Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na STX 27-450-4-SC

Lewand 22 Lut 2009 21:18 7119 26
  • Subwoofer na STX 27-450-4-SC

Witam. Jestem posiadaczem zestawu Tonsil Fenix z sabwooferem w obudowie Band Pass, z którego nie bardzo byłem zadowolony, w przeciwieństwie do głośników. Postanowiłem uzupełnić dół pasma za pomocą subwoofera własnej konstrukcji. Miałem głośnik jak w temacie więc przystąpiłem do prób. Tu można poczytać bo szkoda jeszcze raz wszystko przepisywać

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1201730-0.html

Konstrukcja:
    Obudowa z płyty wiórowej 18mm o wymiarach szerokość 40cm, wysokość 42,5cm, głębokość 43,5cm. W środku jest osobna komora na wzmacniacz. Głośnik montowany na śruby 6mm. BR o średnicy 10cm i długości 23,5 cm. Całość strojona na 38Hz. Objętość obudowy to 50 litrów po odjęciu bebechów :) (głośnik, BR, pudło na wzmacniacz). Całość oklejona Fornirem w kolorze mahoń i pomalowana lakierem do parkietów.

Napęd:
    Narazie dla testów jest zainstalowane TDA7294 w mostku, ale nie mogę na nim poszaleć, ponieważ nie jest on przystosowany do pracy z głośnikiem 4 omowym. Już jedzie do mnie wzmacniacz 150W RMS na tranzystorach. Filtr aktywny kupiłem gotowy, jest to SUB4 polecam.
    Panel wykonany z blachy stalowej (taką miałem) 3mm o wymiarach 30cm x 30cm. Oklejony okleiną drewnopodobną. Pod radiatorem okleina wycięta i nałożona pasta termoprzewodząca.

Pomiary:
    Nie dysponuje specjalistycznym sprzętem pomiarowym, Jigiem i SW sobie nie poradziłem o czym można poczytać w poście do którego link jest podany wyżej. Podczas pracy nad tym głośnikiem dowiedziałem się trochę o zachowaniach niektórych parametrów i pomiarów rezonansu dokonałem amperomierzem, wzmacniaczem i generatorem na PC
    Stała amplituda na wejściu wzmacniacza, amperomierz szeregowo z głośnikiem, częstotliwość od 10Hz do 100Hz z krokiem 5 Hz w miejscu rezonansu co 1 Hz. Oto efekt, mierzone były dwie rury Br 27 i 23,5 cm długości i 10,5cm średnicy. Oto efekt w excelu.
    oś x to częstotliwość y to prąd w amperach.

Jak widać dłuższa rura ma rezonans na 35Hz, krótsza na 38Hz.

Odsłuch:
    STX to głośniki chyba trochę mulaste :). Subwoofer gra dobrze. W filmach spisuje się świetnie. Bardzo nisko schodzi. Bas jest słyszalny i odczuwalny. Będę musiał wszystko w pokoju usztywnić. Jeśli chodzi o muzykę to troszeczkę gorzej. Mógłby być troszeczkę szybszy ale daje radę nadążać za bębnem basowym. Generalnie przetestuje go dopiero na nowej końcówce bo TDA w mostku na 4 omach to niebezpieczne, parę razy się już przestraszyłem, jak głośnik emitował dziwne trzaski. W sumie mój subwoofer bije na głowę biednego fenixa i takie było założenie.

Koszty:
    Nie chciałem kupować subwoofera gotowego więc specjalnie nie liczyłem ale myślę, że około 500PLN.

Na koniec chciałbym bardzo podziękować koledze M.B.S za okazaną cierpliwość i pomoc mi w projekcie.

Pozdrawiam i czekam na opinie.

Fajne!
  • #2 22 Lut 2009 21:28
    Rabbbit
    Poziom 14  

Witam :D Konstrukcja mi się podoba, szczególnie Fornir. Jedynie do czego mogę się doczepić to tylni panel.... Moim zdaniem brzydko zrobione, ale to moje zdanie. Czy BR liczyleś w jakimś programie? Bo mam wrażenie że jest za duży.

• #3 22 Lut 2009 21:40
    Pioso
    Poziom 14  

Głośnik za blisko krawędzi troszkę nie fajnie wygląda jak dla mnie :P ale ogólnie fajny subwoofer ;D. Jakiego rodzaju muzyki słuchasz?

• #4 22 Lut 2009 21:56
    Kucek93
    Poziom 10  

Wizualnie... podoba mi się! Może pokazał byś jeszcze jego "wnęczności" :)

• #5 22 Lut 2009 21:59
    M.B.S.
    Poziom 21  

Na wstepie gratuluje - bardzo ciekawie to wygląda. Moze rzeczywiscie jedna malenka uwaga co do umiejscowienia głosnika blisko krawedzi, ale reszta jest super.
    Sub moze wydawać sie troszke mulasty ze wzgledu, ze tak jak wczesniej rozmawialismy zmieniona została koncepcja obudowy z 30-kilku litrów na 50l, ale domyslam się, że trzesie wszystkim w koło. Pozdrawiam

Rabbbit napisał:
    Czy BR liczyleś w jakimś programie? Bo mam wrażenie że jest za duży.
    Moja ocena 5/6 ponieważ wole suby z szybkim bassem i nie tylko na slawnych STX-ach :D

BR jest troszke na wyrost, ale takie było założenie, bo dla tej wielkości głośnika BR jesli nie jest profilowany to "dla bezpieczeństwa" od ok 8cm średnicy w góre. Dodatkowe złudzenie wielkości może powodować jego szeroki "kołnierz".

Z założeń dla 50l obudowy przy tak duzym głosniku opóźnienie grupowe nie powinno przekraczać 8 ms, wiec bas powinien byc w miare szybki.

• #6 22 Lut 2009 22:13
    Lewand
    Poziom 15  

Wnętrznościami się pochwalę jak wstawię do niego nowe bebechy :). Te które są teraz jeśli chodzi o elektronikę to nie ma się czym chwalić :).
    BR liczyłem w Winisd. Według niego dla rezonansu 38Hz długość to 25,87cm, w praktyce wyszło 23,5cm. W poprzedniej obudowie o objętości około 39 litrów dwa tunele o średnicy 7 cm świszczały, bas był niewiele szybszy. Co do tylnego panelu to akurat go nie widać stąd jest jaki jest. Pozdrawiam Daniel.

• #7 22 Lut 2009 23:35
    gugus89
    Poziom 14  

Witam!
    Bardzo schludna paczka, przypominająca coś na styl retro (-:
    Jedynie co mi się tutaj nie widzi, to głośnik za blisko brzegów obudowy, bo na pierwszy rzut oka wydawało mi się ze obręcz kosza wystaje poza pake(-:
    Wsadź tego TaDeuszA i powiedz jak on kontroluje tego STX'a..
    Pozdrawiam

• #8 22 Lut 2009 23:47
    Lewand
    Poziom 15  

Jeśli chodzi o Tda7294 w mostku to uważam, że dobrze sobie z nim radzi. Na 200W RMS podobno jak to napisali konstruktorzy Blaupunkt GTA 200 to Tda wypada lepiej jeśli chodzi o brzmienie. Membrana nie wychyla się tak bardzo jak na Blaupunkcie, Bas jest głębszy. Nie wiem co dzieje się przy dużych mocach, ponieważ jak dam trochę czadu to w końcówkach TDA załączają się jakieś zabezpieczenia i z głośnika słychać straszne trzaski. Dzieje się tak bo TDA nie może pracować w mostku na 4 omach. Myślę, że jeżeli byłby to głośnik 8 ohm, wtedy nie zmienił był tej końcówki, jeżeli chodzi o brzmienie to jest ok. Tyle mogę napisać.

• #9 23 Lut 2009 02:28
    Qwet
    Poziom 33  

Mostek TDA7294 na głośniku 4ohm osiąga 70-80W, dokładnie tyle co jedna kość. Wynika to z ograniczenia prądu szczytowego do około 6-6,5A, od tego momentu stopnie końcowe kości zaczynają się wyłączać. Poza tym, komfortowe napięcie pracy mostka TDA7294 pod obciążeniem 4ohm to tylko +/-15..20V.

Nawet na głośniku 8ohm maksymalna moc ciągła jaką możesz osiągnąć to 140-150W. Większe moce owszem, ale THD 10% i więcej, a to już nie jest bas tylko warczenie...

• #10 23 Lut 2009 19:06
    zaq111
    Poziom 16  

Czy aby czasem nie za mocno przykręciłeś ten głośnik? Czy to tak na zdjęciu tylko wyszło... :D

• #11 23 Lut 2009 21:14
    Lewand
    Poziom 15  

Przyznam się bez bicia że tak. Trochę przesadziłem. Głośnik jest dość ciężki i miał się dobrze trzymać :)

• #12 24 Lut 2009 18:56
    Piotrek#G
    Poziom 21  

Konstrukcja bardzo elegancka! Szczególnie podoba mi się fornir. Wykonanie bardzo staranne, nie ma się do czego przyczepić. Co do panelu to nie jest najgorszy, a z tyłu i tak go nie widać :).

Osobiście to trochę nie podoba mi się taki układ głośnika i bas refleksu, przy takim kształcie obudowy wolałbym głośnik na środku i poniżej br szczelinowy - no ale to tylko moja opinia.

• #13 24 Lut 2009 19:14
    mskojon
    Poziom 31  

A jaką końcówkę mocy będziesz stosował do tego wzmacniacza? N-mosfet irka czy może holton? Na Twoim miejscu bym zaszalał i zrobił mostek żeby wyciągnąć 300-400w to wtedy glosniczek powinien pokazać pazurki.

• #14 24 Lut 2009 19:37
    Lewand
    Poziom 15  

Właśnie chciałem z Matronixu ale się nie odezwali. Myślę nad jakimś mosfetem. Czy mógłby podać ktoś namiary na wzmacniacze od Irka bo jakoś nie znalałem a wiele dobrego słyszałem.

• #16 24 Lut 2009 20:49
    Lewand
    Poziom 15  

Zamówiłem go dzisiaj, bo dostałem cynk od kolegi MBS, że jest on ok. Czekam na przesyłkę.

• #17 24 Lut 2009 23:19
    mskojon
    Poziom 31  

Jakim transformatorem/napięciem będziesz go zasilał?

• #18 25 Lut 2009 00:03
    Lewand
    Poziom 15  

Jaki polecasz? Narazie jedyny jakim dysponuje jest 2 * 24V 200W. Muszę jakiegoś kupić. Pozdrawiam.

• #20 25 Lut 2009 11:59
    Lewand
    Poziom 15  

Poczytałem trochę tą lekture :) Wymyśliłem, że skoro na 4omach przy zasilaniu z trafa 2*24V 100W osiąga moc 100W w sinusie, to myślę, że powinno to wystarczyć do mojego subwoofera. Nawet teraz, bo odłączyłem jedną kość TDA7294 i pracuje tylko na jednej, strasznie pokojem trzęsie. Dyskotek raczej robić nie będe. Spodobała mi się ta stolarka akustyczna i cały czas kusi mnie budować następnego np: na GDN 30/120/8 lub coś na dwóch ARN226, o których wspominał mi kolega M.B.S :) Żona klepie się po czole :), ale podoba jej się też efekt końcowy, nie potrafi zrozumieć, że moje potzreby w tej kwestii ciężko zaspokoić :). Pozdrawiam Daniel Lewandowski

• #21 26 Lut 2009 17:07
    M.B.S.
    Poziom 21  

W podstawowej wersji (100W), do tego wzmacniacza z AVT potrzeba transformatora o napięciu wyjscioweym 2x35V i o mocy najlepiej nieco na wyrost, czyli ponad 120W. Przy zmianie tranzystorów na IRF 640 wzmacniacz można zasilić napięciem +/-60V i wyciągnąc 140@@4 ohm, czyli potrzeba transformatora o napięciu 2x42V sinus i mocy przekraczającej 150W. Układ daje sie prosto modyfikować i stosując inne tranzystory IRFP240 lub IRFP250. oraz mieniając próg ogranicznika wg opisu da się uzyskać moc rzędu 200W@4ohm.
    Po zastosowaniu tranzystorów o wyższej mocy strat (400W), układ teoretycznie może osiągnąc moc rzędu 300W@4ohm.

• #22 26 Lut 2009 19:34
    *rogal*
    Poziom 14  

Fajny subik. Ale jak do domu trochę mocny, no chyba że masz 50m^2 salon.

Ja bym jako zasilanie widział tu Haltona 400 bo mocniejszy wzmak lepiej panuje nad głośnikiem. A przecież nie musisz cały czas mieć go odkręconego na full.

Pozdrawiam.

• #23 28 Lut 2009 21:04
    Piotrek#G
    Poziom 21  

Mam pytanie do autora:

Czy w miejscu które zaznaczyłem jest krzywo przyklejone zawieszenie? Czy może jest to złudzenie spowodowane śrubą albo ja sobie coś uroiłem? (na oryginalnym zdjęciu lepiej to widać)

Może uznacie, że się czepiam ale nie daje mi to spokoju :)

• #24 28 Lut 2009 23:33
    Lewand
    Poziom 15  

Nie. Zawieszenie jest w porządku. Ja tylko za mocno dokręciłem ten głośnik. Pozdrawiam.

• #25 18 Mar 2009 21:39
    graczyk444
    Poziom 9  

Witam, mam pytanie odnośnie tego głośnika zastanawiam sie czy warto go kupić czy ma on te faktyczne 450 watt rms, czy lepszy byłby np magnat xpress lub coś w tym stylu. Aha głośnik z przeznaczeniem do skrzyni basowej w aucie i do muzyki techno elektro house i takie jak w radiu lecą. Oczekuje od niego porządnego walniecia!! nada sie ten stx ???

• #26 18 Mar 2009 22:17
    piotrek7700
    Poziom 16  

chyba wybralbym magnata.... stx przynajmniej z mojego doswiadczenia lubi moc, a jak do auta to liczy sie tez sprawnosc...
    konstrukcja udana. zycze kolejnych sukcesow i nie zamykanie sie jedynie w tego typu konstrukcjach.
    pozdrawiam

• #27 19 Mar 2009 12:54
    Lewand
    Poziom 15  

Ja na STX -ie bym już raczej nic nie robił. Kupiłem niedawno TONSIL GDN 30/120/1 8 do niego mam obudowę 60 litrów strojenie 37 Hz i jest 100 razy lepiej i głośniej niż na STX - ie mimo że Tonsil ma tylko 120W. Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME