Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary komputer zawiesza się po ok. 30 minutach

12 Wrz 2008 09:14 7680 32
  • Poziom 28  
    Ostatnio złożyłem do kupy stary komputer. Kupiłem specjalnie do tego programator BIOSu bo kiedyś uszkodziłem i tak leżał aż do teraz. Wgrałem na na nowo BIOS. Kupiłem pamięć 64MB, Karta grafiki nieco nowszej generacji GeForce2 MX400, procesor stary Celeron 266MMX kiedyś miałem z nim problem już i po założeniu wentylatora na niego było ok - czyżby już i wentylator nie wystarczał - bo podejrzewam właśnie procesor o zawieszanie. Bateria nowiutka, dysk stary Seagate 3,2GB - słychać że stary bo głośno pracuje ale działa jeszcze.

Udało mi się zainstalować Win95 ale zaraz po uruchomieniu się zawiesił. Później zawieszał się jeszcze na teście BIOSu. Dopiero jak ostygł parę godzin to znowu dało się z jakieś 30 minut na nim pracować.

Wkładałem inną kartę odpowiedniej generacji do tego sprzętu S3 Savage 3D ale też się zawiesza. Pamięć kupiłem niedawno na giełdzie komputerowej w W-wie więc chyba powinna być OK.

Czy możliwe jest że pasta na procku się po prostu zestarzała i straciła właściwości? Może nałożenie nowej by pomogło?
  • Poziom 11  
    najpierw sprawdź procka(jak mowisz)
    posłuchaj też czy przypadkiem twardy ci nie siada(może sie 'zastuknąć' po pół godziny...ma juz swoje lata)
  • Admin grupy komputery
    Dziwię się składałeś go w ogóle na starej paście - oczywiście że do wymiany !
    Sprawdź tą kość pamięci programem Memtest .
    Upewnij się że wszystkie zworki na płycie gł są prawidłowo ustawione .
  • Poziom 11  
    DriverMSG napisał:
    Dziwię się składałeś go w ogóle na starej paście - oczywiście że do wymiany !
    Sprawdź tą kość pamięci programem Memtest .
    Upewnij się że wszystkie zworki na płycie gł są prawidłowo ustawione .

zworki i kość są ok na bank...bo sie system zainstalował, i nie uzywa zintegrowanej grafiki. z uszkodzoną pamięcią nie wystartuje(chociaz przerzucenie jej do innego slotu nie zaszkodzi)

apropo...tak sie zastanawiam...jakie zworki są na płycie??
  • Admin grupy komputery
    Dokładnie ci nie powiem jakie to zworki , bo nie znam modelu płyty gł , ale starsze płyty gł miały zworki do regulacji mnożnika , napięcia procesora czy też taktowania procesora - różnie - zależnie od modelu .

Dzisiejsze komputery mają to już BIOS'e

Po za tym - Skoro to tak stary komputer to zapewne już mu powysychały kondensatory , a co za tym idzie - straciły swoją wydajność i to może być powodem problemów .
  • Poziom 13  
    Do tego zakurzony zasilacz z tego starego zestawu po kilku latach nałapał wilgoci i też już nie trzyma parametrów.

Starsze dyski nieużywane po kilku-kilkunastu miesiącach postoju potrafią się same uszkodzić i przy uruchomieniu kończą żywot w kilkanaście minut albo i szybciej.

Latem ze strychu ściągnąłem starca(jakieś 486 nie tykane od 10 lat) i tylko zadymiło się z zasilacza. Szkoda czasu na takie rupiecie, już staroć a jeszcze nie zabytek.
  • Poziom 28  
    Do cosiek: kurcze ale masz podejście do sprawy - dla ciebie rozwiązaniem sprawy jest nieużywanie tego sprzętu. No jasne że nie chcę używać tego na co dzień ale w razie czego powiedzmy na serwer albo jako router na który wrzucę np. linuksa albo jako maszyna do pisania.

Do Driver MSG: jeśli chodzi o zworki to nie ma na tej płycie żadnych ustawień mnożnika itp. Co do procesora i pasty - procesor jest chyba na płytce która jest w czarnej obudowie z radiatorem i nigdy tego nie rozbierałem. Może właśnie trzeba te pudełko rozebrać i tam wymienić pastę.

Do szpoq: masz rację, Win95 z uszkodzoną pamięcią by nie wystartował lub z innego rodzaju. Pamiętam jak kiedyś dokupiłem RAMu do 32MB dodałem 64MB podczas gdy win95 był zainstalowany. Uruchamiał się i działał i błędami więc postanowiłem przeinstalować i właśnie wtedy pojawił się problem i po wyjęciu dodatkowego RAMu instalacja poszła jak po maśle :-)
    Też myślę że to procesor bo jak wspomniałem ostatnio jak przywracałem do życia ten sprzęt to okazało się że procek się przegrzewa i po założeniu wentylatora (nietypowy sposób :-) - wentyl od Durona przykręcony jedną śrubką do tej obudowy na Celeronie) wszystko było OK.
  • Poziom 13  
    Gelip: Ok jak chcesz się bawić z braku innego zajęcia to czemu nie, choćby i z ciekawości co padło.
    Szkoda tylko na taki zabytek po przestoju czasu, bo za moment padnie coś innego i możesz spędzić kawał czasu i nic nie uzyskasz. Jakby to był 286 to inna sprawa.

Po pierwsze to rozpoznaj dokładnie model płyty i zdobądź do niej instrukcję. Są na pewno zworki do ustawienia magistrali (no chyba, że to bardzo stary model na HX lub Tx, ale coś mi się majaczy, że też można było do 83MHz magistralę pociągnąć).
    Jakieś 3 lata temu robiłem przegląd kompa brata i cpu cel400 padnięte było a po zmianie magistrali z 66 na 100 padł zupełnie. 5 zł kosztował nowy433:D.
    Może przypadkiem kiedyś podobnie przestawiłeś(lub poprzedni właściciel) i się nadwyrężył?

Przeczyść styki izopropylem na pamięciach i pozostałe połączenia lubią zaśniedzieć takim lepkim w dotyku nalotem.

Styki z wtyczek AT/ATX i molex od zasilacza też dokładnie wyskrob cienkim płaskim śrubokrętem. Mają wciskać się ciężko.

Spróbuj uruchomić z cd (np Hirens boot cd lub Ultimate boot cd) program testujący i posprawdzaj czy ramy dobre i cpu stabilny.

Taki slotowy celek działał na pasywnym aluminiowym radiatorze. Na wentylu od Durona to bez problemowo powinien działać. Zdecydowanie się już skończył jego żywot.

Przejdź się na giełdę lub do jakiegoś znajomego z serwisem pc i za kilka złotych lub browara dostaniesz worek takich celków do zabawy. Od kumpla weź od razu zasilacz AT/ATX. Ale jak to nie cpu a zasilacz, albo na dokładkę płyta z czerstwymi kondkami? Idziesz w koszty bo czas to pieniądz, a dojazdy też nie są darmowe-paliwo, bilety itp.
    I możesz liczyć za niedługo na pad dysku na 100%. Nainstalujesz się naustawiasz a tu jak będzie potrzebny jako maszyna do pisania albo na serwer(można i z dyskietki) zastrajkuje.
    Można by dać kartę SD z interfejsem IDE. Ale adapter trochę kosztuje.

A może lepiej od razu na giełdzie umów się (bo nikt takiego złomu nie wozi ze sobą) na taki zestaw płyty z cpu i ramem za 20-30 zł :) i po sprawie. Dostaniesz tydzień rozruchowej i masz spore szanse, że coś nie będzie działało.
    Takie jest moje podejście w czasach, gdzie nowego laptopa można kupić za 1000zł a wydajny router z poborem ok 5-20W za 100-200zł.

Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Proponuje:
    1. zdjąć chłodzenie procesora, dokładnie wyczyścić procesor oraz samo chłodzenie np benzyną ekstrakcyjną.
    2. Założyć BARDZO MAŁO nowej pasy np silikonowej -spokojnie wystarczy do tego typu sprzętu.
    3. Wyczyścić bardzo dokładnie zasilacz - Ja ordynarnie płucze zasilacze pod wodą i czekam 1-2 dni aż dokładnie wyschną. Już kilkanaście tak wyczyściłem i działają.
    4. sprawdzić czy którekolwiek z kondensatorów nie są wyschnięte - te na płycie głównej i te w zasilaczu.
    5. Spuchnięte wymienić na taką samą wartość pojemności, większy woltaż i LOW ESR.
    6. Wyczyścić resztę sprzętu - ja myje pod wodą wszystko poza dyskiem twardym. Jakbyś chciał wymyć płytę główną to wyjmij baterię z biosu. OCZYWIŚCIE ODŁĄCZ wszystkie źródła prądu.
    7. Zmierz napięcia zasilacza.
    8. Jak już to wszystko powyższe zrobisz to zmierz temperatury, uruchom memtest, prime95 albo orthos.
  • Poziom 28  
    Do cosiek: No ogólnie masz racje ale mnie właśnie ciekawi i sprawia przyjemność że umiem przywołać do życia jakiegoś trupa a jeśli nie to wiem w czym leży problem dokładnie. Chodzi o to że mamy sporą wiedzę na temat komputerów i zrobiliśmy wszystko odnośnie konfiguracji aby dany sprzęt działał. Ja nie umiem zrobić kondensatora albo pamięci RAM jeśli jest uszkodzona. Pomoc odnośnie tematu powinna brzmieć np. Problemem jest procesor ponieważ z biegiem czasu styki śniedzieją i trzeba je wyczyścić albo Wymień baterię, nie jest ona wieczna itp. a nie odpowiedzi typu: Nie męcz się z tym, nowy router kosztuje 100 zł
  • Poziom 20  
    Ja tak czyszczę telewizory. Dopiero mnie wypuścili. Przepraszam muszę kończyć, ktoś dzwoni do drzwi.
  • Poziom 28  
    Do qscgu: o takie podejście do sprawy mi się podoba. Wyczyść itp. a nie nie zawracaj sobie głowy bo nie warto:
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    cosiek napisał:
    Szkoda tylko na taki zabytek...

A koledze nie szkoda czasu na pisanie takich porad? Nam jest szkoda czasu na ich czytanie oraz szkoda jest miejsca na Forum na ich umieszczanie. Uprzedzam kolegę, że za koleje takie "porady" wyciągnę konsekwencje regulaminowe.
    cosiek napisał:
    Przeczyść styki izopropylem

Czy kolega jest pewien, że podał prawdziwą nazwę preparatu? Bo moim zdaniem preparat ten nazywa się alkoholem izopropylowym lub izopropanolem.
  • Poziom 13  
    Do Gelip: Coś kolega się nie odzywa. Jak tam postęp w wymianie pasty na procesorze? Może kolega by się podzielił wynikami swoich działań i czy zamieszczone tu porady przyniosły pożądany rezultat. A może kolega skorzystał jednak z moich rad :D
  • Poziom 28  
    Nie odzywałem się bo tak się złożyło że nie miałem czasu z powodu awarii drugiego komputera którego używam na co dzień. Na dniach właśnie udało mi się dopiero naprawić i jak będę miał tylko trochę czasu to zabiorę się za ten stary sprzęt, zacznę od pasty w procesorze. Zapomniałem dodać że ten sprzęt nie stał w obudowie z zasilaczem gdzieś w kącie lub na strychu. Był rozebrany na najdrobniejsze części poukładane w pudełkach wstawionych do szafki. Zasilacz był używany jakiś czas do innego celu, karta graficzna była cały czas używana w innym sprzęcie, RAM świeżo kupiony na giełdzie więc nie ma mowy o jakimś kurzu ewentualnie styki wyskrobać jak ktoś napisał.
  • Poziom 10  
    jakos nie wierze ze stara pasta moze byc przyczyna przegrzewania. pasty nie traca tak szybko i na pewno nie tak radykalnie swoich wlasciwosci . Poza tym z tego co wydedukowalem to jest to procek na slot1 jesli wersja boxowa wogole bym sie nie martwil o takie rzeczy ale powinienes miec w biosie mozliwosc sprawdzenia temperatur, max temp dla tego proca to 85. wlacz go i dotknij radiatora, jesli stwierdzisz ze ma cos kolo tej temp to wtedy sie mozesz martwic

co do mycia wodą sprzetu jak kolega wyzej proponuje to nei polecalbym, wogole pierwsze slysze o takich akcjach jestem w niemalym szoku (tak jakby w kondensatorach sie prądy ie odkladaly) :D wystarczy odkurzanie (standardowym odkurzaczem).

zobacz czy na plycie nei ma spuchnietych/wylanych kondensatorow. Czesto moze byc ze od samego dotykania mozna uwalic plyte gl, ram badz inne czesci zwyklym napieciem dotyku
  • Poziom 13  
    Do Gelip: ostatnio brat miał zezłomować komputer, zaczął się wieszać i po kilku takich akcjach system całkowicie przestał odpowiadać.
    Jako, że dysk Seagate20GB U5 pomimo 7 lat jeszcze sprawny bez oznak końca w SMARTcie i 192MB ramu niedawno się nim zająłem, kilka prób uruchomienia i faktycznie system niby się ładował ale bardzo wolno działał już po załadowaniu. Po wejściu do bios okazało się, że ktoś przestawił magistralę z 66 na 83Mhz i dodatkowo kilka opcji timingów pamięci i szybkości działania kontrolera ata było na 66 przy zwykłym kablu40.
    Po załadowaniu domyślnych ustawień i zmianie kilku dodatkowych opcji komputer powrócił do normy.
    Z nowym systemem jest nawet w miarę dobry do pisania.
    Schody już są podczas przeglądania stron IE. Zwłaszcza z elementami we flashu. Firefox z wtyczką FlashBlock rozwiązał problem animacji.
    Jeszcze filtr reklam i można w miarę korzystać z internetu.
    Oczywiście celereon 433 to nawet jak na xp to nie za dużo.
    Na Twoim może być już za słabo pod XP tylko 98.

Płyta biz1b/BVC1B v1.0 jest na chipsecie VIA Apollo Pro-Plus:VT82C693/VT82C596B i wprowadzone zmiany magistrali czasem działały a czasem nie. Bios v1.2. Z tond te losowe problemy.
    Pamięci 133 działają prawidłowo. Znalazłem nawet nowy bios 1.4 z 1999:)
    Nie ma to jak BX nawet na 133 śmigał a późniejsze nawet do 150 dobijały.

Na Twojej płycie masz raczej zworki do ustawiania mnożnika i magistrali.
    Całkiem możliwe, że podczas demontażu i ponownego składania jakaś mogła zejść ze swojego położenia. Ewentualnie zaśniedzieć i obruszyć się i teraz nie styka idealnie..

Zdobądź instrukcję do swojej płyty i sprawdź czy wszystkie zworki są poprawnie ustawione.
    Dowiesz się jakie mają być dokładnie pamięci.

Acha pamięć 133Mhz nie będzie działała na tak starej płycie.
    Najlepsza 66 lub ewentualnie 100.
    Nie pamiętam dokładnie, ale trzeba było obsadzać dwa banki w zależności od płyty?
    Wydaje mi się że Moduły powinny być dwubankowe-obustronne tzw BXowe.

Może tutaj coś znajdziesz do swojej płyty.
    http://www.lipka.klub.chip.pl/sterowniki/opti/plyty_glowne.htm
  • Poziom 28  
    Znalazłem trochę czasu. Rozebrałem Celerona 266 MMX - ciężko było oderwać go od radiatora ale z pomocą suszarki jakość poszło. Radiator trzymał się na taśmie przewodzącej wielkości ok 2x3 cm. Taśma bez problemu i bez śladu dała się oderwać od radiatora a procesor musiałem wyczyścić - użyłem do tego wody po goleniu i patyczków kosmetycznych - dość łatwo schodziło. Następnie posmarowałem pastą która została mi kiedyś od radiatora Zalman NB47J (cała tubka nie otwierana wcześniej).

Niestety - komputer pochodził tyle samo czasu co przed wymianą pasty :-).

Jeśli włączę na drugi dzień to działa ok. 60 minut dobrze. Wyłączam i po ponownym włączeniu ledwo Win95 wystartuje i wisi albo nawet nie zdąży się uruchomić.
  • Poziom 43  
    Sprawdziłeś te kondensatory ? Jeśli nie to należy to zrobić płyta główna i zasilacz. Napisz jaki masz zasilacz do tego zestawu, ewentualnie odrazu możesz podmienić.
  • Poziom 37  
    Jeśli jesteś pewien, że chłodzenie procesora zrobiłeś prawidłowo podstaw inny zasilacz.
    Opisywany problem jest w twoim przypadku "powtarzalny" za każdym razem i sugeruje, że jest związany z wzrostem temperatury któregoś z podzespołów.
  • Poziom 28  
    Wymieniłem zasilacz na ATX. Płyta ma możliwość zasilania AT i ATX tylko trzeba przestawić zworkę. Niestety nadal to samo po ok. 20 minutach od włączenia wisi :-(. Od razu po wyłączeniu sprawdziłem palcem czy coś nie jest zbyt gorące i najcieplejszy był radiator procesora a pamięć, dysk, radiator karty graficznej lekko ciepłe.

Myślę że pastę nałożyłem poprawnie. Ostatnio na innym komputerze z Duron 1000 zmieniałem chłodzenie - nowy radiator z wentylatorem i nakładałem pastę tą samą techniką i do tej pory jest OK.

Kondensatory wszystkie wyglądają na OK. Czy możliwe jest, że procesor po prostu się zestarzał że np. układy nie wytrzymują długotrwałej temperatury?

Do cosiek: jeśli chodzi o ustawienia BIOS to odpada ponieważ BIOS jest wgrany programatorem więc wszystkie ustawienia ma default. Na płycie nie ma żadnych zworek do ustawiania procesora. Płyta to PCPartner 440LX B834D. Zworki na płycie to: CMOS Clear, BIOS Program Voltage, Power Supply Select i Keyboard Power On Password Clear i wszystkie są ustawione poprawnie.

Jeśli coś byłoby zaśniedziałe to komputer lub jakiś podzespół nie ruszyłby w ogóle raczej no nie. Musi się coś przegrzewać skoro komp wiesza się po jakimś czasie. Karta graficzna też odpada bo sprawdzałem na innej.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Kondensatory wszystkie wyglądają na OK. Czy możliwe jest, że procesor po prostu się zestarzał że np. układy nie wytrzymują długotrwałej temperatury?

No właśnie wyglądają. W wolnej chwili pokusiłbym się i wymienił je wszystkie - dość leciwa płyta, kondensatory mogą już nie mieć swoich pojemności. Nie jest możliwe aby procesor się "zestarzał". Pamięć testowałeś Memtestem ?
  • Poziom 28  
    Może i racja z tymi kondensatorami że wyglądają dobrze a nie działają jak trzeba. Jak wystygnie spróbuję sprawdzić pamięć RAM a jeśli to kondki to chyba dam sobie ze wszystkim spokój.

Jedno mnie tylko ciekawi - dlaczego jak kiedyś (rok, dwa wcześniej) go składałem po dłuższym nie używaniu to komputer zawieszał się po jakichś 20 minutach a gdy założyłem wentylator to zaczął działać normalnie - nie sprawdziłem dokładnie jak długo ale na pewno godzinę lub dwie bo coś pamiętam na nim robiłem. Czy kondensatory mogły mieć na to wpływ?
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Nadal się wiesza gdy bateria nowa, inny zasilacz (ATX), bez żadnych napędów HDD, FDD, CD-ROM, bez żadnych kart PCI, 3 różne karty graficzne AGP (S3 Savage 3D, GeForce2 MX 400, GeForce4 MX 440SE), wymieniane chłodzenie procesora Celeron 266 MMX (nowa pasta).

Po tym obstawiałem że to jednak nadal wina procesora. Tak się składa że mam pod ręką inny procesor na Slot1 Pentium III 550 MHz - niestety BIOS obsługuje max 333MHz - ale znalazłem na to sposób :-). BIOS Patcher, cbrom, lha, real_microcodes i oryginalny BIOS po zpatchowaniu wykrywa wprawdzie procesor 550 jako 333 ale komputer uruchamia się i działa :-)

Raport BIOS Patcher:
    Cytat:
    BIOS_Patcher ver. 4.0_RC.F from "Second_Hope utils".
    Warning! Recommended for power-users!

Found 1Mbit BIOS!

1. New CPU Support : -> fixed.
    2. P3-detect error : not found.
    3. New Koeffs Support : -> fixed.
    4. 32Gb-problem(32g) : -> fixed.
    5. Some HDD detect-problem : -> fixed.
    6. "MB"/"GB" string search : -> fixed.
    7. 65Gb-problem (1-st step) : -> fixed.
    8. 65Gb-problem (2-nd step) : -> fixed.
    9. Error display Freq>999MHz : -> fixed.
    10.Error display Koefs>9.5x : not found.
    11.New Stepping Support : -> fixed.
    12.Tualatin L2-init error : -> fixed.
    13.New Freq in Setup open : not found.

14.Set "Y" as default on exit: -> fixed.

UDMA for "big"-HDD on UDMA33_only_MB fix: not found.

CBROM V2.07 (C)Award Software 2000 All Rights Reserved.
    [CPUCODE] ROM is releaseCBROM V2.07 (C)Award Software 2000 All Rights Reserved.
    Adding modul.tmp 35.1%
    Adding start.tmp 87.5%
    Adding cpucode.bin 52.5%

if you can`t see all messages - choose 80x50 mode or run with ">report.txt".
    (c)2002 apple_rom, www.ROM.by

Niestety z procesorem Pentium 550 MHz komputer zawiesza się tak samo po jakichś 20 minutach jak był nie używany kilka godzin, więc wina procesora - odpada.

Podejrzewam przegrzewanie chipsetu 440LX albo coś nie tak ze złączem AGP. W najbliższym czasie wymienię pastę na chipsecie i spróbuję pożyczyć gdzieś kartę graficzną na PCI.

Komputer nigdy nie był podkręcany więc kondensatory pracowały w normalnych warunkach więc na razie kondków nie ruszam.
    -------------------------------------------------------------------------------------
    Wyeliminowałem kolejne 2 urządzenia które nie są sprawcami zawieszania - pamięć RAM i karta graficzna. RAM włożyłem inną od sprawnego komputera i nadal zwis. Zmieniłem w BIOSie funkcję Halt On: No Errors i uruchomiłem komputer bez karty graficznej w następujący sposób:

1. Przejciówka IDE-CF+karta CF 16MB sformatowana za pomocą PM jako aktywna (może też być BootCD, dysk twardy lub FDD ja akurat miałem taką przejściówkę pod ręką)
    2. Przerzucenie na kartę plików startowych systemu Win95 oraz programów dosowych do obsługi PC Speakera
    3. Modyfikacja pliku autoexec.bat w celu uruchomienia na starcie komputera programu Circus.exe - program odgrywa przez PC Speakera znaną muzyczkę :-)

Autoexec.bat:
    Cytat:
    :Play
    Prog\Musicdos\Circus.exe
    GOTO Play

4. Grał, grał i się zawiesił niestety więc to nie wina karty ani slotu AGP

Zamówiłem pastę Arctic Silver 5 i wymienię tę na chipsecie.
  • Poziom 15  
    jeśli to jest stałe 20 minut to dobry czas na "rozgrzanie" jakiegoś układu na płycie. sama pasta na NB i SB może nie wyelminować problemu jeśli tkwi on gdzieś np. przy linii zasilania płyty.
    zrób inny bajer - wystaw go za okno w nocy i odpal z tym testem na melodyjkę. Oczywiście daj mu się schłodzić przed opaleniem jakieś 10 minut.
  • Poziom 28  
    Dokładnie nie mierzyłem ale to będzie coś około 12 - 15 minut jak się zawiesza. Znaczy, że może się coś przegrzewać oprócz NB i SB?
  • Poziom 37  
    Czy zrobiłeś wreszcie test programem memtest z dyskietki lub CD?
    Czy nie?
  • Poziom 28  
    Przecież pisałem że wkładałem inną sprawną na 100% RAM:
    Cytat:
    Wyeliminowałem kolejne 2 urządzenia które nie są sprawcami zawieszania - pamięć RAM i karta graficzna. RAM włożyłem inną od sprawnego komputera i nadal zwis.

P.S. Zmierzyłem dokładnie czasu działania kompa zanim się zawiesił w temp pokojowej ok. 20 stopni (płyta, procesor, ram i CF16MB - IDE z tą melodyjką :-) ) - działał 25 minut
  • Poziom 13  
    Do Gelip:
    Cytat Gelip"Może i racja z tymi kondensatorami że wyglądają dobrze a nie działają jak trzeba. Jak wystygnie spróbuję sprawdzić pamięć RAM a jeśli to kondki to chyba dam sobie ze wszystkim spokój."

Nie chciałbym się powtarzać i przypominać co wcześniej pisałem a za co mnie szeryf objechał.

Więc jeśli już tyle czasu spędziłeś nad "pacjentem" to warto dociągnąć do końca i albo go ożywić, albo gwoździem do ściany przybić.

Zrób jak pisze Jack14, przetestuj z dyskietki nie z cd memtestem pamięci, nawet jeśli wydają się sprawne. To:
    Po pierwsze zobaczysz czy faktycznie nie ma błędów a dodatkowo dowiesz się czy bez używania kontrolera IDE z południowego mostka też załapie zwiechę.
    Badaj palcem albo pirometrem temperaturę mostków i tranzystorów od zasilania cpu.

Swoją drogą Intel kiedyś chwalił się, że jego układy cechuję żywotność na poziomie 10 lat. Więc zestarzenie się półprzewodnika jest jak najbardziej możliwe i jest faktem.

Procesory AMD np K6 K62 często i częściej padały bez podkręcania po kilku latach.

Tutaj możliwe (zakładając, że po ok12 latach kondensatory nie wyschły na płycie i reszta podzespołów sprawna), że albo jakiś tranzystor odpowiedzialny za zasilanie CPU/NB/SB/AGP/RAMu już się zestarzał albo chipset jest uszkodzony.

Kondensatory zmienisz w parę minut jest ich tam zaledwie kilka sztuk.

A jak to nie pomoże to wymontuj płytę z obudowy i na chodzie poskręcaj ją za krawędzie(tak żeby trzeszczała i uważając, żeby grafika nie wyszła z portu AGP). Jak zawiesi się to zimny lut. Wygrzej północny i południowy mostek, może jakaś kula puściła i od lekkiego wzrostu temperatury chwilowo pojawia się zimny lut.

Swoją drogą ciekawe, że płyta ma naklejone (a właściwie to zamocowane kołkami ze sprężynką bo pasta jest) radiatory na mostkach północnym i południowym. Ktoś już musiał kiedyś z tym kombinować. Wymiana pasty na 1000% nic nie da, bo jeśli już były radiatory to albo klejone klejem termoprzewodzącym, częściej na taśmie dwustronnej samoprzylepnej albo na kołkach(to już wyższa półka). Jeszcze w starych(przed BXem) płytach pasty na mostku północnym nie widziałem.
    A niedawno bawiłem się płytką Asusa TUSL-2c na 815EP pod Tualatina i tam pasty nie było. A południowy bez radiatora i lodowaty :D
  • Poziom 28  
    Po prostu chcę zrobić najpierw wszystko zanim wezmę się za kondensatory bo w moim przypadku nie zajmie to na pewno parę minut jak piszesz.

OK, z tym memtestem sprawdzę choć wątpię aby to coś dało bo przecież sprawdzałem inny RAM w różnych slotach ale niech będzie. Przez ok. 20 minut się da a z tego co wiem test powinno wykonywać się dla pewności o wiele dłużej.

Palcem już badałem gdzie się dało. A z tym zimnym lutem to chodzi Ci żeby wykręcać płytę przed czy po wymianie kondensatorów?

Płyta ma radiator tylko na mostku północnym (na chipsecie) bez żadnych kołków - zapewne przyczepiony taśmą termoprzewodzącą a na mostku południowym nie ma w ogóle radiatora i nigdy nie było oraz na pewno nikt nie grzebał przy tej płycie. Mam ją od nowości od 1998 roku kupiona w sklepie razem z całym zestawem komputerowym.
    -------------------------------------------------------------------------------------
    Zrobiłem jeszcze inny test. Zamiast wyciągać komputer na dwór i zobaczyć ile pochodzi postawiłem na przeciw otwartej obudowy duży wentylator biurkowy i ustawiłem prędkość najwolniejszą na 1 (z pośród trzech możliwych) i okazało się że komputer się nie zawiesza - włączyłem go i chodził z godzinę non stop. W tym czasie przetestowałem GoldMemory pamięć i zero błędów, podłączyłem dysk i zainstalowałem też Aida32 na Win95.

P.S. Wina kontrolera IDE odpada bo zanim postawiłem wentylator uruchomiłem z dyskietki komputer chcąc włączyć GoldMemory ale po kilku minutach się zawiesił.
  • Poziom 13  
    Wiesz jak ostatnio kombinowałem z OC Tualatina na tym asusie to miałem kilka kostek ramu niby dobrych 100 a jedna ledwo działała na 100Mhz a częściej uruchamiała się na 66. Więc nigdy nie masz pewności dopóki nie sprawdzisz bo zawsze może się uszkodzić od ładunków statycznych zwłaszcza przy podawaniu z ręki do ręki np. na giełdzie.
    Długość testowania memtestem to raczej nie wykaże jak nie jest mocno kość uszkodzona dopiero testy w systemie pokażą błędy. Walczyłem jakiś czas z Geilami 800 ultra i zwykłymi i rożnie bywało a memtest nic nie wykrył a pamięci parzyły. Dopiero OCZ Reaper dały radę są lodowate i stabilne.
    Ale jak w memteście nie ma błędów to system musi startować i nie powinien wieszać się w dosie.
    Jest taka opcja w biosie Memory Hole at 15-16MB trzeba to włączyć bo będą błędy. Ustaw najwyższe timingi pamięci wyłącz vga/system bios shadow.

Wiesz jak jesteś pewien, że dasz radę złapać płytę na północy i południu i grafa Ci nie wyskoczy to możesz spróbować przed wymianą kondensatorów jak nie masz skąd ich szybko wziąć.
    Tak wyeliminujesz może od razu przyczynę tego zawieszania, choć kondki są całkiem prawdopodobne.

Ja tak miałem z X360, że po kilku minutach się zawieszał(i łapał zimnego luta na padzie) i dopiero jak dobrze ostygł to znów działał aż do RODa.
    Jak wymontowałem płytę i lekko ją skręciłem to od razu się zawieszał zawsze z tym samym kodem błędu.
    Ale Xpudło360 ma tę awarię "wpisaną" w swoją charakterystykę budowy i nawet przyklejanie w fabryce układu graficznego do płyty nie wiele daje i łatwo ją zdiagnozować po kodach serwisowych.
    Dociśnięcie układu zapobiegło zawieszaniu. Też możesz testowo docisnąć tak z 4-5Kg.

Tu masz do czynienia z "zabytkiem" bez obrazy i w sumie wszystko może być przyczyną, lub nawet kilka usterek jednocześnie.
    Pisałeś, że kiedyś już się wieszał i wiatrak pomógł, a jak slotowy procesor to nawiewał na chipset przez co go schładzał i zaczął działać stabilnie. Wcześniej go znów przegrzewał co mogło albo skrócić jego żywotność albo spowodować zerwanie kulki(choć luty pb).
    Radiatora jak nie będziesz grzał hotairem nie zdejmuj z NB.

Dopytam się: czysto jest przy chipsecie? Nie ma jakiegoś kurzu czy pyłu pod układem, spróbuj przedmuchać tylko nie powietrzem z kompresora, chyba że przez filtr przechodzi i bez wody.

Jakbyś grzał to przepłucz alkoholem i możesz podlać jakiś środek do lutowania układów smd.
    Więcej nie jestem w stanie wymyślić. Pasta, kondensatory, NB/luty, dalej już loteria i czym głębiej w las tym ciemniej. Pozdrawiam.