Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

miernik

remikson 18 Dec 2002 01:06 25578 17
    remikson
    Level 15  
    jak obsługiwać miernik co oznacza acv i dcv dzieki za pomoc
    zaza
    VIP Meritorious for electroda.pl
    acv to napięcie zmienne a dcv napięcie stałe
    Tremolo
    Level 43  
    więc tak jeśli to jest miernik z wyświetlaczem LCD to tak masz oznaczenie COM - który opowiado jako punkt odniesienia... jenowejście powinno być uniwersalne drugie na 10 Amperów... to zalezy od modelu ( mógłbyś podać co to za miernik)

nigdy nie wsadzaj amperomierza do kontaktu dwoma elektrodami (zwarcie) amperomierze powinny mieć nieskończenie małą rezystancje wewnętrzną

pamiętaj o zakresach mierzenia

pilnuj by baterie były naładowane - blędy pomiaru będa większe gdy będziesz pracował przy starej wydmuchanej baterii

ACV - Alternate Current Voltage - Napięcie prądu przemiennego - symb ~

DCV - Direct Current Voltage - Napięcie pradu stałego - symb =

UC - Universal Current - urządzenie może pracować z obydwoma typami prądu zmiennym i stałym
    zyraf
    Level 26  
    A ja odpowiem na pytanko jak obslugiwac miernik.
    Pewnie chodzilo Ci o to jak go obslugiwac zeby jeszcze potem dzialal :D
    Nie jest to trudne
    Jezeli chcesz miezyc napiecie, to masz tam na mierniku (zalezy od tego jaki, moze byc tylko V) AC i DC, w obu bedzie do wybrania kilka zakresow. Na najtanszym mierniku jest: AC- 750 i 200 V~/ DC - 1000, 200, 20, 2000m, 200m. Jezeli chcesz miezyc napiecia stale to musisz wybrac zakres z DC. UWAGA! ZAWSZE WYBIERAJ ZAKRES O WIEKSZYM NAPIECIU MAX OD SPODZIEWANEGO!! Bo jezeli na wejsciu jest 22V a jest ustawiony zakres 20V to sie nic nie stanie tylko sie pokaze na wyswietlaczu 1___ i jest to znak zeby zwiekszyc zakres:). ALE jezeli miezone napiecie bedzie duzo wieksze od zakresu to mozena miernik ZEPSUC, wiec uwazaj na to. A jezeli sie pokaze "-" przed mierzonym napieciem to znaczy ze odwrotnie podlaczyles kabelki i dzieki temu mozesz sprawdzic gdzie jest "+".

Jezeli chcesz miezyc napiecie zmienne to ustaw jakis zakres w AC.
    I jeszcze jedno: jezeli nie wiesz jakie napiecie jest w jakims punkcie to wlacz na najwyzszy zakres, czerwony kolor zwykle oznacza "+" i woltomiez sie wlacza rownolegle do ukladu, kable nalezy wlaczyc w gniazda "COM" i "V,ohm,mA".

No to teraz napisze o pomiaze pradu...
    sa tam (w tym mierniku tanim co go chyba kazdy mial lub ma:)) 3 gniazda:10A,V,ohm,mA. Jeden kabelek wlaczasz do gnazda COM a drugi zaleznie od zakresu- jesli ma byc <10A to wtykamy w gniazdo 10A , jezeli <200mA to w gniazdo V,ohm,mA i wybieramy potrzebny zakres: do gniazda 10A jest tylko 1, a do V,ohm,mA sa 4: 200u,2000u,20m,200m.
    Napisze tylko tyle ze amperomiez wlacza sie SZEREGOWO do obwodu...
    Nie chce mi sie wiecej pisac bo chyba npisalem wiecej niz jest w instr. boslugi :) :D :lol:
    o pomiaze rezystancji moze pozniej napisze bo nie da sie (teoretycznie) zepsuc przy tym miernika :P :P
    Zycze sukcesow...
    ufff nareszcie koniec
    remikson
    Level 15  
    DZIĘKUJE WSZYSTKIM ZA POMOC I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
    Ptolek
    Level 36  
    Dodam tylko, że przy pomiarze rezystancji można łatwo zepsuć miernik, jeżeli mierzy się coś pod napięciem. Dlatego należy pamiętać, żeby zawsze wyłączyć z prądu układ lub element, który mierzymy. A kondensatory prze pomiarem też rozładować (zewrzeć na chwile końcówki).
    zyraf
    Level 26  
    To tez prawda! i pamietaj jeszcze za jak chcesz zmiezyc jakis rezystor czy cokolwiek omomierzem to przy wlutowanym jest inna wartosc niz po wyjeciu (np zeby sprawdzic rezystor musisz wylutowac tylko jedna nuzke).
    pozdrofka i zycze sukcesow!
    Darekkk
    Level 24  
    A ja jeszcze dodam, że nie należy się przejmować mierzonym prąd w zakresie do 200mA :)
    Jest tam włączony bezpiecznik 250mA, tak więc zniszczenie miernika poprzez przepływ prądu o wieszkwym natężeniu nie grozi (tylko bezpiecznik poleci :idea: )
    DWAserwis
    Level 29  
    Darekkk wrote:
    A ja jeszcze dodam, że nie należy się przejmować mierzonym prąd w zakresie do 200mA :)
    Jest tam włączony bezpiecznik 250mA, tak więc zniszczenie miernika poprzez przepływ prądu o zwiekszonym natężeniu nie grozi (tylko bezpiecznik poleci :idea: )
    niestety niezawsze najczęściej jest tam bespiecznik zwłoczny i silne udeżenie prądowe potrafi nieżle narozrabiać, i podobnie jak ktoś będzie mieżył prąd przy wysokich napięciach np S3(focus) lub anodowe ,czy koło kolektora tranzystora wysokiego napięcia - bespiecznik się przepala i ług wysokiego napięcia robi spustoszenie
    Darekkk
    Level 24  
    Oczywiście. Ale chyba nikt z nowiciuszy nie używa takiego miernika do mierzenia napięcia anodowego.....
    Ale w końcu to jest dział początkujący...
    DWAserwis
    Level 29  
    Darekkk wrote:
    .....Ale w końcu to jest dział początkujący...
    niestety - często miałem uczni na serwisie :cry:
    Owsik
    Level 22  
    RMS jest to wartosc skuteczna lub nazwa przetwornika wartosci skutecznej :) Gdy na mierniku pisze na przyklad True RMS, oznacza to ze miernik potrafi mierzyc prawidlowo wartosc skuteczna przebiegow ktorych ksztalt odbiega od sinusoidalnego. O przetwornikach RMS bylo w EDW 1/2000 8)
    indoman
    Level 14  
    Mam takie calkowice banalne pytanie ale coz i takie sie zdazaja.
    zamowilem sobie taki miernik : (Link) glownie potrzebuje go aby zmierzyc sobie napiecie na wzmacniaczu samochodowym , i teraz aby nic nie spartolic to wiem tyle ze jedena wtyczke wkladam do gniazda COM a drugą .......? I kiedy mam wiedziec czy bedzie to gniazdo 10A czy V,ohm ma
    Ptolek
    Level 36  
    Jeżeli chcesz mierzyć napięcie, wkładasz czarną wtyczkę do dolnego gniazda, a czerwoną do środkowego gniazda. Dobrze że pytasz, pod żadnym pozorem nie wkładaj czerwonej wtyczki do górnego gniazda, jeżeli chcesz mierzyć napięcie, zrobiłbyś wtedy zwarcie i mógłbyś coś zepsuć do reszty. Górne gniazdo służy do pomiaru prądu powyżej 200mA. Zapamiętaj, że górne gniazdo jest wewnętrznie zwarte(prawie) z dolnym.
    indoman
    Level 14  
    zastanawia mnie taka rzecz czy takim uniwersalnym miernikiem mozna zmierzyc spadek sygnalu dzwiekowego jaki moze towarzyszc np. przez zastosowanie zlego przewodu. Mam tu na mysli moc ktora jest na wyjsciu wzmacniacza i moc jaka bedzie na koncu przewody do ktorego podlaczony jest glosnik. czesto zbyt cienkie przewody lub slabej jakosci bardzo oslabiaja jakosc dzwieku czy jest mozliwosc zmierzenie tego ?
    Ptolek
    Level 36  
    Tym miernikiem z allegro będzie ciężko... Ale już trochę lepszym możesz zmierzyć spadek napięcia na przewodzie, albo miliomomierzem po prostu zmierzyć rezystancję kabla. Ale w praktyce nie ma powodu mierzyć takich rzeczy, dobierasz tylko grubość przewodu (powierzchnię przekroju).
    Mariusz Ch.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Archeologia. Temat zamykam.