Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć awaryjne zasilanie pod 2 elektrodową świetlówk

patryk-84a 08 Kwi 2009 16:39 2826 5
  • #1 08 Kwi 2009 16:39
    patryk-84a
    Poziom 28  

Witam. Zna ktoś sposób aby do świetlówki dwu-elektrodowej (z wbudowanym zwykłym starterem) dołaczyć układ awaryjnego zasilania typu VIP218 ST firmy TM Technologie? Zależało by mi na tym aby świetlówka świeciła również w pracy sieciowej. Wg schematów w instrukcji powinna być to świetlówka 4 elektrodowa, ale może komuś udało się takie podłączyć. Świetlówka to POLAMP 18W G24D2, w oprawie jest także statecznik.

0 5
  • Sklep HeluKabel
  • #2 11 Kwi 2009 21:34
    shulc
    Poziom 22  

znam tylko takie rozwiązania, wymienić świetlówkę i oprawkę na 4piny lub wywalić starter z tej świetlówki i jakoś to połączyć
    pozdrawiam

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 25 Lip 2009 19:46
    Wiclab
    Poziom 10  

Coś mi tu nie pasuje. Każda świetlówka musi mieć 4 wyprowadzenia, ponieważ na końcach tuby ma skrętki z drutu do podgrzania gazu - inaczej nie wystartuje. Zwykle w klasycznych układach napięcie podłącza się przez statecznik do obu końców rury, a starter umożliwia zapłon przez zwarcie obu skrętek na chwilę ze sobą i gwałtowne ich odłączanie po kilku sekundach podgrzewania gazu. Jak świetlówka "załapie" to starter ma za niskie napięcie żeby dalej zwierać skrętki, więc się już nie włącza.
    Wersja bez skrętek (2 wyprowadzenia) zadziała tylko wtedy jeżeli gaz w rurze można jakoś inaczej zjonizować - np przez dodatkową elektrodę na powierzchni rury (wzdłuż) i wysokie napięcie. Albo przez podgrzanie gazu naklejona grzałką - ale to przecież bez sensu.
    :|

0
  • #4 26 Lip 2009 08:37
    patryk-84a
    Poziom 28  

Bez sensu jest to co piszesz i nie na temat. To są małe świetlówki U, wyglądające jak energo-oszczędne, tylko nie mają w środku żadnej elektroniki a zwykły starter miedzy dwoma elektrodami. Pozostałe dwie wyprowadzone są na zewnątrz. Do świetlówek tych są plafony ze specjalnymi gniazdami pod te świetlówki i z dławikiem. Są też świetlówki tego typu ale z 4 wyprowadzeniami, bez startera. Widać nie masz dużego doświadczenia w tym temacie skoro nie widziałeś takich świetlówek.

0
  • #5 26 Lip 2009 09:51
    spirytusik84
    Poziom 23  

Jeżeli świetlówkę chcesz odpalić z modułu awaryjnego podłącz przewody do którego kolwiek zacisku jednego z jednej strony drugiego z drugiej strony świetlówki, moduły zapalają poprzez przebicie gazów wysokim napięciem i skrętki nie odgrywają żadnej roli

0
  • #6 26 Lip 2009 10:44
    patryk-84a
    Poziom 28  

To było kwietniu, oddałem wtedy te plafony i wziąłem plafony na świetlówki 4 elektrodowe. Połączyłem wszystko zgodnie ze schematem producenta modułów i gra. Teraz zwracam uwagę na rodzaj plafon.

Więc zamykam.
    [Akrzy]

0