Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łącznik do puszki w technologii pojemnościowej.

17 Cze 2009 12:08 2038 8
  • Poziom 15  
    Witam,
    Chcę zrobić amatorsko mini łącznik szklany do sterowania 2 lub 4 przekaźnikami. Widziałem takie rozwiązanie w systemie inteligentnego domu ale nie mogłem za bardzo grzebać w środku. Z zewnątrz wygląda to tak:
    Łącznik do puszki w technologii pojemnościowej.

Szkło pokryte jest od spodu lakierem, przezroczyste jest tylko w 4 miejscach, gdzie dotykając paluchem zmieniamy stan. Opis produktu wskazuje na technologię pojemnościową ale jak jej tu konkretnie użyć?

Myślałem nad fotorezystorem pod szkłem, w miejscu gdzie jest odkryty kawałek ale wtedy łącznik nie zadziała w nocy.

Z góry dziękuję za choćby początek propozycji rozwiązania. Za działający schemat odwdzięczę się punktami.
    Pozdrawiam
    jahoo.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    W panelach urządzeń przemysłowych, zwłaszcza w przemyśle spożywczym czy chemicznym (przepływomierze, zawory itp.) stosuje się podobnie skonstruowane panele "dotykowe", ale tam działa to na zasadzie refleksji promienia świetlnego, nie pojemnościowej. Po czystym polem na szklanej płytce daj sobie diodę LED i fototranzystor, skierowane do siebie pod kątem ok. 90-120°, tak, by światło odbite od palucha oświetlało tego tranzystora.
    Oczywiście, tu w grę wchodzi modulacja zasilania LED i detekcja sygnału z fototranzystora- stały strumień świetlny (stałe napięcie zasilania) nie wchodzi zbytnio w grę, taki system jest podatny na zakłócenia światłem zewnętrznym. Oczywiście, można na podczerwień to zrobić, żeby panelik nie świecił w ciemności.
    Akurat ze sprzętem tej firmy miałem kilka lat do czynienia, właśnie tam podglądnąłem to rozwiązanie
    Link
    V.
  • Poziom 15  
    Czyli najprostrzy nadajnik IR modulowany 36kHz na na timerze 555, a na odbiorze TSOP1736 ? Musze porobic testy, bo obawiam sie ze to pole "czyste" gdzie przyklada sie palucha jest za male i moge w nie nie trafic i TSOP bedzie mial zawsze jedynke.
    Jedno pytanko kontrolne. Potrzebuje jak najmniejszego transformatora 220~ na 5V, wystarczy 1W. Macie jakies sprawdzone modele, ( to ma byc w puszce wiec maly i niegrzejacy sie najlepiej).
    Z gory dzieki.

Temat pojemnosciowego rozwiazania nadal otwarty.

Zapraszam do dyskusji.
    Jahoo
  • Poziom 24  
    Spisz sobie co zakłóca Twój palec. Na co możesz nim wpływać.
    Potem szukaj metody rozwiązania swojego proglemu.

Ja się kiedyś zastanawiałem jak działa klawiatura dotykowa w domofonach. Móżdżyłem okrutnie. Potem wpadłem na pomysł aby przyjżeć się temu bliżej niz ostatnio. Okazało się, że w obudowie są maluteńkie dziurki. Nic z nich nie wystaje nic z nich nie świeci. Czy aby na pewno?

Okazało się, że nad klawiaturą(około 1mm nad powierzchnią) puszczone są tory podczerwieni - matryca 4 linie poziome i 3 pionowe.

Reszta nie wymaga tłumaczenia.

Pomyśl, czy przypadkiem nie bedzie to lepsze rozwiązanie od wymyślania pojemnościówki.
  • Poziom 10  
    A gdyby zastosować czujniki pojemnościowe w miejsca przycisków ?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Garet_the_thief napisał:
    A gdyby zastosować czujniki pojemnościowe w miejsca przycisków ?

A czytałeś dokładnie, co kolega pisze w pierwszym poście?
    korneliuszo, ciekawe to z tymi LED :)
    jahoo, z tak małymi trafo nie spotkałem się, ale może warto przemyśleć sprawę z zasilaczem parametrycznym?
    V.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Czytałem
    Ja za szkłem wbudowałbym gotowe czujniki pojemnościowe tak aby zmieniały stan po przyłożeniu palca (można je spokojnie wyregulować aby nie działały na szkło).
    Trzeba tylko poszukać konkretnej firmy która produkuje czujniki odpowiednio małe.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Gotowy transoptor refleksyjny.(to coś jak szczelinowy-długość światła diody dopasowana do czułości fototranzystora).
    Oczywiście jakaś modulacja-może być impulsowa.
    I układ logiki-przy pełnym oświetleniu ma nie działać-jak poziom oświetlenia spadnie-ma zacząć działać.
    Wady sprawdzone-jak zbliżysz palec-działa.
    Ale jak palec jest b. brudny-źle.
    To samo w ciemnej rękawiczce.