Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterowanie bramy jednym przyciskiem

bobuss 03 Jun 2008 09:20 11538 29
  • #1
    bobuss
    Level 16  
    Witam !! bardzo zalezy mi na wykonaniu napedu do bramy by był sterowany jednym przyciskiem. brama bendzie napedzana silnikiem 380v i sterowac silnikiem bedą 2 styczniki z cewkami 12v. brame wyłączac bedą krancówki po obu stronach bramy. Zastanawiam sie nad wykonaniem sterowania jednym przyciskiem do tej bramy. natomiast nie wiem jak sie za to zabrac. chce by były 3 pozycje - otwórz-stop-zamknij. niestety jestem bardzo słaby z elektroniki dlatego prosze was o porade jak sie za to zabrac , i ewentualnie o schemat:)
  • #2
    BTomasz92
    Level 16  
    Witam!

    Logikę sterowania można zrealizować tak: Po wciśnięciu przycisku sterującego następuje reakcja zależna od położenia bramy, czyli zwarcia określonego przycisku krańcowego.
    1.Zwarty przycisk "otwarta" - zamyka bramę.
    2.Zwarty przycisk "zamknięta" - otwiera bramę.
    3.Żaden przycisk nie zwarty - zatrzymuje silnik. Ponowne wciśnięcie przycisku sterującego otwiera bramę.

    Układ elektroniczny nie powinien być skomplikowany. Można go wykonać np. z pomocą bramek logicznych czy mikroprocesora.

    Pozdrawiam,
    BTomasz92
  • #3
    bobuss
    Level 16  
    chciałbym by:
    gdy przycisne przycisk , brama sie otwiera. podczas otwierania , gdy ponowie wcisne przycisk brama sie zatrzymuje, i gdy ponownie wcisne ten przycisk to brama sie zamknie.
    natmiast gdy wcisne przycisk , to brama sie bedzie otwierac , az wyłączy ja krancówka - az bedzie całkowicie otwarta:)
    podtrzymanie na stycznikach bedzie zrobione , wiec zalezało by mi by układ sterował 3 przekaznikami impulsowo ( przytrzymujac po ok 1 seunde) prosze o pomysł :)

    Dodano po 8 [minuty]:

    Zapomniałem dodac , ze wolałbym uniknac mikroprocesorów. nie mam wiedzy na temat ich programowania:)
  • #4
    BTomasz92
    Level 16  
    Nie wiem czy ktoś dysponuje gotowym schematem, więc przygotuj się na to, że być może będziesz musiał urządzenie zaprojektować samodzielnie.

    Tak jak już pisałem, układ możesz wykonać np. za pomocą bramek logicznych lub mikroprocesora. Jeśli zdecydujesz się na bramki, to odpadnie Ci koszt zakupu programatora i uczenia sie programowania procesora. Z kolei, jeśli wybierzesz mikroprocesor, to układ będzie prostszy w budowie i łatwiej będzie coś zmienić już po jego zbudowaniu.

    Piszesz, że jesteś słaby z elektroniki, więc musisz się troszkę poduczyć(wystarczy elektronika cyfrowa). Informacji najlepiej szukaj za pomocą googli, odwiedź też stronę http://elportal.pl/. Na elektrodzie też jest sporo przydatnych informacji.

    Pozdrawiam,
    BTomasz92
  • #5
    ArturZy
    Level 17  
    Mogę zaprojektować taki układ na samych stycznikach, tak jak to sobie bobuss założyłeś. Musiał bym na to poświęcić kilka godzin, dlatego niestety nie za darmo.
  • #7
    ArturZy
    Level 17  
    Przysiadłem do tego na chwilę i jest tak, że nie ma problemu ze zrobieniem na samych stycznikach i jednym przycisku układu, który :
    1) naciśnięcie przycisku załącza otwieranie bramy, która zatrzymuje się na krańcówce po max otwarciu bramy.
    2) ponowne naciśnięcie przycisku załącza zamykanie bramy, która zatrzymuje się na krańcówce po całkowitym zamknięciu bramy.

    Natomiast problem leży w zrealizowaniu zatrzymania bramy w trakcie jej otwierania tym samym przyciskiem, którym została ona uruchomiona. Oczywiście jest to to zrobienia, ale jest to nie opłacalne, gdyż trzeba by było zastosować przekaźnik impulsowy lub kilka dodatkowych przekaźników pomocniczym. Dlatego ja proponuję dać drugi przycisk, który będzie służył tylko do zatrzymywania bramy w trakcie jej ruchu. Jeśli jako taki przycisk zastosujesz t.zw. samopowrotny "grzybek bezpieczeństwa", to będzie od razu rozwiązany problem wyłącznika bezpieczeństwa.

    Jeśli jesteś zainteresowany, abym umieścił tutaj schemat układy z dwoma przyciskami (jeden do zamknij/otwórz bramę, a drugi do jej zatrzymywania), to napisz na meila lub na PW.
  • #8
    bobuss
    Level 16  
    zalezy mi natomiast na pełnym sterowaniu 1 przyciskiem poniewaz mysle o dokupieniu pozniej radiowe sterowanie 2 kanałowe. jeden kanał na bramę a drugi kanał do garazu. a Wiec zalezy mi na sterowaniu 1 przyciskiem

    Dodano po 1 [minuty]:

    STOP moze byc zabudowany przekaznik pomocniczy , to nie gra roli byle by działało na 1 przycisku:)
  • #9
    elkard
    Level 36  
    Witam.
    Ostatnio rozwiązywałem podobne zadanie:

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1008432.html


    Jednak przy Twoich założeniach proponuje takie rozwiązanie:

    sterowanie bramy jednym przyciskiem

    Jest to na razie wersja robocza i należy jej się jeszcze dokładnie przyjrzeć,
    Szczególnie jeżeli chodzi o układ przerzutnika RS wraz z bramką IC5A. Ma on generować, pojedynczy impuls po załączeniu jednej albo drugiej krańcówki, który ma powodować przełączanie licznika.
    Oczywiście chodziło mi o ogólną koncepcję. Układ ten należy jeszcze dopracować, Dołożyć przekaźniki wyjściowe.
    Również na wejściu "PRZYCISK" zastosował bym przekaźnik, (jakiś mały , może kontaktronowy DIL).
    Dodałem również wejście WEJ_BEZP. dzięki któremu ma być możliwość bezwzględnego zatrzymania bramy w sytuacjach awaryjnych, (może tu być zastosowany przycisk albo/i fotokomórka).
  • #10
    satanistik
    Level 27  
    A ja proponuję taką wersję - 2 układy scalone cd4017 i cd4011 . Oczywiście krańcówki należy obowiązkowo podłączyć przez małe przekaźniki lub transoptory( nawet w 10m kabla nie za indukuje się tyle prądu żeby zadziałał przekaźnik) przyciski od lewej to sterowanie, krańcówka lewa i prawa. W razie problemów mogę pomóc przy uruchomieniu lub złożyć taki układ.
    sterowanie bramy jednym przyciskiem

    A przycisk bezpieczeństwa polecam w formie stycznika na zasilaniu silnika - jak logika się wydymi to to nie zawiedzie ;-)[/url]
  • #11
    elkard
    Level 36  
    Witam.
    Kolega w zasadzie zrobił to tak samo jak ja.
    Przy czym u mnie dodatkowo występuje ten przerzutnik RS. Chodziło mi o to aby uzyskać "zatrzakiwanie" wyłączników krańcowych na okoliczność jakiegoś niepewnego ich załączania się. Bez tego może następować nieoczekiwane ponowne otwieranie bądź zamykanie bramy. Kolega to rozwiązał trochę inaczej.
    O przekaźnikach na wejściach to wiadomo że należało by dać, może nie wspomniałem że również na wejściach krańcówek.
    Co do wyłącznika bezpieczeństwa to ma kolega rację, że należało by go dać a obwodzie silnika. Ale również moim zdaniem powinien on oddziałowywać na układ logiczny. W moim przypadku powoduje ustawienie logiki na stop i określa kierunek obrotów przy ewentualnym ponownym starcie, (zawsze ten sam). Można też taki efekt uzyskać, gdyby przy zadziałaniu wyłącznika bezpieczeństwa całkowicie zdejmować zasilanie z układu elektronicznego.
    A właśnie, u kolegi nie ma żadnego ustawiania początkowego licznika.
    Swoją drogą, my się tu tak produkujemy a autor tematu chyba już nie jest tym zainteresowany.
  • #12
    bobuss
    Level 16  
    Jestem zainteresowany , jednak obserwujac oba wasze projekty , to w dalszym ciągu nie ma sterowania 1 przyciskiem , tylko 2 przyciskami:)
  • #13
    elkard
    Level 36  
    Przycisk sterowania jest jeden, zgodnie z założeniami. I dwie krańcówki.
    Ten dodatkowy przycisk to opcja, wyłącznik bezpieczeństwa. Może on być lub nie. Nie ma on wpływy na przyjętą koncepcję jednego przycisku.
  • #14
    satanistik
    Level 27  
    Ma kolega rację układ zerowania licznika był by przydatny. W mim projekcie w brew pozorom jest układ eliminujący drgania styków krańcowych i sterującego - impulsy z przycisku sterowania są przedłużane w układzie rc a
    po pierwszym impulsie z krańcówki zmienia się stan licznika i krańcówka jest odcinana przez bramkę - więc kolejne impulsy nie namieszają w układzie. No i do przedłużania impulsów z krańcówek i przycisku sterującego wykorzystałem ten sam jeden układ rc.
  • #15
    elkard
    Level 36  
    To rozwiązanie z zabezpieczeniem drgań krańcówek zastosowane u kolegi, podoba mi się. Oczywiście zauważyłem je wcześniej. Chyba je zastosuje też u siebie.
    Ale jest inna rzecz u kolegi. W sytuacji gdyby został przytrzymany przycisk, i w tym czasie napęd dojechał by do krańcówki, to niestety nie nastąpi przełączenie licznika.
  • #17
    bobuss
    Level 16  
    Poprosze o wyjasnienie jeszcze poszczeglnych elementow , bo nie bardzo rozumiem co ma jaka wartosc , i o co sie pytac w sklepie elektronicznym :)

    Dodano po 3 [minuty]:

    na schemacie widze przełącznik do wciskania , oraz 2 włączniki stałe, do czego ne słurza? oraz gdzie nalezy podpiac krancówki oraz cewki styczników?? oraz jaki jest mniej więcej koszt wszystkich elementów??
  • #18
    elkard
    Level 36  
    To przedstawiam taką można powiedzieć pełną wersję z tranzystorami, przekaźnikami itd...
    Zastosowałem te dwie bramki OR przed tranzystorami, aby w przypadku jakiegoś błędnego zadziałania licznika, krańcówka mimo to wyłączyła dany przekaźnik.
    Przerzutnik RS na początku, wraz z przekaźnikiem K1, gwarantuje skuteczną eliminację drgań styków.
    Trochę niezbyt szczęśliwie wyszła mi ilość poszczególnych bramek, można by jeszcze nad tym pomyśleć, ale z drugiej strony, jeden układ CMOS więcej nie stanowi tak wielkiej różnicy.

    sterowanie bramy jednym przyciskiem

    No to na razie było by na tyle. Chyba że ktoś by jeszcze coś dostrzegł w tym schemacie.
  • #19
    bobuss
    Level 16  
    ahh ostatni dodatek do postu :) - prosze o dodanie do schematu tych cewek dokladnei gdzie maja zostacpodlonczone , oraz zacnzczyc w nich krancówi , czy maja one byc zwierne czy rozwierne , oraz gdzie wchodzi główne napiecie 5v , oraz połaczenie wszystkich minusów na schemacie:)
  • #20
    elkard
    Level 36  
    Przycisk ma być zwierny NO.
    Krańcówki, no właśnie, na tym schemacie zastosowałem zwierne ale tak sobie teraz pomyślałem że gdyby uszkodziła się taka krańcówka albo połączenie z nią, to nie było by wówczas zapewnione zatrzymanie takiej bramy. Także zmienił bym to na rozwierne NC. Oczywiście wówczas przy takim uszkodzeniu, nie można będzie w ogóle uruchomić bramy w danym kierunku.
    Zasilanie.
    Minus, to ta dolna linia 0V (jest to wspólny minus, masa)
    +V2, to zasilanie części elektronicznej +12V stabilizowane.
    +V1, to zasilanie przekaźników, wartość stosowna do zastosowanych przekaźników, 12V albo 24V ... (to musi być zgodne z zasilaczem)
    Na schemacie są pozostawione, niepodłączone dwa zestyki przekaźników K4 i K5, według mojego zamysłu, poprzez te styki załączane by było napięcie na cewki styczników. No to by trzeba jeszcze do tego schematu dorysować.
    Jak wcześniej wspomniałem, w projekcie tym wyszła taka głupia ilość układów scalonych, 4 i 1/4. Czyli niestety pięć, i warto było by jeszcze pokombinować aby tą jedną bramkę OR jakoś wyeliminować.

    A teraz mam takie pytanie, jak w rozwiązaniu tej bramy postrzegane jest bezpieczeństwo jej użytkowania.
    I czy Kolega poradzi sobie z budową tej elektroniki ? Należy tu przecież zaprojektować płytkę, itd...A podczas takiej pracy mogą wkraść się jakieś błędy...
  • #21
    bobuss
    Level 16  
    płttke z laminatu , natomiast pomysle jeszcze nad sciezkami jak je rozmiescic by zajmowały jak najmniej miejsca i by bylo wszysto ładnie skomponowane:) a zabezpieczenie bramy - fotokomórka:) czy w trakcie zaniku napiecia brama bedzie puzniej poprawnie działac? wolałbym krancówki NC poniewaz zwieksza bezpieczenstwo , tzn mam zamair wmontowac zamiast krancówek kontaktrony magnetyczne rozwierne :) czy schemat jest przystosowany do krancówek rozwiernych? no więc jesli była by mozliwosc to poprosze o schemat płytki drukowej:) no i oczywiscie kosztorys tej inwestycji :)
  • #22
    satanistik
    Level 27  
    Mogę wykonać układ na płytce za 50zł + koszt elementów. No niestety zaprojektować płytkę , wytrawić ,wywiercić to parę h roboty ;-).
    Oczywiście krańcówki dowolne , 2 układy scalone, wyjście do sterowania przekaźnikami.
  • #23
    bobuss
    Level 16  
    Poprosze o wartosci kazdego elementu elkard bo niewtety między schematem wczesniejszym jest znaczna roznica , więc mysle zejeszcze w tym pomozeszby podac te wartosci oporników , jakie tranzystory , co to za symbol "układu logicznego" itd
  • #24
    elkard
    Level 36  
    Witam.
    Przedstawiam schemat ze zmiana krańcówek na NC, i uzupełniony o wartości elementów.

    sterowanie bramy jednym przyciskiem

    opis elementów;
    Przekaźnik K1, K2, K3 -zabezpieczenie układu przed zakłóceniami na drodze do przycisku i krańcówek,
    IC2A i IC2B - eliminacja drgań styków przekaźnika K1, (przełączanie licznika przyciskiem),
    IC1 - licznik Johnsona,
    C3 i R5 - kasowanie licznika po załączeniu zasilania,
    bramki IC3A i IC3B - przełączanie licznika po zadziałaniu krańcówek,
    P4 i P5 - przekaźniki wyjściowe, otwieranie i zamykanie,
    C5-C8 - kondensatory eliminujące zakłócenia zasilania. Rozmieścić jak najbliżej nóżek 7 i 14 układów scalonych, IC2-IC5, oraz 8 i 16 układu IC1,
    zastosowane układy scalone to układy CMOS, np. seria CD...

    Napięcie +V1 i +V2 połączyłem, zakładając zastosowanie przekaźników z cewkami na 12V,
    Zaproponowałem przekaźniki z oferty TME, K1, K2, K3, to przekaźniki kontaktronowe. K1 ze stykiem przełączającym, K2 i K3 ze stykiem NC.
    (styki przekaźników K2 i K3 zostały zmienione wraz ze zmianą krańcówek na NC)
  • #25
    bobuss
    Level 16  
    czy mozna nie montowac do układu przekazników łączącyc sie z krancówkami , tylko zamiast nich zamontowac bzposrednio kontaktrony do bramy ??
  • #26
    elkard
    Level 36  
    Przy podłączeniu bezpośrednio, wszelkiego rodzaju zakłócenia będą oddziałowywać na pracę układów cyfrowych. A tym samym może następować nieoczekiwane przełączanie układu. Zaproponowane przekaźniki są dość prostym ale skutecznym zabezpieczeniem przed tym zjawiskiem.
  • #28
    elkard
    Level 36  
    Nie był bym przekonany do takiego rozwiązania, w urządzeniu w którym zależało by mi na pewności działania.
    Oczywiście można by szukać jeszcze innych metod łączenia wejść układów cyfrowych na większą odległość, ale w sumie koszt trzech przekaźników po np. 5 zł. za sztukę to może nie powinien być tak wielki problem ?
    Decyzja należy do Ciebie. Możesz zrobić próbę i zobaczyć jak to będzie.
  • #29
    bobuss
    Level 16  
    Witam !!
    Przepraszam że dopiero teraz pisze po takiej przerwie, natomiast nie mam jak narazie czasu by się podejmnac wykonania tego projektu , głównie brak częsci do tej pory, jaki byłby koszt wykonania takiej płytki z zabudowanymi przekanikami i cała reszta znajdujaca sie na tym schemacie??(z wyjsciami na krancówki oraz na cewki styczników) łączny koszt wykonania z elementami
    Pozdrawiam i czekam na propozycje
  • #30
    jury222
    Level 1  
    Czy ma ktoś może płytkę zaprojektowaną do tego najlepiej w pdf lub expresspcb?