Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd do bramy garażowej. Napięcie na cewce.

25 Kwi 2009 13:46 4912 12
  • Poziom 10  
    dzień dobry dziś chciałbym prosić o pomoc w budowie sterowania do bramy garażowej zrobiłem sterowanie na podstawie tego schematu:

Lecz niestety po złożeniu tego sterowania napięcie na cewce przekaźnika nie utrzymuje się co powoduje zatrzymanie się silnika
    moje krańcówki nie zamykają obwodu tylko go łączą
    według opisu tego schematu diody powinny utrzymywać napięcie na cewce przekaźnika

proszę o pomoc w rozwiązani tego problemu ewentualnie jak inaczej mógłbym utrzymać napięcie na cewce przekaźnika
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    Czy Ty chcesz zrobić sterowanie jednym przyciskiem ? bo jeśli tak , to skąd sterownik ma wiedzieć czy ma otwierać bramę czy zamykać . Najprościej by było 3 przyciski , góra , dół i stop , ewentualnie tylko góra i dół .
    Ten Twój sterownik może i by działał ( po małych przeróbkach ), ale tylko wtedy gdy brama będzie w górnym lub dolnym położeniu , jeśli z jakichś przyczyn stanie po środku to klops .

Dodano po 8 [minuty]:

bartek22031992 napisał:

moje krańcówki nie zamykają obwodu tylko go łączą

I co to znaczy ?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    bartek22031992 napisał:

według opisu tego schematu diody powinny utrzymywać napięcie na cewce przekaźnika

To chyba jakieś nieporozumienie.
    W takim połączeniu, jak niżej diody umożliwiają start silnika z krańcowego położenia, w którym rozłączony jest jeden z wyłączników krańcowych (normalnie zwarty):

Obrazek pokazuje sterowanie trójpozycyjnym, podwójnym przełącznikiem (Lewo-Stop-Prawo).
    Układ do sterowania przyciskami chwilowymi ("switchami") wymaga użycia np. dwóch przekaźników z podwójnymi stykami NO-NZ (jeden zestaw styków - do podtrzymania zasilania cewki po rozłączeniu mikroswitcha).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    przepraszam że tak napisałem chodzi o to że moje krańcówki działają ja włącznik czyli jeśli są wciśnięte to obwód jest połączony
    acha jeszcze jedno pytanie jak się nazywa switch z postu przezeswał chodi mi o ten który normalnie łączy obwód a w chwili naciśnięcia go rozłącza
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    NC- Normally Closed - normalnie zwarty . Czyli jak go naciśniesz to rozłącza obwód .
    Z Twojego postu wynika że masz krańcówki NO ( normally open ) , więc jak chcesz zastosować układ kolegi Prezeswal , to musisz zmienić krańcówki .
    Może napisz jaki układ ( sterowanie ) Cię interesuje , i jakim napięciem jest zasilany silnik .
  • Pomocny post
    Tak może - na przykład - być zrobiony układ sterowania z przekaźnikami i "mikroswitchami":
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    sterowanie jakie mnie interesuje to
    1. dwie krańcówki najlepiej NO ale NC też mogą być
    2.budowa prosta
    3.silnik 24vDC
    4.najlepiej jednym przyciskiem sterowane
    5.dwa przekaźniki z przełączanymi stykami
    ponieważ mam takie
  • Pomocny post
    Czyli mam rozumieć że jeden przycisk , naciśniesz raz to otwiera a jak drugi raz to zamyka ? . Bez stopu ?
  • Poziom 10  
    tak właśnie o to mi chodzi
  • Pomocny post
    Z jednym przyciskiem można zrobić to np. tak:
    Diody - np. 1N4004, jeśli prąd silnika nie przekracza 1A, przy większych prądach lepiej zastosować diody Schottky'ego (D3 i D4).
    Typ tranzystorów również należy dobrać do rezystancji cewek przekaźników (tranzystory MOSFET).
    Pozdrawiam.

ps. zamiast przekaźników można oczywiście zastosować mostek H (scalony lub tranzystorowy).
  • Poziom 10  
    fajna sprawa rozumiem że s2 i s3 to krańcówki
    i jeszcze jedno pytanie
    rozebrałem moje krańcówki i okazuje się że tam jest tylko switch ale N0
    czy jeśli poprosze w elektroniku o switch NC to dobrze się wyrażę jeśli nie to jaka jest tego nazwa
    nie chcę kupować nowych krańcówek tylko wymienię switche na NC
    Czy to dobry pomysł?
  • Pomocny post
    bartek22031992 napisał:
    rozumiem że s2 i s3 to krańcówki

czy jeśli poprosze w elektroniku o switch NC to dobrze się wyrażę jeśli nie to jaka jest tego nazwa

Tak, S2 i S3 to wyłączniki krańcowe, normalnie zwarte.
    W sklepie powiedz po polsku, że właśnie o takie wyłączniki chwilowe chodzi (do czego mają być użyte) - na pewno zrozumieją :D .
    Aby stwierdzić, czy są tego typu, którego potrzebujesz - wystarczy omomierz, nie trzeba ich rozbierać .
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    witam zbudowałem układ który podalem na początku i działa te inne schematy też są interesujące ale z powodu braku czasu musiałem coś zbudować na szubko teraz kolejne pytanie
    potrzebuje układ który by otwierał bramę ryglem i zamykał ją na końcu drogi
    myślałem o zastosowaniu tutaj siłownika od centralnego zamka