Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW Sharan, gdzie się znajduje włącznik Webasto?

21 Lis 2006 21:32 734813 1326
  • Poziom 10  
    Witam. Posiadam sharana ze zwykła klimą ręczną. Autko posiada Webasto (d3w) ale nie działa lub nie wiem jak włączyć. Nie ma żadnych czujników temperatury- sprawdzałem, więc pewnie jest gdzieś włącznik tyle tylko ze nie wiem gdzie on jest. Proszę o wskazówki !
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    d3w wlacza sie automatycznie w temp 5 stopni i nagrzewa czynnik chlodniczy do temp 75 stopni steruje tym czujnik temp zewnetrznej zamontowany w okolicach podszybia i sygnal uruchomienia silnika z alternatora a wiec dzieje sie to automatycznie bez ingerencji uzytkownika
  • Poziom 10  
    Patrzyłem i na podszybiu nie ma czujnika jest tylko oryginalna zaslepka na kablu. Okazało sie tez ze nie jest to typowe webasto tylko dogrzewanie silnika. ono też włącza sie automatycznie czy jednak jest jkis włączcink??

Dodano po 44 [sekundy]:

i jeszcze jedno - nie ma pompy obiegu
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    sluzy tylko do dogrzewania silnika i dziala tak jak wczesniej opisalem nr 5 na rysunku to wlacznik uruchamiajacy gdy temperatura otoczenia ma 5 stopni
  • Specjalista elektryk
    A cóż to za ładny obrazek ? Masz może podobny na którym pokazany byłby układ wodny dla ogrzewania postojowego w takim pojeździe ?
  • Poziom 33  
    nie ma problemu podaj tylko rocznik typ silnika i czy ma dodatkowy wymiennik ciepla w kabinie pasazerskiej i maila to wysle
  • Specjalista elektryk
    Seat Alhambra 1,9 TDi 1999 rok z tyłu jest druga nagrzewnica bez parownika klimy. Chodzi o obieg cieczy chłodzącej dla pojazdu wyposażonego w OGRZEWANIE POSTOJOWE. Chciałbym rozbudować lub wymienić dogrzewacz na ogrzewanie postojowe. Z układem elektrycznym sobie poradzę ale chciałbym upewnić się co do układu wodnego. Zwłaszcza do zaworu odcinającego obieg przez silnik i chłodnicę w czasie gdy silnik nie pracuje. Z góry dzięki.
  • Poziom 25  
    Obieg wodny się nie zmienia.
  • Poziom 10  
    Witam!!! Ja znów o to webasto w sharanie. Znalazłem sterownik tylko że jest chyba popsuty. Masz może schemat tego sterwonika lub jakies inne pomysły jak ten problem rozwiązać?
  • Poziom 33  
    niestety schematu wewnetrznego nie mam
  • Specjalista elektryk
    Chyba popsuty ? Zwierasz czujnik na podszybiu, uruchamiasz silnik i patrzysz czy dogrzewacz odpala. Jak nie to rozłączasz złącze przy dogrzewaczu i sprawdzasz na pinie 1 czy jest napięcie, pin 2 masa, piny 3 i 4 to pompka paliwa jak podasz na te zaciski 12 V to pompka powinna stukać (elektromagnes), pin 5 to wyjście diagnostyczne z piecyka (u mnie w samochodzie nigdzie nie podłączone), na pinie 6 pojawia się +12V po zwarciu czujnika temperatury na podszybiu, a na pinie nr 7 pojawia się +12 V po odpaleniu silnika. Pin 8 jest niepodłączony. Jak wsio jest OK a piecyk nie odpala to pozostaje diagnoza za pomocą testera lub zegara modułowego (uwaga ! nie ma komunikacji przez złącze diagnostyczne samochodu - trzeba podpiąć się przy piecyku) lub (i) rozbiórka ustrojstwa. A jak uszkodzony jest sterownik WEWNĄTRZ dogrzewacza to nic nie zrobisz, jest zalany jakąś masą asfaltową czy żywicą, pozostaje wymiana najlepiej całego piecyka.
  • Poziom 11  
    Mam dwa pytania:
    1. W którym miejscu na podszybiu szukać czujnika temperatury?
    2. Czy istnieje możliwość uruchomienia podgrzewacza bez uruchomienia silnika?
    Pzdr
    Mariusz
  • Specjalista elektryk
    1. Po stronie kierowcy, mniej wiecej tam gdzie jest kostka podłączenia silnika wycieraczek. Jak ktoś nie ma "złodziejskich palców" to trzeba wymontować przegrodę komory silnika (tą którą trzeba wyjąć przy wymianie filtra kabiny) 3 śruby M6.
    2. Nie, ponieważ nie ma krążenia cieczy chłodzącej i dogrzewacz zagotowałby się.
  • Poziom 11  
    Witam
    mam takie pytanko widze że forumowicz stomat jest co nieco obcykany
    a więc zrobiłem tak jak opisałeś
    spiołem czujnik i zaczołem zabawe z pinami
    mam Forda Galaksy 1,9 tdi r 00 jeszcze starą bude
    nie dają mi spokoju piny od pompki
    3 i 4 to pompka paliwa jak podasz na te zaciski 12 V to pompka powinna stukać (elektromagnes) jak to mam rozumieć
    sam + czy + i -
    jeśli dam np na przemian +i- to stuka a jeśli sam plus to nic

po odpaleniu dogrzewacz się nie załancza wcześniej wymieniłem świece
    furaka kupiłem 2 mies temu miał spaloną komore silnika
    wszystko jest zrobione tylko nie daje mi spokoju ten dogrzewacz
    miał też pomyłke przez elektryka na kabelku od czujnika mylnie podpioł
    ale dałem sobie rade i poprawiłem
    więc napięcie mam na pinie 6 po zmostkowaniu czujnika

co moge jeszce zrobić by wykluczyć uszkodzenie sterownika :cry:
  • Poziom 12  
    witam
    podaj +na zółty przweód w wiazce załórz pompe wody i ładnie pracje jako postojowe montujesz pilota i sterownik typu on/of rano wstajesz pilocikiem pyk i pijesz kawe tymczasem grzeje sie silnik i kabinka
  • Poziom 11  
    Ale to chyba odp nie na moje zapytanie ?

jak odpale dogrzewacz to skorzystam z tej propozycji
  • Poziom 11  
    jeśli podam + na żółty , założe pompe wody, i piecyk odpali, to co z wentylatorem wewnetrznym? raczej nie będzie pracować dmuchawa przy wył. zapłonie ...???
  • Poziom 11  
    nikt mi nie odpowie jak mam rozumieć zapodanie napięcia na piny 3,4
    3 i 4 to pompka paliwa jak podasz na te zaciski 12 V to pompka powinna stukać (elektromagnes)
    będe przynajmiej wiedział czy piecyk mam uwalony
  • Poziom 33  
    tak jak podasz plus i minus na piny 3-4 to pompka powinna stukac ale rob to wielokrotnie i sprawdzisz czy w ten sposob podaje paliwo oczywiscie po odpieciu zasilania paliwa przy samym piecyku czesto to ze stuka nie oznacza ze dziala prawidłowo sprawdz jeszcze sygnal startu pin 7 d+ z alternatora
  • Poziom 11  
    Dzieki za odp
    Więc chyba mam uwalony piecyk (sterownik ) napięcie pokazuje z alternatora na pinie 7 po odpaleniu
    ale niestety pompka nie działa po odpaleniu bo na żywca jak podepne napięcie to działa
    sprubuje odpalić jeszce na żywca piecyk i sprawdzić co się dzieje na pinach 3-4 czy piecyk wysyla na te piny jakieś napięcie
    wydaje mi się że powinnem mież napięcia przerywane aby pompka pracowała
  • Poziom 11  
    halo halo czy ktoś przeczytał moje zapytanie? co po odpaleniu piecyka z wentylatorem wewnetrznego nawiewu????

Dodano po 1 [godziny] 21 [minuty]:

faktycznie zwarcie czujnika temperatury spowodowało ze piecyk odpala teraz bez wzgledu na temp. otoczenia, chciałem brnąć dalej, zainstalować pompe wody, i uruchamiać go bez włączania silnika, rozebrałem próg nad piecykiem, i niestety nie znalazłem w wiązce która idzie do piecyka owego żółtego przewodu do ktorego jak wyżej pisaliście należy dać "+"... i jestem w kropce, prosze o pomoc , wspomnę ze mam seata alhambre z 1996 roku.
  • Specjalista elektryk
    To zajrzyj pod próg i zobacz jakie kolory przewodów prowadzą do których pinów przy piecu.
    Nie wiem skąd się wziął żółty kolor. Wg schematów które ja posiadam to kolory są takie :
    1 czerwony (czerowo-biały) plus zasilania (gruby przewód),
    2 brązowy masa (gruby przewód),
    3 i 4 zielone do pompki paliwa,
    5 zielono-biały (niebiesko-biały) diagnoza (u mnie tego przewodu nie ma),
    6 czarny plus z czujnika temperatury na podszybiu,
    7 niebieski z zacisku D+ alternatora.
    Dotyczy to dogrzewacza D3WZ.
    Musisz jeszcze pomyśleć o włączaniu dmuchawy w aucie, poza tym pompka wody powinna działać jeszcze kilka chwil po wyłączeniu dogrzewacza !
  • Poziom 11  
    No tak zgadza sie, niema zółtego przewodu, pin 7 na którym pojawia sie napiecie po uruchomieniu silnika ma faktycznie kolor niebieski. Podałem kontrolnie na ten pin plus, i piecyk odpalił ale dopiero po właczeniu zaplonu, mysle ze nie bedzie znyt zdrowe aby zostawiac właczony zaplon na dluzszy czas aby piecyk mogł pracowac... i znowu utknołem :(
  • Poziom 12  
    Wystarczy tam zamontować włącznik od plusa zasilania (np. tego grube przewodu) i bedziesz sobie sterował jak chcesz tym piecykiem już bez kluczyka
  • Poziom 11  
    tzn dac bezposrednio na 1 pin czerwony zasilanie bezposrednio poprzez wyłacznik? tylko nie wiem czy go przeciac całkowicie czy do istniejacej instalacji dodac dodatkowe zasilanie tak bym mogł właczac niezaleznie? i czy przy takim układzie nic sie nie "spali" bo nie bardzo wiem czy ten bezposredni plus idzie z jakiegos sterownika czy to poprostu prad podany bezposrednio z akumlatora za pomoca przekaznika....:-/
  • Poziom 12  
    Źle mnie zrozumiałeś trzeba z przewodu pin 1 poprzez włacznik napiecie na pin 7.
    I teraz sa dwa wyjscia można go przeciąć wtedy piecuk nie bedzie sie odpalał automatycznie po włączeniu silnika, lub zastosować włacznik z dwoma położeniami i zrobić układ automatyczno-reczny zależny włacznika.
    To drugie roizwiązanie jest jak najbardziej bezpieczne i chyba najlepsze.

Mam nadzieje że masz już w układzie zamontowana pompe wody która załącza sie wraz z podaniem na pin 7 napiecia, bo w innym wypadku w najlepszej opcji tylko zablokujesz piec lub go spalisz.
  • Poziom 12  
    johnylux napisał:
    tzn dac bezposrednio na 1 pin czerwony zasilanie bezposrednio poprzez wyłacznik? tylko nie wiem czy go przeciac całkowicie czy do istniejacej instalacji dodac dodatkowe zasilanie tak bym mogł właczac niezaleznie? i czy przy takim układzie nic sie nie "spali" bo nie bardzo wiem czy ten bezposredni plus idzie z jakiegos sterownika czy to po prostu prad podany bezposrednio z akumlatora za pomoca przekaznika....:-/

załączone zdjęcie powinno trochę wyjaśnić

https://obrazki.elektroda.pl/29_1168012436.jpg
    VW Sharan, gdzie się znajduje włącznik Webasto?[/url]

pin 1 plus
    pin 2 minus
    pin3 i 4 pompka paliwa
    pin 5 diagnoza
    pin 6 wyłącznik temperaturowy
    pin7 d+ alternatora

piec startuje jeżeli na pinach 6 i 7 jest +

sterownik zablokuje śię po kilku nieudanych próbach startu,odblokowanie z pomocą zegara modułowego lub u fachowca za opłatą

w moim galaxy '96 tdi na wyłącniku temperaturowym jest + dopiero po przekręceniu kluczyka w stacyjce, przy wyjętych kluczykach potencjał zbliżony do masy

w nowszych eberach na pompkę paliwa napięcie podaje się z pinu 4 i z masy, chociaż wymieniłem swojego d3w na d5wz, niczego nie zmieniałem i pracuje poprawnie.

pin nr 8 tu nic nie powinno być podpięte (brak kabelka), jednak w moim piecu jest takowy. Może być odpowiedzialny za standby, sterowanie chyba masą, lecz osobiście nie eksperymentowałem
  • Poziom 11  
    Pompka do płynu juz jest zamówiona i oczywiscie ma sie rozumiec zanim nie bedzie funkcjonowac nie bede uruchamiac piecyka bez uruchomienia silnika... nie sprawdziłem tylko ( bo to mnie nurtuje ) czy na pinie 1 jest stały plus czy dopiero po właczeniu stacyjki, bo jesli jest dopiero po stacyjce to przekazanie z pinu 1 na pin 7 nie pozwoli uruchomic pieca :( ... normalnie juz nic nie kapuje przepraszam ze wam tak zawracam głowe, ale z elektomechaniki jestem cienki :(
  • Poziom 12  
    Na 1 jest stały plus nawet po wyjeciu kluczyka ze stacyjki i zamknieciu auta.
    Jest to spowodowane tym ze dogrzewacz musi sie wychłodzić na koniec cyklu pracy