Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AUTOMATYKA PIECA PRACUJE NIESTABILNIE

28 Lut 2004 21:31 1500 3
 • Poziom 12  
  8O
  Zbudowałem prosty układ automatyki do sterowania procesem obróbki cieplnej wyrobów. Układ wykonuje następujący program:
  1. Nagrzewa wsad do określonej temperatury
  2. Utrzymuje tę temperaturę przez określony czas (np. 1 godzinę)
  3. Następnie po upływie określonego czasu - wyłącza piec.
  Regulacja temparatury oparta jest na prostym termoregulatorze RE6.
  Pomiar czasu od momentu uzyskania temperatury realizuje zwykły przekaźnik czasowy.
  W momencie gdy temperatura pierwszy raz od załączenia cyklu pracy osiągnie wartość odpowiednią, następuje uruchodmienie układu czasowego odmierzającego czas do wyłączenia urządzenia. Oczywiście w trakcie odliczania czasu element grzejny jest okresowo uruchamiany - w celu utrzymania temperatury.
  Nie wnikając w szczegóły połączeń miedzy termoregulatorem, a przekaźnikiem czasowym i pozostałymi stycznikami i przekaźnikami obwodów wykonawczych opiszę problem który mnie nurtuje.
  Otóż w przeważającej ilości przypadków całe urządzenie pracuje prawidłowo, ale czasem (POKREŚLAM - CZASEM!!) termoregulator jakby nie zdąży wzbudzić układu odmierzającego czas i wyłącza cykl pracy przedwcześnie. Oczywiście zdaję sobie sprawę że przyczyną tego stanu rzeczy jest NIEZASTOSOWANIE przekaźników z opóźnionym "odklejaniem" styków. Jest to pewnie podstawowy problem automatyki :) , ale mnie ciekawi dlaczego usterka pojawia się tylko okresowo. Proszę o wyjaśnienie tego zjawiska. I jeszcze jedno pytanie: Czy konieczne jest stosowanie przekaźników z opóźnionym odklejaniem, czy może są jakieś prostsze metody rozwiązania problemu.
  Serdecznie pozdrawiam i z niecierpliwością oczekuję odpowiedzi od doświadczonych AUTOMATYKÓW.
  SP9UFI

  SP9UFI
 • Poziom 31  
  Witam

  W ciemno trudno coś powiedzieć, narysuj chociaż parę kresek jak są poprzeplatane styki, jaka czasówka, jakiś link do informacji o tym regulatorze.

  Pozdrawiam
 • Poziom 19  
  Narysuj schemat to pogadamy, Osobiście w takich przypadkach nie stosuję przekaźników czasowych bo z nimi przy dłuższych czasach bywa różnie. Mały sterownicznek typu LOGO albo S7 200 z CPU 222, czasami wychodzi taniej niż kilka czaówek a napewno jest większa pewność działania.
  Ponadto moga występować różne inne zjawiska, np. przy załączaniu grzałki napięcie może tak macno spadać że czasówka głupieje i rozłącza przedwcześnie układ itp itd.

  Pozdrawiam

  Mathev
 • Spec od samochodów
  Prawdopodobnie problem z czasówką pojawia się w wyniku przepiecia spowodowanego odłączeniem grzałek , pisałeś,że czas odnieżany jest od momentu nagrzania. Proponuje zastosować czasówkę 1s w obwodzie grzałek.