Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz projektowanie trafo

05 Mar 2004 22:48 9880 14
  • Specjalista - spawarki
    Zrób sam nr2/82 podstawy wykonania zasilacza i zaprojektowania transformatora Dla początkujących na pewno dla zaawansowanych może się przydać . Są tu podstawy projektowania transformatorów do układów najczęściej stosowanych czyli układów do powszechnego zastosowania
    Załączniki:
  • Specjalista elektronik
    Co do projektowania trafa, to mam skan 2 stron z "Poradnika radio- i teleelektryka", PWT Warszawa 1959,
    gdzie to jest opisane; pierwsza z nich, ze względu na nomogram, jest dodatkowo w dużej rozdzielczości.

Przykład parametrów rdzenia (z następnej strony, nie ma na skanach): wymiary 88x72, przekrój
    słupa środkowego 22x22, okno 66x14 (9.24cm^2), 56 blach, 0.65kg, moc trafa 14.1W, przekrój rdzenia
    4.84cm^2 brutto, 4.14cm^2 netto (różnica np. na izolację), 10.8 zwoja/wolt, droga magnetyczna 19.45cm.

Transformator z rdzeniem dwukolumnowym podlega tym samym regułom, co ze słupem środkowym
    (chodzi o przeliczanie przekroju słupa na moc) - moc wynika z iloczynu pola okna i przekroju rdzenia;
    dla transformatora ze słupem środkowym jest to przekrój słupa i powierzchnia jednego okna,
    dla dwukolumnowego jest to przekrój jednej kolumny i powierzchnia okna (łatwo zauważyć,
    że transformator ze słupem można przekształcić w dwukolumnowy łącząc jego boczne kolumny
    w jedną, i przenosząc na nią część uzwojeń - widać z tego, że dwukolumnowy może mieć lepsze
    chłodzenie uzwojeń, co pozwala je trochę przeciążyć, a za to musi mieć większe straty w rdzeniu).

Co do obliczania zasilacza - sugeruję dawać transformator o mocy 2x większej, niź moc, jaką ma
    dostarczyć zasilacz - prostowanie "pełnookresowe" z kondensatorem obciąża transformator
    1.5-1.7 razy bardziej, niż obciążenie rezystancyjne, na jakie jest on obliczony, a dodatkowo
    filtrowanie lub stabilizacja napięcia powodują dalsze straty - więc nie bardzo się daje zrobić na
    mniejszym transformatorze bez przeciążania go. A jeśli zasilacz ma służyć do wzmacniacza dużej
    mocy - to trzeba pamiętać, że sprawność wzmacniacza może być niecałe 80%, więc transformator
    powinien mieć moc 2.5 raza większą, niż moc wyjściowa (sinusoidalna) wzmacniacza
    (na ogół audycja nie używa całej mocy wzmacniacza, i znacznie mniejsze trafo też będzie działać,
    ale jak się trafi audycja, która użyja całej mocy, albo damy sygnał z generatora, to trafo padnie).
  • Poziom 23  
    Czesc.
    Ja mam wielka prosbe do tych osób, które pisały te posty o projektowaniu transformatora.
    Od dłuższego czasu szukam takich informacji i inc, a przypadkiem natrafiłam na Was, więc jeśli możecie to podeślijcie mi te skany na maila.

sholojda(malpa)wp.pl

Bardzo mi zależy na tych wiadomościach!!!

Pozdrawiam, Sławek.
  • Poziom 11  
    a więcej danych na temat projektowania trafo nie macie ??
  • Poziom 16  
    Dzieki za te skany bardzo sie przydaly.
  • Poziom 14  
    herman1982 napisał:
    a więcej danych na temat projektowania trafo nie macie ??

Ale co ci wiecej potrzeba jak masz wszystkie wzory.
  • Poziom 16  
    nie ma nic prostrzego jak skonstruowanie i zaprojektowanie transformatora. caly jego opis opiera sie na wzorach juz dawno opublikowanych w literaturze elektronicznej. tak naprawde to kilka prostych wzorów określających zasade dzialania i funkcjonowania transformatora.(inaczej zaś przedstawia sie sytuacja jezeli chodzi o transformatory TOROIDALNE)jednakze jest to jeszcze prostrze niz w sytuacji przeciętnego transformatora.
  • Poziom 11  
    Mam do zaprojektowania trafo o następującuch parametrach U1= 110V U2=9V I2=1A i to wszystko z charakterystyki przyjmuję sprawność 0,6 potem licze moc uzwojenia piewotnego P1=15,3 prąd pierwotny I1= 0,14 powierzchnię rdzenia obliczam S=(0,9÷1,2)√P1 no i mam przedział od 3,5 do 4,7 cm² i teraz z tabeli rdzeni wybieram M55 niby przekrój rdzenia jest mniejszy i nie wiem czy teraz mogę to zastosowac czy nie ?? tu mam napisane ze ten rdzeń jest do mocy 15 czyli wszystko by było oki ale niestety jak wypełnienie wychodzi około 97% to stosunek wykorzystania sumy powierzchni uzwojenia do sumy powierzchnu okna wychodzi mi około 0,69 czy to nie za mało ?? (mam napisane że powinno to byc około 0,75)przyjmuje przepływ prądu w przewodach 3,3A/mm²- odczytje z ch-ki i też mam wątpliwości co co średnicy przewodu jak go policzyć jak obliczam go ze wzoru d=√(I/2) a w tych wzorach wyżej czy to skanach jest d=0,8√I to który gdzie sie stosuje ??
  • Poziom 17  
    Jak skonstuować trafo toroidalne?
    Liczy się z takich samych wzorów czy też innych?
  • Poziom 17  
    ma ktoś może taki program, tylko wersje pełną
  • Poziom 17  
    Trza kupić ale moim zdaniem warto.