Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja temperatury wody

Elektrooonik 26 Mar 2009 02:25 5627 7
  • #1 26 Mar 2009 02:25
    Elektrooonik
    Poziom 29  

Witam kolegów automatyków
    Zagadnienie, z którym się zwracam jest z pozoru bardzo proste jednak sprawia problem od strony realizacji technicznej.

Mianowicie, chodzi o to aby mając wodę z dwóch rur ciepłą i zimną zmieszać ją w takich proporcjach aby na wyjściu utrzymywać zadaną temperaturę.

Zakres regulacji - woda nadająca się do mycia czyli załozmy zakres 15-50 stopni celsujsza.

Chętnie poznam koncepcje wykonania takiej regulacji lub gotowe urządzenie dostepne na rynku, nie chodzi o regulacje mechaniczną - pokrętło tylko urządzenie elektroniczne które dobrze by było gdyby posiadało jakikolwiek interfejs komunikacyjny za pomocą którego mozna by zadawac temperature.

Robiłem kilka eksperymentow i własnych prób, ale nie jestem zadowolony z wyników. Moje rozwiazanie opiera się o wykorzystanie 2 zaworów: zaworu do sterowania przepływem i zaworu mieszającego wodę ciepłą i zimną, oba posiadają wejścia analogowe 0-10V do sterowania stopniem otwarcia. Na wlotach zaworu mieszającego wody ciepłej i zimej umieszczony czujnik temperatury + jeden czujnik na wyjsciu. Wszystko sprzęgnięte ze sterownikiem PLC. Próbowałem kilka algorytmów sterowania m.in. z reguratorem PID i z kilkoma innymi rozwiazaniami programowymi ale zadne nie zdaje egzaminu.

Dokładnosc/Histereza pożądana w granicach +/- 1-2 stopnie ale jesli było by sprawdzone rozwiązanie z większym rozrzutem temperatury to również rozważę.

Proszę o wskazówki jak taki problem rozwiązac ewentualnie namiary na jakis gotowy produkt/regulator lub firmę która się czyms takim zajmuje.

Nie za bardzo mi odpowiadają rozwiązania z przepływowymi ogrzewaczami wody gdyż woda ciepła jest doprowadzona chodzi o to aby ją zmieszac w odpowiedniej proporcji z wodą zimną.

Pozdrawiam
    Paweł

0 7
  • Pomocny post
    #2 26 Mar 2009 07:34
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Kolego, a czy masz jakiś z góry zamierzony przepływ na wyjściu ?? Jeśli nie to ja bym zimna wodę puścił na stałe (elektrozawór on/of)+ ew jakaś zdławica na stałe - w każdym razie chodzi o stałą wartość przepływu. Cała regulacja mogła by się skupić tylko na ciepłej wodzie i to w jakimś wąskim zakresie. JA zamontowałbym czujnik temperatury tylko na wyjściu aby móc sterować zaworem od ciepłej wody.

Ewentualnie jeśli musi być stały przepływ to można by umieścić zawory regulacyjne na obu dolotach i i regulować nimi odwrotnie proporcjonalnie (na stałe) natomiast sama wartośc regulacji zalezała by od temperatury na wyjściu.

Myśle, że mozna w ten sposób znacznie uprościć algorytm. Ustawiając wartość zakres regulacji 10-60 mozna by pokusić się na zrealizowanie prostego ujemnego sprzężenia zwrotnego - nigdy tak nie robiłem wiec nie wiem jak to wyjdzie, ale myślę, że są duże szanse na sukces :)

Paweł

0
  • Pomocny post
    #3 26 Mar 2009 10:26
    KAPAS
    Poziom 17  

zawór mieszający (trójdrogowy) z pompą w cyrkulacji a jeśli jeszcze zastosujesz zbiornik pośredni może nawet uda ci się uzyskać te +/- 1 stopień

powodzenia

0
  • #4 26 Mar 2009 15:50
    Elektrooonik
    Poziom 29  

A co myslicie o baterii termostatycznej? to gotowy regulator temperatury widze 2 rozwiazania - sprzegniecie pokretła z silnikiem i sterowanie silnikiem lub zastosowanie baterii termostatycznej elektronicznej z jakims interfejsem, spotkaliscie się z czyms takim? co myslicie o takim rozwiazaniu?

0
  • #6 26 Mar 2009 23:39
    Elektrooonik
    Poziom 29  

Rozwiązania grohe widziałem - jeden minus cena.
    Chciałbym sie zamknąć w kwocie 1000zł lub zbliżonej a te rozwiązania gotowe fakt piękne ale drogie - kilka tyś złotych.

A ja mam urządzenie które będzie zadawało temperaturę i mam już nawet kupione specjalne zawory mieszające (szczegół moge kupić inne), mam czujniki temperatury montowane w rurach z wodą, w tej chwili półprzewodnikowe - za kilka dni zmienie na PT500 i chcę taki regulator zrobić bądź kupić - tutaj regulator jest z całą baterią a ja nie chcę płacić za tą baterię.

Jednak dzięki za pomoc i czekam na dalsze wskazówki.

0
  • #7 27 Mar 2009 05:37
    Szacho
    Poziom 14  

Jakie miałeś problemy z rozwiązaniem, które opisałeś w pierwszym poście ?.

0
  • #8 17 Kwi 2009 05:15
    Elektrooonik
    Poziom 29  

Witam problem juz rozwiązany.
    Dzieki za wszystkie podpowiedzi, niestety nie przydały sie :)

Problem tkwił w tym, że czujnik temperatury był umieszczony w takiej specjalnej przelotce na rure z wodą i ona miała za grubą warstwe metalu, zanim czujnik doszedł do temperatury którą miała woda przez bezwładność tego metalu i dużą pojemnosc cieplną minęło 30 sekund a nawet minuta. Program w PLC widząc ze temperatura jeszcze za mała dalej otwierał zawór.

Dopiero gdy zastosowalem taką przelotkę do ciepłomierza z czujnikiem PT500 umieszczonym bezposrednio w wodzie (dzięki czemu temperature wody odczytywałem w czasie rzeczywistym) udało się tą regulację uruchomic.

0