Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy mozna zastosować w tym ukł.inny silnik niz komutatorowy?

05 Mar 2004 16:48 2801 15
  • Poziom 10  
    Mam pytanko czy można zastosować regulator obrotów silnika do innych silników niz komutatorowy??Bede wdzieczny za odpowiedź
    to jest kit J-220
  • Poziom 19  
    Przykro mi ale odpowiedz brzmi: nie. Ten uklad nadaje sie tylko i wylacznie do pomiaru predkosci silnikow komutatorowych.
  • Poziom 10  
    A jaki układzik można by zastosować do regulacji obrotów wentylatora łazienkowego?
  • Poziom 35  
    xbaj napisał:
    Przykro mi ale odpowiedz brzmi: nie. Ten uklad nadaje się tylko i wylacznie do pomiaru predkosci silnikow komutatorowych.

pomiaru predkosci ?? a nie regulacji predkosci ?czasem ?
    zeby go zastosowac w wentylatorku muszisz wiedziec jaki tam jest silnik <watpie zeby byl to komutatorowy silnik > zazwyczj stosuje sie bezszczotkowe klatkowe i do takich sie nienadaje
  • Poziom 10  
    Skoro ten układ sie nie nadaje do tego typów silników jakie sa w wentylatorach.To jaki układ mozna by zastosować do regulacji takiego silnika ??
    Będe wdzieczny jak rzucicie jakis schemat
  • Poziom 19  
    :arrow: avarat
    Cytat:
    pomiaru predkosci ?? a nie regulacji predkosci ?czasem ?

Sorry, oczywiscie chodzilo mi o regulacje predkosci.
  • Poziom 10  
    A co powiecie jak by zastosować jakiś falownik jednofazowy? bo ja juz nie mam pomysłów jak przy takim silniku wentylatora mozna zmniejszyć te obroty :lol:
  • Poziom 22  
    Jak duży ten wentylator łażienkowy? Nie prościej by było wstawić jakąs używkę z typu "komputerowych"?
    Są duże tego typu i wtedy układ się nada.Można też skręcić je w pakiet (kilka sztuk,jeden na drugim) i załączać po kolei. Zrobiłem tak przy wymianie ciepłego powietrza za kominkiem. Załączają to bimetale 40,60,80 st C.Samoobsługa full,działa już 2lata :))

Napisz jaki jest problem (za głośno,za zimno? ) dlaczego chcesz zmniejszyć prędkość. Falownik to dosć drogie ustrojstwo jak na takie zastosowanie...
  • Poziom 10  
    Chodzi mi głównie o wyciszenie tego wentylatora.To nie jest duży wentylator silnik 50 W.Tak sobie myslałem ze by załozyć autotransformator ale boje sie ze przy pracy Ciągłej może mi sie on spalić :?
  • Poziom 22  
    Kiepski pomysł. Sprawdż jeszcze czy hałas wynika z przepływu powietrza , czy ze złego montażu(rezonans). Spróbuj zamontować go głębiej,a na zewnątrz zostaw tylko dekoracyjną kratkę. Możesz też pokombinować o takim połączeniu z wył. światła żeby went. załączał się po wyjściu z łazienki na określony czas.

I jeszcze ja mam pytanie: Skąd masz tyle punktów po 4 postach? Kupowałeś?
  • Poziom 10  
    nie mam takiej mozliwosci by go schować głębiej.Musze koniecznie zmniejszyć jakoś te obroty
  • Poziom 22  
    Starałem się przedstawić Ci wszystkie możliwości spełniające warunek że proporcja nakładów do efektu jest zachowana..... Życzę powodzenia,a jak już osiągniesz obniżenie obrotów, to się zapewne okaże że nie ciągnie jak trzeba i będziesz miał nowy problem. Nie poddawaj się jednak. Walcz do końca.....
  • Poziom 10  
    nie mam takiej mozliwosci by go schować głębiej.Musze koniecznie zmniejszyć jakoś te obroty
  • Poziom 10  
    Istnieje możliwość w prosty sposób regulować prędkością silnika asynchronicznego (lub każdego silnika) poprzez szybkie włączanie i wyłączanie napięcia - np. triak sterowany przebiegiem prostokątnym o zmiennej częstotliwości - oczywiście dotyczy to silników o stałym obciążeniu i dość dużej bezwładności, aby praca była w miarę płynna.

Aby nie być gołosłownym, to takie rozwiązanie jest stosowne do spowalniania pracy siłowników elektromechanicznych(z silnikami asynchronicznymi) bram wjazdowych.
  • Specjalista elektronik
    A jakby tak do spowolnienia silnika użyć żarówki o odpowiedniej mocy właczonej szeregowo?
    Tanio, silnik dostanie mniej mocy, więc będzie się kręcił wolniej, i nie dostanie takiego
    prądu, który by mógl go spalić. Trzeba tylko wyliczyć maksymalną moc żarówki (zmierzyć
    pobór prądu, pomnożyć przez napięcie sieci, i wziąć żarówkę o takiej mocy, a jeśli nadal
    będzie się kręcić za szybko, to o mniejszej. A jak potrzebne pełne obroty zwierać żarówkę.