Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor SHARP PG-A20X - miga dioda lampy i nie świeci

14 Paź 2009 11:24 5588 6
  • Poziom 13  
    Jestem w posiadaniu takiego projektora jak w tytule, problem wygląda następująco -po włączeniu zasilania miga dioda na zielono oznaczająca lampę na projektorze, szumią wentylatory, a po jakichs 2 minutach diodka od lampy zapala się na stałe na czerwono i wyłączają się wentylatory.
    Lampa nie załacza się wcale.
    Dioda power przełącza się również na czerwono po tym jak zielona przestaje migac.
    Dodam że podstawiona została również nowa lampa i nic to nie zmieniło, gdzie szukać problemu? Może jakiś reset jest potrzebny, proszę o pomoc, jakies sugestie..
    Sprawa jest dość pilna.
  • Administator HydePark
    Jeśli lampa przekroczyła swój licznik to należy ją wymienić na nową i zresetować tenże licznik (projektor podłączony do sieci - w trybie stand-by trzymamy + i auto sync następnie (trzymając) naciskamy ON i -).
    Jeśli objaw nie ustapi to uszkodzony jest zasilacz lampy.

UWAGA !
    W ŻADNYM WYPADKU NIE WOLNO KASOWAĆ LICZNIKA JEŚLI LAMPA NIE ZOSTAŁA WYMIENIONA NA NOWĄ.
    Grozi to eksplozją lampy !
  • Poziom 13  
    Dziękuję za odpowiedź, tą procedurę już wykonywałem- bezskutecznie niestety- objaw pozostaje ten sam. Zastanawia mnie tylko taki zapis w instrukcji, który mówi o tym, że jesli projektor zostanie czterokrotnie załączony z uszkodzoną lampą, kolejna próba uruchomienia odłączy zasilanike lampy! - co to ma oznaczac?

Dodane dzisiaj:

Udało mi się pozyskać manual do projektora SHARP PG-A10X. Wynika z niego że budowa jest bardzo zbliżona. Podane są napięcia z przetwornicy 6V, 13V,17V oraz napięcie wysterowujące moduł lampy 3V.
    Wszystkie one u mnie są dokładnie takie same, skoro przetwornica lampy dostaje impuls do wysterowania podejrzewam że uszkodzeniu uległa własnie ona, gdyż nie reaguje na to...
  • Administator HydePark
    Jak sprawdzić zasilacz, hmmm...
    Ja bym zaczął od dokładnego obejrzenia wszystkich elementów, następnie posprawdzałbym te które się da sprawdzić (często trzeba wyjąć płytkę sterującą balastem i należy robić to ostrożnie ponieważ zwykle ma ona czterowarstwowy druk i łatwo ją uszkodzić).
    Należy również zbadać (najlepiej za pomocą oscyloskopu) czy płyta główna podaje sygnał sterujący dla zasilacza lampy.
    Jeśli wszystkie elementy są ok to odpalamy oscyloskop i oglądamy co się dzieje na nogach scalaka sterującego przetwornicą.
    Jeśli są jakieś elektrolity (często jest tylko jeden czasem dwa a czasem nie ma żadnego, choć zdarza się i większa ilość) profilaktycznie je wymieniamy.

EDIT.
    Widzę że pisaliśmy jednocześnie.
    Ja cały czas mówię o zasilaczu lampy a nie o przetwornicy zasilającej cały projektor.
    No chyba że oba są na jednej PCB bo i tak się zdarza.
  • Poziom 13  
    No cóż, walczyłem z tym dzisiaj kilka godzin i chyba sobie odpuszczę.
    Oczywiście ja też mówiłem o zasilaczu lampy ( balast).
    W tym projektorze przetwornica główna jest na osobnej płytce, a zasilacz/balast lampy na osobnej. I doszedłem do tego, że na 95% uszk jest własnie moduł zasilania lampy.Dokładniej prawdopodobnie STRG6153. Dostaje napięcie zasilania ok17V, podstawiałem elektrolit w jego zasilaniu, niepodoba mi się tranzystor smd, który połączony jest z 4 pinem tego STRa. Nie przewodzi w żadną stronę-wygląda jakby miał przerwę-niestety jest praktycznie bez oznaczeń...
    Na domiar złego serwisówka którą zdobyłem pokazuje ten moduł jako ogólny blok (prostokąt).
    Jest ona do pobrania w dziale Projektory --> Trochę dokumentacji -elektroda.pl
    Mimo wszystko dzieki za zainteresowanie.
    Będę próbował jeszcze kontaktować się z jakimś serwisem.
  • Pomocny post
    Administator HydePark
    Kolego, właśnie się kontaktujesz z serwisem :P
    Wstaw dobrej jakości fotki tego zasilacza jak i płytki sterującej (wyjętej) to coś pomyślimy.
    Jak nie damy rady bez macania to się zgadamy na PW i mi go podeślesz.
  • Poziom 13  
    Ok, dzięki za pomoc, projektor udało się uruchomić i mam nadzieje że posłuży jeszcze jakiś czas.
    Temat do zamknięcia.