Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa GMI83 - co mogę z nią zrobić??

23 Maj 2008 21:57 3375 10
  • Poziom 16  
    Kilka dni temu zdobyłem (za darmo :D) sprawną lampę GMI83. I tu rodzi się problem: co można z niej zrobić? Wybór padł na transformator tesli ze względu na moc lampy. Sprawdziłem elke i nic nie znalazłem, na googlach też niewiele... Poza jednym schematem:

Tylko że tu potrzebne są dwie lampy, a ja mam jedna... I tu wysuwa się moja prośba do Was czy może macie jakiś pomysł na użycie tej lamy w tesli?? Jakiś schemat, bądź przystosowanie innego schematu do tej lampki??
  • Poziom 16  
    Tak też myślałem że nie będzie łatwo, ale że aż tak?? Nikt nie ma żadnego pomysłu??
  • Poziom 15  
    Ja zrobiłbym tak: rezystor 10K i kondensator 6,8n wyrzucił, bo te elementy odpowiedzialne z oscylacje. Zrobić trzeba generator powyżej 20KHz i wzmocnić żeby wysterować siatkę sterującą. Transformator bez odczepów z jednej strony do napięcia zasilania, a z drugiej strony do anody.
  • Poziom 19  
    Czesc
    Poszukaj na czeskich stronach: "teslin generator"
    Znajdziesz tam nawet z zasilaniem 50V na anodzie.
    Pozdrowienia
  • Poziom 16  
    Generator dobrze było by zrobić też na lampach, na przykład na ECL86.
    Gdzieś mam schemat cewki tesli i tam właśnie jest ta lampka...
  • Admin Grupy Retro
    Możesz zrobić generator w układzie Meissnera (wymaga nawinięcia trafka) lub jako układ RC (wymaga duotriody, choćby PCC88)
  • Poziom 16  
    A mógł bym prosić jakiś schemat??
  • Poziom 16  
    Jest jeszcze jedna ważna sprawa.. Czym zasilać ten generator... Bo nie mam trafa od mikrofalówki...

To ten schemat o którym mówiłem, mogę zastosować ten generator??
  • Admin Grupy Retro
    neo62 napisał:
    Jest jeszcze jedna ważna sprawa.. Czym zasilać ten generator... Bo nie mam trafa od mikrofalówki...

To ten schemat o którym mówiłem, mogę zastosować ten generator??

Przecież tu jak byk jest 310V, skąd wzięło Ci się trafo z mikrofalówki?
    Transformator z radia lampowego powinien to uciągnąć, jeśli prąd pobierany nie przekracza 100mA.

Ten generator jest dla mnie zdeka dziwny, ale niechaj się reszta w tej materii wypowie :)
  • Poziom 16  
    W tym układzie tak. Ale ten generator na GMI83 jest z trafa od mikro:D
    ECl86 posłużyła by jako generator a GMI83 jako lampa mocy.