Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dmuchawa klimy SAAB 93 2,2 turbodiesel

Andrzej Maciejewski 03 Jun 2008 08:40 5795 4
 • #1
  Andrzej Maciejewski
  Level 20  
  Przestało regulować obroty dmuchawy, cały czas na maxa, nawet po wyłączeniu kluczyka, ale nie za każdym raze, jak mu sie da "odpocząć" to się nie załącza.
  Winny jest najprawdopodobniej moduł na fotce Obudowa.jpg .
  Po rozebraniu widać trochę elektroniki jak na foto srodek1.jpg srodek2.jpg
  Element wykonawczy mocy chyba jest uszkodzony. Na kolektorze/drenie gdy dmuchawa nie pracuje jest +12 względem masy samochodu.
  Na tranzystorze tranzystor.jpg jest oznaczenie H109 (pewnie oznaczenie dedykowane dla Saab'a) i nieznane mi logo producenta.

  Na forum Saab'a znalazłem informację, że częstym przypadkiem jest uszkodzenie pary tranzystorów. BC i mocy (co do typu to w jednym przypadku była mowa o Darlingtonie mocy a w drugim o MOSFECIE mocy (kanał - n) . Zmieniłem BC. Wstawiłem Mosfeta spróbowalem darlingtona niestety bez skutku (darlington nie włączał w ogóle, mosfet bez zmiany).
  Pomogła wymiana całego modułu na inny.

  Czy ktoś zetknął się z takim problemem, może ktoś ma schemat?
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  jurost
  Level 11  
  Witam
  Pokazany tranzystor to HUF7 5343 G . Nie znajduje sie w ofercie handlowej , żadnego ze znanych mi dostawców . Ostatnio pojawił sie w ASWO ale z indeksem P . Oznacza to inną obudowę .Oryginał z indeksem G ma obudowę TO 247 , a ten z P jest w obudowie TO220 .
  Właśnie dostałem coś takiego do naprawy i podejmuję walkę . Informacja dodatkowa - ktoś już próbował podmienić go na IRFP0054N , ale niestety nie wytrzymuje . Poinformuję o efektach pracy .
 • #3
  wojtek2812
  Level 22  
  Firma której logo widnieje na tranzystorze to Intersil- producent nieśmiertelnego ICL7106/7. Spróbuj się z nimi skontaktować. Może podadzą Ci parametry tego tranzystora i na tej podstawie dobierzesz jakiś zamiennik
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  Sady
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dobry efekt daje też dołożenie kawałek wentylatora do odprowadzenia ciepła, da się tam zmieścić pod oryginalną pokrywą - bo chyba to jest główną przyczyną uszkodzenia. (nie mówiąc o nie umyślnym przeciążeniu silnika dmuchawy)