Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 12V DC / 230V 50Hz

20 Kwi 2008 02:24 9267 2
  • Poziom 33  
    Witam ;)

Kolega poprosił mnie o zbudowanie przetwornicy 12V-/230V~ o mocy 500W. Przetwornica będzie zasilała subwoofer do kina domowego w samochodzie :D i od razu pytanie - czy do takiego suba potrzebny jest sinusoidalny wykres napięcia?? Tam prawdopodobnie jest transformator na wejściu, ale nie wiem czy trafo sieciowe zadziała na wykresie kwadratowym...

Narysowałem taki schemat:
    Przetwornica 12V DC / 230V 50Hz

wykorzystuję tutaj dwa układy SG3525, pierwszy steruje transformatorem na jjakimś ferrycie i robi stałe napięcie 230V, drugi zamienia je na prąd zmienny o kwadratowym wykresie napięcia o częstotliwości 50Hz. Mam tylko problem z mosfetami na końcu, nie znam za bardzo zasady działania tranzystorów unipolarnych, narysowałem tak jak umiałem, ale jest to prawdopodobnie źle. Jak mam je prawidłowo połączyć ze scalakiem??

Czy dławik na wyjściu jak narysowałem na schemacie złagodzi ten kwadratowy wykres??

Czy robienie przetwornicy 12/230 na trafo ferrytowym ma wogóle sens?? Może powinienem rozejrzeć się za 500-watowym trafo sieciowym i zrobić to jak TUTAJ ??
  • Poziom 42  
    Mostek H na wyjściu na pewno spłonie od razu. Trzeba użyć driverów - najprościej i najtaniej - IR2101 ale one nie mają zabezpieczeń :(

Na przetwornicy 12V/320V DC niedawno ktoś tu poległ - nie udało mu się uzyskać sensownej mocy.

Moim zdaniem bardziej poprawnym wyjściem byłoby wpięcie się klasyczną przetwornicą car-audio w kondensatory filtrujące subwoofera.

Najtańszym wyjściem jest kupno gotowej przetwornicy 12V DC/230V AC lub... starego UPSa, który bez problemów współpracuje z akumulatorem w samochodzie. Stare APC BackUPS 600 radzą sobie z tym dobrze. Jednak regulator napięcia alternatora musi być w dobrym stanie, bo po przekroczeniu ok. 14.6V UPS się wyłącza uznając to za awarię.
  • Poziom 33  
    Też myśleliśmy, ale subwoofer jest w miarę nowy i jeszcze długo będzie miał gwarancję, poza tym jak sprzedać to klient powie że było grzebane i da mniej lub wcale.

Gotowa przetwornica 500W jest dosc droga, 200zł najtaniej widziałem...

Jest też opcja zastosowania trafa sieciowego 230V/12V, ale to też koszty...

Podoba mi się ten IR2101, steruje napięciem do 600V jeśli dobrze zrozumiałem z katalogu. A rysuje kwadrat czy sinus? Czy jeszcze inne krzaczki??