Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik poziomu cieczy. Jak to najlepiej zrobić?

ADI-mistrzu 23 May 2008 22:58 6750 11
e-mierniki
    ADI-mistrzu
    Level 30  
    Witam!
    Muszę zbudować urządzenie, które będzie informować o pełnym zbiorniku na ciecz.
    Jest to zbiornik w warsztacie samochodowym na olej silnikowy który znajduje się pod podłogą.

Nie chciał bym stosować żadnych delikatnych mikro przełączników bo to zazwyczaj się zalewa i później nie działa.

Myślałem aby projekt zrobić w ten sposób:
    Wziąć rurę PCV o średnicy ~3cm, do środka umieścić odpowiednio wyważony spławik do którego podkleił bym magnesy. Na rurce umieścił bym czujniki hallotronowe.
    Układ miał by po prostu piszczeć gdy zbiornik jest pełny. Na razie wykombinowałem to tak:

Element IC1, potencjometr, tranzystor i bateria ma służyć jako sygnał rozładowania baterii głównej.
    Poniżej znajduje się czujnik Hallotronowy, z którego sygnał jest wzmacniany. Jeśli przy Hallu pojawi się magnes, sygnał za TL będzie na tyle silny że buzer zacznie piszczeć.

Myślałem aby może dać za TL jeszcze bramkę NOT i tranzystor bipolarny, tak że gdy pojawi się 0 za NOT, tranzystor otworzy się i włączy buzer.

Jakie są wasze opinie o tym ?

Tak mniej więcej ma to wyglądać, rura zanurzona w zbiorniku a równa cześć wkomponowana w podłogę pod kratką.
  • e-mierniki
  • Helpful post
    elkard
    Level 36  
    Witam.
    A czy nie wygodniej by było Tobie zastosować czujnik hallotronowy, z wyjściem tranzystorowym. Nie wymagał by on stosowania tego wzmacniacza.
    Podobne rozwiązanie czujnika pływakowego spotyka się w handlu, tak jak te tutaj. Ale chyba zastosowano tam kontaktron jako element załączający.
    http://www.tme.pl/czujnik-poziomu-cieczy-poziom-130-c-1-5a-300vac/arts/pl/a29/ksl-99-1.html
    http://www.tme.pl/czujnik-poziomu-cieczy-10va...vdc-pionowy-montaz/arts/pl/a29/ksl-35-pp.html
    Sam takowe używałem.

Mam wątpliwość co do tego układu kontrolującego stan baterii.
    Pytanie; czy ta kontrolowana bateria ma też zasilać układ IC1. Bo jeżeli tak to musisz pamiętać że wraz ze spadkiem napięcia jego zasilania, zmieniać się będzie jego wymagane poziomy stanów logicznych. A przy zbyt niskim napięciu bramka ta w ogóle przestanie pracować.
  • e-mierniki
    ADI-mistrzu
    Level 30  
    Właśnie chyba zastosuje hallotron z tranzystorem wmontowanym.
    Co do kontaktronów, to układ musi pobierać jak najmniej energii, bo właśnie jest zasilany z baterii, oraz muszę go jak najszybciej zbudować, czyli sprowadzanie części z Łodzi trochę potrwa...

A, i czujnik wykryje magnes z odległości tak ~3-4mm ?
    Myślałem aby skorzystać z oferty Piekarza:
    http://www.piekarz.pl/index.php?page=offer&search=hall
    Ale nie mam pojęcia z jakiej odległości to wykryje pole.
    W spławik będą wmontowane małe magnesy neodymowe.
    elkard
    Level 36  
    A propos, to ten kontaktron w ogóle nie pobiera prądu. Jest to element stykowy zatopiony w szklanej rurce. Potrzebne jest tylko pole magnetyczne do jego zadziałania.
    http://www.dolam.pl/kontaktrony.html
    No tylko kwestia tej odległości od magnesu, Ale z przykładu tych czujników z TME wynika że może to działać.
    Oczywiście Hallotrony też mogą być, ale tu już będzie pewien pobór prądu.
    DonRomano
    Level 34  
    A hydrostat od pralki automatycznej?
    Ja stosuję je z powodzeniem w zbiornikach wyrównawczych instalacji C.O.
    tomekn.com
    Level 10  
    Witam
    Quote:
    A hydrostat od pralki automatycznej?
    Ja stosuję je z powodzeniem w zbiornikach wyrównawczych instalacji C.O.

O tym nie pomyslałem, mam do zrobienia kontrole poziomu wody w takim zborniku(C.O.).
    Pozdrawiam
    tomekn
    DonRomano
    Level 34  
    Działa bardzo ładnie, trzeba tylko dobrać odpowiednią średnicę rurki, ja stosuję ok. 20mm.
    ADI-mistrzu
    Level 30  
    Oups... źle skojarzyłem kontaktron z czujnikiem zbliżeniowym tego typu:
    To dziś sprawdzę jak z nimi jest, może faktycznie one będą dobrym pomysłem.
    A co do hydrostatu to nie mam skąd tego wziąć i musi to być możliwie małej średnicy.
    elkard
    Level 36  
    Jeżeli jest to czujnik indukcyjny, to do jego zadziałania wystarczy obiekt metalowy (stal).
    Natomiast czujniki pojemnościowe reagują na różne materiały.
    http://www.sick.pl/pl/oferta/katalogue/czujni...niki/pl.html?gclid=CMngjMzvvpMCFQo1QgodxhidCQ
    Jednak obawiam się czy można by było zamontować bezpośrednio w oleju, gdyż po zamoczeniu jego olejem, i następnie po obniżeniu się poziomu oleju, nadal będzie ten olej na nim zalegał, i może czujnik nadal być załączony. Należało by wówczas z niego ten olej zatrzeć. Wiem, że na pewno tak jest z płynną czekoladą. Trzeba ją z czujnika zlizywać. Tzn. wycierać. :D
    zebro84
    Level 14  
    A nie lepiej zwykly plywak na dzwigni i wylacznik ? Konstrukcja podobna to wskaznika paliwa w samochodach ale zamiast skali koniec dziwgni wciskal by przycisk i zalaczal jakas sygalizacje?
    ADI-mistrzu
    Level 30  
    Mam do dyspozycji teren wielkości 2cm średnicy i nieźle długą, ciężko tam będzie upakować czujnik i pływak, dlatego chciałem w ten sposób, bo mogę wsadzić rurkę, w rurkę pływak z magnesami a na rurce czujnik pola magnetycznego. Gdy pływak podejdzie po czujnik to go załącza.

Kupiłem dziś miniaturowy kontaktron (13mm długości) i działa naprawdę dobrze! Te jego druciki mają działać jak anteny ? Bo na razie na to mi wychodzi, przy nić najlepiej się zwiera.
    elkard
    Level 36  
    Te druciki wewnątrz kontaktronu, to styki wykonane z materiału ferromagnetycznego, które pod wpływem pola magnetycznego wytwarzają własne pole magnetyczne i przyciągają się. Dodatkowo pokryte są one metalem szlachetnym dla polepszenia styku.
    Przy okazji, uważaj aby zbytnio nie wyginać wyprowadzeń kontaktronu, (szczególnie przy samym szkle). Szklana rurka jest bardzo krucha. Łatwo można go uszkodzić.