Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podział sygnału anteny naziemniej na 2 TV?

Niedzwiedz30amd 15 Feb 2009 21:58 4653 19
Optex
 • #1
  Niedzwiedz30amd
  Level 10  
  Witam
  Mam na dachu domu zamocowaną antenę kierunkową ( dł. około 1,5 m)
  do niej mam podłączony TV Panasonic obraz jest wzorowy zero śnieżenia itp.
  Antena działa bez żadnych wzmacniaczy ani innych tego typu wynalazków.
  Antena + przewód antenowy + tv .
  Chciałem teraz podłączyć pod tą antenę drugi Tv (lub kartę TV PC).
  Proszę o podpowiedzieć co muszę kupić i jak to podłączyć. Czy będzie konieczność regulacji anteny Tv na dachu po zastosowaniu urządzenia rozdzielającego sygnał (komin na, którym jest zamontowana antena oddalony jest od włazu spory kawałek a nie chciał bym znowu fatygować kolegi alpinisty:))
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za zainteresowanie i pomoc.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Optex
 • #2
  irekr
  Moderator
  Jeżeli sygnał jest naprawdę dobry to podzielenie sygnału na dwa odbiorniki nie powinno powodować pogorszenia sygnału. Podłącz i sprawdź, niewiele tracisz...
 • #3
  Niedzwiedz30amd
  Level 10  
  irekr wrote:
  Jeżeli sygnał jest naprawdę dobry to podzielenie sygnału na dwa odbiorniki nie powinno powodować pogorszenia sygnału. Podłącz i sprawdź, niewiele tracisz...


  No właśnie jak? Przeciąć przewód antenowy i .........jaki rozdzielacz zastosować.
 • Optex
 • #5
  Niedzwiedz30amd
  Level 10  
  potekw wrote:
  Witam
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1131194.html
  zwykły bierny rozdzielacz 1/2 i 3 wtyki (F-ki), tłumi 3,5dB koszt 15zł .
  Przecinasz przewód, w dogodnym miejscu tak aby uzyskać możliwie jak najkrótsze odcinki do każdego z telewizorów.


  A czy muszę użyć zasilacza(wzmacniacza)?
  tłumi 3,5dB czo to jest ?
 • Helpful post
  #6
  potekw
  Level 18  
  bez zasilacza, schemat dotyczył anteny ze wzmacniaczem. W Twoim przypadku potrzebujesz tylko rozdzielacza.
  3,5dB to typowe tłumienie jakie wprowadza rozdzielacz ( o tyle będzie mniejszy sygnał po rozdzielaczu ), ale jeżeli Twierdzisz, że poziom sygnału w tej chwili jest bardzo dobry - nie zauważysz różnicy.
 • #7
  Niedzwiedz30amd
  Level 10  
  Dzięki za dotychczasową pomoc w tym tygodniu postaram się kupić wszystko co mi jest potrzebne.

  "Przecinasz przewód, w dogodnym miejscu tak aby uzyskać możliwie jak najkrótsze odcinki do każdego z telewizorów."
  Właśnie z tym jest mały problem pasuje mi przeciąć przewód na strychu i puścić do pokoju na poddaszu a drugi TV (ten co dotychczas pracuje z anteną znajduje się 3 kondygnacje od tego planowanego przecięcia). Siłą rzeczy po rozdzielaczu do jednego TV będzie biegł przewód ok. 6-7 metrów a do drugiego ok. 15 m. Czy to może znacząco zmniejszyć siłę sygnału (jakość obrazu) ?

  Jaki wybrać rozdzielacz chodzi mi o firmę (markę)??

  Znalazłem coś takiego:
  Link
  to jest jakaś wersja z HQ


  Link
  a to wersja bez HQ

  Co to oznacza, domyślam się że jest to różnica w częstotliwości. im większy zakres tym lepszy rozdzielacz ???
  Z jakim zakresem więc wybrać???
 • Helpful post
  #8
  potekw
  Level 18  
  Może być na strychu (bdb miejsce - krótki odcinek przewodu do anteny ). Jeżeli w przyszłości Masz zamiar doprowadzić sygnał do innych pokoi, z tego miejsca można poprowadzić kolejne przewody, zastosować inny rozgałęźnik, ewentualnie zamontować mały wzmacniacz budynkowy ( wymaga zasilania 230V ).
  Wybór rozgałęźnika:
  - tani np.
  http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_dwudrozny_r-2_signal_R60102.htm , http://allegro.pl/item555343860_rozgaleznik_rozdzielacz_sygnalu_tv_naziemnej.html
  -renomowanej firmy http://allegro.pl/item555779101_rozgaleznik_sygnalu_tv_naziemnej_axing_bve_2_01.html
  Nie mam pojęcia na jakim poziomie odbierasz sygnał, ale zakładając, że antena jest kierunkowa, otwarta przestrzeń do niezbyt oddalonego nadajnika można założyć poziom synału o wartości 60-75 dB, kilkanaście metrów przewodu nie wnosi wielkiego tłumienia ( np. 20 mb dobrej jakości przewodu to najwyżej 5 db).


  Zgodnie z regulaminem pkt. 10.11 , link do aukcji zmieniłem. [SP5ANJ]
 • #9
  kondensator
  Level 36  
  potekw wrote:
  W Twoim przypadku potrzebujesz tylko rozdzielacza.
  3,5dB to typowe tłumienie jakie wprowadza rozdzielacz ( o tyle będzie mniejszy sygnał po rozdzielaczu ), ale jeżeli Twierdzisz, że poziom sygnału w tej chwili jest bardzo dobry - nie zauważysz różnicy.
  Oprócz tego, że nie należy wtedy dziwić się wzajemnym zakłóceniom odbiorników (zależnie jakie, czy włączone, i na jakie są ustawione częstotliwości) oraz odbiciom (na skutek niedopasowania). Dlaczego ? Gdyż jest to połączenie NIEPRAWIDŁOWE. Rozgałęźniki NIE SŁUŻĄ do "rozdzielania telewizorów" - jest to wymysł marketingowy, na który nabierają siebie i innych ("bo tanio !"...) oprócz całkowitych laików również tzw. "fahofcy".
  Do połączenia bez zakłóceń więcej niż jednego odbiornika służą ODGAŁĘŹNIKI (w jednej obudowie może być jeden lub więcej niezależnych (!) odgałęźników).
  Wszystko opisane już było nie raz, także na Elektrodzie; wystarczy poszukać haseł:
  - odgałęźnik
  - podzbiorcza
  - MATV
  - CATV
  "Odbiornik TV" to nie tylko "telewizor", to także inne urządzenie z głowicą w.cz. na zakres TV: dekoder DVB-T, magnetowid, karta TV do PC, tuner PIP (dodatkowy w OTV), zewnętrzny tuner do monitora lub projektora.
  Jeżeli odbiorników jest więcej niż jeden, każdy z tych odbiorników przyłącza się do oddzielnego odgałęzienia linii, na której końcu musi być rezystor dopasowujący 75ohm. I nie ma siły aby jeden odbiornik zakłócił inny (chyba że ktoś źle połączył), a odpowiednim doborem tłumień odgałęźników (jest szeroki wybór) zapewnia się dla każdego odbiornika taki sam poziom sygnału. Jeżeli wszystkie sygnały są z zapasem ok. 10dB, to wzmacniacz nie będzie potrzebny (wystarczy instalacja podzbiorcza CATV /MATV pasywna); w małych instalacjach najczęściej stosuje się odgałęźniki 8, 10, 12, 14dB a w praktyce ponieważ do jednego pomieszczenia potrzeba kilka niezależnych przyłączy to np. 2x -8dB, 3x -12dB. O doborze wzmacniaczy też było...
 • #10
  potekw
  Level 18  
  Oczywiście idąc tym tropem, nalażało zacząć od negacji całej instalacji. Antena-oczywiście na niewłaściwe pasmo, symetryzator marnej jakości lub jego brak, przewód na pewno impedancji 50ohm i tłumieniu nie wiadomo jakim, wszystko ustawione na oko - pomiędzy dwie brzózki itd.
  Kolega kondensator (naładowany wiedzą) zapomniał o jednym, że sygnał, o którym kolega Niedźwiedź30 napisał, może być na tyle niewielki, że zastosowanie odgałęźnika ( 8 dB ) skutecznie uniemożliwi oglądanie w obydwu TV i jedynym wyjściem ( o zgrozo ) jest zastosowanie ROZGAŁĘŹNIKA ( 3,5-4dB ).
 • #11
  kondensator
  Level 36  
  Niedzwiedz30amd wrote:
  Mam na dachu domu zamocowaną antenę kierunkową ( dł. około 1,5 m) do niej mam podłączony TV Panasonic obraz jest wzorowy zero śnieżenia itp. Antena działa bez żadnych wzmacniaczy ani innych tego typu wynalazków. Antena + przewód antenowy + tv .
  Chciałem teraz podłączyć pod tą antenę drugi Tv (lub kartę TV PC).

  Jak widać nie pisałem "w ciemno" tylko na podstawie dostarczonych informacji (choć gdzie, co i skąd odbiera - Autor nie raczył napisać).
  Wbrew pozorom nie jestem teoretykiem, za to w Regulaminie Elektrody jest punkt o obniżaniu poziomu Forum...
  Oczywiście przy tłumieniu pasywnej MATV lub podzbiorczej CATV rzędu 10dB może się okazać, że niektóre programy są słabiej odbierane. Lepiej wtedy założyć antenę w lepszym miejscu (zwykle wyżej, ale nie zawsze - nieraz wystarczy xx cm w bok, w przód, w tył...- po to są m.in. wysięgniki "leżące L" mocowane do masztu, którego zazwyczaj się nie przestawi...), wymienić przewód na mniej tłumiący, a nie "dołożyć wzmacniacz" (który zazwyczaj nie jest ani wzmacniaczem, ani przedwzmacniaczem, łatwo się przesterowuje, wzmacnia to co nie-RTV, ale jest tani...).
 • #13
  kondensator
  Level 36  
  Odgałężnik 1 x-6dB sprawdził by się, jak by na końcu ( do wyjścia OUT) był podłączony prawidłowo rezystor 75 ohm (a nie następny odbiornik !) i jakby przed tym odgałęźnikiem (-6dB to już ostatni, im bliżej źródła sygnału tym sprzężenia stosuje się słabsze, aby w kazdym odgałęzieniu sygnał był podobny - do obliczeń uwzględnia się tłumienie przenoszenia: przewodu i przelotowe odgałęzników) były odgałęźniki do innych odbiorników...

  Ponieważ nie robi się "instalacji zbiorowych na 1 odbiornik", pojedynczy odgałęźnik (z rezystorem 75ohm na wyjsciu OUT) luzem służy jako b. dobry tłumik (z izolacją od zakłócania "od tyłu") np. do sprawdzania (na wyjściu TAP czyli na odsprzężonym odgałęzieniu) które programy mają "zapas" sygnału, porównywania czułości odbiorników itp.

  Dla dwóch odbiorników potrzebne są dwa odgałężniki np. -8dB, -6dB i rezystor 75ohm (są gotowe w metalowej dopasowanej oprawce z gwintem jak wtyk F), albo odgałęźniki we wspólnej obudowie np. 2x -8dB.

  Gdyby było podane gdzie, co i skąd jest odbierane - można by choć próbować oszacować ewentualne problemy z różnicami poziomów sygnałów. Interaktywne spisy i dane nadajników są na stronie www.radiopolska.pl
 • #14
  Niedzwiedz30amd
  Level 10  
  Sygnał pobieram z tego nadajnika Siedlce - Łosice tak mi sie przynajmniej wydaje ponieważ w tym kierunku mam nastawioną antenę. Mieszkam w Łukowie ok 30 km od Siedlec.
 • #16
  irekr
  Moderator
  Panowie, nie doradzajcie instalować wzmacniaczy komuś, kto ma w antenie sygnał z nadajnika zloklizowanego w tak małej odległości. Niedźwiedź ma prawdopodobnie ze 2 mV w antenie i jak nawet rozdzieli na trzy odbiorniki to będzie i tak korba jak jasny gwint.

  Jeżeli odbierasz Polsat równie dobrze jak TVP1/2 to ja bym zaczął od prostego rozgałęźnika na dwa wyjścia. Koszt niewielki, zawsze można zastosować coś lepszego. Ważne by prawidłowo zarobić kable na wtyczkach (czytaj: nie zrobić zwarcia) i zaopatrzyć się w "beczkę" (gdyby trzeba wrócić do pierwotnej konfiguracji).

  Panowie: chłopak chce poznać coś nowego, niech zacznie od najprostszych rozwiązań. I dobrze że pyta przed praca a nie po....
  W końcu to konstrukcja cepa, ale cep tez można złamać...
  Jak mu się będą odbiorniki nanosiły to będzie powód by zastosować coś innego. Ale zakładamy że nic się nie będzie nanosić.
  A dla Niedźwiedzia taka prosta przeliczanka:
  tłumienie napięcia o:
  3 dB to spadek o około 30%
  6 dB to spadek sygnału o połowę
  12 dB to spadek o 75% (1/4 sygnału)
  20 dB to spadek o 90% (1/10 sygnału)
  40 dB to spadek o 99% (1/100 sygnału)

  Odbiornik raczej nie powinien poczuć spadku o połowę o ile sygnał jest dobry. Przeciętne współczesne odbiorniki zaczynają śnieżyć przy około 50 dB..
  pozdrawiam..

  Sukcesów życzę....
 • #17
  AB
  Level 17  
  Kolego irekr odległość Łuków-Chotycze to ponad 55km to jedna sprawa, a druga spadek sygnału o 3 dB to nie 30% tylko o 50% pomijając sprawność rozgałężnika pasywnego ok 0,5dB, po trzecie koncentryk 15m niewiadomej tłumienności. Oczywiście warto pobawić się w różnych konfiguracjach i napewno zakończyć przewody gniazdem RTV.
  Z doświadczenia w instalacjach RTV dzieją się różne dziwne rzeczy a teoria nie idzie w parze z praktyką przynajmiej początkującym (wielokrotnie tego doświadczyłem).
  Pozdrawiam.
 • #18
  irekr
  Moderator
  Nie sprawdzałem odległości Łuków - Chotycze, to fakt, opieram się na informacji autora.
  55 km to rzeczywiście sporo, tym niemniej warto sprawdzić jak będzie działać, zanim podłączy się jakikolwiek wzmacniacz.
  A skale decybelową podawałem dla wielkości napięć przy odniesieniu 0 dB = 1µV.
  3 dB dla 50% dotyczy mocy a nie napięcia....
 • #19
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Od (linkdo)RTCN Chotycze-Łosice do centrum Łukowa jest 39.5km według mapa.szukacz.pl.
  Irek miał rację, to blisko i przedwzmacniacz w antenie jest zbędny nawet dla TVP-3 Info z tamtego nadajnika.

  Najłatwiej odległość od miejsca odbioru do nadajnika RTCN określić jest następującym sposobem:
  Wchodzimy np. przez (link;wykaz programów TV) na stronę wykazu danego RTCN i klikamy na zamieszczony tam odnośnik: (Mapy: 2. mapa.szukacz.pl.)
  Wyświetli nam się widok mapy okolic danego RTCN z „wypozycjonowanym” jego położeniem na środku widoku okienka mapki w skali 8m.
  Środek pozycjonowania okienka mapki oznaczony jest „półprzeźroczystą” ikonką krzyżyka celowniczego.
  Pozycja RTCN na mapie oznaczona jest czerwonym kółkiem, które w pierwszym otwarciu będzie pokrywało się z krzyżykiem celowniczym środka pozycjonowania okienka mapki.
  W prawym górnym rogu całej witryny pod napisem „Zbliż” znajduje się wykaz dostępnych skali map od 1m do 512m.
  W skali 8m oczywiście nie da się jednocześnie zobaczyć wyśrodkowanej pozycji RTCN i miejscowości oddalonych od niego w promieniu 50-70km.
  Musimy więc uruchomić widok mapki w skali co najmniej 256m.
  Najpierw jednak naprowadzamy wskaźnik myszy na dowolne miejsce mapy w okienku mapki, wciskamy lewy przycisk myszy i przeciągamy widok mapki wraz z czerwonym kółkiem zaznaczonej pozycji RTCN tak aby okolice interesującej nas miejscowości odbioru znalazły się w centrum okienka mapki, czyli w obszarze krzyżyka celowniczego.
  Czerwone kółko pozycji RTCN znajdzie się prawdopodobnie, tym samym, poza polem widzenia w okienku mapki.
  Jeśli teraz wywołamy widok mapki w skali 32m lub 16m aby znaleźć dokładniejszy widok z interesującą nas miejscowością, to unikniemy kłopotów ze zgubieniem interesującego nas obszaru mapki poza widokiem okienka.
  Czasem czynność umieszczania interesującego nas punktu na mapie trzeba powtórzyć jeśli przechodzimy np. do skali 8m czy nawet 1m.
  Ponieważ pozycja RTCN, będąca chwilowo poza obszarem mapki widocznej w okienku, nadal jest zaznaczona czerwonym kółkiem pozycjonowania, możemy określić teraz dokładnie odległość od zaznaczonej pozycji RTCN do interesującego nas miejsca na mapie.
  Na dolnym prawym brzegu mapki , na czerwonym tle wyświetlana jest odległość pomiędzy pozycją RTCN a wskaźnikiem myszki, który powinniśmy umieścić w tym miejscu mapki, gdzie znajduje się interesujące nas miejsce odbioru.

  Istnieje taki profesjonalny, polski rozgałęźnik trójdrożny, który ma max.tłumienie przejścia WE-WY =5,8dB (prawie sześciokrotne) a tłumienie odsprzężenia wyjść powyżej 30dB (tysiąckrotne) w całym zakresie 60-800MHz.
  Wynika to z układu transformacji w tym konkretnym typie rozgałęźnika.
  Dwukrotne, czterokrotne, pięciokrotne rozgałęźniki już takie nie są.


  Tak stosunkowo wysokie odsprzężenie wyjść rozgałęźnika pozwala uniknąć większości problemów z przenikaniem (po przewodzie antenowym) zakłóceń jednego telewizora na drugi.
  ("Większości", bo dla szczególnego układu kanałów TV wzajemnie zakłócających się, wymagane jest stłumienie poziomu sygnału zakłócającego względem poziomu sygnału pożądanego, o 54dB tj.ponad 251 000 razy)

  Jak pisze (w poście poniżej) kondensator, dla uzyskania takich parametrów odsprzężenia, wszystkie wyjścia rozgałęźnika powinny być obciążone impedancją 75Ω, w postaci rezystora obciążeniowego lub przewodu antenowego 75Ω podłączonego do wejścia antenowego 75Ω odbiornika TV.
  Z doświadczenia wiem, że przy odsprzężeniu 30dB, nawet brak obciążenia na jednym z wyjść PRS0305, nie spowoduje (widocznych pod postacią "ech", na ekranie TV) problemów z odbiciami wewnętrznymi sygnału w przewodzie, wynikającymi z niedopasowania-obciążenia.

  Cytat z poradnika J.Batora- Anteny i instalacje antenowe" WKiŁ1980r.
  :...Gniazda i sznury abonenckie w antenowych instalacjach zbiorowych muszą zapewniać przeniesienie sygnałów użytecznych do odbiorników abonenckich z jak najmniejszymi stratami, przy jednoczesnej separacji (odsprzężeniu) tych odbiorników między sobą i od pionów budynkowych. Obowiązują pod tym względem następujące wymagania:
  a) Odsprzężenie (lub inaczej: tłumienie przenikowe) między wyjściami abonenckimi (w gniazdach abonenckich) dla sygnałów telewizyjnych i radiofonicznych UKF/FM w przypadkach wykluczających wzajemne zakłócanie odbioru przez oscylatory lokalne (heterodyny) dołączonych odbiorników abonenckich, powinno być nie mniejsze od 44dB (jest to tzw.odsprzężenie podstawowe).
  b) Odsprzężenie między dowolnymi wyjściami abonenckimi telewizyjnymi musi być znacznie większe od odsprzężenia podstawowego w takich przypadkach, kiedy częstotliwości oscylatorów lokalnych (heterodyn)odbiorników przyłączonych do AIZ mają wartości szczególne, powodujące wzajemne zakłócanie odbioru przez te odbiorniki.
  W normie PN79/T-05210 zamieszczone są tablice z wykazami kanałów zakłócających i zakłócanych dla wszystkich zakresów częstotliwości przydzielonych telewizji i radiofonii UKF wg standardu OIRT.
  W niekorzystnych przypadkach odsprzężenie wyjść abonenckich (pomiędzy odbiornikami tv-tv lub tv-UKF/FM) powinno być nie mniejsze od 54dB.
  c) Odsprzężenie między wyjściami abonenckimi telewizyjnymi i wyjściami sznurów abonenckich dla zakresów DS powinno wynosić co najmniej 70 dB.
  d) Odsprzężenie między wyjściami DSK/AM/ i "UKF/FM" w sznurze abonenckim radiofonicznym powinno być nie mniejsze od 50dB..."koniec cytatu.

  W praktyce, pomiędzy wyjściem tv u jednego abonenta (jednym gniazdem abonenckim) a wyjściem tv u innego dowolnego abonenta w sieci rozdzielczej AIZ lub TV-kablowej (innym gniazdem abonenckim), nie da się uzyskać separacji na poziomie 44dB i 54dB, jedynie za pomocą tylko samego, (nawet dobranego) odgałęźnika.
  Trzeba jeszcze zastosować gniazda abonenckie końcowe o tłumieniu przejścia WE-WY.abonen. przynajmniej, powyżej 10dB i więcej.
  W praktyce, jako gniazdo abonenckie końcowe do sieci gwiaździstej-odgałęźnikowej, stosować trzeba więc, (najczęściej), gniazdo abonenckie przelotowe-odgałęźnikowe 10dB 12dB 14dB, z rezystorem zakończeniowym 75Ωna wyjściu przelotowym WY.pion.).
  Dla uzyskania separacji 54dB należy też dobrać odgałęźnik o odpowiednio wysokim poziomie odsprzężenia, bo nie wszystkie typy odgałęźników pozwalają na spełnienie tego wymagania, nawet we współpracy z gniazdami abonenckimi o tłumieniu WE-WY.abonen. powyżej 10dB.
  Odsprzężenie WY.abonen-WY.pion, w zależności od typu odgałęźnika i producenta, może wynosić od 20dB do 40dB w zakresie UHF-TV(kanały 21÷60), patrzlinkdo:)przykładowe_Tabele_tłumienia_i_separacji_odgałęźników.

  Innymi słowy, z dostępnego na rynku osprzętu instalacyjnego, dopiero dobranie odgałęźników o odpowiednio wysokich odsprzężeniach Wy.abonen.-WY.pion. i gniazd abonenckich z odpowiednio wysokim tłumieniem WE-Wy.abonen. pozwala na uzyskanie wartości odsprzężenia 44dB a szczególnie 54dB.
  Na ogół, wiąże się to jednocześnie z całkowitym tłumieniem sygnału użytecznego na poziomie 28÷35dB, czyli potrzebą zastosowania dodatkowego wzmacniacza szerokopasmowego niwelującego straty sygnału na instalacji rozdzielczej, (i to nawet w instalacji rozdzielczej złożonej tylko z kilku gniazd antenowych).
  W przypadku indywidualnym pana Niedźwiedzia, takie dążenie do uzyskania zgodności z wymaganiami normy, nie jest uzasadnione, ani ekonomicznie ani jakościowo.


  Jednocześnie tłumienie 5.8dB jest na tyle małe, że nie powinno powodować w Łukowie różnicy w jakości odbioru programów TV z RTCN-Łosice
  Rozgałęźnik ten, link_do:dane techn..PRS0305F można było kupić w warszawskim oddziale Dipolu
  Wiem o tym od pana Jacka (tego od LNA...)
  ps. Dla zapewnienia równego poziomu sygnału doprowadzonego do każdego odbiornika, warto tak dokonać rozgałęzienia aby wszystkie dwa lub trzy przewody antenowe, odchodzące od wyjść rozgałęźnika na strychu, do telewizorów, miały te same, równe długości.

  PZDR, Jerzy Cieślański (mgr.inż. technologi drewna):D
 • #20
  kondensator
  Level 36  
  Jerzy Cieślański wrote:
  Istnieje taki profesjonalny, polski rozgałęźnik trójdrożny, który ma tłumienie przejścia WE-WY =5,5dB a tłumienie odprzężenia wyjść powyżej 30dB w całym zakresie 60-800MHz. Tak wysokie odprzężenie wyjść pozwala uniknąć problemów z przenikaniem (po przewodzie antenowym) zakłóceń jednego telewizora na drugi
  Papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie, także przemilczenie pewnych informacji: podane wartości są realne TYLKO pod warunkiem dołączenia na wszystkich portach bezindukcyjnych szerokopasmowych obciążeń 75ohm. Telewizor czy inny tuner takim obciążeniem szerokopasmowym dopasowanym NIE JEST - dopasowanie w funkcji częstotliwości zmienia się w zależności od włączenia lub wyłączenia zasilania i dostrojenia do danej częstotliwości - stąd "katalogowe" wartości izolacji można uzyskać TYLKO przy zastosowaniu rozgałęźnika ZGODNIE Z PRZEZNACZENIEM czyli JAKO ROZDZIELACZ PIONÓW z których każdy jest zakończony rezystorem 75ohm.
  Praw fizyki reklama "rozdzielaczy telewizorów" nie zmieni.
  Przy wykorzystaniu rozgałęźników jako "rozdzielaczy telewizorów" czyli niezgodnie z prawdziwym przeznaczeniem - separacja odbiorników jest rzędu kilku...kilkunastu dB czyli prawie żadna. I nawet najbardziej kolorowa reklama na lakierowanym papierze tego nie zmieni.

  BTW: separacja odbiorników rzędu 30dB jest czasem wystarczająca, ale znacznie mniejsza niż wymagana w normach.
  Nawet tu http://www.dipol.com.pl/rozgalezniki_i_odgalezniki_bib65.htm (separacja, tłumienie przenikowe) muszą z niechęcią to przyznać...