Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny STX GDN27/150?8 SC i 2xTDA7294 by KUCI

Kuci 21 Lut 2007 15:42 13357 60
  • Subwoofer aktywny STX GDN27/150?8 SC i 2xTDA7294 by KUCI
    Witam wszystkich.
    Chciałbym zaprezentować Wam moją konstrukcje. Nie jest to nic nadzwyczajnego, bo można znaleźć kilka takich podobnych konstrukcji. Ale dział DIY jest właśnie po to aby pokazać co się samemu zrobiło.
    Przy wyborze tego z czego miała powstać moja konstrukcja, kierowałem się opiniami na tym forum. Chciałem, żeby jak na pierwszą konstrukcje było w miarę prosto i tanio.
    Obudowa:
    Typowa Bass Refleks o pojemności ok 46litrów netto, strojona na 37Hz tunelem BR 10cm i długości 30cm. Dla formalności podaje wymiary 35szer x 46wys x 42gł.. Jest wykonana z płyt o grubości 2 cm po starych meblach. Sklejona jest vikolem i poskręcana co 10 cm drewnowkrętami. Całość jest wyszpachlowana i wyszlifowana papierem 80. W środku jest wzmocniona beleczką łącząca boczne ścianki. BR przedłużony został rurą kanalizacyjną. Oklejona drewnopodobną okleiną.
    Elektronika:
    Wzmacniacz to mostek 2xTDA7294 wykonany według noty aplikacyjnej, na własnoręcznie robionych płytkach (wzór z jakiegoś kitu). Do tego oczywiście filtr aktywny. Jest to filtr z projektu wzmacniacza do subwoofera autorstwa Irek2. Ja zrobiłem tylko sam filtr i przerobiłem troszkę płytkę. Posiada on regulację częstotliwości(80Hz-150Hz) i wzmocnienia, wejścia wysoko i niskopoziomowe. Wszystkie pokrętła i wejścia znajdują sie na tylnym panelu wykonanym z paneli podłogowej. I teraz to co jest dużym minusem mojej konstrukcji: zasilacz. Tylko 150W i po 4700uF na gałąź. Wiem , że powinienem mieć co najmniej 200-250W i 10000uF, ale brakło kaski.Przy podkręceniu na maxa to trochę brakuje tej mocy zasilacza. Narazie jestem zadowolony.

Brzmienie:
    Nie jestem audiofilem i nie słyszałem (poza tymi w MM) fabrycznych subwooferów. Jedyne porównanie jakie mam to z subem zestawu kina domowego Panasonic SC HT845 jaki mają rodzice, no i raczej mu dorównuje:-).
    Koszta:
    Ciężko się będzie doliczyć bo kupowałem materiały jak miałem czas i pieniądze. Myślę że ok
    270zł (bez trafka i zasilacza, radiator też miałem).
    Podsumowanie:
    Jak za taką cenę to napewno było warto. Zdobyłem nowe doświadczenia, no i mam fajny subwooferek. Przy robienu obudowy trzeba się starać, nie może być żadnych nieszczelności bo będą nieprzyjemne świsty. Ja miałem takie przez nieszczelność przy BR i tylnym panelu.

Czekam na wasze opinie.

Pozdrawiam

Kilka fotek:
    ps. sory za taką dziwną kolejność:)

Fajne!
  • #2 21 Lut 2007 18:12
    DARK$$
    Poziom 12  

Witam! Bardzo ładna konstrukcja. Rzuca sie tylko w oczy inny kolor bass refleksu wewnątrz. Co do panelu daj tam kawałek blachy będzie zasłaniał nierówności i o wiele lepiej wyglądał a tak moim skromnym zdaniem 5/6
    Pozdrawiam Darek!

• #3 21 Lut 2007 18:18
    scal12
    Poziom 19  

Konstrukcja bardzo ładna,tez mam zrobiony subik na głośniku tonsil GDN 20/60/11 i zasilony TDA 7294 i w pomieszczeniu 25m kwadrarowych bardzo ładnie gra lepiej niz sub kumpla za 1200zł,przy odrobinie chęci mozna zrobić dobrze grający i dopracowany sub.Mozesz do niego dodac zdalne sterowanie :)

• #4 21 Lut 2007 18:29
    KrzyChules
    Poziom 12  

subik pierwsza klasa :) wg mnie napewno lepszy niz wiekszosc tych z mm , ten panel podlogowy mi sie nie podoba ale nie jest on na wierzchu wiec az tak mocno na estetyke nie wpływa . Pomimo prostoty daję 6/6

• #5 21 Lut 2007 18:39
    morswin89
    Poziom 23  

Bardzo fajny sub. Jak na pierwsza konstrkcje to wyszlo bardzo ladnie. Czy moglbys udostepnic schemat filtra aktywnego??

• #6 21 Lut 2007 18:40
    dolar666
    Poziom 20  

Wydaje mi się że płytka nie jest zabezpieczona w jakikolwiek sposób(może sie myle ale tak to wygląda na zdjeciach) pomaluj ja rozpuszczoną kalafonia...

• #7 21 Lut 2007 18:45
    danielkk
    Poziom 31  

powiem tak. nie postarałes sie kolego zeby to wyglądało estetycznie. panel tylni wymaga dopracowania okleina widac ze nie dokładnie przyklejona. no i w srodku te połaczenia niektorych elemętow w pająku moze spowodowac po jakims czasie wadliwą prace.

• #8 21 Lut 2007 18:49
    AREK0882
    Poziom 16  

Witam konstrukcja jest wykonana na poziomie i napewno terz tak gra to że mały transformator to swoją ,drogą zawsze można dać wiekszy :-).Tak swoją drogą czy nie mógłbyś zamieścić schematu oraz wzoru płytki do filtra .
    Pozdrawiam.

• #9 21 Lut 2007 18:54
    Gibon007er
    Poziom 22  

Subik super ... STX to już każdy zna .. :)

ale wzmacniacz na fotkach to masakrycznie wygląda :)

troche więcej ładu i porządku :)

• #10 21 Lut 2007 19:14
    Sebastianolek
    Poziom 12  

No nie powiem ze brzydkie wrecz przeciwnie bardzo ładne :D podobaja mi sie tego typu konstrukcje, ale nie podoba mi sie ten syf w środku. Mogłeś lepij porozmieszcac te elementy bo nie wiem czy sie nie wyle ale takie rzeczy tez wpywala na dzwiek np bo coś w środku skacze.

Dodano po 10 [minuty]:

Aha i co myślicie o tych kostkach TDA7294?? dobre sa ?? Bo mam zamiar sklepac cos z nich :)

• #11 21 Lut 2007 19:31
    Prezes903
    Poziom 12  

Witam z zewnątrz super !! Jednak w środku musisz trochę to upożądkować !! i tak jak już koledzy wyżej pisali podaj schemat tego filtra !! Pozdrawiam.

• #12 21 Lut 2007 19:42
    dewone
    Poziom 13  

witam. troszke upozadkowac sierodek ijak naj szybciejwymienic plyte panelu bo psuje wyglad, ogulnie udana konstrukcja, mi sie podoba. 5/6

• #13 21 Lut 2007 20:00
    zylak86
    Poziom 12  

tak sie juz przyjęło ze za efekt końcowy w przypadku konstrukcji audio przyjmujemy zarówno ich dzwiek jak i wygląd. Ogónie subik wyszedł ładnie,ale w środku możnaby nieco 'poukładać'. Nie jeste przekonany co do stosowania wytłumienia w tego typu konstrukcjach 4/5
    pozdrawiam

• #14 21 Lut 2007 20:33
    AdioElektronik
    Poziom 14  

Witam. Tego co jest w środku na zewnątrz nie widać ;D więc niema o co się kłucić. Wymień tylko ten panel na aluminium będzie dobrze wyglądać.
    Pozdrawiam.

• #15 21 Lut 2007 22:42
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Witam!
    Normalnie jak popatrzyłem na zdjęcie tego suba z przodu to gdyby nie ten większy b-r to bym cie posądził że mi suba ukradłeś :D:D:D mam taką samą okleine, taki sam głośnik, bardzo podobne wymiary:D:D podobnie też zapaćkałem termoglutem potencjometry, niemasz problemów z "fergotaniem" powietrza przez te potencjometry podczas dużej głośności?? bo ja zapaćkałem całe potencjometry ale wraz gdzieś jest nieszczelne, jak ten głośniczek sprawuje sie z mostkiem TDA? ja niestety mostka nie moge sobie zrobić bo mam głośnik 4-ro ochmowy i planuje zrobić większą końcówke na mosfetach bo pojedyńczy tadek niebardzo panuje nad głośnikiem, co do twojej konstrukcj to nie mam większych zastrzeżeń, bardzo podobna jest do mojego suba no i w zwiąsku z tym podoba mi się :D:D

• #16 21 Lut 2007 22:47
    Kuci
    Poziom 10  

więc tak:
    dziękuje za wszystkie Wasze opinie i wskazówki.
    - płytki zostały już zabezbieczone mieszanką kalafonii i denaturatu:)
    - też szczerze mi sie ten środek nie podoba (ps na pająku to tam nic niema! to co na zdjęciu jest na pająku to jest filtr który doczekał się ładnej płytki):D
    Do aluminiowej płyty niestety niemam dostępu:( dużo szukałem wkońcu i tak nie znalazłem. Miałem zrobiony panel z blachy ale okazał sie za cienki i wydawał nieprzyjemne dźwięki, więc dałem tą panele, ale teraz wymyśliłem, że moge na ten panel przykręcić kawałek takiej blachy i będzie ok
    - co do schematu filtra to poszukajcie wzmacniacz do subwofera IREK2 na jednym TDA7294 on tu gdzieś jest na elce. ten filtr według mnie dobrze gra. miałem też poskładany jakiś według jakiegoś kitu, ale ten od IRKA był zdecydowanie lepszy. Niestety samego schematu filtru i wzoru płytki już niemam:( znikło po awarii kompa. Został mi tylko cały orginał orginał, ale łatwo przerobić.
    - Przez tylni panel nic nie świszczy.zdrowo go popaćkałem:) między obudową a panelem jest jeszcze uszczelka.
    - Jak już powiedziałem mam za słabe trafko żeby mostek mógł w pełni pokazać pazurki. Początkowo też miałem na jednej kości i brakowało kontroli. Po dołożeniu drugiej jest znacznie lepiej.

• #17 22 Lut 2007 00:16
    Cycu67
    Poziom 12  

sie ma zapodał byś schemacik rzadko kto podaje a jak nie to przesłał na michal3421(malpa)wp.pl będę bardzo wdzięczny

Dodano po 1 [minuty]:

sie ma zapodał byś schemacik rzadko kto podaje a jak nie to przesłał na michal3421(malpa)wp.pl będę bardzo wdzięczny

• #18 22 Lut 2007 06:33
    szpiq
    Poziom 13  

ładna konstrukcja i co najważniejsze według mnie z zewnątrz też wygląda zachęcająco. Nie wydaje Ci się jednak że kolor czarny byłby lepszy? :P

• #19 22 Lut 2007 08:15
    Łizi
    Poziom 12  

Witam
    jak dla mnie to wygląd zewnętrzny tej kolumny jest całkiem niezły:D lecz środek juz taki nie jest panuje w nim lekki chaos :cry:

• #20 22 Lut 2007 08:31
    PiotrWitk
    Poziom 12  

Witam !
    Ja powiem tak, całość na zewnątrz nieźle wygląda, panel mógłby być ładniejszy, ale co to elektroniki to,
    zrób tam porządek. Moja ocena 5/6.

• #21 22 Lut 2007 14:40
    wittek99
    Poziom 11  

ponoc przy wygłuszaniu suba i innych głośników najwazniejsza jest tylnia scianka, a u ciebie ona chyba nie jest wytłumiona... jaką grubą gąbke dałes na scianki?? jak dla mnie 7/10

ps.
    Tak na przyszłość-wymiary pisz w milimetrach

• #22 22 Lut 2007 15:37
    morswin89
    Poziom 23  

Czy mozesz dac link do projektu tego filtra, poniewaz szukalem i nie moge znalesc.

• #23 22 Lut 2007 15:52
    laserjet9002
    Poziom 21  

No właśnie też bym prosił o schemat i układ płytki filtra.

• #24 22 Lut 2007 16:05
    Kuci
    Poziom 10  

Niewiem gokładnie ile ma ta gąbka, jakieś 20mm:)wyciągnąłem z jakiegoś niepotrzebnego mebelka. Tylnej ścianki nie "ociepliłem" bo w sumie u góry jest zasilacz, środek tam gdzie filtr ewentualnie można by było wytłumić, a tam gdzie jest BR to przecież sie nie wytłumia.
    Pokombinujcie z filtrem, trzeba prześledzić schemat i rozmieszczenie elementów i wybrać odpowiedni kawałek płytki.

• #25 22 Lut 2007 16:46
    neo_mx
    Poziom 14  

Witam.
    Podziwiam Twoją prace...i powiem że udała ci się.
    ale mam do ciebie pytanko...czy możesz mi wysłać schematy tych wszystkich układów??bo na jakieś "łatwe"wyglądają,wzory płytek itd....skąd wziełeś takie trafo?jakbyś mógł mi to wysłać na maila będę wdzięczny:)bossdos@vp.pl

• #26 22 Lut 2007 16:55
    Kuci
    Poziom 10  

Wszystko z czego kożystałem znajduje się w załącznikach, ale mówie po raz kolejny że niema tam takiej samej płytki jak ja mam, trzeba ją "wyciąć" z orginalnego schematu.
    Trafko jest po popalonym Eltronie60 którego kupiłem od znajomego laika za "flaszke":)
    o Tda tu sie wszystkiego dowiecie. łącznie z rozmiarami płytek itd

• #27 22 Lut 2007 20:00
    CrazyKoval
    Poziom 11  

Ehh tam jak dla mnie to fajny i efektywny! To mi się podoba! Co prawda inaczej bym okleił ale to już kwestia gustu!

• #28 22 Lut 2007 21:14
    dezmont
    Poziom 9  

bardzo fajny ale mam pytanie dlaczego masz takie dziwne gniazdo od wzmacniacza??

• #29 22 Lut 2007 22:28
    woogoo111
    Poziom 13  

I ja muszę pochwalić...efekt końcowy 10/10 :)

Sam noszę sie z zamiarem budowy suba na STX'ach i wzmacniaczu mostkowym opartym na TDA7294. W zwiazku z tym moje pytanie, jak w praktyce sprawują się zabezpieczenia wbudowane w tę kość? Udało Ci się doprowadzić do ich zadziałania?

Druga rzecz, jaka łazi mi po głowie, to automatyczne włączanie/wyłączanie się subwoofera w zależności od tego, czy sygnał jest, czy go nie ma. (????)

• #30 22 Lut 2007 23:09
    Kuci
    Poziom 10  

dezmont napisał:
    bardzo fajny ale mam pytanie dlaczego masz takie dziwne gniazdo od wzmacniacza??

hmm niebardzo wiem o co ci chodzi.
    Jednym gniazdem jest zwykły chinch i na niego podaje się sygnał nisko poziomowy, czyli albo taki z sub-out amplitunera (tak właśnie ja tego używam)albo prosto z kompa czy cd'ka. A drugie ten terminal to wejście wysokopoziomowe przydatne jak ktoś niema sub-out bo podpinasz tam sygnał prosto z wyjścia na głośniki wzmacniacza.

do woogoo111:

Jeszcze sie niezdażyło żeby zadziałały mi te zabezpiczenia, na maxa słuchałem go może przez góra pół godziny ale wtedy to na radiatorze(który jest za mały!przydał by się wiatrak), można by było jajecznice zrobić. Przypuszczam że te zabespieczenia zadziałają tylko raz.Ogólnie ta końcówka jest banalna do wykonania i "w sam raz napierwszy raz" :) i za tą cene: ok 35-40zł to daje rady.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME