Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator Tesli zasilany DC [nie chce działać]

21 Apr 2008 10:44 3942 8
  • Level 18  
    Witam,
    Zbudowałem rezonator Tesli na podstawie tego projektu:

http://www.scopeboy.com/tesla/tc2schem.html

Dane techniczne mojego rezonatora Tesli.

Zasilanie:
    Transformator MOT z powielaczem napięcia x4 na wyjściu około 8500V/120mA

Pierwotne:
    Płaska spirala.
    Średnica pierwszego zwoju 15cm
    Grubość drutu 6mm
    Poskok uzwojeń 16mm
    Liczba zwojów 5

Wtórne:
    Planowana częstotliwość 310kHz
    Średnica uzwojenia wtórnego 10,3cm
    Średnica drutu ( bez emalii ) 0,53mm
    Liczba zwojów w cewce 747
    Przybliżona długość cewki ścisłej 42,6cm
    Stosunek wys. / szer. 4,1

Inne:
    -kondensator: dwa kondensatory olejowo papierowe 100nF/10kV połączone szeregowo
    -iskrownik obrotowy (nie znam ilości obr./min.)

Po podłączaniu urządzenia do sieci powielacz pracuje, iskra na iskrowniku jest potężna (nadtopiła się główka śruby M8 ) a na wtórnym brak napięcia. :(
    Wydaje mi się, że powoduje to brak oscylacji w układzie pierwotnym ale pewien nie jestem.

Skończyły mi się już pomysły co jest "nie tak" więc czekam na Wasze.

Niżej kilka fotek transformatora (jeszcze nie skończone wtedy było).

[30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 28  
    Niema możliwości, żeby oscylacji nie było - kolega dobrał rezonanse? Zbudowałem kilka cewek tesli i wiem, że najczęstszy problem to brak zgodności częstotliwości rezonansowych. Polecam skracać co zwój uzwojenie pierwotne i patrzeć na efekty.
  • Level 24  
    Mi sie nie podobaja te kondensatory .. czy to co tam stworzyłeś jest w stanie oddać cała moc w małym ułamku sekundy .. bo cos Mi sie to słabo widzi. A jesli nawet to ...50nF nie za mało troszke jak na taką tesle ? Ja mam 250w i kondensator w wyliczeniach z czego pamietam to cos koło 35nF.
  • Level 28  
    To co widać na zdjęciu to kondensatory w powielaczu one nie muszą oddawać energii w bardzo krótkim czasie. Kondensatora rezonansowego na zdjęciach nie widze autor napisał że ma on pojemnośc 50nF.
  • Level 24  
    doczytałem że to powielacz jest teraz.. ale on chyba też musi miec jakąs w miare wydajność żeby nadążyć za tym wszystkim ?
  • Level 28  
    Jakąś mieć musi, jednak gdyby wina leżała po jego stronie to kolega miał by słabe wyładowania a nie wcale... Przeskakująca iskra na iskrowniku świadczy o tym, że jakis prąd tam płynie, wcale nie mały i jest to prąd rezonansowy kondensatora i uzwojenia pierwotnego. Jeżeli częstotliwość części wtórnej nie pokrywa sie z częstotliwością części pierwotnej to wyładowań nie będzie, rezonans jest dosyc ostry - wynika to z dużej dobroci obwodu wtórnego.
  • Level 18  
    bomber wrote:
    Mi sie nie podobaja te kondensatory .. czy to co tam stworzyłeś jest w stanie oddać cała moc w małym ułamku sekundy .. bo cos Mi sie to słabo widzi. A jesli nawet to ...50nF nie za mało troszke jak na taką tesle ? Ja mam 250w i kondensator w wyliczeniach z czego pamietam to cos koło 35nF.

Pojemność kondensatora rezonansowego zależy przede wszystkim od napięcia i wydajności prądowej źródła zasilania więc dla tej samej mocy pojemność tego kondensatora może się znacznie różnić.

Ja użyłem takich dwóch kondensatorów połączonych szeregowo:

lukasb9 wrote:
    Niema możliwości, żeby oscylacji nie było - kolega dobrał rezonanse? Zbudowałem kilka cewek tesli i wiem, że najczęstszy problem to brak zgodności częstotliwości rezonansowych. Polecam skracać co zwój uzwojenie pierwotne i patrzeć na efekty.

Z obliczeń wynika, że wszystko jest tak jak powinno być.

Jeszcze nie próbowałem dostroić obwodu pierwotnego.
    Budowałem już rezonatory Tesli małej mocy i zawsze działały lepiej lub gorzej ale zawsze jakieś wyładowania były które można było zwiększyć poprzez dostrojenie.
    W przypadku omawianego transformatora Tesli jednak żadne odczuwalne napięcie się nie indukuje w obwodzie wtórnym.
  • Level 28  
    Sprawdź czy masz coś na wtórnym dotykając terminal uziemionym prętem. Spróbuj koniecznie dostroić rezonans, nie wiem jak liczyłes uzwojenia ale na teorii polegać nie można w tym przypadku. O ile obwód pierwotny jest przewidywalny o tyle wtórny trzeba poprostu zmierzyć... jeśli dysponujesz generatorem i oscyloskopem możesz dokładnie wyznaczyc częstotliwość rezonansową części wtórnej.
  • Level 18  
    lukasb9 wrote:
    Sprawdź czy masz coś na wtórnym dotykając terminal uziemionym prętem.

Już tak robiłem i nic się nie działo, żadnych wyładowań. Świetlówka położona na torusie też się nie zaświeciła.

Całość projektowałem w arkuszu kalkulacyjnym stworzonym przez Pawła Balcerowskiego (wersja 2.4).

Oscyloskopu niestety nie posiadam więc ciężko będzie wyznaczyć roboczo częstotliwość rezonansową.
pcbway logo