Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony wzmacniacz Blaupunkt BGA 250 l Pomocy!

peter1001 09 Kwi 2008 15:24 1616 7
  • #1 09 Kwi 2008 15:24
    peter1001
    Poziom 9  

Witam, w samochodzie sprowadzonym z Niemiec przywiozłem wzmacniacz Blaupunkt BGA 250. Po podłączeniu zasilania wzmacniacz nie reaguje - po prostu zepsuty;) Problem w tym, że chciałbym zdiagnozować co konkretnie jest uszkodzone w nim i wymienić uszkodzone elementy, tyle że będę potrzebował pomocy osób, które już mają doświadczenie w naprawach takich wzmacniaczy, bo sam zapewne nie poradzę sobie z tym. Jeżeli jest ktoś taki, kto zechciałby mi pomóc to proszę o posta na forum lub kontakt na gg. Oczywiście z góry dziękuję za zainteresowanie... :) Proszę o nie pisanie postów typu "oddaj do serwisu, itp..." Chcę po prostu wykonać to samemu:) Pozdrawiam!!! gg 5264541

0 7
  • Pomocny post
    #2 09 Kwi 2008 23:09
    łowieca
    Poziom 29  

Z czego zasilany ??
    Czy aby bezpiecznik OK ?
    przy próbie włączenia pobiera jakiś prąd ?

0
  • Pomocny post
    #3 10 Kwi 2008 00:13
    FlyBoy
    Poziom 28  

Nie tak dawno kolega przyszedł do mnie ze wzmacniaczem, a właściwie przyjechał, bo kupił w promocji jakiś chiński zestaw wzmacniacz+subwoofer+kable. Rozłożył ręce i mówi że nie działa, patrzę na wzmacniacz a on po prostu nie podłączył remote...
    Tak sugeruje kolega wyżej, zacznij od bezpiecznika, sprawdź czy w ogóle jest napięcie na zaciskach wzmacniacza o ile jest on podłączony do istniejącej instalacji w samochodzie. Wtedy będzie można coś dalej działać.

0
  • #4 10 Kwi 2008 15:58
    peter1001
    Poziom 9  

Witam, koledzy - bezpiecznik jest OK na 100% (sprawdziłem na innym) Wzmacniacz podłączyłem do zasilacza komputerowego 450W (nie jest stary, ma 6 miesięcy więc wzmak powinien ruszyć na nim). W samochodzie nie sprawdzałem bo nie mam jeszcze wyprowadzonego 12V a nie będę nic przerabiał dopóki nie bede mial pewności, że wzmacniacz jest sprawny. Już tłumaczę jak podłączyłem... podałem +12V z żółtego kabla na zacisk wzmacniacza oznaczonego 12V i zacisk GND podłączyłem do masy... A REM został wolny... Czy jego też trzeba gdzieś podłączać????? Sory ale nigdy wczesniej nie podłączałem takiego wzmacniacza...

0
  • Pomocny post
    #5 10 Kwi 2008 17:12
    Śniący
    Poziom 19  

REM też podłącz pod ten żółty kabel z zasilacza ATX. (12V)

0
  • #6 10 Kwi 2008 18:53
    peter1001
    Poziom 9  

Hehe, jak widać kto pyta, nie błądzi... Po podłączeniu na REM 12V wzmacniacz się uruchomił:) Proszę wybaczyć moją niewiedzę bo to zapewne błąd podstawowy, ale jak się jest nowicjuszem w pewnych sprawach to tak właśnie jest, ale wolałem zapytać niż coś jeszcze bardziej popsuć;) Dzięki za pomoc :)

1. Mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie czy jeśli na radiu nie mam wyjścia na wzmacniacz, (radio jest na 4 głośniki i wszystkie są w użyciu) - to jak najlepiej podłączyć sygnał wejściowy do tego wzmacniacza, chcąc uruchomić prócz tych 4 głośników, osobną tubę basową... Oczywiście tylko tubę chcę podłączyć pod ten wzmacniacz... Skąd wziąć sygnał skoro na wejściu tego wzmacniacza nie ma wejść typu HI, czyli bezpośrednio ze wzmacniacza radia...Są wejścia RCA na które podaje się sygnał ze specjalnych wyjść radia...

2. Dodam tylko jeszcze, że na wzmaku są potencjometry: High PASS i drugi - LOW PASS - do czego one służą???

0
  • #7 10 Kwi 2008 19:52
    scooby-doo
    Poziom 13  

są to potencjometry którymi reguluje sie częstotliwość,
    gdy przełączysz na low pass to potencjometrem low pass bedziesz regulował czestotliwości dolne, nie pamiętam jaka tam jest podziałka ale np jak ustawisz na 100Hz to wzmak bedzie wzmacniał częst. mniejsze od 100Hz a reszta nie będzie odtwarzana
    jeżeli ustawisz go na high pass to potencjometrem high pass będziesz ustawiał częst. górne np jak ustawisz na 100 Hz to będzie wzmacniał częstotliwości większe od 100 Hz a pozostałe nie będą odtwarzane

0
  • #8 10 Kwi 2008 22:28
    łowieca
    Poziom 29  

Co do wyjść najprościej kupić adapter RCA (na allegro jest tego trochę Sinuslive dość dobre).

High Pass (HP) i Low Pass (LP) to filtry aktywne, które ułatwiają strojenie zestawu.
    Ciebie jak chcesz podłączyć subwoofer interesuje LP, które zostawia bas, a resztę pasma wycina.
    Przełącznik tez zapewne masz ustawiasz na LP i ustawiasz potencjometrem jak Ci sie podoba raczej poniżej 80Hz.

0