Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

strojenie anteny wojskowej do CB

NOTOS 28 May 2004 15:26 10724 30
    NOTOS
    Level 10  
    Witam! Proszę uprzejmie o opinię i radę w następującej kwestii: jest antena kulkowa o długości 150 cm, zastosowana przy wojskowej radiostacji R-105 i podobno R-140 również. Antena to metalowa linka z koralikamo, naciąga się linkę, antena staje się elastyczna. Czy taką antenę można dostosować do CB radio, np marki ONWA (takie radio mam), przy założeniu, że antena ta będzie zamontowana na samochodzie (terenowym zresztą, jeżdżącym po lasach czasami a nawet częściej). Będę bardzo wdzięczny za taką informację. Czy można tu też zadać pytanie: jeśli możliwe jest takie zestrojenie anteny z ONWĄ, to ktoś mógłby to wykonać? Będę wdzięczny za kontakt na priv lub mejla office(malpa)kr.onet.pl
    Dziękuję za wszelkie sugestie!
    konradbogdan
    Level 15  
    Witam najprościej zastosować układ Pfiltra tzw.matcher cb ipo kłopocie.
    CB RADIOSERVICE 39
    Level 16  
    najprosciej byloby zastosowac cewke od anteny LEMM AT 1500
    po tresci pytania wnioskuje, ze oferta typu PI filtr nie jest najlepszym pomyslem przy znajomosci tematu przez autora postu

pzdr.,
    Krzysztof
    konradbogdan
    Level 15  
    Niezgadzam się z kolegą .Uważam że kolega nie ma w tym temacie należytej wiedzy .Układ Pfiltra jest lepszym rozwiązaniem. :?
    CB RADIOSERVICE 39
    Level 16  
    PI jest moze i lepsze, ale pod warunkiem, ze
    1-pytajacy wie co to jest i z czym sie to je
    2-warunki pracy anteny beda _STABILNE_ a na to sie nie zanosiani warunek 1 ani 2 nie sa spelnione
    pytajacego interesuje rozwiazanie praktyczne, mozliwe do zastosowania prze osobe, ktorej umiejetnosci koncza sie na poslugiwaniu sie SWR, a nie rozwazania teoretyczne, on jest samochodziarz, zwykly uzytkownik radia a nie serwisant, od ktorego nalezy wymagac _DUZO_ wiecej

pzdr.,
    Krzysztof
    NOTOS
    Level 10  
    Dziękuję za odzew. Czytam więc, że możliwości są dwie. Dla mnie jednak czarną magią pozostaje którą wybrać należy (najlepszą) a poza tym, gdz8ie szukać dobrego człowieka, który zadania takiego się podejmie - przy mojej wdzięczności oczywiście!!! :please:
    Będę wdzięczny za dalsze informacje i "zgłoszenie"!
    Pozdrawiam!
    CB RADIOSERVICE 39
    Level 16  
    a skad jestes?
    w ktorym miejscu zamierzasz zamontowac antene?
    pamietaj o zasilaniu radia wprost z akumulatora, oczywiscie z oddzielnym dla radia bezpiecznikiem

pzdr.,
    Krzysztof
    NOTOS
    Level 10  
    Jestem z Królewskiego Miasta Krakowa!
    Czy jest na tym Forum ktoś zainteresowany wynalazkiem Fenicjan???
    tomarex
    Level 24  
    Witam ziomka.
    Może przy Szlaku róg Pędzichowa coś Ci zaadoptują. Jest to najstarszy sklep i serwis CB w Krakowie.
    Pozdrawiam.
    CB RADIOSERVICE 39
    Level 16  
    w tej firmie szefuje Jarek, dawny radio-kombatant z Wawy, pseudo "Telesfor", tak tez sie firma nazywa

pzdr.,
    Krzysztof
    SQ9MEM
    Level 29  
    Używanie matchera mija sie z celem, ponieważ zżera sporo mocy, a i przy odbiorze dużo ścina. Filtr typu PI mialby sens, jesli mialbys antene do CB i by ci radio za duzo siało.
    konradbogdan
    Level 15  
    Hi . Matcher a filtr typu Pi to jedno i to samo!!! 8) Na wyjściu nadajnika i wejściu obiornika w urządzeniu nadawczo-odbiorczym jest filtr Pi.A teraz coś z praktyki .Znałem kierowce co ukradli mu antene i zastosował elektrode od spawania bo je wiózł .Używa jej na swoim tirze chyba piąty rok i powiedział że nie chce innej anteny. :D
    CB RADIOSERVICE 39
    Level 16  
    > konradbogdan napisal:
    Matcher a filtr typu Pi to jedno i to samo!!!

= to nie jest to samo
    sa rozne typy ukladow dopasowujacych, nie zawsze z PI
    moze byc nawet tylko autotransformatorowy, bez zadnej pojemnosci

> Na wyjściu nadajnika i wejściu obiornika w urządzeniu nadawczo-odbiorczym jest filtr Pi.

= w nadajnikacz dosc czesto, ale w odbiorniku to juz nie zawsze

>A teraz coś z praktyki .Znałem kierowce co ukradli mu antene i zastosował elektrode od spawania bo je wiózł .Używa jej na swoim tirze chyba piąty rok i powiedział że nie chce innej anteny.

= czy to mial byc dobry wzor do nasladowania?

pzdr.,
    Krzysztof
    konradbogdan
    Level 15  
    99 procent spotykanych na naszym rynku matcherów ma układ Pi....i to miałem na myśli !!! :) NIe wzór tylko demonstracja że wszystko można dopasować .Kolega z anteną wojskową też demonstr... :) mógł by przecież kupić fabryczną. :?
    CB RADIOSERVICE 39
    Level 16  
    > konradbogdan napisal:
    99 procent spotykanych na naszym rynku matcherów ma układ Pi....

= oj, zebys sie czasem nie zdziwil...

>i to miałem na myśli !!!

= taka mam nadzieje ;-)

> NIe wzór tylko demonstracja że wszystko można dopasować .

= pewnie, ze mozna
    a efektywnosc?

>Kolega z anteną wojskową też demonstr...

= mnie to bardziej wygladalo na sygnalizacje problemu, niz na prowokacje ;-)

> mógł by przecież kupić fabryczną.

= pewnie, ze mogl
    ale jesli mu takie cos w lapy wpadlo, to calkiem prawdopodobne, ze pomyslal sobie o ewentualnej adaptacji bez wnikania w szczegoly tematu, ktory jest dla niego obcy i ma w sobie wiele zasadzek ;-)

pzdr.,
    Krzysztof
    konradbogdan
    Level 15  
    Jeżeli chodzi o efektywność to napewno będzie duża po zastosowaniu dowolnego matchera...Jeżeli koledze nikt nie dopasuje anteny to uważam że to rozwiązanie jest najprostrze i rozsądne.Pozdrawiam wszystkich :) :) :)
    NOTOS
    Level 10  
    konradbogdan wrote:
    Jeżeli chodzi o efektywność to napewno będzie duża po zastosowaniu dowolnego matchera...Jeżeli koledze nikt nie dopasuje anteny to uważam że to rozwiązanie jest najprostrze i rozsądne.Pozdrawiam wszystkich :) :) :)

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O
    Dobrzy Ludzie! Z polskiego na "nasze": da się to zrobić? Matcher czy Pi to dla mnie czarna magia!!! Niech będzie nawet jedno i drugie, bylebym miał pewność, że to jest możliwe! Odnoszę wrażenie, że JEST możliwe. Czy mam rację? Jeśli tak, to czy ktoś zechciałby mnie oświecić ILE muszę dołożyć do takiej anteny, żeby wszystko "grało" tak jak powinno grać? Idzie mi cały czas o to, abym w lesie nie musiał anteny zdejmować z auta, aby jej nie urwać. Ta wojskowa jest super elastyczna, to wiem. Więc podeszłaby mi bardzo. To żadna prowokacja tylko problem totalnego laika. Po prostu nie mam o tym zielonego pojęcia. Stąd ta seria pytań.
    Generalizując więc - jeśli się da - nabędę tę antenę, ale - proszę - utwierdźcie mnie w przekonaniu, że będzie OK, jeśli tylko zrobi się koło tej anteny wszystko profesjonalnie. Oczywiście, że będę szukał speca, który się na tym zna!!!
    CB RADIOSERVICE 39
    Level 16  
    latwiej i taniej zdobedziesz cewke od anteny LEMM AT 1500 niz matcher, a i tak w obu przypadkach niezbedne bedzie zestrojenie calosci
    namiary w Krakowie juz dostales

pzdr.,
    Krzysztof
    konradbogdan
    Level 15  
    Kolega używal kiedyś anteny 1.5 metrowej też wojskowej od Bwp .Ja mu zrobiłem matcher sam sobie dopasował i spisywała się znakomicie . :)Jeszcze co też pracowała z Onwą.
    NOTOS
    Level 10  
    CB RADIOSERVICE 39 wrote:
    latwiej i taniej zdobedziesz cewke od anteny LEMM AT 1500 niz matcher, a i tak w obu przypadkach niezbedne bedzie zestrojenie calosci
    namiary w Krakowie juz dostales

pzdr.,
    Krzysztof

Dzięki za wiadomości. Ile kasy będę musiał przeznaczyć na uzupełniające zakupy? Nie apteka, tak pi razy drzwi???
    CB RADIOSERVICE 39
    Level 16  
    > NOTOS napisal:
    Dzięki za wiadomości.

= drobiazg ;-)

> Ile kasy będę musiał przeznaczyć na uzupełniające zakupy?

= za ok 20-30 PLN powinienes dostac zadana cewke, do tego glowica z kablem itp
    lub za ok 50 uzywana antene podobnego typu, w ktorej mozesz sobie wymienic promiennik na kulikowa

> Nie apteka, tak pi razy drzwi???

= a "PI" sobie daruj do momentu dokladnego poznania zjawisk rzadzacych radiokomunikacja ;-)

pzdr.,
    Krzysztof
    Komodor
    Level 2  
    Witam!
    Jestem tu nowy i od razu się wcinam ale już czytać nie mogę. Nie rozumiecie się nawzajem. Wojskowa antena od R 105 w samochodzie terenowym to nie fanaberia tylko sensowne rozwiązanie. Sam jeżdżę UAZ'em na rajdy przeprawowe i dobrze wiem ile czasu żyje cywilna antena od CB. Od czasu jak założyłem taką właśnie od R105 - tą z koralików - mam święty spokój. Wszelkie PI filtry i inne skrzynki antenowe można spokojnie wywalić. Skrajnie zmienne warunki pracy, samochód skacze, wali o przeszkody terenowe, tonie pod wodą (serio!) i jedzie dalej. Wszystko co nie jest wykonane dla wojska MUSI zdechnąć.
    Antenę dopasowałem przy pomocy cewki wydłużającej. Kolejno: antena w uchwycie burtowym do samochodu, zamiast oryginalnego kabelka podpięta pod uchwytem cewka wydłużająca w osłonie z rury PCV do ciepłej wody. to połączone z gniazdem którym zakończony jest kabel 50 omów od radia. Koniec!
    Parametrów cewki już nie pamiętam, coś ok. 2 mikrohenrów. Długooooooo ją dobierałem ale efekt końcowy to SWR na kanale 20 = 1,0 na kan. 01 = 1,2 a na kan. 40 = 1,3. Słychać doskonale. Tzn do niedawna bo właśnie wyrwałem kabel od mikrofonu...

Adam
    SP 4 DDS
    CB RADIOSERVICE 39
    Level 16  
    > komodor napisal:
    Jestem tu nowy

= nie przejmuj sie, ja tez ;-)

> i od razu się wcinam

= chyba wlasnie po to jest forum ;-)

> ale już czytać nie mogę.

= spokojnie... ;-)

> Nie rozumiecie się nawzajem.

= o tym to ja wiem
    robie, co moge

> Wojskowa antena od R 105 w samochodzie terenowym to nie fanaberia tylko sensowne rozwiązanie.

= jak najbardziej, nigdy tego nie negowalem

> Sam jeżdżę UAZ'em na rajdy przeprawowe i dobrze wiem ile czasu żyje cywilna antena od CB.

= jesli nie jest to B-27 lub WA-27 to bardzo krotko

> Od czasu jak założyłem taką właśnie od R105 - tą z koralików - mam święty spokój. Wszelkie PI filtry i inne skrzynki antenowe można spokojnie wywalić.

= zgadza sie

> Skrajnie zmienne warunki pracy, samochód skacze, wali o przeszkody terenowe, tonie pod wodą (serio!) i jedzie dalej. Wszystko co nie jest wykonane dla wojska MUSI zdechnąć.
    Antenę dopasowałem przy pomocy cewki wydłużającej.

= wlasnie takie rozwiazanie proponowalem

> Kolejno: antena w uchwycie burtowym do samochodu, zamiast oryginalnego kabelka podpięta pod uchwytem cewka wydłużająca w osłonie z rury PCV do ciepłej wody. to połączone z gniazdem którym zakończony jest kabel 50 omów od radia. Koniec!

= dokladnie tak

>Parametrów cewki już nie pamiętam, coś ok. 2 mikrohenrów.

= w wolnej chwili zapodam szczegolowo "po polsku", czyli ilosc zwojow i srednica nawiniecia

> Długooooooo ją dobierałem ale efekt końcowy to SWR na kanale 20 = 1,0 na kan. 01 = 1,2 a na kan. 40 = 1,3.

= dokrecilbym jeszcze jakiegos zwoja...

> Słychać doskonale.

= taki byl, cel dzialania

> Tzn do niedawna bo właśnie wyrwałem kabel od mikrofonu...

= lutownica do garsci...

pzdr.,
    Krzysztof
    SP7WME
    NOTOS
    Level 10  
    Witam!!!
    :cry: :cry: :cry:
    Powiedzieli mi w Krakowie, że się nie da!!! Mówią, że da się jakiś SWR sprowadzić do minimum, ale to i tak nic nie da i nie będzie słychać! Panowie Radiowi! Poradźcie coś!
    Wprost zapytam: kto i za ile zrobi mi w powyższej kwestii to co trzeba??? No i czas zaczyna mnie gonić!!!
    Będę wdzięczny za informację!
    Pozdrawiam!
    NOTOS
    CB RADIOSERVICE 39
    Level 16  
    > NOTOS napisal:
    Powiedzieli mi w Krakowie, że się nie da!!!

= a kto i gdzie Ci tak powiedzial?
    bardzo dziwne...

> Mówią, że da się jakiś SWR sprowadzić do minimum, ale to i tak nic nie da i nie będzie słychać!

= moze najwyzsza pora zmienic zrodlo konsultacji?

> Panowie Radiowi! Poradźcie coś!

= staramy sie jak mozemy, ale daj nam szanse! tez zrob cos...
    czy znalazles cewke? szukales chociaz? moze u kogos sie poniewieraja zwloki anteny LEMM AT 1500? pytales?

>Wprost zapytam: kto i za ile zrobi mi w powyższej kwestii to co trzeba??? No i czas zaczyna mnie gonić!!!

= w takim razie bedziesz musial sam wziac sie do roboty...
    nadziergasz sobie u podstawy anteny cewke z mocowaniem do kulikowa, ok. 35 zw DNE 1,0 na fi 14 mm i pojedynczo zwierajac zwoje dopasujesz na najmniejszy swr

pzdr.,
    Krzysztof
    NOTOS
    Level 10  
    >= w takim razie bedziesz musial sam wziac się do roboty...
    nadziergasz sobie u podstawy anteny cewke z mocowaniem do kulikowa, ok. 35 zw DNE 1,0 na fi 14 mm i pojedynczo zwierajac zwoje dopasujesz na najmniejszy swr

pzdr.,
    Krzysztof

8O 8O 8O 8O 8O
    Dobry Boże!
    Mam antenę "sprzed lat", napisane ma MAGNUM, działała kiedyś razem z ONWĄ - bardzo dobrze! Drut w tej antenie ma około 150 a może i więcej cm. Czy ten dinks u dołu anteny, taki gruby w karbowanym czarnym plastiku, nada się? I jak???
    Polewać zabronione!!! :D Ja się po prostu na tym nie znam i nigdy nie miałem inklinacji do "drucików". Krzysztofie! Nie zrobiłbyś tego? Wynalazek Fenicjan nie jest zły, nie sądzisz??? 8)
    CB RADIOSERVICE 39
    Level 16  
    ten karbowany dinks to wlasnie cewka, a u jej gory byl/jest obsadzony pret anteny, ktory teraz bedzie zastapiony kulikowem
    cala filozofia polega teraz na mechanicznym zaadaptowaniu kulikowa zamiast oryginalnego preta na gorze cewki
    amen!
    ;-)

pzdr.,
    Krzysztof
    NOTOS
    Level 10  
    ten karbowany dinks to wlasnie cewka, a u jej gory byl/jest obsadzony pret anteny, ktory teraz bedzie zastapiony kulikowem
    cala filozofia polega teraz na mechanicznym zaadaptowaniu kulikowa zamiast oryginalnego preta na gorze cewki
    amen!
    ;-)

pzdr.,
    Krzysztof

No dobrze, zakładam, że już to razem zmontowałem. Co dalej?
    A co do samego montażu - czy pomiędzy anteną a tą cewką, którą mam - może być jakiś kawałek kabla?
    Panie Krzysztofie! Ma Pan jakiś telefon kontaktowy? Odkręciłbym jutro, jeśli byłoby wolno!?
    CB RADIOSERVICE 39
    Level 16  
    > NOTOS poklepal w klawiatOOre i wyskoczylo mu takie cos:
    No dobrze, zakładam, że już to razem zmontowałem.

= zalozmy...

> Co dalej?

= teraz trzeba to zestroic za pomoca miernika zwanego SWR

> A co do samego montażu - czy pomiędzy anteną a tą cewką, którą mam - może być jakiś kawałek kabla?

= ?!?!?!?!
    teraz mnie ciezko oslabiles...
    przeczytaj jeszcze raz uwaznie to, co napisalem poprzednio
    to moze byc trudne, ale sprobuj sie skupic nad tym, co czytasz, bedzie potrzeba troche wyobrazni
    jest auto, ma kawalek blachy... w tej blasze jest osadzona glowica od anteny magnum-costam wraz z cewka od tejze anteny
    u gory cewki tej anteny zamiast oryginalnego preta osadzony jest kulikow, a w jaki sposob, to juz zalezy od Twojej inwencji tworczej, kwestia czysto mechaniczna

pzdr.,
    Krzysztof

P.S. wedle zyczenia:
    cbservice(malpa)wp.pl
    GG 2184191 lub 8952250
    +48 603 360 445
    +48 696 517 000
    Panie Krzysztofie! Ma Pan jakiś telefon kontaktowy? Odkręciłbym jutro, jeśli byłoby wolno!?
    Komodor
    Level 2  

> A co do samego montażu - czy pomiędzy anteną a tą cewką, którą mam - może być jakiś kawałek kabla?

= ?!?!?!?!
    teraz mnie ciezko oslabiles...
    przeczytaj jeszcze raz uwaznie to, co napisalem poprzednio
    to moze byc trudne, ale sprobuj się skupic nad tym, co czytasz, bedzie potrzeba troche wyobrazni
    jest auto, ma kawalek blachy... w tej blasze jest osadzona glowica od anteny magnum-costam wraz z cewka od tejze anteny
    u gory cewki tej anteny zamiast oryginalnego preta osadzony jest kulikow, a w jaki sposob, to juz zalezy od Twojej inwencji tworczej, kwestia czysto mechaniczna

pzdr.,
    Krzysztof

Chłopaki! Nie jest przypadkiem, że użyłem uchwytu wojskowego a cewkę dałem pod spodem! Ta antena jest mocna ale ciężka. Przy jeździe terenowej może rozwalić cewkę. Tu, niestety, finezja radiowa przegrywa z chamskim traktowaniem. Przynajmniej w sporcie który uprawiam.

Pozdrawiam
    Adam