Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki dobrać silnik? Moc, obroty?

17 Cze 2009 16:03 5958 8
  • Poziom 2  
    Projektuję urządzenie, które porusza się wzdłuż klatki schodowej, muszę dobrać odpowiedni silnik. Jakie parametry musi mieć dobrany silnik? Czy wystarczy silnik do wycieraczek od samochodu dla takich danych:

kąt nachylenia - 30 stopni
    prędkość - 0,1 m/s
    udźwig - 130 kg

Jaki dobrać silnik? Moc, obroty?

Dzięki za każdą pomoc, w przypadku za małej ilości danych mogę podać coś więcej. Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Jeden będzie za mało ,trzeba użyć co najmniej dwóch ale i tak musisz dorobić jeden stopień przekładni,albo zastosować koło o średnicy ~30 mm.
    Moc wymagana do podjazdu przy podanych parametrach to 64W . Musisz uwzględnić sprawność przekładni i samego silnika.
    Silnik od wycieraczek ma moc znamionową 48W ale sprawność silnika to 60% ,a sprawność przekładni ślimakowej jedno-wchodowej to ok 50%.
  • Poziom 2  
    Właśnie przekładnię ślimakową chciałem wykorzystać, ma największy zakres przełożenia. Myślałem także właśnie o silniku od wycieraczek, tylko nie wiedziałem czy przy takim obciążeniu w ogóle da radę. Czy znasz jakieś strony katalogowe takich silników? Mógłbyś napisać jak wyszło Ci te 64W bo mi wychodzi więcej, prawdopodobnie źle liczę lub korzystam ze złego wzoru. Dzięki bardzo
  • Poziom 22  
    Uwzględniłeś sinus kąta podjazdu?
    P= mxgxh/t
  • Poziom 2  
    Uwzględniłem kąt podjazdu tylko że zamiast sinusa wziąłem cosinus, stąd ta różnica. Ponawiam także prośbę o jakieś linki do stron katalogowych silników.
  • Poziom 22  
    Linków nie posiadam . Trzeba poszukać w Google na stronach producentów np. Brzeg,Tamel- silniki indukcyjne, Silma -komutatorowe.
    Dane na temat tego silnika mam z książki ,,Budowa i naprawa samochodu Polonez". Trzeba szukać w bibliotece starszych wydań, bo w nowych to banały - odkręcić śrubę ,wyjąć silnik ,założyć silnik.
    Silnik od wentylatora Poloneza ma 96W mocy znamionowej przy sprawności 58% i obrotach 2000/min,M-2,75daNcm. Nie ma przekładni.
  • Poziom 18  
    Myśłałeś o silniku od starego odkurzacza? (Takiego bardzo starego...) Mają moc koło 500W (więc z okładem wystarczy) i są zasilane z 220V, co rozwiązuje problem zasilacza. Da się w nim zrobić zmianę kierunku obrotów. Niestety, wadą jest głośna praca...
    Drugi mój pomysł (też dość zły), to silnik od starej pralki Polar (indukcyjny, więc cichy, możliwość zmiany kierunku, niskie obroty i spory moment). Praktycznie się nie zużywa (nie ma szczotek). Tylko, o ile pamiętam, ten silnik ma jakąś śmieszną moc (chyba poniżej 100 W)., w dodatku jest wielki.
    Na deser mam jeszcze "uwstecznioną" prądnicę samochodową (nie alternator). Moc około 300 W.
  • Poziom 36  
    mdziewie napisał:
    Myśłałeś o silniku od starego odkurzacza? (Takiego bardzo starego...) Mają moc koło 500W (więc z okładem wystarczy) i są zasilane z 220V
    ...tylko mają bardzo duże obroty.Przekładnia ślimakowa dobra bo samo hamowna (jak padnie zasilanie to całość nie zjedzie sama na dół) a co do silnika to kiedyś ze złomu zdobyłem silniki 50-70W(różne/czeskie) 24V DC od nagrzewnic ciężarówek,dodałem przekładnię ślimakową i jakieś paskowe (całość wyszło mała)i prawie 200kg podnosiłem.Wzdłuż schodów dał bym listwę zębatą od bramy wjazdowej,są w marketach jako części zamienne.