logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

monitor komputerowy LCD z czegos na rzutnik klisz

michal_rybka 05 Maj 2008 22:27 9342 8
  • monitor komputerowy LCD z czegos na rzutnik klisz
    kupilem za 5zl kiedys smieszne ustrojstwo co sie kladlo na taki rzutnik LECH czy cos w tym stylu i mozna bylo jakis txt wyswietlac na scianie. jako ze ja takiego rzutnika nie mam i miec nie zamierzam a prosty monitorek LCD zajmujacy malo miejsca przydal by sie wiec rozebralem, poogladalem, stwierdzilem ze nie bedzie tak duzo problemu. glownym problemem byl fakt ze nie bylo podswietlenia oraz to ze obraz byl "lustrzany" gdyz po polozeniu na rzutnik mial i podswietlenie, i obraz na scianie sie "odlustrzal". poszedlem do piwnicy, wynalazlem jakiegos rozwalonego laptopa ze zbita matryca, przebralem kilka sztuk takowych az znalazlem takiego idealnego na dawce. wyjalem matryce, rozebralem ja, wywalilem to co w matrycy jest sama matryca ;) do tego zbita, zostawilem ten caly tyl, czyli plexe rozproszeniowa, swietlowke i folie blyszczaca, przymierzylem, przymocowalem pod ekran, sam ekran odwrocilem o 180 stopni (tasmy na szczescie wystarczylo), wynalazlem jakas przetworniczke z innego wczesniej rozebranego juz laptopa. przetworniczka po podaniu 12V daje iles tam kV na swietlowke, wszystkie daja podobnie wiec niema problemu. przetworniczki zwykle startuja po podaniu 12V i ew. jednego z wyprowadzien podlaczeniu do masy lub + (trzeba poprobowac :) ). wszystko robilem tak, aby latwo wrocic do orginalu czyli do rzutnikowej roli wyswietlacza, wiec nic nie zostalo poucinane czy polamane zeby toto zamontowac. po zamontowaniu efekt wyszedl lepszy niz myslalem :) swieci super, jednostajnie nie ma zabardzo plam jakis, bardzo dobry serwisowy poreczny monitorek, w reklamowke sie miesci :) na zdjeciu gotowy juz po zrobieniu

    innym moim patentem jest opisany gdzies tez ponoc na elektrodzie moj laptop do internetu przez GPRS z wbudowanym telefonem komorkowym ;) (kolega wystawial to w elektrodzie)

    monitor komputerowy LCD z czegos na rzutnik klisz

    (w zalaczniku jest to samo, jak by ktos chcial dofinansowac mnie w 0.1 punkta hehe)

    Moderowany przez androot:

    Skasowałem załącznik. Proszę zapoznać się z zasadami działu!!


    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    michal_rybka
    Poziom 35  
    Offline 
    Graciarz MacGyver :) specjalizacja - robienie czegoś z niczego :)
    Specjalizuje się w: Graciarz :)
    michal_rybka napisał 2652 postów o ocenie 767, pomógł 283 razy. Mieszka w mieście Lublin. Jest z nami od 2004 roku.
  • #2 5110182
    hdx
    Poziom 11  
    Posty: 48
    Ocena: 3
    Czy da się komfortowo czytać tekst z ekranu? Chodzi mi np. o nazwy plików czy folderów na pulpicie.
  • #3 5110339
    gMacher
    Poziom 12  
    Posty: 40
    Ocena: 3
    no i po co Ci to ??
    wiesz z tego można zrobic z powodzeniem projektor przy dobrej optycę i lampię miał byc kino domowę z tak około 80' (calowym) ekranikiem :)

    już się bawiłem w takie rzeczy i jeden projektor zrobiłem :) świetnie działa :) nie uwierzysz ale jak dobrze sie go postawi to można uzyskac obraz o wielkości 110'(cali) i z powodzeniem oglądac na takim filmy :) pozdro ...
  • #4 5110373
    michal_rybka
    Poziom 35  
    Posty: 2652
    Pomógł: 283
    Ocena: 767
    ad1: obraz jest wyrazny i czytelny, to co widac to wina kiepskiego zdjecia

    ad2: moze i w Twoim wypadku byl ladny projektor do filmow, ale moj ekran nie dosc ze jest czarno bialy to do tego obsluguje TYLKO 16 kolorow, zeby chociaz bylo 256 kolorow szarosci to by byl luxus, a tak nawet na zdjeciu malo co widac wiec nic poza serwisowym monitorem do chwilowych przenosnych zastosowan wyjsc z tego nie moglo...
  • #5 5110541
    kitor
    Poziom 34  
    Posty: 3245
    Pomógł: 201
    Ocena: 125
    Dlatego do projektora stosuje się rozbebeszony monitor LCD ;] Ja ostatnio 15" 1024x768 na giełdzie we wrocławiu wyrwałem za 80zł także (uprzedzając pytania) wcale drogo to nie wyjdzie
  • #6 5113768
    wilkk
    Poziom 11  
    Posty: 76
    Ocena: 2
    fajne, chociaz ja bym to osobiscie wolal przerobic na projektor, ale esli sie nie da (16kolorow) to trudno.. chociaz gdyby to podlaczyc do kompa jako drugi monitor i troche poprogramowac to mamy podreczny wyswietlacz do np. parametrow komputera typu temperatura, uzycie cpu czy inne cuda.
    a jaka tu jest maksymalna rozdzielczosc? pewnie 640x480?
    i przy okzaji: jak to jest z matrycami od laptopow? czy da sie to latwo podlaczyc do komputera tak jak zwykly monitor?
  • #7 5113809
    michal_rybka
    Poziom 35  
    Posty: 2652
    Pomógł: 283
    Ocena: 767
    tak 640x480 wiec tak jak mowie, najlepsze pod dosa, do jakis tam napraw.
    matryce od laptokow sa dziwne, nie da sie tak prosto podlaczyc, wymagaja jakiegos cyfrowego taktowania. MOZLIWE ze moze sie da podlaczyc majac kompletny zbity monitor lcd i wykorzystac z niego elektronike. zbite monitory mozna na allegro nawet za 10zl kupic, osobiscie jednak nie mialem z takimi do czynienia wiec i nie mialem mozliwosci podlaczenia jakiejs laptopowej matrycy ktorych faktycznie sporo mam..
  • #8 5116176
    Jarema
    Użytkownik obserwowany
    Posty: 1179
    Pomógł: 86
    Ocena: 32
    michal_rybka napisał:
    prosty monitorek LCD zajmujacy malo miejsca


    Siema,
    Sorry ale chyba tak mało miejsca to ten "monitorek" nie zajmuje...
    Lepsze efekty byś uzyskał na np. AD9980 i matrycy 12" 18bit kolor za jedyne 61zeta...

    michal_rybka napisał:
    po podaniu 12V daje iles tam kV na swietlowke, wszystkie daja podobnie wiec niema problemu.


    Tak się koledze tylko wydaje...

    Poza tym CCFL to nie świetlówka.
  • #9 5117118
    michal_rybka
    Poziom 35  
    Posty: 2652
    Pomógł: 283
    Ocena: 767
    zapewniam ze zajmuje duzo mniej miejsca jak CRT 14 cali

    za to dalem okolo 5zl, 61zl bylo by mi szkoda na to

    ja juz rozne "swietloweczki" podlaczalem pod rozne przetworniczki i jakos dzialaly, jak tam sie ta swietloweczka nazywa to skad mialbym wiedziec, nie pisze na niej fakt faktem ze jest ona konstrukcji zwyklej swietlowki tyle ze niema wlukien podzarzajacych, ale gaz w niej tez swieci i luminofor tez ma, wiec moim zdaniem nazwanie jej "swietlowka" nie jest nieprawidlowe, a jesli sie myle to prosze o jakies logiczne uzasadnienie

Podsumowanie tematu

✨ Temat dotyczy przeróbki urządzenia zwanego "rzutnikiem klisz" (prawdopodobnie marki LECH) na przenośny monitor LCD. Urządzenie pierwotnie nie posiadało podświetlenia, a obraz był odwrócony lustrzanie ze względu na sposób projekcji. Autor wykorzystał matrycę z uszkodzonego laptopa, usunął oryginalne elementy matrycy pozostawiając tylko sam panel LCD, a następnie zamontował ją pod ekranem rzutnika, odwracając matrycę o 180 stopni, co umożliwiło poprawne wyświetlanie obrazu. Matryca ma rozdzielczość 640x480 i obsługuje tylko 16 kolorów, co ogranicza zastosowania do prostych, czarno-białych wyświetleń, np. jako serwisowy monitor do DOS-a. Podłączenie matryc laptopowych do komputera jest trudne, wymaga specjalnej elektroniki lub wykorzystania całego uszkodzonego monitora LCD. W dyskusji pojawiła się sugestia wykorzystania rozbebeszonego monitora LCD jako projektora, jednak ograniczenia kolorów i rozdzielczości matrycy z laptopa czynią to mniej praktycznym. Wspomniano także o alternatywnych rozwiązaniach z użyciem układu AD9980 i matrycy 12" 18-bitowej, które są droższe, ale oferują lepszą jakość obrazu. Autor podkreślił, że jego rozwiązanie jest tanie (około 5 zł) i zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny monitor CRT 14 cali. Dyskusja porusza także kwestie techniczne dotyczące podświetlenia matryc LCD, w tym różnicę między świetlówką a lampą CCFL.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA