiej kostki na składzie. Niestety nie dowiedziałem się gdzie ta kostka się znajduje (chyba pod pojazdem). Czy domyślacie się gdzie to się znajduje i czy można zrobić to taniej - zakup i wymiana kostki. Może to typowe uszkodzenie?.

  Pozdrawiam.
  S.C.
 • #18
  Seraf
  Level 12  
  Zapewne ośmiopinowa kostka od sterownika pod autem.
  Ciesz się, że jest to 200 zł. Niemiec by wymienił cały sterownik za 1000.:D