Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prośba o informacje USB <-> RS232 Prolific PL-2303

piotrg85 26 Jun 2008 21:50 21086 26
    piotrg85
    Level 12  
    Witam,
    Chciałbym w tym temacie uzyskać parę przydatnych informacji na temat przejściówek USB<->RS232 opartych na układzie Prolific PL-2303.
    W znanym serwisie aukcyjnym można kupić właśnie takie przejściówki :
    W opisie aukcji można przeczytać : "Pełna emulacja portu RS232 COM".

Wiem, że w Menadżerze Urządzeń, po zainstalowaniu sterowników, pojawi się dodatkowy "pełnoprawny" port COM, natomiast mam pytanie co do poziomu napięć na wyjściu tego kabelka, na wtyczce DB9. Czy będą to napięcia w standardzie RS232C (dodatnie i ujemnie) czy może napięcia w standardzie TTL ? Wg. noty katalogowej scalaka Prolific PL-2303 napięcia powinny być TTL, ale zastanawiam się czy może dodatkowo producent zastosował np. MAX232 w tym kabelku, by przeprowadzić odpowiednią konwersję napięć. Wtedy zdanie "Pełna emulacja portu RS232 COM", miałoby sens.

Domyślnie chciałbym wykorzystywać tą przejściówkę do komunikacji PC<->ATmega za pomocą jakiegoś Terminala, więc jeśli poziomy napięć na wtyczce DB9 będą TTL , to wychodzi na to, że nie będę musiał dodatkowo w projektowanym układzie stosować MAX232. Chyba, że się mylę...

Jeśli są osoby, które wykorzystują z powodzeniem tego typu przejściówki, to chciałbym aby wypowiedziały się tutaj na ten temat.

Pozdrawiam
    piotrg85
    Level 12  
    ok, dzięki za odpowiedź.... czyli jednak pojawiają się napięcia ujemne.
    A tak ogólnie, jak sprawują się te przejściówki na Prolific PL-230 ? Są jakieś charakterystyczne sytuacje, w których ta przejściówka stwarza problemy?

Czy będę miał jakieś problemy z dwustronną komunikacją PC<->ATmega ?

Pozdrawiam
    krzemowy
    Level 19  
    Używam takiego kabla, współpracownicy też używają i jak na razie nikt nigdy nie meldował o żadnych problemach a i ja jestem z niego zadowolony, ani razu nie sprawił mi kłopotu.
    przemek_byd
    Level 12  
    witam

Jako ze moj adapter usb-rs232 nie dzialal ze wszyskimi kablami pod coma, postanowilem przerobic go i dodac max232 w celu pelnej emulacji portu com.
    Znalazlem schemat w sieci.

Poskladalem wszystko lecz nadal cos jest nie tak.

Czy mzoecie mi napisac co zrobilem zle?
    Czekam na Wasze sugestie i podpowiedzi.

Dziekuje
    przemek_byd
    Level 12  
    dokladnie mam adpter usb-rs232 TTL na Prolific PL-2303, a potrzebuje pelnego RSa, zeby w laptopie podlaczyc interfejs OBDII do diagnostyki auta.
    W PC dziala bez problemu a po przejsciowce nie chce...

Dolozylem juz kondensator do schematu. Czy teraz jest ok ?

A czy robie dobrze to nie wiem... Bo jestem tylko handlowcem, a elektroników nie znam... A mam juz dość wydawania kasy na podłaczanie auta pod kompa, wiec kupiłem interfejs.
    piotrg85
    Level 12  
    Witam,
    Porównałem twój schemat z pdf'em MAX232, wg. mnie masz błąd na schemacie od strony wtyczki RS-232. Zobacz sobie w specyfikacji MAX232 w jakim kierunku są ustawione bufory.

Nóżka 7 układu powinna iść na RX-2, natomiast 8 na TX-3. :!:

Od strony adaptera podłączenie jest w porządku.

Pozdrawiam
    przemek_byd
    Level 12  
    oki, dzieki, poprawilem juz pin 7 i 8, pozamienialem miejscami, ale nei uruchamiam nic, bo nie mam kondensatora 100nF i msuze czekac do jutra.

znajomy znalazl kondensator, poskładalem wszystko, wlozylem wtyczke USB do kompa i system wykryl port com2.

Wiec prawie dziala, prawie bo interfejs obd nie dziala.

Po podlaczeniu do gniazda OBD2 pali sie zielona dioda, czyli wszystko jest ok.
    natomiast jak podlaczam do niego port USB-COM to zapala sie czerwona dioda oznaczajaca nadawanie i odbiór. Komputer nic nie widzi, programy diagnostycznie nie wykrywaja auta.

Wiec sadze ze cos zrobilem zle... Mam tak jak na schemacie, ale pozamienialem tx i rx tak jak kolega piotrg85 napisal.

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

zrobilem wszystko tk jak schemacie nizej, i niestety cos nie dziala... Mozliwe ze uwalilem max232 ?

piotrg85
    Level 12  
    Witam,
    Podłączenie RX i TX jest teraz poprawne....

Nigdy nie pracowałem z interfejsem OBDII, ale przypuszczam, że do poprawnej pracy potrzebujesz oprócz TX i RX także linie sterujące.
    Uwaga ! Wg. twojego schematu podłączyłeś sobie te linie sterujące bezpośrednio, beż żadnego scalaka, i to prawdopodobnie jest przyczyną wadliwej pracy interfejsu. Lepiej piny 1,4,6,7,8,9 odłącz, bo przy słabo zabezpieczonych obwodach WE/WY możesz coś spalić... o ile już czegoś nie spaliłeś ?!

Zauważ, że zastosowałeś na liniach TX i RX scalak MAX232 po to, by dostosować poziomy napięć RS-232 ( ± 15V ) na poziom TTL 0-5V. Podłączając bezpośrednio linie sterujące, podałeś napięcia rzędu -15V i +15V na układ TTL. !

Poszukaj na Google, czy są dostępne jakieś schematy pozwalające na podłączenie RS232<->TTL wszystkich linii od 1 do 9.
    Ja do tej pory nie miałem potrzeby korzystania z linii sterujących, bo do komunikacji z mikrokontrolerem potrzebuję tylko pinów 2,3,5. Twój problem można prawdopodobnie rozwiązać za pomocą dwóch scalaków MAX232. Jeśli nie znajdziesz gotowych rozwiązań na necie, wtedy pomyślimy nad własnym rozwiązaniem.

Pozdrawiam
    przemek_byd
    Level 12  
    piotrg85 wrote:
    Witam,

Zauważ, że zastosowałeś na liniach TX i RX scalak MAX232 po to, by dostosować poziomy napięć RS-232 ( ± 15V ) na poziom TTL 0-5V. Podłączając bezpośrednio linie sterujące, podałeś napięcia rzędu -15V i +15V na układ TTL. !

no wlasnie problem w tym,ze ja chce dostosowac ttl - 0-5V do portu rs-232 (± 15V ) a ty napisales odwrotnie.

znalazlem schemat, jak podlaczyc rs232 pod maxa232 tylko nie wiem czy on mi pomoze wlasnie przywrocic napiecia z 0-5V na +-15V

piotrg85
    Level 12  
    przemek_byd wrote:

no wlasnie problem w tym,ze ja chce dostosowac ttl - 0-5V do portu rs-232 (± 15V ) a ty napisales odwrotnie.

Transmisję masz dwukierunkową, więc nie ma różnicy. :D

Spróbujmy zrealizować transmisję w następujący sposób : linie Tx i RX zostaw tak jak Ci już pisałem, piny nr 5 tych dwóch gniazd zostaw połączone. Następnie robisz zworki w każdym z gniazd osobno na następujących pinach:
    4 z 6
    7 z 8
    Takie zwieranie tych pinów jest dosyć popularne, więc bez obaw.

Spróbuj teraz się połączyć z ODBII.

Pozdrawiam
    przemek_byd
    Level 12  
    jade dzis po nowe czesci i poskladam wszystko od nowa, porobie te zworki i dam znac na forum co i jak.

ps. Znacie jakis program do sprawdzenia dzialania COMa ? Bo mzoe uwalilem interfejs OBD ze nic nie dziala, a COM jest sprawny.
    przemek_byd
    Level 12  
    No i lipa.

Poskladalem na nowo wszystko wg tego schematu i lipa...

MAX232 strasznie sie grzeje, komunikacji brak.

Znalazlem program do testowania portu COM.

Jesli zewre pin 2 i 3 w adapterze usb->rs232 to nadaje i odbiera to samo.
    Zrobilem sobie wtyczke z tymi zworami jak podales. I samo usb sygnal zwraca dobrze a poprzez maxa nie dziala.
    Natomiast jak podlacze max232 to nadaje chyba normalnie, a odbiera jakies dziwne znaki. Zupelnie cos innego niz napisalem.

Powoli wysiadam, juz trace nadzieje ze uda mi sie to poskladac w calosc.
    Moze ktos z was by sie podjal poskladania tego konvertera ttl->rs232 lub ma jakis sprawdzony i pewny schemat.
    piotrg85
    Level 12  
    przemek_byd wrote:
    No i lipa.

Poskladalem na nowo wszystko wg tego schematu i lipa...

MAX232 strasznie sie grzeje, komunikacji brak.

Czyli źle podłączyłeś.... spróbuj złożyć układ wg. poniższego schematu, to jest to o czym wcześniej pisałem.

przemek_byd wrote:

Jesli zewre pin 2 i 3 w adapterze usb->rs232 to nadaje i odbiera to samo.

Czyli adapter jest w porządku. Teraz podłącz tego MAX'a do adaptera. Zewrzyj nóżki 2 i 3 na wtyczce RS232-ODBII (patrz schemat) i wysyłaj coś przez ten program. Powinieneś odbierać to co wysyłasz. Jeśli jest ok, to dopiero wtedy podłącz się do interfejsu ODBII w twoim samochodzie i spróbuj nawiązać połączenie.

Pozdrawiam
    przemek_byd
    Level 12  
    no i wiem w czym problem... w sklepie zamiast 1uF dostalem 10uF wiec moze to jest ten problem...
    przemek_byd
    Level 12  
    poskladalem i chula jak nalezy.

piotrg85 dziekuje za pomoc przy zrobieniu schematu tego wynalazku.

pokaz gdzie jest przycisk POMÓGŁ zebym kliknal ;) na koniec.
    piotrg85
    Level 12  
    Zgadza się, tylko ja widzę przycisk "pomógł". ;) .... i tak najważniejsza jest satysfakcja z uruchomionego układu.

Pozdrawiam
    przemek_byd
    Level 12  
    to sobie kliknij ze pomogles ;)

jeszcze raz dzieki
    sebspeedy
    Level 2  
    Panowie wg ktorego schematu mam to ostatecznie zlozyc? Zaczalem gdzie indziej a koncze tutaj ale wczesniej tez swiecila mi ta czerwona dioda a po rzeroce wg ostatniego schematu nie komunikuje sie nawet nie zamruga dioda ze wogole chce se z autem polaczyc a zarowno wczesniej jak i teraz na terminalu sprawdzalem i wszystko wychodzi i wraca tak samo. Na samej przejsciowce bez tej dokladki interfesj obd laczy sie z autem ale tylko niektore funkcje dialaja.
    piotrg85
    Level 12  
    sebspeedy wrote:
    Panowie wg którego schematu mam to ostatecznie zlozyc? .

chwila.... po pierwsze, jaką masz przejściówkę ? Na wyjściu masz sygnał w standardzie RS-232 czy TTL ?
    Kolega przemek_byd miał na wyjściu przejściówki syg. TTL i żeby podłączyć się do OBDII, musiał złożyć układ, który mu powyżej przedstawiłem.

Jeśli posiadasz przejściówkę, która już pracuje w standardzie RS_232, to nie trzeba składać żadnego układu. Bezpośrednie połączenie powinno działać. Chyba, że masz tanią "chińszczyznę", która w pełni nie emuluje portu COM.!

Pozdr.
    sebspeedy
    Level 2  
    Nie wiem jakie mam wyjscia bo nie wiem jak to sprawdzic. Przejsciowka w kolorze zielonym,na plycie ze sterownikami pisze skymaster a w menadzerze zglasza sie jako prolific.

Podlaczylem ja teraz i w programie terminal gold zapala sie rts i dtr oraz dziala test
    Po podlaczeniu z maxem zapala sie jeszcze cts oraz na chwilke tylko brkd test rowniez ok
    po odpieciu zasilania maxa zapala sie jeszcze ri

Nie wiem co jeszcze moglbym sprawdzic
    piotrg85
    Level 12  
    Przeczytałem jeszcze raz twojego pierwszego posta... przynajmniej starałem się zrozumieć ten trochę chaotycznie napisany tekst. ;)

Wg. twojego opisu, przejściówka bezpośrednio podłączona do OBDII w jakiś tam sposób komunikuje się z modułem. Natomiast po zastosowaniu układu, który tutaj przedstawiłem, jest cisza, tak ?
    Wniosek z tego, że masz wyjścia w standardzie RS-232 i nie trzeba stosować dodatkowych układów. Z resztą większość przejściówek jest tak zrobiona. Kolega przemek_byd miał jakiś egzotyczny model :D

Jeśli chodzi o samą komunikację z OBDII, to nie jestem Ci w stanie pomóc. Jeszcze się tym nie bawiłem. Proponuję skontaktować się z przemek_byd na PW i omówić dokładnie problem.

Pozdr.
    Tomekborow
    Level 12  
    mam pytanie, czy w diagnostyce np przez OBDII sygnały są na poziomie TTL czy +/-12 V? zdawało mi sie dotychczas że na poziomie TTL ale jeśli dobrze wnioskuje to jestem w błędzie. A czy inne złącza diagnostyczne np w BMW w gnieździe 20 pinowym też komunikacja jest na poziomie TTL ? Kupiłem nie dawno interfejs Prolific do LPG i chciałem za pomocą tego diagnozować kompa od benzyny, ale nie dało sie połączyć. Jak to w końcu jest z tymi sygnałami w LPG i OBDII i zwykłych złączach diagnostycznych no i w tym moim kabelku? aha jeszcze słyszałem że można wykorzystać kable od telefonów, ja mam do SE K310i pod USB da sie z tym coś zrobić?