Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrawiarka - pompka i sterownik

14 Lip 2009 17:38 3652 12
  • Poziom 14  
    Witam.

Ostatnio pomyślałem, że wypadało by zrobić wytrawiarkę do płytek. Potrzebuje jeszcze kilku elementów(m.in zbiornika i całej elektroniki), lecz w garażu znalazłem pompkę (bynajmniej od ekspresu do kawy).

Nie jestem pewien co do oznaczenia 2/1 min.

Jeżeli się nie mylę to pomka:
    - działa na 230V 50Hz (działa sprawdzone)
    - ma 48 Watów

1. może pracować max 1 min, a potem 2 min odpoczynku, albo
    2. może pracować max 2 min, a potem 1 min odpoczynku, albo
    3. powiedzcie mi co znaczy 2/1 min.^^

Ogólnie pompka działa, planuje ją podłączyć na przekaźniku, tylko (jeżeli 1 lub 2 opcja jest prawdziwa) potrzebuje timera ne555, który będzie przez 1 min zasilał cewkę przekaźnika, a przez 2 min nie. (albo na odwrót). Myślę, że będą potrzebne 2x ne555 jeden ustawiony na minutę, a drugi na dwie. (<--- To zdanie nie znaczy, że tak ma być. Ma być jak najprościej. Nie mówię też, że ne555 jest wymagany, możecie zastosować cokolwiek, tylko aby 1 min daje prąd 2 min nie.) Cały układ będzie zasilany napięciem 5V.

Oczywiście na pompce będzie wiatraczek "w razie czego".
    Mam nadzieję, że takie trafo ze stabilizatorem L4940V5 wystarczy.

IN: 230V $$\sim$$ 50Hz 28VA
    OUT: 14 $$\overline{---}$$ 1200mA

O właśnie schemat trafa i stabilizatora.

Do busa "ZASILANIE" będzie podłączony atmega, ne555, no i pompka przez przekaźnik.

Chciałbym, aby układ z ne555(bądź z czymś innym xP) miał jedno wejście (idzie 5V z atmegi włączony/idzie 0V wyłączony) oraz aby miał 2 diody. (Taki bajer. Pompka wyłączona świeci jedna, pompka włączona świeci druga.)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 31  
    Po co NE555 skoro jest atmega ? Co oznacza to 2/1 nie mam pojęcia może chodzić o wydajność 2l na minute ale to chyba trochę za dużo jak na ekspres do kawy no chyba że to był ekspres do robienia 10l kawy na jedno nastawienie ;)
  • Poziom 17  
    Ta pompka mam pompowac roztwór? Jeśli tak, to to roztwór nie może miec kontaktu z metalowymi elementami.
  • Poziom 14  
    Nie o wydajność 2l/min na pewno nie chodzi. Poza tym jak pompka przez ok. minutę pompuje zimną wodę to i tak jest ciepła więc na pewno będzie potrzebny wiatrak.

Może zadzwonić pod +39 383 374405 xP??
    A do przekaźnika(http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/4824231/przekaznik+az743+5v.html) trzeba jakieś rezystory używać czy nie?

//EDIT:

Pompka ma pompować roztwór. A co on zeżre metalowe? Myślałem, że on tylko z miedzią jakoś reaguje... Ja nie wiem jak ona w środku wygląda to nie powiem za bardzo ale już widać, że kolanko jest z metalu... Zdjąłem rurkę i w kolanku jest gumka, raczej uszczelka, ale może wyłożyli czymś w środku.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    Ten przekaźnik zasilasz napięciem 5V nie jest potrzebny żaden rezystor, ale powinieneś połączy z nim równolegle diodę w kierunku zaporowym. Jeśli chcesz załanczac go mikrokontrolerem to musisz dac jeszcze tranzystor, który będzie załanczał przekaźnik.
  • Poziom 14  
    Wiesz ja tranzystorów za bardzo nie trawie.(m.in dlatego dałem to do piaskownicy) Jak to ma wyglądać? Możesz podesłać jakiś schemat. Mam użyć polowych czy zwykłych.

Bo polowe to rozumiem, ale zwykłe to nie wiem na czym polegają xd
  • Poziom 31  
    Taka pompka się NIE NADAJE do pompowania roztworu !! zostanie zjedzona a do tego roztwór ulegnie zapapraniu metalem z pompki. Jak chcesz pompować roztwór to poszukaj pompek od minilabu fotograficznego można je czasami kupić na allegro w cenie kilkanaście zł za sztukę. Pompki takie są w całości wykonane z tworzyw sztucznych i ceramiki oraz napędzane przez sprzęgło magnetyczne można nimi pompować nawet stężony kwas siarkowy :)
  • Poziom 14  
    Rozebrałem ją. W środku dwie sprężyny/tłoczek i inne bajery. Czyli się nie nadaje. Ale to z tym tranzystorem do przekaźnika możecie podesłać. Przyda się.

//EDIT: A poco ten tranzystor? Nie prościej dać diody i od razu do atmegi podłączyć?
  • Poziom 27  
    Co do sterowania przekaźnikiem z ATmega to szukaj na forum bo jest tego naprawdę sporo. Podpowiem że potrzebujesz np tranzystor BC547 + rezystor 1kOhm oraz wspomnianą wcześniej diodę.

Bezpośrednio do Atmega podłączyć nie możesz bo port procesora nie ma wystarczającej wydolności prądowej. 20-25mA to za mało żeby załączyć przekaźnik, zwyczajnie spalisz port.

ne555 całkowicie zbędny jeśli jest ATmega.
    Jako pompkę możesz wykorzystać zwykłą miniaturową akwariową (nie natleniacz).
    Trafo 14V @1.2A jest aż nadto, ale może być.
  • Poziom 14  
    Dzięki szkoda, że nie ma opcji podziękuj. By jeszcze kilka osób dostało. Temat chyba do zamknięcia.
  • Poziom 14  
    Witam.

Jeszcze jedno pytanie. Czy po zdjęciu termostatu. Ta grzałka się nada?
    http://www.allegro.pl/item676871657_grzalka_hailea_serii_cb_z_termostatem_300w.html

Czy mimo tych 300W będę musiał czekać wieki, aż roztwór osiągnie odpowiednią temperaturę.

A ta pompa się nada. Z tego co wyczytałem to pompuję wodę 2000l/h i robi bombelki.
    http://www.allegro.pl/item680716955_pompa_cyrkulacyjna_2000_l_h_os_ceramiczna.html

Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić. Po za tym skąd zdobyć grzałkę leżącą(taka jak ta pierwsza)? Bo nigdzie nie mogę znaleźć, a ta raczej się nie nada.
  • Poziom 27  
    Grzałek akwarystycznych jest od groma... czemu koniecznie musi to być leżąca?
    300W to pewnie zagotuje roztwór. Myślę że 100W spokojnie wystarczy a pewnie będzie aż nadto... wszystko zależy jaką pojemność będzie miała wytrawiarka.

Pompka na moje oko za duża... 2000l/h?
    Pompka ma lekko merdać roztwór. a nie robić tsunami w zbiorniku.

Każda pompka będzie natleniała, jeśli sama nie jest tak skonstruowana (a większość pewnie jest) to wystarczy wężyk i trójnik i natlenianie jest.