Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dmuchawa klimy SAAB 93 2,2 turbodiesel

03 Cze 2008 08:40 5318 4
  • Poziom 20  
    Przestało regulować obroty dmuchawy, cały czas na maxa, nawet po wyłączeniu kluczyka, ale nie za każdym raze, jak mu sie da "odpocząć" to się nie załącza.
    Winny jest najprawdopodobniej moduł na fotce Obudowa.jpg .
    Po rozebraniu widać trochę elektroniki jak na foto srodek1.jpg srodek2.jpg
    Element wykonawczy mocy chyba jest uszkodzony. Na kolektorze/drenie gdy dmuchawa nie pracuje jest +12 względem masy samochodu.
    Na tranzystorze tranzystor.jpg jest oznaczenie H109 (pewnie oznaczenie dedykowane dla Saab'a) i nieznane mi logo producenta.

Na forum Saab'a znalazłem informację, że częstym przypadkiem jest uszkodzenie pary tranzystorów. BC i mocy (co do typu to w jednym przypadku była mowa o Darlingtonie mocy a w drugim o MOSFECIE mocy (kanał - n) . Zmieniłem BC. Wstawiłem Mosfeta spróbowalem darlingtona niestety bez skutku (darlington nie włączał w ogóle, mosfet bez zmiany).
    Pomogła wymiana całego modułu na inny.

Czy ktoś zetknął się z takim problemem, może ktoś ma schemat?
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 11  
    Witam
    Pokazany tranzystor to HUF7 5343 G . Nie znajduje sie w ofercie handlowej , żadnego ze znanych mi dostawców . Ostatnio pojawił sie w ASWO ale z indeksem P . Oznacza to inną obudowę .Oryginał z indeksem G ma obudowę TO 247 , a ten z P jest w obudowie TO220 .
    Właśnie dostałem coś takiego do naprawy i podejmuję walkę . Informacja dodatkowa - ktoś już próbował podmienić go na IRFP0054N , ale niestety nie wytrzymuje . Poinformuję o efektach pracy .
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 22  
    Firma której logo widnieje na tranzystorze to Intersil- producent nieśmiertelnego ICL7106/7. Spróbuj się z nimi skontaktować. Może podadzą Ci parametry tego tranzystora i na tej podstawie dobierzesz jakiś zamiennik
  • Użytkownik usunął konto  
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dobry efekt daje też dołożenie kawałek wentylatora do odprowadzenia ciepła, da się tam zmieścić pod oryginalną pokrywą - bo chyba to jest główną przyczyną uszkodzenia. (nie mówiąc o nie umyślnym przeciążeniu silnika dmuchawy)