Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

końcówka mocy na PCL86 - dlaczego cichnie?

kudłata zmora 06 Sep 2008 14:58 1548 11
lampy.pl
 • #1
  kudłata zmora
  Level 15  
  Witam,
  problem jest taki, że czasem wzmacniacz się zcisza tak sobie bez żadnego powodu. Użyta jest tylko pentoda lampy. Nie wiem czy można podejrzewać zużycie lampy, bo to się dzieje np co miesiąc, a czasem codziennie.
  zamieszczam schemat, tylko na nim nie ma zasilacza, a zasilacz jest moze troche nietypowy, bo : prostownik z jednej diody, elektrolit chyba 220µ, potem rezystor i mniejsze elektrolity, wszystkie kondensatory zwarte do masy rezystorami ok 100k.
  końcówka mocy na PCL86 - dlaczego cichnie?

  czasem jak się zepsuje to ponowne włącznie powoduje cudowne naprawienie.
  jak myślicie co tu może być nie tak..? Nie zaduży ten kondensator 220µ?

  pozdrawiam
 • lampy.pl
 • #2
  janek11389
  Level 42  
  Witam! Zakładając z góry że wszystkie luty są sprawne, to sprawdź czy opornik na siatce 1M jest na pewno sprawny i wstaw na wejście kondensator, żeby nie zmieniał się punkt pracy tej lampy.
  Pozdrawiam.
 • lampy.pl
 • #3
  kudłata zmora
  Level 15  
  kondensator jest przed tym rezystorem 1k. Zapomniałem dodać , że zcisza się nie tak gwałtownie tylko łagodnie tak jakby ktoś kręcił gałką. Czy zużywająca się lampa może robić czasem takie rzeczy a innym razem grać dobrze przez cały dzień? to jest PCL86 wyciągnięta prawdopodobnie z telewizora
 • #4
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Sprawdź luty oraz podłącz woltomierz do zasilacza anodowego. Być może któryś z kondensatorów w zasilaczu wariuje. Tych oporników 100k dałeś nieco za dużo, jeden wystarczy w zupełności.
  Ta dioda to krzemowa jest czy lampowa?
 • #5
  kudłata zmora
  Level 15  
  dioda krzemowa jak najbardziej 1N4007 jeśli dobrze zapamiętałem. Czy takie wariowanie kondensatora objawia się tylko zciszaniem? Czy nie powinno być przy okazji jakiegoś brumu?
 • #6
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Skoro cichnie po czasie, oznacza to, że COŚ się rozgrzewa - ciepłem własnym albo od lampy. Radzę więc wykonać opisany wcześniej teścik, który juz da jakiś obraz sytuacji. Przy okazji - jakiej mocy jest rezystor 180 omów w katodzie lampy? Może to któryś z rezystorów w zasilaczu się grzeje?
 • #7
  kudłata zmora
  Level 15  
  ten rezystor jest duzy..moze 1 lub 2 waty. Jak nie mialem rezystora 1M to sie nawet dymily rezystory w zasilaczu...teraz juz nie. Posprawdzam woltomierzem przy najblizszej okazji. Dzieki za rady

  taki OffTopic .. cos wcisnelem nie tak na klawiaturze i mi sie literki pomieszaly ( y zamist z itp )...wiec sorry za bledy
 • #8
  zdzislaw111
  Level 26  
  Witaj
  W czasie ściszenia zmierz napięcie na drugiej siatce . Zapewne R=467 traci wartość.
 • #9
  kudłata zmora
  Level 15  
  4k7 :) Miałby to robić od temperatury ?
  przy okazji mam takie pytanie: czytałem tu kiedyś że taka końcówka powinna mieć kondensator ok 1u miedzy S2 a masą. Tylko po co ? Jak sie nie dowiem to go nie wlutuje :)
 • #10
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Aby zewrzeć do masy tę siatkę dla przebiegów zmiennych. Innymi słowy - uczynić z pentody pentodę ;)
  Kondensator ten powinien miec większą wartość, dla mnie minimum to 10uF
 • Helpful post
  #11
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  Dla opornika 4k7 połączonego w szereg w doprowadzenie do siatki ekranującej, dla dolnej częstotliwości przenoszenia 40Hz wystarczy kondesator o pojemności mniejszej 0,85uF * (7-10) = 5,9 - 8,5uF. Bez problemu wystarczy 6,8uF dla 40Hz zachowując zasadę około 10 krotnie mniejszej impedancji kondesatora niż rezystora. Dolna częstotliwość graniczna 40Hz jest nawet nieco na wyrost dla typowego trafa TG2,5.

  Jeśli ten opornik jest jednocześnie filtrem napięcia zasilania dla stopnia wstępnego dla triody to wartość tego kondesatora powinna być większa. Tyle że to ew. może spowodować niestabliności dla niskich częstotliwości. Odradzam taką oszczędność na jednym oporniki i jednym kondesatorze - chyba że konstruktor/projektant/budujący poradzi sobie z niestabilnościami.


  Wskazówki. Opornik w katodzie moc 1W. przy samej siatce sterująej opornik 1k0 - 3k3 jak najbliżej wyprowadzenia w podstawce. Inne oporniki (upływowy do masy), kondesator wejściowy - łączone do sitaki sterującej poprzez ten opornik.

  Tak samo rezystor 4k7 jak najbliżej siatki ekranującej, a kondesator blokujący (lepsze połączenie nie do masy ale do katody!!!!. Oczywiście jak najkrótsze połączenia. Obwód pierwotny trafa - zbocznikować kondesatorem 1n0 - 2n2 - minimum 600V a najlepiej 1000V!!!!. Inna możliwość kondesator od anody do katody już od 470pF - 750V minimum.

  Jeśłi są długie połączenia od anody do trafa - warto rozważyć opornik w szereg z wyprowadzeniem anody - 10 - 100 omów 0,5W jak najbliżej podstawki.

  Zasilacz warto odsprzęgnąć kondesatorem foliowym 100 nF o napięciu 630V jak najbliżej stopnia mocy. Dla niskich częstotliwość droga do dalej umieszczonego kondesatora elektrolitycznego nie jej problemem. Ale dla w.cz. już może stwarzać kłopoty.

  A teraz najistotniejsze. Lampy PCL86 (oraz ECL86) niezależnie od producenta cierpią na jedną dolegliwość. Wytrzymałość katody na natężenie prądu jest wyliczona na styk. Często dochodzi do odkształcenia sie katody podczas pracy i zwarcia z siatką sterująca (uproszczenie). Efekt taki jak opisany na początku tego wątku.
  Lampa się rozgrzewa - pracuje wszystko dobrze. Po pewnym czasie znacznie wzrasta prąd anodowy (spadek na oporniku katodowym rośnie mniej więcej dwukrotnie. Włączenie zasilania, ostygnięcie całości i po włączeniu znowu na początku jest OK.

  Co zrobić - zmniejszyć prąd anodowy. Czyli zmienić punkt pracy. Opornik katodowy nawet 270omów. Moc będzie mniejsza. Inny sposób - szukanie innej lampy.

  Opisanym efekt opisywany na stronach i forach niemieckich. Czyli renomowanych firm jak Philips, Valvo lampy te maja też tę przypadłość.
 • #12
  kudłata zmora
  Level 15  
  WOW !
  dzięki :)