Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CO to jest RMS & moc glosnikow ??

wowka 20 Gru 2002 02:25 259562 72
 • #1 20 Gru 2002 02:25
  wowka
  Poziom 28  

  RMS - wartość skuteczna - tyle co wiem. JEdnak moze mi ktos wyjasnic dokladniej o co w tym chodzi. Gdzies widzialem ze wartosc skuteczna RMS dla 220VAC to 310V, moze mi ktos wyjasnic dokladniej o co w tym chodzi i ew. jak to sie liczy. A we wzmacniaczach mocy - czy to moc ktora wzmacniacz moze oddawac caly czas a nie tylko w szczycie ? A i przy okazji co do mocy glosnikow. Na glosnikach jest napisane ze ma np 100W ale oczywiscie po podlaczeniu do wzmacniacza o mocy 100W to wiadomo co sie dzieje i jak gra taki glosnik. Gdzies nawet czytalem ze ta moc to jest moc potrzebna aby uszkodzic glosnik. Takze w tej kwestii czekam na kilka slow wyjasnienia.

  CZekam na odpowiedzi
  Pozdroofka
  NaRa

 • #2 20 Gru 2002 06:43
  Ptolek
  Poziom 36  

  Z tymi watami i mocami to jest przeróżnie. Moc RMS to jest moc muzyczna i to nie tym należy się kierować przy dobieraniu wzmacniacza, bo każdy chyba wie, co się dzieje z takim głośnikiem. Ta moc, którą się uwględnia w doborze wzmacniacza to moc znamionowa, przeważnie około 2 razy mniejsza od mocy RMS. Istnieje też moc, którą głośnik może wytrzymać przez ułamek sekundy, podaje się ją w watach PMPO (najczęściej używane przez producentów, bo ten sam głośnik może mieć
  100 W PMPO, 10 W RMS i 5 W mocy znamionowej, chyba największe wrażene robi moc PMPO)

 • #3 20 Gru 2002 12:51
  TOMI
  Serwisant

  Moc RMS jest to moc jaką może oddać wzmacniacz głośnik, przy pracy ciągłej i jest prawie taka sama jak moc znamionowa wzmacniacza. Oczywiście jest jeszcze wiele innych czynników które muszą być spełnione. Zniekształcenia, częstotliwość pomiaru i pare innych.

 • #4 20 Gru 2002 15:14
  wowka
  Poziom 28  

  tzn moc wzmacniacza RMS to jest to moc przy ktorej wzmacniacz moze pracowac caly czas lecz jednak jest to maxymalna moc przy ktorej sie np nie wylaczy, spali itp i bedzie pracowal tak powinien i czy w tym wypadku uwzglednia sie THD czy ten parametr jest pomijany ??

  A jak to jest z wartoscia napiecia tzn czemu 220v = 310vRMS ???

 • #5 20 Gru 2002 15:30
  piotrw_78
  Poziom 12  

  Witam co do napięcia to jest tak wartość 220 V jest to wartość skuteczna a wartość 310 jest wartością maksymalną a dokładnie 311 V wynika to ze związku iż wartość maksymalna= wartość skuteczna * pierwiastek(2) bardzo łatowo się o tym przekonać dokonując pomiaru napięcia sieci najpierw multimetrem a później zobaczyć jego przebieg na oscyloskopie zobaczysz iż wskazanie miernika będzie 220 natomiast amplituda napięcia przebiegu na oscyloskopie będzie miała wartość 310

 • #6 20 Gru 2002 15:40
  DWAserwis
  Poziom 29  

  Z powodów braku wiadomości szkolnych przypominam, że dla napięć zmiennych i czystej sinusoidy
  Moc skuteczna = moc rzeczywista = Ps = moc znamionowa (stosowana np do silników)
  Moc czynna = moc średnia = Pav
  Moc dynamiczna = moc szczytowa = moc muzyczna = moc pik pik = Pm

  Moc w Watach to U2 / R (napięcie do kwadratu podzielone przez oporność obciążenia)

  Us napięcie skuteczne (wskazania miernika uniwersalnego)
  Uav napięcie średnie = 0.9 Us (dwa pierwiastki z dwuch podzielone przez Pi razy napięcie skuteczne)
  Um napięcie maksymalne (muzyczne) = 1.4142 Us (pierwiastek z dwóch razy napięcie skuteczne) (odczyt pik pik z oscyloskopu)
  Um orientacyjnie wynosi tyle co napięcie zasilania ( np. +50V i -50V = 100V) minus spadek napięcia na tranzystorach wyjściowych (około 2,8V) czyli około 97V , ale to tylko w układzie mostkowym wzmacniaczy, przy obciążeniu do masy (zera) to połowa napięcia czyli 47 V, a przy zasilaniu tylko +50V i wyjściu kondensatorowym to około 22V

  Czasami moc muzyczna jest podawana jako suma dwóch kanałów
  Na niektórych wieżyczkach itp. jest podawana moc PPMPO czyli sumaryczna moc muzyczna wszystkich głośników i np. są dwie kolumny po trzy głośniki i wzmacniacz 10W(moc skuteczna) , czyli 14.14 W razy dwa kanały i razy trzy głośniki to 85 WAT mocy PPMPO
  Albo zestaw głośników do komputera gdzie na pudełku pisze 50W i są tam dwie kolumny z dwoma głośnikami czyli moc normalna wynosi 8,8 Wata na kolumne
  PS
  Mam nadzieje że czegoś niepomyliłem - bo ja tego uczyłem się prawie 30lat temu :wink:

 • #7 20 Gru 2002 19:49
  piotrw_78
  Poziom 12  

  Przepraszam wtrącę parę groszy :

  :arrow: dwaserwis napisałeś

  "Um napięcie maksymalne (muzyczne) = 1.4142 Us (pierwiastek z dwóch razy napięcie skuteczne) (odczyt pik pik z oscyloskopu) "

  pozwolę się nie zgodzić z tym co napisałeś nie wiem jak u ciebie na oscyloskopie ale u mnie do odczytu Um służy funkcja amp pozatym pik pik z oscyloskopu nie jest wartością maksymalną (czyli amplitudą a wartością międzyszczytową ) co nie ma związku z zależnością Um=Us*pierwiastek(2) no chyba że jest to przebieg symetryczny i weźmiesz amplitudę tego przebiegu od odniesienia równego 0.

  W gesti sprostowania co do mocy

  Moc czynna jest mocą rzeczywistą (a nie jak napisałeś średnią) omyłka może wzieła się z tąd iż jest to moc równa średniej wartości mocy chwilowej wyznaczonej za okres napięcia zasilania i właśnie część rzeczywista (Re) tej mocy średniej jest mocą czynną w [W] i jednostkach pochodnych np.dla silników i dla nich rzeczywiście podana jest jako moc znamionowa. Moc ta zmienian jest w odboirniku na ciepło, pracę.

  zupełnie nie wiem o co chodzi z tym :

  "Moc skuteczna = moc rzeczywista = Ps = moc znamionowa (stosowana np do silników)"

  Jeżeli domyśliłem się iż moc średnia to moc czynna to tutaj myslę iż chodzi ci o moc pozorna żeczywiście MOC POZORNA oznaczana jako S jednostka [VA] jest dla przebiegów okresowych iloczynem wartości skutecznych prądu i napięcia i nie jest podawana dla silników (ja się nie spotkałem ) bo tam podaję się zanmionową moc czynną np. w kW

  Istenieje również moc biern oznaczna jako Q nie będę o niej pisał gdyż widziałem na oczy kłutnię dwóch profesorów akademickich :) to był ubaw i tak nie doszli do jednakowych wniosków. Podam tylko zależność między tymi mocami :

  S=P+jQ

  widzimy stąd iż P (moc czynna) jest częścią rzeczywistą tego wyrażenia stąd nazwa rzeczywista.

  P.S.

  Mam nadzieję iż ja też czegoś nie pomyliłem

  WESOŁYCH ŚWIĄT ŻYCZĘ WSZYSTKIM

 • #8 20 Gru 2002 21:44
  Tremolo
  Poziom 43  

  wowka napisał:
  tzn moc wzmacniacza RMS to jest to moc przy ktorej wzmacniacz moze pracowac caly czas lecz jednak jest to maxymalna moc przy ktorej sie np nie wylaczy, spali itp i bedzie pracowal tak powinien i czy w tym wypadku uwzglednia sie THD czy ten parametr jest pomijany ??

  A jak to jest z wartoscia napiecia tzn czemu 220v = 310vRMS ???  RMS to tylko takie oznaczenie wartości maksymalnej
  sinusoida wiadomo jak przebiega od zera do jedynki potem od jedynki przez zero do minus jedynki potem znowu idzie do zera i tak w kólko. Mamy raz 0 a raz 1 (warto,ść bezwzględna), wypadkowo mamy praktycznie wartość o pierwiastek z dwóch podzieloną...

  wzory na wartości skuteczne wyrażane całkami mówią pewnie same za siebie [1,2]

  Wartość skuteczną powinno oznaczać się przez duża litere, wartość maksymalna przez dużą z indeksem max lum m

  oto wzorki

 • #9 21 Gru 2002 00:02
  DWAserwis
  Poziom 29  

  SORY żeczywiście w pierwszym zdaniu które brzmiało Z powodów braku wiadomości szkolnych przypominam, że dla napięć zmiennych i czystej sinusoidy zjadłem na końcu : w odniesieniu do zera
  Co do nazewnictwa to sprawdziłem z antyczną :) książką o budowie wzmacniaczy i poradnikiem dla radiotechnika - niestety innych książek z teorią nieposiadam, ale też wiem że symbolika i nazewnictwo elektroniki mocno odbiega od nazewnictwa energetyki i nawet fizyki , i wydaje mi się że wszyscy mają racje w tym temacie.
  PS.
  dla pocieszenia to widziałem dzisiaj w markecie miniwieżyczkę z małymi kolumnami ale z dużą nalepką RMS 850Watt :lol:

 • #10 21 Gru 2002 02:21
  Tremolo
  Poziom 43  

  S=P+jQ - to jest postać urojona

  Im S=Q - część urojona S
  Re S=P - część rzeczywista

  |S|=pierw(P^2 + Q^2)

  praktycznie twierdzenia pitagorasa dla tzw trojkąta mocy

  S^2=P^2+Q^2

  ^ - znaczy do potęgi

  moduł jest tej wielkości

  mozna przyjąć P i Q jako wektory razem dające S kąt między nimi nazywany jest fi

  cos fi to wiadomo z czego się wziął ...

  P=UIcos fi...

  czesciowo fi mozna wyliczyc:

  P/(UI)=cos fi =>
  fi= arc cos (P/(UI))

  jest jeszcze postać wykładnicza i trygonometryczna musiałbym do zeszytu sprawdzić jak to było... miałem to 5 lat temu..


  S^2=P^2+Q^2

  odpowiada

  Z^2=R^2+X^2

  Z=R+jX

  Z- impedancja
  R- rezystancja
  X- reaktancja (indukcyjna lub pojemnościowa)

  Z=|Z|e^(j*fi) = |Z|exp(j*fi)
  postać wykładnicza impedancji
  ======================
  ja widziałem tysiąc P*M*P*O
  plastikowe głośniki średnica
  membran 12 centymetrów cykacz
  piezoelektryczny z pozytywki

  kiedyś otwarłem głosniki komputerowe 2x100W PMPO
  patrze jakiś scalak sprawdzam w katalogu 10W przy 20%THD

  pozory mylą?

 • #11 21 Gru 2002 11:08
  piotrw_78
  Poziom 12  

  :arrow: Tremolo

  "RMS to tylko takie oznaczenie wartości maksymalnej "

  no chyba że tylko tu bo w rzeczywistości jest to wartość skuteczna(o ile pamiętam i tak mnie uczono) ,tak samo jak AVG oznacza wartość średnią, to że jest to wartość skuteczna wnioskuje to twój wpis w nawiasie (wartość bezwzględna )

  CO do wzorów [3] na wartość skuteczną to dalej po każdym z nich będzie w przypadku napięcia sieciowgo i obciążenia R czynnik *sin(omega*t) gdzie omegga=2*pi*f ,I też można zapisać je w module jak zapisałeś to dla mocy czy impedancji gdyż są to przebiegi zmienne i każdy z nich da się rozłożyć na częć Re i Im.


  WESOŁYCH ŚWIĄT

 • #12 21 Gru 2002 17:06
  Tremolo
  Poziom 43  

  wartość średnia w szczególnych przypadkach jest równa wartości skutecznej

  wartość skuteczną dla przebiegów niesinusoidalnych wyrażało się jako pierwiastek z sumy kwadratów wielkości każdej harmonicznej, czy to prąd czy to napięcie


  same napięcie i sam prąd mogą mieć wartości urojone...

  omega to pulsacja (częstość kołowa)

  moim zdaniem powinni darowac sobie wartość w RMS na moich głośnikach niektórych moc byla wyrażona w VA
  10 VA miala kolumna a w środku 15 Wat miały ...
  zresztą ile by nie miał gośnik mocy np 100 Wat to i tak lepiej nie dawac mu popalić 100 watowym wzmacniaczem...

  kiedyś były jakieś założenia że dla głośnika 100 Wat trzeba wzmacniacz 50 Watowy...

  teraz to już nie wiadomo niekiedy jaką co ma moc u mojego kuzyna w wież było chyba z 5 oznaczeń mocy kazda z innymi cyferkami

 • #13 21 Gru 2002 19:00
  piotrw_78
  Poziom 12  

  :arrow: Tremolo

  "wartość średnia w szczególnych przypadkach jest równa wartości skutecznej "

  podaj mi jedne taki przypadek bo nie spotkałem się z czymś takim

  co do obliczania wartości skutecznej (patrz wzór na spodzie) dla przebiegów odkształconych (nie odkształconych też można) jako pierwiastka z amplitud do kwadratu poszczególnych harmonicznych to się zgodzę tylko to będzie tam występowało w mianowniku a w liczniku ilość harmonicznych które wzieliśmy pod uwagę. Nie wiem czy próbowałeś tak policzyć wartość skuteczna np.dla prostokąta o amplitudzie =1 ,powodzenia przy rozkładzie w szereg Fouriera (naprawdę ciekawe zadanie).

  Na podstawie poniższego wzoru dla wartości skutecznej wziął się skrót RMS( z ang. Root Mean Square)

  WESOŁYCH ŚWIĄT

 • #14 21 Gru 2002 19:40
  TOMI
  Serwisant

  Wartość skuteczna prądu przemiennego jest to liczbowa wartość takiego umyślnego prądu stałego, który w ciągu pewnego czasu wydziela na rezystorze taką samą ilość ciepła, co dany prąd przemienny w ciągu tego samego czasu. Żelazko elektryczne lub grzałka będą wydzielać tyle samo ciepła przy włączaniu ich do sieci prądu stałego o napięciu 220 V, ile wydzielają przy włączeniu ich do sieci prądu przemiennego o skutecznej wartości napięcia 220 V, mimo że napięcie szczytowe tego prądu jest większe. Wartość skuteczna prądu przemiennego wywołuje takie samo odchylenie wskazówki przyrządu elektromagnetycznego lub elektrodynamicznego, jak równe mu liczbowo natężenie prądu stałego.
  Wartości skuteczne prądu przemiennego (sinusoidalnego) wynoszą, 0,707 odpowiednich wartości szczytowych i oznaczane są I, U, E bez znaczka „m" u dołu.
  I = 0,707 Im, U == 0,707 Um, E == 0,707 Em

  Natomiast na temat prądu RMS nie znalazłem żadnych informacji konkretnych wydanych przez instytucje miar i jakości :cry: , ale najprawdopodobniej jest równe wartości skutecznej prądu przemiennego. Zdam się na stwierdzenie że kol. piotrw_78 ma rację.

 • #15 21 Gru 2002 20:11
  piotrw_78
  Poziom 12  

  :arrow: TOMI

  Zgodzę sie z tą definicją ale tylko w wypadu obciążenia R (rezystancyjnego) nie wywołuje on przesunięcia między prądem a napięciem, natomiast nie musiasz szukac nic na temat prądu RMS bo wcale nie musi być to prąd równie dobrze może być to napięcie skrót RMS sam w sobie z angileskiego oznacza wartość skuteczną (czytaj Root Mean Square czyli pierwiastek z kwadratu wartości średniej czy jakoś tak)liczoną z poszczególnych amlpitud prądu lub napięcia rozłożonego w szereg Fouriera tzn.widma amplitudowego (patrz wzór załączony w poprzedniej odpowiedzi) stosuje się często dla przebiegów odkształconych można oczywiście policzyć z całki no ale ja bym nie radził. Co do takiego samego wychylenia wsakzówki wiadomo że tak będzie ponieważ pomiar napięć czy prądów zmiennych odbywa się poprzez pomiar wartości wyprostowanej danego prądu,napięcia (jedna z metod o ile dobrze pamiętam budowe miernika).


  WESOŁYCH ŚWIĄT

 • #16 21 Gru 2002 20:33
  TOMI
  Serwisant

  Prąd RMS podałem tylko jako przykład i oczywiście jestem świadom że może to być napięcie lub moc RMS. Natomiast myślę że jeżeli coś ma zostać dopuszczone do użytku w naszym kraju powinny zostać wydane odpowiednie informacje i normy, bo każdy elektroakustyk wie o co chodzi, a przynajmniej myśli że wie o co chodzi.
  No i z tematu o RMS wzmacniacza i głośnika zrobił się fajny wykład o mocy.

 • #17 21 Gru 2002 20:33
  Tremolo
  Poziom 43  

  Jeśli chodzi o wartość średnią i skuteczną to tak

  pododawaj sobie kolejne wartości modułu sinusa... od 0 to 360 stopni
  3600 pomiarów zmiennej wartości

  (|sin 0| + |sin 0,1|+|sin 0,2| +|sin 0,3| + ... +|sin 360,0|)/3600 =~2291,830599/3600=0,636619611

  0,636619611 gdy jeden to wartość maksymalna i może nie widać róznicy jak w przypadku 0,707

  PRZY podzieleniu 3600 wartości bezwzględnych sinusa przez 3600 wychodzi 2292,35438/3600=0,636735105

  policze dokładniej i zobaczymy co wyjdzie

  wszystko tez zależy jakiej sredniej używaliśmy
  przy skutecznej wartości bierze się pod uwage średnią kwadratową

  licząc arytmetycznie geometrycznie bądź harmonicznie dojdziemy do różych wniosków i do tego jeszcze cos innego trzeba podkreślić charakter własności czy też zmienności przebiegu

  kwestia może prowadzić tylko do kłutni :)

 • #18 21 Gru 2002 21:01
  piotrw_78
  Poziom 12  

  podchodząc tak do sprawy to rzeczywiście wyniknie z tego tylko kłutnia :)poza tym robiąc tak ja mogę ci udowodnić że 0.999=1
  No ale my tu gadu gadu a zadający pytanie wowka chyba odpuscił sobie nasze odpowiedzi :)


  :arrow: TOMI
  Co do RMS jest to w normach bo sam podałeś definicję wartości skutecznej a RMS to nic innego jak wartość skuteczna, no ale Polacy zamiast wartość skuteczna idąc z duchem europy używaja RMS przynjmniej wszyscy wokoło mnie:)


  WESOŁYCH ŚWIĄT

 • #19 21 Gru 2002 21:19
  oldboy
  VIP Zasłużony dla elektroda

  piotrw_78 napisał:

  Co do takiego samego wychylenia wsakzówki wiadomo że tak będzie ponieważ pomiar napięć czy prądów zmiennych odbywa się poprzez pomiar wartości wyprostowanej danego prądu,napięcia (jedna z metod o ile dobrze pamiętam budowe miernika.

  Należy pamiętać, że w tym przypadku mamy do czynienia z pomiarem wartości średniej, natomiast miernik jest wyskalowany w wartościach skutecznych.

 • #20 21 Gru 2002 21:22
  TOMI
  Serwisant

  :arrow: Jeszcze coś dla wowki

  Wzmacniacz
  Znamionowa moc wyjściowa — jest to moc, którą wzmac-niacz może wydzielić na znamionowej impedancji obciążenia przy danej częstotliwości lub w danym paśmie częstotliwości, bez prze-kroczenia określonego współczynnika zniekształceń nieliniowych, w ciągu 10 minut. Często jest podawana jako moc RMS
  Muzyczna moc wyjściowa — określana jest identycznie jak znamionowa moc wyjściowa. Różnica w wartości wynika z faktu, że moc znamionowa mierzona jest przy trwałym wysterowaniu wzmacniacza, natomiast moc muzyczna — przy chwilowym. Jeżeli wzmacniacz wyposażony jest w dobry zasilacz stabilizowany, moc muzyczna będzie równa mocy znamionowej, natomiast przy wyko-rzystaniu zasilaczy niestabilizowanych, których napięcie wykazuje znaczne wahania przy zmianach obciążenia, moc muzyczna będzie miała wartość większą od mocy znamionowej.

  Głośniki
  Moc znamionowa głośnika. Jest to wartość mocy elektrycznej, na którą głośnik został zaprojektowany. Moc znamionowa powinna być traktowana jako parametr określający ogólnie wielkość głośnika, podobnie jak jego wymiary wyrażone średnicą głośnika. W Polsce i w innych krajach Europy moc głośnika określa się doprowadzając do niego przebieg elektryczny o charakterze szumu, z uwydatnionymi składowymi w paśmie 20 do 2000 Hz. Głośnik powinien wytrzymać 100 godzin pracy pod pełnym obciążeniem. W Stanach Zjednoczonych moc głośnika określa się doprowadzając do niego przebieg sinusoidalny (oznaczenie katalogowe: Watts RMS). I tu uwaga. Moc RMS głośnika jest nieco mniejsza od mocy znamionowej
  Moc muzyczna głośnika. Moc ta jest liczbowo większa o 20 do 100% niż moc znamionowa głośnika, zależnie od jego rodzaju i konstrukcji. Moc muzyczna jest określana przebiegiem sinusoidalnym o częstotliwości 250 Hz i mniejszej, włączanym na bardzo krótkie okresy czasu (do 2 s). Wartość mocy muzycznej odpowiada mocy takiego sygnału, przy której nie pojawiają się uderzenia lub otarcia cewki o krawędzie szczeliny ani inne objawy niepra-widłowej pracy głośnika.

  A tak nawiasem najszybciej moc wzmacniacza można określić po napięciu zasilania stopnia mocy, a głośnika po średnicy cewki, oczywiście tylko orientacyjnie.

 • #21 21 Gru 2002 21:23
  wowka
  Poziom 28  

  heh ale sie w tym zamotalem i juz nie wiem co i jak. Teraz mam pytanko co do rms we wzmacniaczach mocy audio. Juz sam nie wiem co i jak bo kazdy ma inne zdanie. Wiec tak: Czy moc wzmacniacza RMS jest to wartosc szczytowa ktora wzmacniacz moze oddac przez krotka chwile, czy jest to moc ciagla przy ktorej wzmacniacz bedzie prawidlowo pracowal.

  Niby z tego co tu napisano to wynika ze jest to wartosc maxymalna, chwilowa(dla wzm audio) ale teraz juz tu tyle napisano ze nie wiem sam .Wiec jak z tym ?

 • #22 21 Gru 2002 21:39
  piotrw_78
  Poziom 12  

  :arrow: oldboy

  Nie wiem co rozumiesz poprzez sformułowanie wartość mierzą wartość średnią a wyskalowane są w skutecznej (sprecyzuj), ja myślę iż mierzą wartość maksymalną a wyskalowane są w skutecznej jest tam mosteg diodowy między któwy wpięty jest organ wychyłowy i kilka rezystorów w zależności od zakresu(oczywiście prąd zmienny ) to gdzie tam ta wartość średnia moim zdaniem gdyby miernik taki podpiąć do sieci wartość średnia z sinusa = 0 (chyab że nie ) w związku z tym miernik takowy nic by nie pokazał

  rozwiejmoje wątpliwości jak nie mam racji

  WESOŁCH ŚWIĄt

 • #23 21 Gru 2002 22:41
  oldboy
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Przyrząd magnetoelektryczny na prąd stały można przystosować do pomiarów prądów przemiennych przez zastosowanie odpowiedniego układu prostowniczego. Dzięki niemu uzyskuje się prąd jednokierunkowy tętniący, ktorego wartość średnią może już wskazywać przyrząd magnetoelektryczny. Jako układ prostowniczy może być zastosowany prostownik w układzie półokresowym(z tzw.diodą zwrotną) lub w układzie mostkowym.
  Zależność pomiędzy wartością skuteczną przebiegu napięcia lub prądu a jego wartością średnią(po wyprostowaniu - i dla przebiegu sinusoidalnego) jest następująca:
  - dla prostownika półokresowego - U/Uśr=0,707Um/0,318Um=2,22
  - dla prostownika mostkowego - U/Uśr=0,707Um/0,636Um=1,11
  Liczby 2,22 oraz 1,11 nazywają się współczynnikami kształtu i przez nie należy pomnożyć wartość odczytaną ze skali przyrządu magnetoelektrycznego, aby otrzymać wartość skuteczną mierzonego prądu przemiennego. Dlatego przyrządy są fabrycznie przecechowane od razu w wartościach skutecznych.

 • #24 21 Gru 2002 22:43
  Tremolo
  Poziom 43  

  udało mi sie zmierzyć za pomocą średniej kwadratowej ze moc max = moc średnia x pierwiastek 2 mam nawet program na commodore 64 obliczający to :))

  to dla napięć... ja mam coś co pozwala częściowo zmierzyc natęrzenie prądu zmiennego amperomierzem na prąd stały...

  dwie diody połączyć anody z katodami i do jednej takiej gałęzi w odpowiednim kierunku ustawić amperomierz.

  |----|>|-----------|
  o----|<|----(A)---o------o ~

 • #25 21 Gru 2002 23:10
  piotrw_78
  Poziom 12  

  :arrow: oldboy

  Dzięki za przypomnienie aż dziw ile to człowiekowi może z głowy wylecieć :)

  :arrow: Tremolo

  Skoro ty obliczyłeś to to ja ci teraz udowodnię jak :)

  0,9=1

  więc tak razy 10 i mamy :
  9,9=10
  teraz 9,9 zapisujemy jako :
  9+0,9=10
  przenosimy 9 i odejmujemy odz 10
  0,9=10-9
  no i may
  0,9=1 :)

  a tak poważnie to co do rozwinięcia w szereg to napewno im mniejsze brałeś odstępy między kątami to dostawałeś lepsze przybliżenie ??

  A co do pomiaru to napewno się uda wynika to z tego co napisał oldboy rozwiewając wszystkie moje wątpliwości :)

 • #26 21 Gru 2002 23:33
  Tremolo
  Poziom 43  

  przeliczyłem 3600 przyblizeń co 1/10 stopnia pi/1800 radiana zresztą bardziej się liczy sama ilość przybliżeń starczyło by dokładnie obliczyć średnia z przedziału (0,90*) bo potem jest albo lustrzane odbicie albo z drugiej strony sinusoidy

  wyszło w przypadku 3600 przeliczeń, że suma kwadratów trzytysiące sześciuset wartości sinusa to około 1800 z hakiem

  1800/3600 = 1/2

  po wypierwiosnkowaniu wyszło 1/pierwiastek z dwóch

  cnu :))

 • #27 29 Gru 2005 21:21
  Wolny_umysŁ
  Poziom 1  

  sie ma co do rms to moc muzyczna czyli tyle ile może wypluć z siebie głośnik.i taki np głosnik 100watowy głośnik możemy podpiąc do wzmacniacza z wyjsciem mocy oznaczonym 50 wat.ogolnie moc głośnika dzelimy przez dwa i mamy jaki nam wzmacniacz jest potrzebny.ja tak robie i wszystko działą z powodzeniem:).oczywiście mozna podłaczać mocniejsze głośniki i tez z powodzeniem byle z wyczuciem.wiec nie polecam podłączania subwoofer pod wyjscie od słuchawek hehehehee...
  spotkałem gdzieś podpis na forum ze małe głośniki mają rms 850 watt.to jest mozliwe.bo to głośniki wysoko tonowe bardziej i przetwarzają tylko własciwie wysokie czestoliwości i troche średnich i tak mogą ryczeć na 850 tyle,że no własnie ryczeć:D
  niby proste pytanie a tu z taką wiedzą wyjechali ludzie.i am shocked!!! lol
  prosto napisałęm bo inne wywody przyprawiają mnie o zawrót głowy innych pewnie też .narka....

 • #28 29 Gru 2005 21:38
  Tremolo
  Poziom 43  

  hmm połowa mocy, moim zdaniem to stare podziały z lat 70-tych, no ale coz nowych książek nie ma. Marnotrawne trochę, wtedy wzmacniacze się paliły, a elementów zastępczych nie można było dostać... projekty tez były nieco inne niż teraz. Wzmacniacze szybciej się rpzesterowywały, miały mniej zabezpieczeń.

  Jest parę głośników, nazywa się je pradożernymi. Moc okreslona na nich RMS czy DIN odpowiada 100 godzinnej próbie z daną maksymalną mocą, którą głośnik przeżył. W tabliczce znamionowej jest napisanę dla basowców w jakiej obudowie. W przypadku średnich jest określone z jakim filtrem jesli chodzi o dol, z wysokotonowym też. Podana powinna być moc przed filtrem i za filtrem (kilka wacików)...

  po za tym czesto okreslana jest moc szczytowa czesto wynosi od 2 do 3razy tyle co trzeba. W zaleznosci od rpzeznaczenia głośnika. U mnie Tannoye 80Watowe, impulsowo 120 Watowe przeżyły i więcej.

  Dzisiaj muzyyka jest cyfrowa, zlącza nie rdzewieją i nie sniedzieją, więc nie ma się co bać przesteru.

  Nie zapominajmy o zjawisku mokpresji mianowicie gdy zwiększamy moc to zwieksza się ciepło jakie tracone jest na elementach indukcyjnych i rezystancyjnych no i samej ruchomej ceweczce, dzięki czemu rezystancja przewodnika rosnie o kilka procent i moc oddawana przez glośnik zmniejsza się.

  Zwróc uwage na inną sprawę, wzmacniacz 45 watów, kolumna 100 watów , w tym wysokotonowy przed filtrem powinien wytrzymać nawet więcej niż ma napisanę bo w tym przypadku był wyżej Cięty.

  co się okazało przekroczyłem moc dopuszczalną wzmacniacza (o czułości 100mV) dzięki czemu na wyjsciu uzyskałem przebieg zniekształcony (wysoka zawartośc zniekształceń harmonicznych ponad 10%), który przeszedl sobie przez zwrotnice wysokotonowa jak przez watę nóż i zjarał głośnik 100 watowy przed filtrem, innym razem 80-watowy... mimo iż moc wzmacniacza była dużo mniejsza, to sobie poradził.

  Teraz mam 400Watowy wzmacniacz i spokojnie pogłasniam, aż do momentu jak głośniki wysokotonowe pogarszają jakość dźwieku.

 • #29 01 Wrz 2006 12:17
  kbos
  Poziom 9  

  Mam pytanie jak sie to przelicza (czy wogóle sie to przelicza) RMS na W?
  Np. ile RMS = 1W?:D
  prosze o odpowiedź... :|

 • #30 02 Wrz 2006 15:54
  Arnold_S.
  Poziom 26  

  Pytanie bez sensu.
  Nie czytałeś tematu ze zrozumieniem!

  Zapamiętajcie, że moc podawana na naklejkach głośników nie jest prawdziwa.
  To są zwykłe chwyty reklamowe, bo ludzie chcą widzieć wielkie liczby.
  Tak na prawdę w głośnikach niskotonowych jest wydzielana o wiele mniejsza moc czynna(ona odpowiada za pracę mechaniczną), niż to, co jest na nim napisane.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=562698

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME