logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Radmor 5412 - nie działa programator SAS6600 po wymianie UL7523, brak +25V

fox321 05 Mar 2004 12:17 5043 10
REKLAMA
  • #1 532542
    fox321
    Poziom 12  
    Posty: 85
    Pomógł: 1
    Ocena: 2
    Mam taki problem z tym radiem, poleciał stabilizator napięcia +42V, uszkodził przedwzmacnicz i programator. Przedwzmacniacz naprawiłem, natomiast w programatorze wymieniłem SAS6600 oraz układ UL7523.
    Po wymianie nadal nie działa nie można załączyć żadnego programu. Napięcie zasilające dochodzi +42 i +18V do programatora. Jest jescze taki problem na wymienionym układzie UL7523 nie daje się ustawić +25V. Czy również przy odłączonym bloku programatora złącze W701, powinno dać się ustawić napięcie +25V. Co może być jeszcze uszkodzone. układy wszystkie wymieniłem na nowe ?
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 532791
    Grzybek23
    Poziom 16  
    Posty: 234
    Pomógł: 2
    Ocena: 10
    Jak by coś to mogę pomóc wysyłając schemat programatora, może do czegoś się przydać?
    pozdrawiam
  • #4 536715
    fox321
    Poziom 12  
    Posty: 85
    Pomógł: 1
    Ocena: 2
    Przy wyjętym wtyku napięcie na stabilizatorze na wejściu jest ok 40V natomiast przy regulacji maksymalnie można wydusić ok 7V.
    Za schemat programatora z SAS6600 byłbym bardzo wdzięczny ja mam na UL1958
    pzdrawiam
  • #5 536765
    Grzybek23
    Poziom 16  
    Posty: 234
    Pomógł: 2
    Ocena: 10
    A oto schemat
  • REKLAMA
  • #6 536902
    Grzybek23
    Poziom 16  
    Posty: 234
    Pomógł: 2
    Ocena: 10
    Schemat
    Załączniki:
    • Radmor 5412 - nie działa programator SAS6600 po wymianie UL7523, brak +25V Programator.jpg (291.57 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #7 537354
    KB
    Poziom 25  
    Posty: 1002
    Pomógł: 45
    Ocena: 63
    Sprawdź tranzystory T753 i 764.
  • #8 538165
    fox321
    Poziom 12  
    Posty: 85
    Pomógł: 1
    Ocena: 2
    Tranzystory T753 i 764 są sprawne, ponadto wymieniłem na drugi UL7523 i jest to samo. Napięcie max da się ustawić do 7V.
    Sprawdzałem napięcia na UL7523 różnica jest tylko na 5 nóżce ma 1,2 V na schemacie powinno być 7V, wymieniłem na wszelki wypadek C364 i T311, ale i to nic nie dało.
  • REKLAMA
  • #9 541763
    fox321
    Poziom 12  
    Posty: 85
    Pomógł: 1
    Ocena: 2
    Tym razem zastapiłem układ UL7523 na LM723, napięcie daje się regulować w zakresie 31-37V po zmianie rezystora w stabilizatorze z 27k na 20k udało się uzyskać 26V. Programator ruszył, teraz przymierzam się go przestroić - wymienić głowice. Jest tylko jeden problem napięcie ze stablizatora na UL7523, które jest wykorzystywane do ARCZ wg schematu powinno być 7,2v pin 6 przy układzie LM723 wynosi 10,5V. Nie znam się za dobrze na radiówce czy to trzeba jakoś skorygować, czy tak zostawić i podłączyć głowicę na nowy UKF. Żałuje tylko że te 2 układy które zakupiłem z jednego źródła okazały się trefne i przyporzyły sporo problemów i zmarnowanego czasu na szukaniu usterki.
    Pozdrawiam
  • #10 543154
    h jaworski
    Specjalista AGD
    Posty: 4786
    Pomógł: 466
    Ocena: 716
    ja bym najpierw przestroił bez wymiany głowicy poszukaj na elektrodzie w tym radmorze trzeba wyciąć 4 piki i zestroić i masz zachodni okf i kupisz iakąś baczeiwiacka głowiće wydasz kase a tam jest pożądna głowica i nie trzeba żadnych przerubek a jak nie to daj mi znacz na priwa to jutro ci wszystko wyśle ale idę o zakład że na elektrodzie wszystko jest mi się aż serce kraje jak słyszę śe ktoś w chce zakładać inn ą głowiće albo konwerter do alalogowego strojenia zapamiętajcie w polskim sprzęsie działają zachodnie głowice ( wszystko to kradziona technologia z zachodu ) tylko przystosowania do wschodnio europejskich warunków i piszesz że żałujesz że kupiłesz niepotrzebnie 2 układy to przynajmniej teraz nie kupuj niepotrzebnie głowicy a co do ych układów to one mają ta samą obudowę ?czy ieden ma okrągłą a drugi prostokątną ??
  • #11 543258
    fox321
    Poziom 12  
    Posty: 85
    Pomógł: 1
    Ocena: 2
    Trochę obawiam się czy przestrojenie mi się uda, nie mam specjalistycznych przyrządów jak wobuloskop, generator w.cz.
    Gość w sklepie doradził mi żeby kupić na nowe pasmo, którą to wystarczy podłączyć i ma chodzić bez regulacji. Jeżeli masz opis jak go w miarę łatwo przestroić mając tylko miernik to chętnie bym go wykorzystał.
    Ułady te walnięte które kupiłem jak i LM723CN miały obudowę identyczną prostkątną 14 pinów. Podobno to to samo ale ten LM dawał wyższe napięcie i trzeba było to skorygować, nie wiem czy teraz to nie będzie bruździć przy przestrajaniu.
    Pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ W radiu Radmor 5412 po uszkodzeniu stabilizatora +42V i wymianie układów SAS6600 oraz UL7523 w programatorze pojawił się problem z brakiem napięcia +25V i niemożnością uruchomienia programów. Napięcia +42V i +18V dochodzą do programatora, jednak regulacja napięcia na stabilizatorze UL7523 jest ograniczona do około 7V, zamiast oczekiwanych 25V. Sprawdzono i wymieniono tranzystory T753 i T764 oraz kondensator C364 i tranzystor T311, bez poprawy. Po zastąpieniu UL7523 układem LM723 udało się uzyskać regulację napięcia w zakresie 31-37V, a po zmianie rezystora stabilizatora na 20k uzyskano 26V, co pozwoliło na uruchomienie programatora. Jednak napięcie na pinie 6 układu LM723 wynosi 10,5V zamiast 7,2V, co budzi wątpliwości co do kompatybilności i konieczności korekty. Dyskusja dotyczyła także możliwości przestrojenia programatora i wymiany głowicy na nową, z uwzględnieniem trudności i dostępności narzędzi pomiarowych. Wskazano, że w polskich urządzeniach Radmor stosowane są głowice oparte na zachodnich technologiach, które można dostosować bez konieczności wymiany. Układy UL7523 i LM723 mają podobne obudowy 14-pinowe, jednak różnią się parametrami napięć wyjściowych, co wpływa na działanie stabilizatora i programatora.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA