Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka WM12E461PL Siemens - aqua stop

jacek_inc 18 Apr 2008 23:43 8337 8
Bosch
 • #1
  jacek_inc
  Level 10  
  Witam,

  Od dziś jestem posiadaczem tego urządzenia, mam nadzieję szczęśliwym :) Na razie stoi i czeka na demontaż, poziomowanie, podłączenie ...

  Mam jednak jedno pytanie. W instrukcji mówi się o 3 rodzajach pralek: z opcją Aqua Stop, Aqua Secure i Standard. Czy to na pewno chodzi o jakieś dodatkowe opcje w samej pralce czy może opcja dodatkowego - bardziej wypaśnego węża doprowadzającego wodę do pralki z kranika ?

  Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.
  Z góry dziękuję.
  Jacek
 • Bosch
 • #2
  colcolcol
  Home appliances specialist
  Jest kilka rodzajów zabezpieczeń: najprostsze przed pęknięciem węża, są elektrozawory połączone z czujnikiem wody na dnie wężykiem i pływaczek styropianowy w misie urządzenia "odcinający" dopływ prądu do niektórych elementów pralki lub wszystko na raz jak w niektórych zmywarkach.
 • Bosch
 • #3
  jacek_inc
  Level 10  
  ok, ale czy rodzaj zastosowanego węża podającego wodę do pralki ma tu jakiekolwiek znaczenie ?
  W standardzie z pralką Siemensa przyjechał do mnie wąż ... zwykły prosty wąż, widziałem takie w MM po dwadzieścia parę złotych. Widziałem też węże które wyglądały zasadniczo inaczej i inaczej kosztowały - prawie 100 pln brutto. Czy jest sens kupować takie drogie węże ? Czy to przekłada się na żywotność pralki ? Czy takie węże są lepiej wytrzymałe przed ich ewentualną awaryjnością ? Czy kranik podający wodę do węża połączonego z pralką należy każdorazowo wyłączać po zakończonym praniu ?

  Sorki jeśli komuś pytania wydadzą się oczywiste, ja niestety nie znam odpowiedzi na nie i będę wdzięczny za sugestie co i jak.

  Pozdrowionka,
  Jacek
 • #4
  jacek_inc
  Level 10  
  Witam ponownie,

  Mam kolejne pytanie odnośnie mojej pralki - model jak w temacie.
  Staram się ją wyważyć, pomimo że Panowie którzy przywieźli pralkę nie kazali niczego ruszać.
  Niestety wyważenie nie jest zbyt proste - chyba problem z podłogą w mojej łazience :) Oczywiście nie ma jakiejś wielkiej tragedii, ale wydaje mi się że nie jest dokładnie równo. Szczególnie mam wrażenie jakby tył pralki był niżej niż przód, boki są wypoziomowane.
  Przez weekend zrobiliśmy z żonką trzy prania zaległych rzeczy, wydaje mi się że szczególnie podczas startu wirowania i kończenia wirowania pralka zaczyna bujać bębnem. Lekko w przód i w tył - oczywiście na wysokich obrotach prawie nie jest to odczuwalne, to normalne - jednak na niskich obrotach wydaje mi się że mogłoby być lepiej.
  Powstaje pytanie czy można w ten sposób zniszczyć pralkę, jakieś jej elementy ? Czy raczej to tylko komfort pracy, mniejszy hałas i świadomość użytkownika że z pralką wszystko jest ok :)

  Z góry dziękuję za informacje,
  Jacek

  PS. Dodam jeszcze jedną rzecz. Mój Zanussi, który zakończył swój żywot drugą awarią programatora po ośmiu latach pracy też niestety wykazywał objawy bujania bębnem przód tył podczas startu i końca wirowania. Pod koniec jego dni podczas zatrzymywania miałem wrażenie jakby bębęn ocierał o coś podczas wytracania prędkości. Po zakończonym praniu i wyjęciu ubrań z bębna jak zakręciłem bębnem na sucho pierwsze dwa trzy obroty też leciały z lekkim tarciem. Potem było juz normalnie.

  Stąd właśnie moje pytanie o wyważenie nowego Siemensa - nie chciałbym go popsuć przez to że nie poświęciłem mu nawet jednego dnia na kolanach z poziomicą :)

  Moderated By skryn:

  Tematy scaliłem.

 • #5
  Paw_el

  Home appliances specialist
  Witam.
  Wąż z tzw. "aqua stop'em" nie zabezpiecza Ci pralki, ani jej żywotności a jedynie zabezpieczy mieszkanie Twoje i sąsiadów przed zalaniem gdy np. pęknie Ci końcówka węża, lub sam wąż będzie miał przeciek.
  Zaleca się zamykać zawór doprowadzający wodę d o pralki po zakończonym praniu.
 • #6
  pwmis
  Level 19  
  Jak chcesz być pewny wypoziomowania użyj poziomicy wtedy będziesz pewien a nie tylko miał wrażenie.
  Natomiast bujanie, które opisujesz, tak osiowe jak i wzdłużne jest OK. Nie ma pralki która jest w stanie ułożyć pranie tak aby bęben był idealnie wyważony.
 • #7
  yrmark
  Level 20  
  witaj
  to producent wyposaża sprzęt w odpowiednie zabezpieczenia i jeżeli w dołączonych akcesoriach do pierwszego uruchomienia pralki jest zwykły wąż z dwoma nakrętkami 3/4" to taki ma być
  owszem można zainstalować wąż wyposażony w osobny aqwa stop ale po co?
  pozdrawiam

  Dodano po 10 [minuty]:

  witam ponownie
  co do wyważania, poziomowania, proponuję pralkę ustawić stabilnie na podłożu a następnie włożyć wsad ok.4kg namoczyć go i przestawić na wirowanie. teraz podczas wirowania kontrolować pracę sprzętu, jeżeli będą nieprawidłowości to zacząć regulację nóżkami(wkręcając wykręcając) aż uzyska się stabilną pracę sprzętu.
  zwracam uwagę że to nie blat pralki powinien być wypoziomowany lecz to co w środku czyli zespół piorący
  pozdrawiam
 • #8
  jacek_inc
  Level 10  
  1. skryn ... dzięki za scalenie ... jest ok, i w sumie logiczne :)

  2. pwmis ... bez złośliwości ... na oko pralki nie ustawiałem. starałem się wyregulować poziomicą ale są pewne niedoskonałości. Pralka buja bębnem podobnie jak moja stara - stary Zanussi na koniec tak mocno bujał że jak kończyły się obroty bębna z wirowania były jakieś tarcia. Zadałem to pytanie bo boję się o nową pralkę - jak chyba każdy przejmuję się nią bo jest nowa.
  Powstaje tylko pytanie czy te małe niedoskonałości mogą mieć jakiś poważny wpływ na jej pracę i ewentualne usterki w przyszłości ???

  3. A te węże ... Czy oprócz jakiejś dodatkowej opcji filtrującej to czy nie jest to poprostu spory marketing ? Chyba trochę tak jak z Calgonem. czyż nie ??

  dzieki i pozdro !!
 • #9
  pwmis
  Level 19  
  Jeśli tak to odebrałeś to przepraszam.
  Węże z Aquastopem posiadają dodatkowy zawór odcinający w miejscu przyłącza pralki do sieci. Wąż zasilający jest umieszczony w rurze PCV, jeżeli pęknie woda spłynie rurką PCV na spód pralki i załączy się (tam jest pływak z włącznikiem) system zapobiegający zalaniu mieszkania czyli odetnie wodę na przyłączu. Pralka musi być przystosowana do stosowania takiego węża i jest on dołączony do standartowego wyposażenia.