Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny na STX + Tonsil. Który zestaw wybrać?

04 Kwi 2009 23:44 6118 27
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich i bardzo proszę o pomoc.
    Chcę zrobić kolumny 2 drożne na głośnikach:

GDWK 10/80/T [ 8 Ω]
    lub
    GDWK 8-13/120 Ex [8 Ω]
    http://www.protonsil.pl/?s=1&page=1&k=2&cid=10
    i
    2x GDN-17/80/4 SS STX
    lub
    2x GDN-20/120/4 SS STX
    http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?...we%20GDN&nadkat=G%B3o%B6niki&mode=kategoriami

Wysokotonowe Tonsila bo są ponoć lepsze a niskotonowe STXa bo są tańsze i mocniejsze.

do tego zwrotnica J-2 firmy Janbo
    http://www.janbo.com.pl/zwrot_dwu.html

Kolumny mają służyć do słuchania muzyki dance trance i jeszcze kilka innych gatunków. Pokój mój jest nie duży bo ok. 12m2, kolumny będą napędzane amplitunerem Yamaha RX-497, budżet to około 500-600zł (może trochę więcej). Wiem że kupowanie gotowych zwrotnic to niezbyt dobry pomysł ale nie zrobię ani nie zaprojektuję zwrotnicy bo nie potrafię:( Chciałbym aby kolumny były dość mocne (ponad 100W) nie za duże i 8 omowe, myślałem nad konstrukcją 3 drożną lub kupieniem gotowych kolumn STX F-130 albo zrobienie samemu, który zestaw radzicie?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam!
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 33  
    Witam
    Skoro słuchasz sporo muzyki tanecznej, to coś może z większym wykopem? W głowie mi na razie świta zestaw wzorowany na Scherzo 200. Dwa GDN20/60/3 15 ohm, do tego GDM 10/80 lub GDM 12/60 i GDWK 9/120 (8-13/120 ma za małą efektywność).
  • Poziom 9  
    gtixxplosive - dzięki za numer, jak się zdecyduję co wybrać to zapewne się odezwę pod ten numer!

PZ IX - co do tych scherzo 200 to dosyć duże są te kolumny a mi zależy żeby były dość małe, myślałem nawet nad jakimiś monitorkami ale chciałbym dwa basowe. tonsile są lepsze i to już słyszałem nie raz ale nie przemawia do mnie to ich zawieszenie i membrany bo słyszałem ze się szybciej niszczą i kruszą, czytałem też gdzieś że STXy potrzebują budy o mniejszym litrażu niż tonsile. A czy ten GDWK 10/80/T się nie nada? Bo bardziej mi się podoba:) Myślałem nad konstrukcją 2 drożną bo jest mniejsza, mniej skomplikowana i chyba tańsza od trzydrożnej ale nie chciałbym też mieć dziury w paśmie i przez to zastanawiam się nad tymi GDN-20/120/4 SS STX bo mają szersze pasmo przenoszenia.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    gtixxplosive napisał:
    ... tutaj masz numer Pana na GG , który projektuje zwrotnice pod dane głośniki i to całkiem tanio...

Szkoda, że ten Pan nie udostępnia pomiarów swoich zwrotnic, no i nie są takie tanie. :wink:
    Przejrzyj moje linki. Masa gotowych konstrukcji i sprawdzonych schematów (z pomiarami):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic455712.html
  • Poziom 9  
    No tak, może to i by były lepsze kolumny ale będą dosyć duże a mi zależy, żeby były jak najmniejsze... aczkolwiek konstrukcja interesująca :)
    A wracając do mojej propozycji to którą konfigurację byście polecili?

A i jeszcze jedno - dlaczego uniwersalne zwrotnice nie bardzo nadają się do kolumn? Jeśli dobrałbym do niej głośniki o takiej samej impedancji i mniej więcej o takich częstotliwościach przenoszenia jak podział to czy nadal były by złe?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    chomikzwierzak napisał:
    No tak, może to i by były lepsze kolumny ale będą dosyć duże a mi zależy, żeby były jak najmniejsze... aczkolwiek konstrukcja interesująca
    A wracając do mojej propozycji to którą konfigurację byście polecili?

Czyli domniemam że wchodzą w rachubę minitorki a nie podłogówki?

chomikzwierzak napisał:
    A i jeszcze jedno - dlaczego uniwersalne zwrotnice nie bardzo nadają się do kolumn? Jeśli dobrałbym do niej głośniki o takiej samej impedancji i mniej więcej o takich częstotliwościach przenoszenia jak podział to czy nadal były by złe?

Zwrotnica uniwersalna jest jak nazwa wskazuje aż za bardzo uniwersalna, nie uwzględnia indywidualnych charakterystyk poszczególnych przetworników w danych warunkach. Oczywiście zagra ci, być może poprawnie, być może twój słuch nie wyłapie niedoskonałości związanych z taką a nie inną metodą filtrowania. Ale jak są gotowe schematy pod gotowe konstrukcje, które są sprawdzone i przetestowane, to dlaczego nie zrobić tego lepiej, czyli w sposób sprawdzony tylko liczyć na łud szczęścia.
    Przecież zbudowanie zwrotnicy w/g gotowego schematu to nie żadna filozofia.

A jaki masz budżet, bo można polecić jeszcze GDN 18-130-8 i GDWK 10-200-8 serii AKX z STX-a. Głośniki wyższych lotów. W 23 litrach jako podłogowe, lub w 15 litrach jako monitorki.
  • Poziom 9  
    Witam.
    Tak dokładnie - monitorki lub troszkę większe monitorki bo myślałem nad dwoma GDN żeby większą moc uzyskać.
    Powiem szczerze, że takie połączenie mnie bardzo zainteresowało ale trochę drogie te przetworniki...
    Budżet mój to około 500-600zł ale na wszystko.
    A co sądzicie o takiej konstrukcji:
    Tonsil GDWK 10/80/T [ 8 Ω]
    STX GDN-17-140-8-SK (wolałbym te:) ) lub
    STX GDN-17-140-8-SCX
  • Poziom 36  
    Jak kopułka Tonsila to GDWK 10/80/7 lub /19 bo tytanowa strasznie jest ostra, ale jak ci nie zależy na subtelności brzmienia ro może być, no i nie ma co psuć systemu midwooferem STX-a, tylko warto już zainwestować w GDN 16/50/6 lub pod inną nazwą GTC16/40 to te same głośniki.
    Są na allegro.
    Ale w 600PLN powinieneś wyrobić się w serii AKX z STXa.
  • Poziom 38  
    Te gtc 16/40/1 sa tez w protonsilu /w skleptonisl.pl. Tylko ze zamawia sie je telefonicznie.

Co do wysokotonwych tonsila to niedawno takero i pawel s. pisali ze stx gdwk 10-200-8 PJ jest lepsza od nich. (znalazlem: "(...), masz racje - PJ jest sporo lepszy od tonsili" tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic978260.html )
  • Poziom 33  
    Co do tych Scherzo to masz rację - GDN 20/60/3 potrzebują całkiem niezłego litrażu, by zagrać. Choć na upartego można zrobić kopię ze zmniejszoną obudową, niżej strojonym bass-reflexem i bez głośnika średniotowego. Ale zalecane jest wtedy (w wypadku dwoch GDN i przy braku średniotonowego), aby oba GDN grały basem, a tylko jeden z nich (ten wyżej) odtwarzał średnie tony.
  • Poziom 33  
    Bodajże 2,5 drogi. Jest to konieczne przy dwóch głośnikach niskośredniotonowych i jednym wysokotonowym. Jeżeli oba będą grały średnimi tonami, to ten dźwięk będzie dochodził do uszu bardzo nienaturalnie.
  • Poziom 9  
    Co do wysokotonowego to chyba faktycznie przesiądę się na stx gdwk 10-200-8 PJ - i jest tańszy :) a co do reszty to nie wiem już sam co mam wybrać...
    A właśnie, czy może mi ktoś wytłumaczyć czym się różnią kolumny 2 drożne od 2,5 drożnych? Ilością głośników nisko-średnio tonowych czy czym...?
  • Poziom 36  
    Są dwa identyczne głośniki niskośredniotonowe w kolumnie + wysokotonowy. Jeden z niskośredniotonowych filtrowany jest tak aby przenosił tylko niskie częstotliwości np. do 400 Hz, zaś drugi niskośredniotonowy filtrowany jest tak że przenosi te same niskie częstotliwości co jego brat bliźniak ale razem z tonami średnimi np. do 3500 Hz.
    Powyżej 3500 Hz przenosi nam wysokotonowy.
    Czyli dwa niskośredniotonowe przenoszą nam najniższe częstotliwości ale jeden z nich też i średnie tony.
  • Poziom 38  
    Cytat:
    a co do reszty to nie wiem już sam co mam wybrać...

Stalem przed podobnym problemem 3 miesiace temu, a teraz jestem zadowolonym posiadaczem wlasnorecznie wykonanych kolumn. Najlepiej przejzyj sobie gotowe konstrukcje, na elektrodzie i na diyaudio.pl tam tez jest caly dzial z gotowymi kolumnami. Autorzy zwykle opisuja koszty, jakos dzwieku, trudnosc danego projektu, porady dotyczace wykonywania, itp.

Mysle ze warto sie tym zainteresowac, kolega przemo-lukas polecil ci kilka linkow, przejrzyj te i inne konstrukcje, napisz ktore cie zainteresowaly i obgadamy sprawe :D

Cytat:
    przemo-lukas napisal : Nie pchał bym się w dwa midwoofery,

Ma racje, za cene dwoch tanszych glosnikow kupi jeden ktory zagra lepiej (w wiekszosci przypadkow).

Za 600 zl jest juz duzy wybor, bo budzet nas tak nie ogranicza. Mysle ze moglbym ci polecic stx 15-100 + stx pj (jescze troche kasy ci zostanie), lub stx 15-100 + vifa. Z opini kolegow z innego forum wynika ze ten stx jest glosnik jak najbardziej wart uwagi, ma ladne srednie tony (czego nie mozna powiedziec o arn 150) i dobry bass, a w zestawieniu z vifa to juz cud-miod-rewelka :D Jesli jestes zainteresowany to podrzuce linka, chyba ze sam sie wysilisz i poszukasz konstrukcji opartych na tym przetworniku.

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=421&vItemDB=itemdb kosztuje 100 zl, ale dobierajac do tego pj wyjdzie tylko 140 zl za glosniki na kolumne, razem z wysylka. Nawet w 450-500 zl sie zmiescisz.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Co do wysokotonowego to chyba faktycznie przesiądę się na stx gdwk 10-200-8 PJ - i jest tańszy a co do reszty to nie wiem już sam co mam wybrać...

a to moze cos takiego?

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=2&vSubPage=1&vItemDB=itemdb
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=1&vSubPage=521&vItemDB=itemdb
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=490&vItemDB=itemdb
    http://rapidshare.com/files/177773096/3_drogi_STX.exe
    http://rapidshare.com/files/201368684/zwrotnica_3_drogi_STX_SCX.exe

koszt glosnikow 300zl
    koszt budowy kolumn od A do Z ok 600-800zl

jak zrobisz wsystko sam i oszczedzisz gdzie sie da to moze sie zmiescisz w budzecie
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich i na wstępie dziękuję bardzo za tak liczną pomoc!

tomq8888 myślałem nad tym głośnikiem ale jest troszkę za mały - chodzi mi o średnicę - myślałem raczej o minimum 17 i chyba już gdzieś widziałem konstrukcję na tym głośniku.

Pawel S. przeglądając te przetworniki skojarzyłem je z konstrukcją podobną a dokładniej mówiąc z kolumnami oferowanymi przez STX F-130. Bardzo podobna konstrukcja tylko że na trochę gorszych (tak mi się wydaje) głośnikach, niż te podane przez Ciebie.

I mam teraz mętlik bo chodzą mi po głowie te kolumny F-130, mają wysokotonowy polecany przez forumowiczów no a dodatkowo mają średniaka i niskotonowy...
    Pisałem już wcześniej do STXa z zapytaniem czy jest możliwość wymiany głośnika niskotonowego na GDN-22-200-8-SC i z lekką dopłatą jest taka możliwość.
    Oglądałem charakterystyki GDN-22-200-8-SC i GDN-22-140-8-SCX polecanego przez Pawel S. i są one podobne.
    Zastanawiam się czy nie kupić tych kolumn i wtedy ewentualnie coś w nich pozmieniać bo i tak płyty na obudowy, głośniki i całą resztę muszę kupić a tu już mam gotowe kolumny w podobnej cenie... Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Kupić gotowe i ewentualnie poprzerabiać?
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Oglądałem charakterystyki GDN-22-200-8-SC i GDN-22-140-8-SCX polecanego przez Pawel S. i są one podobne
    charakterystyki i parametry nie graja :!:
    Cytat:
    Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Kupić gotowe i ewentualnie poprzerabiać?

zapytaj czy mozesz kupic pusta skrzynke + odpowiednie glosniki - wtedy to ma sens
  • Poziom 38  
    Ale to nie sa az takie duze koszta te plyty mdf na skrzynie... kupujac w markecie budowlanym (np obi) w 100 zl sie zmiescisz i jescze dotna ci rowniutko na wymiar gratis, ty tylko w domu skrecisz plyty, a odpadna koszty wysylki takiej duzej paczki. Chyba ze nie chce ci sei bawic w wykanczanie..
  • Poziom 9  
    Hmmmm niestety ale nie dam rady tak do końca jak mówicie a szkoda:(
    Niestety do obi mam jakieś 45-50km wiec trochę daleko żeby jechać po płyty... a tu na miejscu co mamy to tak docinają że szkoda gadać! jedne kolumny już zrobiłem ale to skrzynki mi stolarz robił bo ja nie miałem na czym tych płyt podocinać żeby były równe a różnica była kilku milimetrów wiec sami rozumiecie... a za te skrzynie co robiłem (90x30x38 + 5 otworów na jedną kolumnę) to mnie wyniosły z malowaniem 230 + farba + 70zł płyty + wkręty i klej więc dlatego zastanawiam się czy robić swoje czy kupić gotowe albo... pozostaje opcja jaką zaproponował Pawel S. czyli zapytanie o skrzynki i głośniki inne niż standardowe - i chyba tak zrobię a jeśli nie to wydam na stolarza ale zrobię swoje:)
  • Poziom 24  
    No to cię skosił ładnie :) A na jakich głośnikach? Bo za cenę tych skrzynek to wychodzą całe kolumny :D

Cytat:
    Oglądałem charakterystyki GDN-22-200-8-SC i GDN-22-140-8-SCX

Ale że co? Że ma więcej tych waszych magicznych watów? Trochę mi szkoda ludzi którzy na to patrzą... Wiesz że to ma małe znaczenie z reguły? A SCX jest po prostu lepszym głośnikiem, nawet pomimo tego że ma te 60W mniej...
  • Poziom 38  
    Hmmm... Wiesz, moze to odjechany pomysl, ale kto wie czy by sie nie oplacilo? Masz moze rodzine w jakims wiekszym miescie? Wyslij jakiemus kuzynowi/wujkowi wymiary i kase, niech ci zakupi dociete na wymiar plyty i niech wysle ci kurierem (wcale by ta paczka nie byla taka duza, a wazylaby gora kilkanascie kg. Wysylalem kiedys wiatrowke poczta, fakt ze wazy mniej ale wymiarowo jest podobna i przesylka kosztowala grosze.
  • Poziom 9  
    To co robiłem to kolumny tylko do basu a na jakich głośnikach to nie wiem czy powiedzieć bo mnie zjecie z butami :) bo o ile się nie mylę to są to głośniki samochodowe PEIYING PY-BC250F1 (10'' 300W) ale muszę powiedzieć że grają ładnie i mam w końcu to o co mi chodziło
    A co do tych nowych kolumn to zrobię tak jak już wyżej pisałem - zadzwonię do STXa lub napiszę po świętach i zapytam czy jest możliwość zakupu F-130 ale z powymienianymi głośnikami na SCX, tak chyba będzie najlepiej:)
  • Poziom 9  
    hehe dziękuję! Też sobie stolarz za samą robociznę + malowanie 230 zawołał a płyty wkręty klej i farba jeszcze 100. Aha to te w środku - bo zapomniałem napisać - bo te po bokach to Maestro S Tonsila ale je sprzedałem bo były za słabe i za dużo średnich tonów miały. A co do nowych kolumn to napisałem do STXa i czekam na odpowiedź...