Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot sterowany przez wifi

Yuki7 14 Gru 2008 22:06 24156 19
  • Robot sterowany przez wifi

Robot ten to przerobiony zdalnie sterowany samochód, którym kieruje się za pomocą komputera albo laptopa przez Internet bezprzewodowy. Samochód może się oddalić na odległość 500m. Posiada kamerę ethernetową, dzięki której można skierować samochód nawet w te miejsca, które są poza zasięgiem naszego wzroku. W każdej chwili można też ostrzegać klaksonem ludzi znajdujących się w pobliżu tak, by przypadkiem nie weszli pod koła samochodu.

Dodając do samochodu kamerę, router, lepsze baterie, dodatkowe obwody elektryczne, całość staje się dość ciężka. Dlatego potrzebny jest całkiem spora platforma mobilna. Pojazdy w skali 1:10 albo większe są odpowiednie. Większość dużych samochodów zdalnie sterowanych (wg autora robota) używa chipa Realtek RX2/TX2 albo jego zamiennika. Możliwe jest więc podłączenie mikrokontrolera bezpośrednio do pinów takiego chipa i sterowanie (przód/tył, lewo/prawo) robotem za pomocą tego kontrolera.

W robocie użyto routera WRT54GL dokładając dwa porty szeregowe i kartę SD 1GB, która zachowuje się jak dysk twardy 1GB (w tym projekcie owa karta nie jest używana, ale jeden z portów tak). Jako mikrokontroler został wybrany mikrokontroler PIC16F628A. Schemat obwodu mikrokontrolera jest dość prosty:

Do projektu użyto tylko podwozia tego samochodu. Kamera została zainstalowana z przodu. Całość widoczna jest na poniższym zdjęciu.

Do zasilania użyto akumulatorków NiMH 7,2V 3800mAh.
    Samochód osiągał prędkość nawet do 15,5 km/h (czyli ok. 3,4 m/s). Zostało to zmierzone w ten sposób, że kamera, która nagrywa z prędkością 30 fps, nagrano robota przejeżdżającego od jednej linii do drugiej.

Linie te były oddalone od siebie o 3 m , a sfilmowanie tego ruchu zajęło kamerze 21 klatek.

Link

Źródło: http://www.jbprojects.net/projects/wifirobot/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Napad.pl
  • #2 14 Gru 2008 23:49
    Verona
    Poziom 23  

Wszystko fajnie, ale nie rozumiem jak router obsługuje to wszystko... Mam Pentagram i nie potrafię sobie wyobrazić połączenie tego z elektroniką auta :/

Niby zasięg duży itp, ale on jeździł po kawałku ulicy co może zdziałać zwykła zabawka. No i oczywiście ten ciężar...

Jestem laikiem ale czy nie można by to zrobić w inny sposób: zamontować na robocie jakiś mały lekki komputer z USB itp. (nie wiem czy takie istnieją). Chyba nadałby się nawet jak najmniejszy laptop z demontowanym ekranem i obudową (podłączało by ekran tylko to ustawień itp, by oszczędzić na wadze i rozmiarach. Do niego podłączyć elektronikę autka lub bezpośrednio silniki i WiFi na USB (jeżeli nie ma w laptku). Sterowałoby się komputerem z routerem posiadającym bardzo dużą i mocną antenę by zapewnić bardzo duży zasięg. Łączył by sie on z małym komputerem i sterował dzięki niemu elektroniką. Dzięki temu nie byłoby problemu z ciężarem i zasilaniem routera, zasięgiem itp. Tylko czy to możliwe?

Wiem że to temat o tym robocie, ale nie wygląda fascynująca, i nie jest zbyt funkcjonalny jak zaczepił się już w trawie...

• #3 15 Gru 2008 00:19
    fiflak666
    Poziom 11  

w tym projekcie użyto zdaje się specjalnego routera na którym hula jakiś Linux i dzięki specjalnemu oproramowaniu napisanemu przez jakichś ruskich (a jakże) oraz modyfikacji w elektronice (wyprowadzenie portów szeregowych) można nim sterować / odbierać dane

twoje rozwiązanie z laptopem jest oczywiście bardziej uniwersalne i oczywiście też już przewałkowane
    http://www.evolution.com/er1/

• #4 15 Gru 2008 09:05
    Svavo
    Poziom 23  

fiflak666 napisał:
    w tym projekcie użyto zdaje się specjalnego routera na którym hula jakiś Linux...

WRT54GL do zwykły seryjny router Linksysa. Do którejś tam wersji miał na pokładzie Linuksa (potem zasoby zostały okrojone, dlatego wstawili tam mniej wymagający OS). W sieci można znaleźć dużo różnych modyfikacji oprogramowania (Potato, itd), a znając warstwę sprzętową bez większego problemu można zrobić sterowanie zewnętrznymi układami.

• Napad.pl
  • #5 15 Gru 2008 10:42
    Jaceq21
    Poziom 10  

Witam,

Router Linksys WRT54G nie miale linuxa fabrycznie, natomiast jest kilka edycji przygotowanych na niego (np. OpenWRT czy DD). Jak to z linuxem, mozna wgrac dowolne dodatki. Sam router ma jeszcze inne zalety, posiada nie wyprowadzone zlacze RS-232 ( ktore widac wyprowadzone tutaj na gorze routerka), oraz linie SDIO na procesorze ktore pozwalaja dorzucic np. czytnik kart SD (co tez tu widac, karta SD jest wrzucona od frontu)

Kolego Verona@, piszesz ze fajnie bylo by to zrobic na jakims komputerku bez monitora i z USB i tanim itp... Wlasnie tak jest to zrobione! :) W tym routerku siedzi jesli dobrze pamietam 400Mhz procek, jest port COM, jest dorobione gniazdo SD (bo flash tam ma tylko 2 lub 4 mega, wiec zeby trzymac dodatki potrzeba wiecej miejsca), no a to wszystko pod kontrola linuxa, czy mozna chciec wiecej?? :)

• #6 15 Gru 2008 13:10
    cezar91
    Poziom 11  

Jaceq21 napisał:
    Witam,

Router Linksys WRT54G nie miale linuxa fabrycznie, natomiast jest kilka edycji przygotowanych na niego (np. OpenWRT czy DD). Jak to z linuxem, mozna wgrac dowolne dodatki. Sam router ma jeszcze inne zalety, posiada nie wyprowadzone zlacze RS-232 ( ktore widac wyprowadzone tutaj na gorze routerka), oraz linie SDIO na procesorze ktore pozwalaja dorzucic np. czytnik kart SD (co tez tu widac, karta SD jest wrzucona od frontu)

Mylisz sie. Wiekszosc Linksysow fabrycznie dziala na linuksie. Jednak nie ma do niego bezposredniego dostepu. Linksys nawet udostepnia kod zdrodlowy do nich:

tutaj

• #7 15 Gru 2008 14:09
    studzin
    Poziom 17  

No dobrze a nie było by prościej dać np atmege128 z RTL8019AS i Stosować jako urządzenie peryferyjne do routera? Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba by było ingerować w soft routera.

• #8 15 Gru 2008 14:21
    Jaceq21
    Poziom 10  

cezar91@ - racja, nie bylem swiadom

studzin@ - ale tutaj mial bys juz kolejne urzadzenie ktore trzeba dorobic i oprogramowac, a tak masz wszystko w jednym.

• #9 15 Gru 2008 14:38
    powerm
    Poziom 23  

Widzę obszar zastosowania przy odśnieżaniu. Bierzemy odśnieżarkę spalinową ładujemy ten routerek, kamerkę i światło ostrzegawcze. Na pc programik z trasą do odśnieżania i podglądem na żywo. No i już nie trzeba będzie się ubierać aby odśnieżać.

Studzin - GPS ma spory rozrzut aby sobie to udowodnić odpal sobie urządzenie zafiksuj pozycje i zostaw go np. na godzinę potem jak zobaczysz tracka to się zdziwisz. Nie nadarmo napisałem że kamerka MA być! Program służyłby do sterowania a nie do autonomicznej pracy. Zresztą jakby miała być autonomiczna to myślę że wkopanie paru czujników indukcyjnych np z zabezpieczeń CDków w sklepach rozwiązałoby problem orientacji w przestrzeni.

• #10 15 Gru 2008 15:37
    studzin
    Poziom 17  

No gożej jak Ci odśnieżarka zaparkuje w ścianie garażu. Trzeba by dodać masę czujników i dobry GPS. Generalnie nowe kombainy mają autopilota, ale i tak człowiek do nadzoru jest potrzebny.

• #11 15 Gru 2008 18:01
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Ehh ile razy ja chciałem zrobić coś takiego ;) Doszedłem jednak do wniosku, że z mechaniki jestem noga ;/ Ale o ile znajdę chwilkę przygotuję wersję linuxa... a raczej praktycznie czysty kernel, do zainstalowania na np mini itx, z atomem, żeby każdy mógł sobie coś podobnego podrobić :P
    Gdzieś tam już napisałem biblioteki do obsługi LPT w miarę wygodnie, ale się chyba zapodziały na którymś serwerku ;/

Tak nawiasem, to większość urządzeń sieciowych(aktywnych) na linuxach siedzi ;)

• #12 15 Gru 2008 20:20
    stas256
    Poziom 19  

Gdyby autor zastosował router Asusa WL-500... to nie potrzeba by kamerki ethernetowej Zwykła na usb a nawet dwie czy więcej można by zainstalować.
    No i sterowanie proporcjonalne było by przydatne.
    Tego typu routerki to istne poligon doświadczalny, ograniczony tylko wyobraźnia konstruktorów.

• #13 16 Gru 2008 11:05
    Bojleros
    Poziom 15  

Mam WRT-54GL Linksysa. To jest bardzo dobra podstawa do budowania czegoś takiego. Oczywiście w bardziej profesjonalnych zastosowaniach należałoby zrobić własny układ. Przyjęcie linuksa jako podstawy jest bardzo dobrym rozwiązaniem bo mamy wtedy do dyspozycji znany dobrze i przenośny system operacyjny. Nic tylko dodać do tego toolchain, dd-wrt kamikaze i z dwoma portami szeregowymi plus kilkoma liniami gpio da się sporo zdziałać na polu sterowania :]

• #14 17 Gru 2008 13:22
    Tarnus
    Poziom 20  

powerm napisał:
    Widzę obszar zastosowania przy odśnieżaniu. Bierzemy odśnieżarkę spalinową ładujemy ten routerek, kamerkę i światło ostrzegawcze. Na pc programik z trasą do odśnieżania i podglądem na żywo. No i już nie trzeba będzie się ubierać aby odśnieżać.

Ależ odśnieżanie jak dla mnie to przyjemna praca. W pracy siędzę, w domu najczęściej siedzę, jadąc autem siedzę.
    Przynajmniej przy odsniezaniu jakiś zdrowy ruch na powietrzu :)

Co do układu sterującego. Są karty przekaźnikowe i sterownicze TCPIP.
    Bez żadnych przeróbek składam takiego robota jeżdzącego z takiej karty, zwykłego routera WiFi, oraz kamery internetowej.
    Prawie że bez lutownicy. Tylko koszt trochę większy będzie.
    A taka np. kamerka SD605VPRO to nawert dzwięk w obie strony przekazuje więc można do kogoś podjechac i zagaić :D

Marek

• #15 29 Gru 2008 03:36
    olo_3
    Poziom 15  

Tarnus
    gdzie widziałeś ów:
    "Są karty przekaźnikowe i sterownicze TCPIP"
    szukam już dłuższy czas.

• #17 04 Sty 2009 12:10
    przmor
    Poziom 1  

Można o wiele prościej. Zwykła aparatura zdalnego sterowania do modeli lotniczych (lotnicza ma większy zasięg od samochodowej) na 35MHz i do tego kamera plus system przekazu obrazu na 2,4GHz załatwia sprawę. Zwykle takie systemy zwane FPV montuje się w modelach samolotów zdalnie sterowanych dzięki czemu można latać poza zasięgiem wzroku (zasięg aparatury to nawet 1,5km) a do tego latanie takie jest namiastką rzeczywistości (widok z kokpitu). Wykorzystując dodatkowe kanały aparatury można kamerą obracać a poprzez dodanie modułu GPS z wyświetlaniem OSD mamy podgląd aktualnych parametrów jak wysokość, prędkość, prędkość wznoszeni/opadania itp. Na pewnym forum o modelarstwie lotniczym jest duży wątek na temat budowy tego typu platform.

• #18 21 Sty 2009 21:10
    Kamil595
    Poziom 9  

[przmor]mógłbyś podać jakiś link do takiej platformy?

• #19 22 Kwi 2010 21:34
    kosa600
    Poziom 2  

Przepraszam za odgrzebywanie starych postów. jaki jest sterownik w tym samochodzie co przetwarza dane z rutera jestem zielony jeśli chodzi o programowanie... czy ktoś to może wytłumaczyć. Chce zrobić taki pojazd właśnie na wrt54gl i anteny kierunkowe. tylko jak przetwarzać dane i jak to zaprogramować? dziękuje za odp.

• #20 26 Gru 2010 00:57
    czolgista123
    Poziom 1  

witam od niedawna interesuje sie modelarstwem podoba mi sie ten pomysl z autkiem sterowany przez wifi, a pytanie moje brzmi czy podiął bys sie zbudowania czegos podobnego do tego co tu znalazlem oczywiscie odplatnie kwestia dogadania sie czekam na odp pozdrawiam mateusz.