Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak połączyć dwie anteny i czym?

AndB 25 May 2009 11:46 8761 17
 • #1
  AndB
  Level 11  
  Jakiś czas temu pytałem się Szanownych Kolegów, jaką antenę kupić, gdyż mam poważne trudności z odbiorem TV i podejrzewałem, że może3 to być wina zakłóceń anteny satelitarnej u sąsiada. Miałem przy tym duże problemy z wyskakującymi kanałami w moim telewizorze Funai. Niektórzy radzili mi abym wylutował „procek” czy coś takiego (dobrze się na tym nie znam a nazwę już zapomniałem wybaczcie) i go wygrzał w piekarniku. I pewnie bym tak zrobił ale …
  W końcu odżałowałem te 120 zł a właściwie ok.. 150 zł i zakupiłem taką antenę:
  Antena telewizyjna uhf dipol 37 21-69 Tri Eco Digital A2682
  I koledzy nie uwierzycie, ale tak jak mówiłem chciałem ją zainstalować na poddaszu i tak zrobiłem (jak do tej pory tylko tak prowizorycznie nie śmiejcie się, ale podwiązałem ją na sznurku do belki w dachu). Ale obraz jak marzenie.
  I co najważniejsze kanały przestały w telewizorze wyskakiwać, tzn. na początku po instalacji tej anteny jeszcze wyskakiwały, ale tak po tygodniu już żaden.
  Miesiąc temu jednak zauważyłem, że sąsiad miał jakieś problemy z odbiorem TV bo antenę którą miałem przy swojej Satelicie zaczął ustawiać w różne kierunki. Aż w końcu ją zdjął i założył zwykłą satelitę obok tej pierwszej.
  I co się stało u mnie wyskoczył program TVP 2 ale tylko jeden raz, na innym kanale go ustawiłem ale na tej samej częstotliwości (chyba tak to się nazywa pilotem zmieniłem kanał a później na przyciskach TV ustawiłem na UHF na tak samo jak był na poprzednim) i jest ok.

  Mam teraz jednak inny problem otóż ustawiłem tą antenę na nadajnik w Płocku, który nie emituje Polsatu i TVP Info, bo gdy na poddaszu ustawiłem ją na Ciechanów i nadajnik na Monte Ciasno to miałem tylko ładny Polsat i TVP Info.

  Postanowiłem dokupić drugą antenę i połączyć je ze sobą tylko nie wiem, czym czy Sumatorem czy sumatorem. W zasadzie to wydaje mi się, że oba nadajniki z których chcę odbierać nadają na podobnych częstotliwościach (tzn. 21-60) ale nie jestem pewien. W związku z tym nie wiem czy wybrać Zwrotnice czy Sumator. Czy możecie doradzić co wybrać z niżej podanych:
  1) Sumator telewizyjny ST 1-60 C0910
  2) Zwrotnica antenowa za 1 1-12 6-12 21-69 21-69 75 C0315
  3) Zwrotnica antenowa za 4m 1-5 6-12 21-69 75 C0340  Co do drugiej anteny którą miałbym skierować na nadajnik Ciechanów *Monte Cassino*(do tego nadajnika mam ok. 26 km) to myślałem o którejś z tych dwóch anten (ale raczej tej pierwszej):

  1) Antena telewizyjna UHF 11-elementowa Dipol 11/21-60
  2) Antena telewizyjna szerokopasmowa o strukturze logarytmiczno periodycznie dipolowej MLOG 6-60

  A może doradzicie jaką inną antenę do tego albo w ogóle coś innego.

  Informacje o nadajnikach
  Ciechanów *Monte Cassino*(do tego nadajnika mam ok. 26 km):
  Code:

  MHz==Kan.==Nazwa prog======m npm==DW==NW==ERP kW==Pol.==Kier
  639,25==42=====TVP INFO ========152====CIE===MAZ====1=======H=====ND
  719,25==52=====Polsat===========152====CIE===MAZ====1=======H=====ND
  759,25==57=====TVP 1============152====CIE===MAZ====1=======H=====ND
  775,25==59=====TVP 2===========152====CIE===MAZ====1========H====ND
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  wiertacz
  Level 34  
  Jeśli obie anteny pracują na kanałach 21-60 to najlepszym rozwiązaniem jest zwrotnica ZA 1. Ta druga zwrotnica nie posiada dwóch wejść na kanały 21-69.
 • #3
  irekr
  Moderator
  Taaaaaa....
  Antena z rtęcia, koło od roweru... wypiekanie procków.. czego to ludzie nie wymyślą...

  A teraz na poważnie: dokładna lokalizację poprosimy.
  Najlepiej pozycje geograficzną z maps.google.
  Nadajniki ciechanowskie sa małej mocy i do tego na niewielkiej wysokości nad ziemia, co przy ukształtowaniu terenu taki jaki jest daje zasięg rzeczywisty na poziomie od 5ciu do około 20 km w zależności od kierunku. Do tego są to wysokie kanały, a to oznacza większe tłumienie kabli itp itd...
  Proste sumowanie dwóch anten może być kłopotliwe z uwagi na odbicia, czasami całkowicie uniemożliwiający odbiór.

  Jeżeli zwrotnica to bardziej ZA2 http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_2_1-12-21-39-40-69-75_C0320.htm - ta ma podzielone pasma IV i V a nadajniki z Rachocina/Sierpca/Płocka pracują na kanałach 29 i 39 co przy odpowiednim połączeniu zapobiega odbiciom.
  Zwrotnica ZA1 ma tylko sprzęgacz pierścieniowy a nie zespół filtrów pasmowych.
  Do odbiory czegokolwiek z odległości 25 km od Ciechanowa trzeba bym mieć coś lepszego, np http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_25-41-60_A8820.htm i do tego nalezy ja wystawić jak najwyżej.
  Antena która zainstalowałeś przyda się do odbioru tego co leci z Rachocina, łącznie z DVB.
  Logarytmiczna jest mała ale nadaje się tylko do małych odległości od nadajnika dużej mocy.
 • #4
  AndB
  Level 11  
  Moja pozycja geograficzna to: 20°17'E i 52°54'N (wziąłem ją ze spisu Współrzędne geograficzne miejscowości w Polsce więc jest poprawna)
  Niestet nie umiem za bradzo posługiwać się narzędziami maps.google.pl i nie wiem jak wkleić mapkę z maps.google na forum (wybaczcie).
  Bardzo proszę o pomoc chodzi mi o to żebym mógł oglądać również Polsat i TVP Info bo na razie mam tylko TVP 1 i 2 Antenę mam teraz ustawioną bardziej w kierunku Sierpca z którego są nadawnane tylko te dwa kanały tak bynajmniej mi się wydaje.
 • #5
  terrade
  Level 36  
  Na ten temat odpowiadałem dawno temu (ponad pół roku), ale AndB mimo wszystko wybrał tą antenę oraz na zamontowanie jej na strychu.
  AndB wrote:
  A może doradzicie jaką inną antenę do tego albo w ogóle coś innego.
  irekr wyjaśnił w zasadzie wszystko (w ciemno bez lokalizacji), ale nieco dodam.

  Pewnie, że w ogóle coś innego. Antena/y ma być wysoko na dachu, a nie na strychu (co znacznie tłumi i tak słabe sygnały). Choć od biedy to ujdzie, bo łapiesz Ciechanów, na Rachocin wystarczy długa logarytmiczna (ze względu na gigantyczne moce), do tego zwrotnica z postu irkar.

  Jednak jeśli już wydałeś tyle pieniędzy na antenę to wynieś ją na dach i skieruj na Łazy, może coś złapie (bo to ok.100km), a wtedy wzmacniacz 30dB i będzie 7 programów (6+1 z innej anteny).
 • #6
  AndB
  Level 11  
  Dzięki.
  Macie racje antenę umieszczę na dachu.
  Nie wiedziałem jaką dobrać zwrotnice do połączenia anten, które mają odbierać na kanałach 21-60

  Jeszcze tylko jedno pytanie co to jest Sumator i czym się różni od Zwrotnicy?
 • #7
  irekr
  Moderator
  Przeliczę i jutro odpowiem
  Sumator to układ dodający kilka sygnałów pochodzących z różnych źródeł, nie zawsze się uzupełniających i do tego ZAWSZE wprowadzający tłumienie - w przypadku sumatorów pasywnych. Aktywne sumatory to inna sprawa.
  Zwrotnica (pasmowa) to zespół filtrów pozwalający na podział odcinków pasma na poszczególne wejścia/wyjścia. Zwrotnica powinna mieć mniejsze tłumienie w pasmie przenoszenia i znacznie większe w pasmie zaporowym. To tak w ogólnym skrócie.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Jeżeli jest to Strzegowo to do Rachocina masz 40 km i TVP1/2 będzie "na drucie", do Ciechanowa około 23 km i sygnał będzie cieniutki. I kierunki są niemal przeciwstawne.
  Raszyn w Strzegowie będzie odbierany dość słabo, na poprawny odbiór TVN, TV4 czy PULSu raczej nie licz. To ponad 90 km i poza horyzontem. Byłby odbiór możliwy i stabilny dla anteny zainstalowanej powyżej 20 metrów nad ziemią.
 • #8
  kondensator
  Level 36  
  Na http://radiopolska.pl/ masz interaktywne wykazy z danymi nadajników.
  Aby połączyć anteny na Sierpc i na Ciechanów musiał byś mieć zwrotnicę 21...39/42...60. Jeżeli to nie ma być imitacja, to było by to bardzo drogie i trudne (nawet przy nieograniczonym (!) budżecie nie wiem czy bym się podjął zrobienia, a mam zarówno odpowiedni sprzęt jak i doświadczenie).
  Prostsza (i bardziej realna do zrobienia) zwrotnica 21...29/42...60 to tylko zdublowany zapasowy TVP1 z Sierpca.
  Czyli jak chcesz więcej kanałów, to potrzeba dobry zestaw na komplet programów z Ciechanowa lub z... Warszawy (Łazy) - a w obu przypadkach zapewne będą potrzebne pułapki na zakłócające silne sygnały z k. 29 i 39 z Sierpca.

  Z daleka od pseudozwrotnic, wzmacniaczy ze zwrotnicą gdzie są wejścia na te same pasma, podzielone "na styk" lub zazębiające się".
  Praw fizyki re-kłama nie zmieni.
  (słowo kluczowe: zwrotnica)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic738081.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic751478.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic756385.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic784052.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic893517.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic874757.html !
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic788389.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1031141.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1056929.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1176328.html !
  Link do linków (gł. na Elektrodę) o instalacjach antenowych i sprawach związanych:
  http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=2951
 • #9
  AndB
  Level 11  
  Żeby nie tworzyć nowego tematu chciałem się tylko zapytać, jaki wzmacniacz należałoby dobrać do anteny Antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60
  Wydaje mi się iż poniższe wzmacniacze się do niej nie nadają ale nie jestem pewien.
  Wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-101 15dB ekranowany
  Wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-169 24dB ekranowany
  Wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-177 30dB ekranowany
  Jeżeli żaden z powyższych wzmacniaczy się nie nadaje do tej anteny to jaki należałoby dobrać?
 • #10
  terrade
  Level 36  
  Te wszystkie się nadają, ale kwestia jest w jakim kierunku ją skierujesz, jeśli na Rachocin to żaden nie będzie potrzebny, a jeśli już to max LNA-101. Na Ciechanów za to i 30dB nie pomoże (tu też LNA-101 to max), sygnał jest za słaby, szczególnie dla anteny o takim zysku.
 • #11
  AndB
  Level 11  
  Terrade dzięki za szybką odpowiedź.
  Tylko nie rozumiem ostatniego zdania bo w nawiasie napisałeś (tu też LNA-101 to max) czyli że taki wzmacniacz powinien na Ciechanów wystarczyć ale z całego zdania wynika że nie dam rady z Ciechanowa nic złapać nawet na wzmacniaczu 30 dB.
  Czy mógłbyś mi to rozjaśnić?
 • #12
  terrade
  Level 36  
  Ta Dipol 19/21-60 ma za mały zysk na tak słabe sygnały, już na Tri Eco Digital kiepsko łapiesz Ciechanów, więc na słabszej będzie gorzej i 30dB nie pomoże, bo będziesz wzmacniał także szumy, lepiej zadbać o to by sygnał użyteczny był jak najlepszy (a to daje antena, a nie wzmacniacz).

  Jasno: antenę o dużym zysku Tri Eco Digital ustaw na Ciechanów i do niej daj max 15dB, a antenę Dipol 19/21-60 z symetryzatorem ustaw na Rachocin (oraz użyj poleconej zwrotnicy).
 • #13
  AndB
  Level 11  
  Terrade dzięki za odpowiedź. Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło.
  Tylko teraz mam malutki kłopot, bo Koledzy polecili mi wcześniej dwie zwrotnice:
  1) Zwrotnica antenowa ZA 1 1-12/6-12/21-69/21-69/75
  która ma tylko sprzęgacz pierścieniowy a nie zespół filtrów pasmowych
  Zwrotnica ta ma wejścia – MHz
  40-230 (1-12)
  160-230 (6-12*)
  470-860 (21-69*)
  470-860 (21-69*)
  2) Zwrotnica antenowa ZA 2 1-12/21-39/40-69/75
  która ma podzielone pasma IV i V a nadajniki z Rachocina/Sierpca/Płocka pracują na kanałach 29 i 39 co przy odpowiednim połączeniu zapobiega odbiciom.
  Zwrotnica ta ma wejścia - MHz
  40-230 MHz (1-12*)
  470-615 MHz (21-38*)
  615-860 MHz (39-69*)
  Z tego wyciągam wniosek, że ta druga jest lepsza ale… na:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/RTCN_Rachocin
  http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1E
  jest podane że kanał TVP 1 jest na 535,25 MHz (czyli kanale 29) a TVP 2 z Rachocina jest na częstotliwości 615,25 czyli kanale 39.
  A nadajnik z Ciechanowa nadaje na kanałach 39-69.
  A kolega Kondensator pisał, że musiałbym mieć zwrotnice na kanały 21-39/42-69 co byłoby bardzo drogie.
  Dlatego chciałem się jeszcze Ciebie zapytać i upewnić czy w takim razie najlepiej jest wybrać tą pierwszą zwrotnice mająca dwa wejścia na kanały 21-69.
  Dziękuję również wszystkim za odpowiedzi i cenne wskazówki, wiem, że was męczę koledzy, swoimi pytaniami, ale mam tylko Was.
 • #14
  kondensator
  Level 36  
  AndB wrote:
  Tylko teraz mam malutki kłopot, bo Koledzy polecili mi wcześniej dwie zwrotnice:
  1) Zwrotnica antenowa ZA 1 1-12/6-12/21-69/21-69/75 która ma tylko sprzęgacz pierścieniowy a nie zespół filtrów pasmowych
  Zwrotnica ta ma wejścia – MHz 40-230 (1-12) 160-230 (6-12*) 470-860 (21-69*) 470-860 (21-69*)
  2) Zwrotnica antenowa ZA 2 1-12/21-39/40-69/75 która ma podzielone pasma IV i V a nadajniki z Rachocina/Sierpca/Płocka pracują na kanałach 29 i 39 co przy odpowiednim połączeniu zapobiega odbiciom.
  Zwrotnica ta ma wejścia - MHz 40-230 MHz (1-12*) 470-615 MHz (21-38*) 615-860 MHz (39-69*)
  Z tego wyciągam wniosek, że ta druga jest lepsza ale… na:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/RTCN_Rachocin
  http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1E
  jest podane że kanał TVP 1 jest na 535,25 MHz (czyli kanale 29) a TVP 2 z Rachocina jest na częstotliwości 615,25 czyli kanale 39.
  A nadajnik z Ciechanowa nadaje na kanałach 39-69. A kolega Kondensator pisał, że musiałbym mieć zwrotnice na kanały 21-39/42-69 co byłoby bardzo drogie. Dlatego chciałem się jeszcze Ciebie zapytać i upewnić czy w takim razie najlepiej jest wybrać tą pierwszą zwrotnice mająca dwa wejścia na kanały 21-69.
  Te "zwrotnice" to jedna wielka "ściema" dla naiwnych i "oszczędnych". Jeżeli było by inaczej, to min.; dwie nagrody Nobla mieli by zapewnione...
  Prawa fizyki są silniejsze od praw reklamy.
  1. "Sprzęgacz pierścieniowy" z pasmem pracy 50% - paradne...
  W rzeczywistości jest tam chamski rozdzielacz wpięty odwrotnie.
  2. "Filtry pasmowe" z pionowymi zboczami charakterystyk, a nawet z zazębiającymi się pasmami, dwa wejścia "zwrotnicy" na to samo pasmo - przy czymś takim kieszonkowy miotacz antymaterii i antygrawitacyjna guma do żucia to zabytek i prymityw...
  3. Te łatwo dostępne i tanie "zwrotnice", "wzmacniacze", "przedwzmacniacze" wspaniale przenoszą także zakłócenia z pasm nie-RTV. (Mają tam i nie tylko tam znacznie więcej takich i podobnych tanich i mniej tanich "wynalazków" z ładnymi etykietami i kartami katalogowymi dla naiwnych... aż wstyd - ale pecunia non...)
  Napisz lepiej jak odpierasz poszczególne programy z Ciechanowa oraz Sierpca (mimo ustawienia na Ciechanów), oraz przy próbie odbioru z Warszawy (Łazy) i szczegóły Twojej instalacji.

  Jeżeli ma to być instalacja na max. JEDEN odbiornik to wchodzi w grę jeszcze przełączanie/obracanie anten.
  Bardziej sensownie i przyszłościowe (możliwość przerobienia na MATV) jest raczej zrobić dobry odbiór z Ciechanowa - ale ZAPOMNIJ o stosowaniu pseudo "wzmacniaczy dopuszkowych" (nie tylko w tym przypadku) które wspaniale wzmocnią za silne sygnały (tu z Sierpca), zakłócenia od CDMA450 (tuż poniżej k. 21) i GSM (>k.69), a często i inne (pogotowia, straż, wojsko, CB itp.).
  Sugerowana kolejność to: solidnie umocowana i uziemiona antena UHF IV/V na dużej wysokości (zazwyczaj wyżej będzie lepiej, zwł. że na UHF bardzo tłumi np. las), tuż przy niej pułapka na k. 29 i 39 (i ew. przedwzmacniacz pasmowy UHF), bardzo dobry przewód koncentryczny (np. PRG11CuPE, PRG7CuPE, H125CuPE).

  Jak chcesz odbierać z Ciechanowa dwa programy, to czemu nie cztery - po co wtedy zamieszanie z Sierpcem, kolizją kanałów ?
  Z Sierpca masz kanały <40: czyli k. 29 (TVP1) i 39 (TVP2)
  Z Ciechanowa masz kanały >k. 41: konkretnie 42 (TVP3), 52 (Polsat), 57 (TVP1), 59 (TVP2)
  http://radiopolska.pl/wykaz/pokaztv_dwoj.php?pid=6
  (O, w końcu jest normalnie z jednego miejsca w Ciechanowie i nadawane dookólnie - z tego co pamiętam kiedyś tak nie było)
  http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=167
  Anteny nadawcze są 100m n.p.t (*), zakładając tą sama wysokość n.p.m i płaski teren, u ciebie antenę 16m od poziomu terenu, to horyzont optyczny masz ok. 50km od anten nadawczych w Ciechanowie (a horyzont radiowy ok. 57km) - jak się bardzo pomyliłem, to Kol. Irekr mnie poprawi i policzy z dokładniejszych metod :)
  (*) Jak to prawda - za zdjęcia na stronie Emitela to nie bardzo wynika, na stronie RSTV są chyba nowsze zdjęcia wyższego masztu - czy napiszesz coś o tym Irku ?
  Jest też spora szansa na odbiór z Warszawy-Łaz, przynajmniej najsilniejszych programów (ale na TVP1 potrzebna duża antena na k. 11) i DVB-T (w Ciechanowie będzie później, z Łaz już jest).
  Jak z Sierpca będzie wcześniej DVB-T niż z Ciechanowa, to wtedy możesz usunąć pułapki na k. 29 i 39 (oraz ew. przedwzmacniacz) i ustawić się na Sierpc.
  Jak użyjesz nietrwałych przewodów i innych elementów (które łatwo kupić i wszędzie je wciskają...), to szybko pojawią się zakłócenia, zły odbiór - detekcja zakłóceń na prostownikach tlenkowych, szum z korozji elektrochemicznej (różne metale) - ktoś kilka km dalej włączy nadawanie np. na CB i już koniec odbioru - podobnie przy nieprawidłowej instalacji przenoszącej i wzmacniającej "wszystko".
 • #15
  AndB
  Level 11  
  Dzięki Kondensator za szybką odpowiedź. Przepraszam że wcześniej nie odpowiedziałem ale miałem wyjazd i nie miałem dostępu do internetu, dlatego dopiero teraz odpowiadam.
  kondensator wrote:
  Napisz lepiej jak odpierasz poszczególne programy z Ciechanowa oraz Sierpca (mimo ustawienia na Ciechanów), oraz przy próbie odbioru z Warszawy (Łazy) i szczegóły Twojej instalacji.

  W tej chwili mam ustawioną swoją antenę Tri Eco Digital w kierunku Sierpca/Rachocina i bardzo ładnie odbieram kanał TVP 1 i 2. Polsat czasami udaje mi się wyłapać ale śnieży i w dodatku jest czarno-biały że ledwo nawet spostrzegłem że to jest Polsat. Natomiast mam jeszcze dwa dodatkowe kanały TVP 1 i 2 ale są czarno-białe i śnieżą, dadzą się jednak oglądać. Podejrzewam że muszą być z Ciechanowa bo gdy ustawiam je na TV są na 3/4 długości "paska UHF" na TV.
  kondensator wrote:
  Jak chcesz odbierać z Ciechanowa dwa programy, to czemu nie cztery - po co wtedy zamieszanie z Sierpcem, kolizją kanałów ?
  Z Sierpca masz kanały <40: czyli k. 29 (TVP1) i 39 (TVP2)
  Z Ciechanowa masz kanały >k. 41: konkretnie 42 (TVP3), 52 (Polsat), 57 (TVP1), 59 (TVP2)

  Tak ale gdy wcześniej miałem ustawioną antenę na Ciechanów to jednak programy TVP 1 i 2 nie odbierały mi tak ładnie jak teraz jedynie Polsat i TVP Info były naprawdę przyzwoite tak jak TVP 1 i 2 z Sierpca/Rachocina.
  Moja instalacja antenowa to jeden TV, antena Tri Eco Digital i kabel Triset (biały).
  Dla mnie jedyny ratunek to chyba tylko DVB-T z Ciechanowa lub Rachocina ale na to to pewnie jeszcze trzeba długo poczekać.
 • #16
  doman18
  Level 17  
  Że tak sie głupio zapytam, ile wydałeś na całość? Nie lepiej było wydać od razu 300zł na "talerz" + dekoder TECHNISAT DIGIT S2-CD i sprawić sobie to?
  http://telewizjanakarte.pl/kanaly.html

  Bo ja przeczytałem trochę artykułów o antenach i wychodzi na to że najbidniej mnie jedna wyniesie 150zł (mieszkam dalego od nadajników) a jeżeli chciałbym także tvn i tv4 to jeszcze więcej. Doszedłem do wniosku że lepiej sprawić sobie tv na kartę lub jakiś abonament niż wydawać krocie na anteny analogowe z uziemieniami itp które i tak wkrótce okażą się nieprzydatne.
 • #17
  AndB
  Level 11  
  Że tak powiem wydałem chyba mniej niż na satelitę.
  A co do mojego odbioru no to cuż mogę więcej powiedzieć. W sumie już się do tego wszystkiego przyzwyczaiłem. Gdyby nie jeden fakt.
  Pytaliście mnie o odbiór z Raszyna?
  Hmm całkiem niezły zwłaszcza że teraz niedawno bawiłem się na telewizorze marki Funai w wyszukiwaniu kanałów gdy testowałem nową antenę. I powiem wam że zarówno na
  Antena telewizyjna UHF Dipol 37/21-69 Tri Eco Digital
  jak i
  Antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60
  odbieram ku mojemu zaskoczeniu nawet TVP 1 z Raszyna na paśmie VHFH, który jest nadawany na częstotliwości VHF.
  Zatem to jest dla mnie dobra ciekawostka jak na antenach UHF mogę odbierać kanał nadawany na paśmie VHF. Dodam że anten jeszcze nie połączyłem zwrotnicą.
  Teraz odbieram na Tri Eco Digital ustawionej na Sierpc i co mogę powiedzieć, mam jeszcze dodatkowy kanał TVP 1 z Raszyna bo nadaje on zgodnie z informacjami z poniższej strony na paśmie VHF i u mnie w telewizorze jest na paśmie VHFH.
  RTCN Raszyn
  Dzięki temu jak wyskoczy ten nadawany z Sierpca to mam drugi z Raszyna na VHF i to w dodatku o przyzwoitej jakości.
  I jak to można wytłumaczyć?
 • #18
  kondensator
  Level 36  
  AndB wrote:
  Teraz odbieram na Tri Eco Digital ustawionej na Sierpc i co mogę powiedzieć, mam jeszcze dodatkowy kanał TVP 1 z Raszyna bo nadaje on zgodnie z informacjami z poniższej strony na paśmie VHF i u mnie w telewizorze jest na paśmie VHFH. RTCN Raszyn Dzięki temu jak wyskoczy ten nadawany z Sierpca to mam drugi z Raszyna na VHF i to w dodatku o przyzwoitej jakości. I jak to można wytłumaczyć?
  Wytłumaczyć można dużą wysokością zainstalowanych anten nadawczych, mniejszym tłumieniem trasy na VHF niż na UHF i ogromną mocą nadajnika na k. 11 (250kW EIRP).
  Nie da się natomiast wytłumaczyć względami technicznymi hiper mocy zagłuszarek (bo choć oficjalnie się tak nie nazywają, to dzięki ustawionym mocom swoje robią) w RTCN Łazy na k. 27 (800kW EIRP !) i 44 (ponad 300kW EIRP !) gdzie zasięg i tak ogranicza krzywizna Ziemi i sąsiednie nadajniki, a 70...100km od nadajnika ludzie odbierają bez problemów programy nadawane z tego samego RTCN Łazy z mocą... 20kW EIRP - jak widać oszczędzanie drogiego prądu, środowiska naturalnego ani wzgląd na odbiorców nie ma tu miejsca - trzeba widocznie robić wszystko aby płat formy syf rowe i "kablówki" (z czym się to Wam kojarzy ?) nie zginęły z głodu - nie mogąc się opędzić od zdesperowanych telewidzów w Warszawie i okolic (teren gęsto zaludniony...), którym jednym pociągnięciem pióra uniemożliwiono poprawny odbiór (różnice poziomów 16...20dB czyli 40...100 razy (!) dla sygnałów z Łaz i 20...26dB czyli 100...400 razy (!) dla Łaz i PKiN w miejscu odbioru + "sprytne" ustawienie częstotliwości) - tego byle jaki sabotażysta (to łagodne określenie żeby nie napisać inaczej) by nie wymyślił...