Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne sterowanie z dowolnego pilota RTV ;)

Mariuszek15 10 Kwi 2007 14:03 24088 36
  • Zdalne sterowanie z dowolnego pilota RTV ;)
    Jest to zdalne sterowanie dowolnym pilotem RTV. Pilot musi działać na częstotliwości około 36kHz, ponieważ w moim układzie taki odbiornik zastosowałem jest to popularny TFMS 5360. Postanowiłem zrobić coś bardziej funkcjonalnego i prostego. Uzyskałem prostotę układu dzięki układowi scalonemu CD4017 (jest to moja najbardziej ulubiona kostka). Układ posiada aż cztery funkcje:

1.) Wyłączone wszystkie przekaźniki
    2.) Załączone wszystkie przekaźniki PK1 i PK2
    3.) Załączony przekaźnik PK1
    4.) Załączony przekaźnik PK2

W przedstawionych zdjęciach jest tylko jeden przekaźnik, ponieważ nie potrzebowałem aż dwóch przekaźników. W załącznikach są przedstawiony schemat ideowy układu elektronicznego, płytka drukowana i naturalnie zdjęcia układu.

Opis układu elektronicznego:

Sygnał od pilota RTV jest odbierany przez odbiornik podczerwieni TFMS (36kHz). Następnie US3 steruje tranzystorem T1, który otwiera się i steruje odpowiednio wejście CLK. Za każdym naciśnięciem przycisku pilota jest podawany impuls, który przełącza wyjścia układu scalonego na następne. Za pomocą diod są sterowane tranzystory T2 i T3. Diody D4 i D6 zapobiegają nieodwracalnemu uszkodzeniu układu scalonego. Diody LED D6 i D9 sygnalizują załączenie przekaźników. Zasilanie układu elektronicznego jest zrealizowane dzięki stabilizatorą US1 i US2. Dzięki tym stabilizatorą możemy uzyskać napięcie stałe 12V do zasilania przekaźnikowi układu scalonego i 5V do zasilania odbiornika podczerwieni. Kondensatory C1, C2, C3, C4, C5, C6 filtrują napięcie.

Konstrukcja układu elektronicznego:

Tak jak już wspomniałem układ elektroniczny zmodernizowałem dla swoich potrzeb i zastosowałem tylko jeden przekaźnik. Uzyskałem tylko przełącznik typu ON/OFF. W schemacie ideowym jest przedstawiona druga wersja układu elektronicznego. I z powodzeniem przyda się każdemu elektronikowi;)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Specjalizuje się w: wzmacniacze lampowe
    Mariuszek15 napisał 934 postów o ocenie 35, pomógł 16 razy. Mieszka w mieście Chrzanów. Jest z nami od 2005 roku.
  • Relpol przekaźniki
    Adrianot
    Poziom 12  
    Bardzo fajne, napisz może jeszcze do czego tego używasz.
  • Relpol przekaźniki
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Używam do sterowania swoich urządzeń elektronicznych. A dla leniuchów polecam sterowanie za pomocą mojego układu lampką nocna. Układ bardzo dobrze pracuje:)
    pidpawel
    Poziom 26  
    Projekt bardzo fajny, tylko mam małą sugestię dotyczącą nazwy: jak przeczytałem temat to miałem wrażenie że celem jest tu pilot,a nie odbiornik... może zmień wyraz "na" na "przez" albo coś w tym stylu...

Sorry za offtop
    electro_Nick
    Poziom 33  
    Mariuszek15 napisał:
    Cytat:
    Układ posiada aż cztery funkcje:

1.) Wykańczanie wszystkich przekaźników

Hmmm biedne przekazniki... Czy moze to jakis blad?
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Błąd. Oj ten Microsoft Word poprawił błąd a ja go nie zauważyłem:) electro_Nick dzięki za korekcje textu.
    drakon3
    Poziom 14  
    Ej, a ma ona może funkcje wykańczania teściowej???
    Taki żart..

Ale pomysł ciekawy. Ja wybiore chyba ten wariant dla leniwych.
    kiler129
    Poziom 27  
    A więc jak go sie programuje ? :P
    Co do konstrukcji to nawet fajne i przydatne :)
    Jak on działa ? Ile trzymasz guzik tyle jest zalączony czy 1 wcisniecie to wlacznie a drugie wylaczenie ?
    transwormatolek
    Poziom 12  
    Podobny układ jest w kwietniowej Elektronice dla Wszystkich :wink: Tylko że tam jest jeszcze odwód powodujący działanie przełącznika tylko przy dłuższym przyciśnięciu przycisku na pilocie. Jedną z większych wad (która czasem jest zaletą) tak prostych układów jest reagowanie na sygnały z dowolnego pilota pracującego na częstotliwości zastosowanego odbiornika podczerwieni.
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Naciskasz dowolny przycisk załącza się konkretna funkcja następnie kolejne naciśnięcia przycisku zmieniają funkcje na następne i tak dalej:)
    wspol_nik
    Poziom 25  
    Witam.
    Pomysł trafiony i bardzo prosty. Nie tylko dla leniwych ale może być przydatny również dla niepełno sprawnych /myślę o sobie/. Rozbudowa i zastosowanie pobudza wyobrażnię. Gratuluję pomysłu. :idea:
    Pozdr. wsp :D:D
    trailong
    Poziom 19  
    A czy jest możliwość rozbudowania tego na więcej niż 2 przekaźniki?
    ostry_18
    Poziom 24  
    odbiera wszystkie sygnały IR, z każdego pilota, prawda?
    Czyli chcąc ściszyc wieże przy okazji właczałaby mi się lampka.Zbyt ogólnikowe podejście do sprawy jak dla mnie. Widze w tej roli attiny reagującego na konkretny kod, konkretnego pilota:)
    zydek89
    Poziom 12  
    mam jedno pytanie
    jak bym chcial podlaczyc 3 żarówki np. zielona czerwoną i niebieską ;]
    tzn że jak bym chcial włączyć niebieską to pierw musze zapalić zieloną i czerwoną.. tak? czy np. jednym klawiszem pilota zapalam zielona a innym czerwoną?
    ( to jest tylko przyklad o co mi chodzi.. nie śmiejcie się :D )
    a drugie pytanie
    to ile cię to wynioslo? ;>
    tehaceole

Poziom 28  
    PLUS - układ reaguje na dowolnego pilota
    MINUS - układ reaguje na DOWOLNY kod pilota a to w wielu wypadkach może stanowić spory problem dla kogoś kto chciałby go używać.

Mimo wszystko gratulacje dla Kolegi za ciekawy pomysł, który zrealizują z pewnością osoby nie mające dostępu do najprostszego choćby programatora. Zresztą cena elementów - ok 10zł też zachęca do budowy tego układu.

Proponuję jednak małą modernizację:
    -niepotrzebnie zasilasz przekaźniki przez stabilizator 12V. Mogą być zasilone napięciem niestabilizowanym nawet wyższym o pare V niż ich znamionowe. Uważam że 7812 jest tam całkowicie zbędny.
    -stabilizator LM7805 zamień na jego mniejszą wersję 78L05, w zupełności tu wystarczy.
    - o ile się nie myle to 4017 powinno być zasilone z 5V... Ale nie mam przed sobą noty więc nie będę się kłócić

Pozdrawiam:)
    Boleslaw666
    Poziom 17  
    tehaceole napisał:
    - o ile się nie myle to 4017 powinno być zasilone z 5V... Ale nie mam przed sobą noty więc nie będę się kłócić

cytat z noty katalogowej:
    -"wide supply voltage range: 3V to 15V"

Pozdrawiam:D
    seba0101
    Poziom 15  
    Pomysł fajny ale może przyznałbyś się, czy wykonywanie obojętnie jakiej funkcji z pilota, powoduje reakcję twojego układu. Jeżeli tak to projekt fajny ale tylko na papierze. Lepiej byłoby sprecyzować konkretną częstotliwość na którą będzie reagował. Np. wciskam VCR i mam przekaźnik załączony i w przeciwną stronę. Ogólnie układ bardzo pomysłowy warto coś takiego rozwijać bo przecież obecnie ludzie wolą tryb siedzący, a przy pomocy takiego układu można zrealizować wiele ciekawych pomysłów. Pozdrawiam
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jakbys lepiej przyjrzal sie schematowi to zobaczylbys ze tak prosty uklad nie rozroznia rozkazow wysylanych z pilota.
    Prawie wszystkie piloty pracuja na tej samej czestotliwosci, rozni je tylko wysylany kod, odpowiedzialny za poszczegolne funkcje.
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    trailong tak jest możliwe najwięcej da się 10 przekaźników, ponieważ kostka 4017 ma właśnie tyle wyjść.

zydek89 wszystkie elementy miałem już w laboratorium:), Ale cały koszt powinien wyjść nie więcej niż 12zł.

curek schemat jest pod zdjęciami:) proszę przeglądać dokładnie cały post:)
    Dawid _ amator
    Poziom 13  
    Witam

Zlożyłem owy układ i chce się nim pochwalić ale uważam że nie opłaca się do tego robić nowego tematu więc dam tutaj ;)

Na wstępie napisze że mam 13 lat , może dzięki temu nie bedziecie się śmiać ;]

Schemat mam troche inny niż wyżej , bo z kwietniowego EdW .
    Stan wyświetlają dwie diody LED , gdy pali się czerwona ułkad się "zamyka" a gdy świeci się zielona przekaźnik się "otwiera".

Nom , niema przekaźnika xD kupie go jutro bo niemam aktualnie zadnego ale w płytce wywierciłem już dziurki i są ścieżki na niego .

Płytke właśnie wytrawiłem (2 w życiu ;P) więc to też mój sukces .

No i niemam raczej co pisać zasada działania taka jak u kolegi Mariuszka15 ;)
    kaka22
    Poziom 18  
    Czy ten układ zadziała z pilotem o kodzie RC5? I jak to się odbywa? Np. Przycisne "3" na pilocie i załączy mi się 1 przekaźnik - czyli na chybił trafił? Bo czegoś takiego szukałem żeby nie trzeba bylo programować.
    luklukluk
    Uczeń
    Dawid _ amator

moze jakis schemat tego
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    luklukluk Schemat ideowy jest pod zdjęciami:) Prosze przeglądajcie cały post dokładnie:)
    ciszex
    Poziom 11  
    extra projekt!!
    Jak zrobić aby przełącznik działął tylko po naciśnięciu konkretnego przycisku np. "shift"
    Problem wziął się z tąd, iż odbiornik znajdowałby się obok wiezy i nie chciałbym aby światło w pokoju gasiło/zapalało mi się po naciśnięciu obojętnie jakigoś przycisku

Mój pilot to: EUR7711060 PILOT PANASONIC wieża to SA-PM28
    <center>Zdalne sterowanie z dowolnego pilota RTV ;) Zdalne sterowanie z dowolnego pilota RTV ;)</center>
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Tutaj już by należało użyć mikrokontrolera. Naprzykład ATMEGE 8:)
    ciszex
    Poziom 11  
    poprostu wlutowac zamiast tego scalaka i wklepac mu program? tyle??
    Villen
    Poziom 21  
    ATmega8 to przerost formy nad treścią, no chyba że komuś potrzebna jest możliwość sterowania większą liczbą przekaźników. W pozostałych przypadkach IMO atiny 2313 jest wystarczający, z dużym zapasem.

Nie wstarczy wlutować. Szczególnie w przypadku Atmegi, gdzie położenie pinów zasilających jest nieco inne niż w większości układów, gdzie zazwyczaj używane są skrajne "nóżki".

Program jest raczej prosty, ale albo trzeba znaleść gdzieś w necie numery rozkazów standardu Rc5, albo napisać sobie prosty program - "tester" pilotów, który będzie wyświetlał numer odebranego rozkazu np na wyświetlaczu LCD. Nie pamiętam dokładnie, ale trzeba też chyba przyjąć korekte pewną, bo o ile się nie myle, to w standardzie Rc5 na iluśtam pierwszych bitach nadawany jest adres urządzenia.

Pozdrawiam, Janusz
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Nie! Układ trzeba zmodernizować. Nie możesz po prostu go zmienić, na co innego. Trzeba narysować inny schemat i napisać program na uC w c++ lub bascormie.Język jest oczywiście dowolny. Na elektrodzie możesz znaleźć dużo schematów i wsady do uC działających na wybrany przycisk z pilota.
    Villen
    Poziom 21  
    Gdyby tylko w tym urządzeniu był układ 20nóżkowy z zasilaniem na skrajnych pinach to nie trzebaby było nic zmieniac :P

W ogóle jakoś nie lubię cyfrowych elementów dyskretnych, be :P Mikrokontrolery w wielu przypadkach tańsze (Attiny2313 <5zł) i duuuuuużo elastyczniejsze :)