Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator TESLI NA ZVS

underground125 22 Maj 2008 14:36 20931 43
  • Transformator TESLI NA ZVS

Chciałbym wam przedstawić mój transformator Tesli który zrobiłem 3 Miesiące temu.Jest on zasilany przetwoenicą ZVS flyback driver która zasila trafopowielacz,następnie idzie wysokie napięcie na Iskrownik i kondensator a następnie na uzwojenie pierwotne które wytwarza pole elektromagnetyczne które zostaje odebrane przez uzwojenie wtórne.

Opis jak i co zrobiłem:

Zasilanie-chyba nie musze tłumaczyć jak to zrobiłęm ponieważ na elektrodzie było sporo tematów i też jest dużo tego w google.pl

Iskrownik- Są to Dwie świece zapłonowe (w moim przypadku z malucha)
    wkręcone do kontownika przez co można regulować przerwę iskrową

Kondensator- jest to kondensator typu kanapka ładnie jest opisane jak to zrobić na myzlab.pl" target="_blank" rel="noopener" class="postlink ">

Uzwojenie Pierwotne- 7 zwoi drutem 2mm

Uzwojenie Wtórne- ok 800-1000 zwoi derutem 0,3mm

Toroind to poprostu mała kulka z sreberka do pakowania żywności

No i na zakończenie kilka Fotek

[url=https://obrazki.elektroda.pl/21_1211459067.jpg]Transformator TESLI NA ZVS

Transformator TESLI NA ZVS[/

POZDRAWIAM Patryk

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    underground125
    Poziom 10  
    underground125 napisał 63 postów o ocenie 4, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Tarnowskie Góry. Jest z nami od 2008 roku.
    _milcek_
    Poziom 19  
    Jak długie wyładowania da się osiągnąć???? Proponuję zrobić torus lub kulę która będzie miała większą pojemność i zrobić regulowane uzwojenie pierwotne w tesli najlepiej nawinąć sztywnym drutem i krokodylkiem regulować. Pozwoli to na wyregulowanie tesli by dawała jak najlepsze efekty.
    lechoo
    Poziom 39  
    _milcek_ napisał:
    (...) Pozwoli to na wyregulowanie tesli by dawała jak najlepsze efekty.

W przypadku takich małych cewek niewiele daje takie strojenie, dlatego zwykle ich uzwojenie pierwotne robi się jako stałe, obliczone zgrubnie.
    Mihas66
    Poziom 22  
    Witam fajniusia teselka ogólnie sam się zbieram do takiego czegoś i mam małe pytanie odnośnie kondensatora ,a mianowicie kanapkę nie dało by sie zrobić z laminatu? Wytrzyma wysokie napięcie i jaka pojemność? Proszę o przemyślane odp. ponieważ problem nie daje mi spokoju...
    miernik2
    Poziom 12  
    A gdzie podpina się drucik od uzwojenia wtórnego? Ten górny to wiem że do toroidu, a ten dolny?
    underground125
    Poziom 10  
    Co do iskier to nie są dla mnie zadawalające góra 2 cm
    pewnie przez to ,że nie jest cały obwód zestrojony robiłem to tak na "oko" i pewnie dlatego.Nawet byłem na uniwersytecie Gdańskim i wygrałem nagrody.ale i tak dobrze że dziala jest to moj 1 projekt transformatora TESLI pranuję zrobić mocniejszy i większy ale to może na wakacje czy kiedyś tam.narazie nie chce wydawać kasy na części itp bo zbieram na skuter, no ale pózniej kto wie
    może zrobie lepszy mocniej .Ale jedno jest pewne jak zrobie to napewno się pochwale
    artek8787
    Poziom 11  
    Bardzo fajna konstrukcja, też przymierzam się do zbudowania takiego urządzenia, tylko widzę że trochę małe te "pioruny".
    slu_1982
    Poziom 26  
    będą większe jak będzie troid i światła w pokoju nie będzie. słabe efekty naprawdę :/ moja pierwsza co opisywałem miała leprze potem dzisiaj przewinąłem uzwojenia grubszą rurkę i mam o wiele gorszy efekt.... żałuję że to zrobiłem. Ja bym zamiast 2 świec zrobił "rotate gap" - iskiernik obrotowy.... dzisiaj zrobiłem swój pierwszy i nawet nawet jakiś driver obrotów do silniczka i już można lepiej sterować częstotliwością a nie druty zginać i odginać. Elektroda iskiernika nie może być zamontowana kątownikiem do drewna jeżeli druga jest tak samo. Wtedy straty są. Ja tak zrobiłem na początku z gwoździami i już myślałem że mam przebicie na kondziołku.... a on się na tej desce rozładowywał.
    Łuk elektryczny może przejść bezpośrednio z troidu na palec, nic się niestanie jeżeli nawet na iskierniku przerwa będzie duża? Bo tak już raz chciałem zbliżyć ale nie zdecydowałem się
    bf199
    Poziom 20  
    Witam, bardzo fajna ceweczka:D mam taki sam sterownik i chciałbym go wykorzystać właśnie do tego:) jakie napięcie i prąd wychodzi z transformatora zasilającego??? Ja mam w domu Potężny transformator 25V lub 50V o mocy ok 1000W, jakbym takiego użył to były by lepsze efekty niż u ciebie?? Poprosiłbym o schemat, pozdrawiam:)
    underground125
    Poziom 10  
    Nie rozumiem o jaki schemat Ci chodzi? ZVS, czy transformatora Tesli?
    lechoo
    Poziom 39  
    underground125 napisał:
    Co do iskier to nie są dla mnie zadawalające góra 2 cm

Masz za duży rezonator w stosunku do mocy zasilającej, ja z cewki o wysokości około 9cm uzyskałem wyładowania 6-7cm przy doprowadzonej mocy około 30VA - była to klasyczna cewka zasilana prądem przemiennym 3kV/10mA.
    W Twoim przypadku optymalna moc to około ~300VA. Użyj klasycznego transformatora 50Hz do jej zasilania, a zobaczysz że osiągi cewki znacznie wzrosną.
    bf199
    Poziom 20  
    chodzi mi o schemat podłączenia sterownika do cewki i opis z ilu zwojów się składa itd.:)

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

A co sądzicie o mojej przetwornicy??? Nada się??? Jak u ciebie się zachowuje ona, ma zapas mocy, grzeje się??

lechoo
    Poziom 39  
    bf199 napisał:
    A co sądzicie o mojej przetwornicy?

Tymi diodami z radiatorami to przesadziłeś na całego, wystarczają tu w zupełności szybkie diody 1A, a nawet małe impulsowe 100mA (1N4148) dałyby radę - płynie przez nie prąd zaledwie kilkadziesiąt mA. Tak samo 5W rezystory 10kΩ - wystarczą 1/4W.
    Jeśli chcesz użyć tego do zasilania cewki Tesli, to musisz wyprostować prąd za transformatorem WN lub użyć trafopowielacza z wbudowaną diodą wysokonapięciową.
    bf199
    Poziom 20  
    właśnie tak chce uczynić:) mam transformator 2x25V jakieś 1KW i mam pytanie czy jak dam to 50V + zestaw kondensatorów ok. 17000uf na wejście sterownika to wytrzyma on to??? maksymalnie dawałem mu połowę z tego czyli 25V i kondensatory, wtedy nic się nie grzało:) Tranzystory to IRFP 250 a diody BYW29.

Dodano po 2 [minuty]:

Ale jak próbowałem to bez cewki, samym sterownikiem się bawiłem:)
    lechoo
    Poziom 39  
    Moc i tak będzie ograniczona mocą transformatora WN którego użyjesz. Rozbierz sobie taki uszkodzony transformator i zobacz jakim cienkim drutem nawinięte jest uzwojenie wtórne. Po prostu przeciążone nie wyrobi termicznie i prędzej lub później ulegnie uszkodzeniu.

Możesz też pójść inną drogą i cewkę Tesli napędzać bezpośrednio z układu ZVS, ale potrzebujesz tranzystorów na napięcie min. 1200V.
    -> http://www.geocities.com/teslinasite/oltcp.html
    -> http://www.youtube.com/watch?v=ooXVmCrHeKc
    bf199
    Poziom 20  
    Aha, no też fakt:) nie nie chce innym tranzystorów, to w takim razie jaki transformator będzie odpowiedni?? chce uzyskać wyładowania na jakieś 10cm
    gregii123
    Poziom 12  
    Jak chcesz coś większego to proponuje złożyć H-bridge np.. I będzie śmigać pięknie
    slu_1982
    Poziom 26  
    Chciałbym z tego uzyskać jakiś lepszy efekt a nie te 5cm... :(
    300m drutu na tym się znajduje 29cm uzwojeń a średnica rurki 10cm.... zasilane z zvs na 12v. eh.

Iskiernik

2 kondensatory jeden po 2 warstwy a drugi po 3 warstwy izolatora
    underground125
    Poziom 10  
    Może zacznijmy od tego że moc to jest pewna część do uzyskania długich iskier trzeba jeszcze zrobić kondensator który będzie działał z całym obwodem jak i też odpowiednio nawinięte uzwojenie pierwotne (oraz wtórne)każda rzecz musi być wyliczona bo jeżeli nie to iskier dużych nie uzyskacie
    POZDRO :D
    bajc
    Poziom 13  
    No efekt strasznie fajny jak na taką małą cewkę. Tylko przydałoby się jakieś tłumaczenie tej strony. Kolega robił dużą cewkę tesli z schematu znajdującego się na obcojęzycznej stronie i się na tym przejechał.
    topstar
    Poziom 18  
    Witam !! Ciekawy projekt :)
    Ja mam takie pytanie czy nei przepala ci uzwojenia na tak malym korpusie ?? Ja kiedys zrobilem też małą tesle na bodajże pudelku po jakichś tabletkach musujących i mi przepalało uzwojenie po jakims czasie....
    slu_1982
    Poziom 26  
    Ale ładnista twoja cewka panie Bajc ! Zazdroszczę. Napisz nam jeszcze skąd drucik. Ale chyba 550 zwoji nie da zbyt dobrego efektu... :( Mam wielką prośbę aby ktoś wykonał schemat tego SSTC mozaika ścieżek itp. np. C4r0 który już ma za sobą jedną z SSTC.

http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php?page=hv/sstc
    http://www.stevehv.4hv.org/SSTC5.htm

Gdybym miał schematy ideowe i montażowe to bym z przyjemnością 9czerwca wzią się za to.... (wypłata :D )

Ta od C4r0 jest łatwiejsza... dziwi mnie tylko antenka :D

Bardzo proszę o pomoc hojnych elektrodowiczów i C4r0 o jakieś szczegóły wskazówki itp.

Pozdrawiam !!

1. Z tego wynika schematu od C4r0 że osobno musimy podłączyć 230V~ 12V i 5V a masa wspólna ma być z wyjścia "-" z mostka prostowniczego tak?

2. Co to są za diody zenera shottky?

3.Co to za oznaczenie przy dławiku 12T?

4. Antenka ma jakieś specjalne wymagania?

5.Transformatorek TR1 jaką ma przekładnie? Czyli po stronie lewej ile zwoi i po prawej po ile zwoi na część? Rdzeń ferrytowy?

Jakie napięcie jest za trafkiem po lewej stronie? Chodzi mi na jakie napięcia dobrać kondensatory?

6. Mostek prostowniczy ile A?

7. Gdzie na schemacie są zaznaczone wyprowadzenia na uzw. pierwotne TT ?

8.Od razu działało czy były wprowadzane jakieś modyfikacje ?

Daje schemat ze strony C4r0

Proszę o pomoc jeszcze raz pozdrawiam !

Proszę o zamiennik MUR 810, TC4421, TC4422,

Jaki 555 użyć jak nie ma m555d ?
    47hc14 to układ scalony ?
    Jak z tymi diodami shottky będzie? o co mam prosić w sklepie

Mój jedyny chyba sklep w Olsztynie to www.inter-chip.pl i tam mało jest elementów ,a te które proszę o zamienniki to właśnie nie znalazłem na strącę proszę o wyrozumiałość.

Jeszcze raz pozdrawiam
    Naprawdę proszę o pomoc na większość pytań wcześniej nikt nie odpowiadał... proszę was.
    lechoo
    Poziom 39  
    Antenka zapewnia sprzężenie zwrotne.
    1. masy części niskonapięciowej i prostownika sieciowego są osobne, nie należy łączyć ich ze sobą
    2. -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Dioda_Schottky'ego
    3. to nie dławik, lecz uzwojenie pierwotne rezonatora Tesli
    4. kawałek drutu kilkanaście cm wystarczy
    5. przekładnia 1:1, ilość zwoi zależy od przekroju rdzenia i częstotliwości pracy
    6. wystarczy 2A
    7. patrz p. 3
    8. z Twoim doświadczeniem (jego brakiem) mogą wystąpić kłopoty...
    bajc
    Poziom 13  
    Drut został zakupiony na allegro za 47,80 zł + koszty przesyłki - średnica 0,55 mm bez emalii.
    Jakoś nie rozumiem czemu 550 zwojów nie da dobrego efektu, chyba raczej efekty cewki nie zależą tylko od ilości zwojów. Do projektowania cewki używałem arkuszu kalkulacyjnego Pawła Balcerowskiego.
    lechoo
    Poziom 39  
    Większa ilość zwoi uzw. wtórnego -> niższa częstotliwość pracy -> mniejsze wartości prądów w uzw. pierwotnym i kondensatorze -> mniejsze straty w kondensatorze i uzw. pierwotnym -> lepsze osiągi cewki...

Jako optymalną ilość zwoi przyjmuje się około 1000 oraz trochę więcej w przypadku cewek SSTC.
    slu_1982
    Poziom 26  
    A co z zamiennikami? Jak je znaleźć?
    underground125
    Poziom 10  
    Jeden z elektrodowiczów mnie się pytał czy się mi nie przepala uzwojenie,A więc odpowiadam jeżeli chodzi o wtórne bo tam jedynie mogą przebicia występować.to u mnie ich nie ma bo dobrze lakierem pomalowałem uzwojenie.Jak chcecie to mogę jeszcze kilka fotek dorzucić.