Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RadiodostępyAbonenckie stosowane kiedyś,a obecnie przez TPSA

ADEK1000 26 Paź 2009 16:42 3480 11
  • #1 26 Paź 2009 16:42
    ADEK1000
    Poziom 24  

Witam Państwa Bardzo Serdeczne.

Wprawdzie obecnie jestem posiadaczem i użytkownikiem telefonu stacjonarnego w TPSA oraz internetu stacjonarnego w TPSA (Neostrady TP), a więc mam - na szczęście - w domu linię analogową, miedzianą, niezwielokrotnioną :) z czego się bardzo cieszę, jednak tuż po przeprowadzeniu się z Kazunia Polskiego (moje poprzednie miejsce zamieszkania), do Nowego Modlina (gdzie obecnie mieszkam), kiedy to moi Rodzice wreszcie mieli możliwość założenia i posiadania w domu telefonu stacjonarnego w TPSA, to na początku zamiast "telefonu kablowego" miałem (mieliśmy) w domu podłączony telefon "tzw. radiowy", czyli mówiąc ściślej był to zapewne radiodostęp abonencki instalowany na wsiach przez TP. Ów radiodiostęp - m.in. dlatego, iż już od dawna interesuje się telekomunikacją i łącznością - bardzo dobrze pamiętam, ale nie wiem jednej istotnej rzeczy, o którą chciałbym się Państwa dopytać.

Otóż, w latach 1999-2005 posiadaliśmy w miejscu zamieszkania, gdzie do tej pory mieszkamy, telefon stacjonarny z TPSA zarejestrowany na moją Mamę o numerze 22794-XX-XX który to był świadczony poprzez radiodostęp TPSA, W związku z tym mam pytanie: Na jakiej częstotliwości pracował ów radiodostęp TPSA, łączący się, jak wiem, z najbliższą stacją bazową znajdującą się w Nowym Dworze Maz. na ul. Modlińskiej 2. Ów radiodostęp była to Motorola. Antena od tego radiodostępu znajdowała się na zewnatrz bydunku i była niewielka (dookólna), Ów radiodostęp miał ją wkręcaną na standardowe złącze. Był on również wypodażony w zasilacz sieciowy, który to zasilacz "trzymał przy życiu" ów radiodostęp. Radiodostęp ten, pod nazwą
    Motorola była w biało-kremowej obudowie. W związku z powyższym mam do Państwa pytanie: Na jakiej częstotliwości pracowal ów radiodostp i w jakiej pracował on technologii? Przypominam,iż ów radiodostęp był używany w moim mieszkaniu w latach 1999-2005. Pamiętam też ich charakterystyczną cechą tych radiodostępów były zakłócenia w trakcie prowadzenia rozmów tel. w obie strony. Zakłócenia te były to tzw. "pikania" w trakcie rozmowy, których nie dało się w ogóle wyelminować.

I moje drugie ptytanie, poniżej:
    Wiem, z autopsji (od sąsiadów) używających dalej radiodostępów TP (posiadających dalej radiotelefony stacjonarne w TPSA), iż jakiś czas temu TPSA wymieniała radiodostępy abonenckie firmy Motorola na inne, nie wiem wprawdzie jakie dokładnie, ale na pewno na inne (wyglądają one mniej więcej tak samo, z tym tylko że już czystość połączeń (połączenia są już OK, nie występują w trakcie nich tzw. "pikania"), a nawet fax na nich działa OK). Mają one czarny kolor obudowy i zapewne pracują na innej częstotliwości, niż te poprzednie radiodostępy.
    W związku z tym mam do Państwa pytania:

1) Na jakiej częstotliwiości i w jakiej technologii pracowały radiodostępy używane w TPSA, w latach mniej więcej 1999-2005r., pod nazwą Motorola ?
    2) Na jakiej częstotliwiości i w jakiej technologii pracują radiodostępy używane w TPSA, a montowane abonentom, którzy mają BMT na łącze analogowe, obecnie ?

Czekam na Państwa Odpowiedzi.
    Pozdrawiam.

PS: Pytam przez chęć poszerzenia wiedzy w tym temacie, jak też przez zwyką, ludzką ciekawość.

Adam W. z Nowego Modlina
    Obecnie Abonent TPSA, na szczęście usługi mam świadczone po linii analogowej - i bdb :-)

0 11
  • Pomocny post
    #2 26 Paź 2009 17:55
    spoli
    Poziom 15  

ad 1
    Firma PTK Centertel niegdyś stojąca za marką Centertel (analogowa telefonia komórkowa NMT, w paśmie 450MHz), później marka Idea (cyfrowa telefonia komórkowa GSM w paśmie 900MHz), a obecnie Orange (w pasmach GSM 900MHz i 1800MHz) w toku tejże ewolucji opuściła około 1998 roku pasmo 450MHz i to właśnie pasmo przejęła Telekomunikacja Polska (nota bene chyba większościowy właściciel Centertela) do budowy radiodostępu telefonii analogowej.
    Owo "pikanie" króciutki szum słyszalny podczas rozmowy pojawiało się zawsze przy zmianie kanału, na którym rozmowa się odbywała i było nieodłącznym elementem analogowej telefonii komórkowej.
    ad 2
    Nie znam częstotliwości pasma na które przesiada się Telekomunikacja obecnie, ale pasmo 450 MHz definitywnie opuszcza (być może już opuściła całkowicie. W mojej malutkiej wsi sam wykopałem (nie własnoręcznie :) ) i położyłem w ziemi około 600m kabla aby móc wygodnie korzystać z Internetu - DSL. Alternatywy nie było inni mieszkańcy mają radiodostęp obecnie realizowany na nowych urządzeniach - wymiana latem ubiegłego roku.

0
  • Pomocny post
    #3 26 Paź 2009 21:39
    andk1eltd
    Poziom 35  

Pasmo 450 MHz jest teraz używane przez PTK również jako CDMA do szerokopasmowego internetu.
    Motorole zostały zastąpione z konieczności przez G4F - bramki GSM na 900 MHz. Z konieczności - firma nie chciała jednostronnie wypowiadać umów abonenckich, nawet w świetle Prawa Telekomunikacyjnego to chyba nie mogła. Za to mnóstwo klientów samo zrezygnowało ze względu na jakość - wyższa częstotliwość sprawiła kłopoty z zasięgiem. Dzisiaj nowych dostępów radiowych praktycznie nie montuje się. Są zakładane tylko w szczególnych przypadkach, kiedy klient nie chce rezygnować a firma zgodnie z prawem musi zapewnić dostęp do tzw. usługi powszechnej.

0
  • #4 26 Paź 2009 23:45
    ADEK1000
    Poziom 24  

Witam Państwa.

Dziękuję za Dotychczasowe Państwa Odpowiedzi.
    W dalszym ciągu Czekam na Kolejne Państwa Odpowiedzi.
    Pozdrawiam Państwa Bardzo Serdecznie.

Z Poważaniem:

- Adam W. z Nowego Modlina -

0
  • Pomocny post
    #5 27 Paź 2009 12:24
    klunej
    Poziom 10  

Witam.
    ad1. Na jakiej częstotliwości i w jakiej technologii pracowały radiodostępy używane w TPSA, w latach mniej więcej 1999-2005r., pod nazwą Motorola ?

Technologia to CDMA a częstotliwość tej dokładnie nie pamiętam. W granicach 800-900Mhz

Pozdrawiam.

0
  • #6 28 Paź 2009 16:49
    ADEK1000
    Poziom 24  

Witam Państwa Bardzo Serdecznie.

Dziękuję za Dotychczasowe Informacje.
    Proszę o Kolejne Odpowiedzi

Czekam.
    Pozdrawiam.

-Adam-

0
  • Pomocny post
    #7 28 Paź 2009 21:35
    mkomko
    Poziom 12  

tak jak pisali poprzednicy starsze urządzenia to zakres 450;480MHz produkowane przez różne firmy .w mojej okolicy stosowany był FCT450 ,obecnie wymieniane na systm { G4F (tp-totalna porażka )}pracują w pasmie 900 MHz i 1800 MHz i nie jest to nic innego niż " komórka stacjonarna "z orange w cenie abonamentu TP fax może byc włączony jeśli jest-65db lub lepiej i jest mu przydzielany osobny nr tylko na fax nie ma możliwosci odbioru faxu z nr tel ani tel z nr faxu .O I JESZCZE JEDNO FCT450 b.czesto jest słyszany przez sąsiadów w telewizorku G4F powoduje powstanie poziomych pasków na obrazie ale rozmowy nie podsłuch
    internet 11 -18 kb/s
    FCT transmisja analogowa
    pozdrawiam

0
  • #8 29 Paź 2009 21:55
    ADEK1000
    Poziom 24  

mkomko napisał:
    tak jak pisali poprzednicy starsze urządzenia to zakres 450;480MHz produkowane przez różne firmy .w mojej okolicy stosowany był FCT450 ,obecnie wymieniane na systm { G4F (tp-totalna porażka )}pracują w pasmie 900 MHz i 1800 MHz i nie jest to nic innego niż " komórka stacjonarna "z orange w cenie abonamentu TP fax może byc włączony jeśli jest-65db lub lepiej i jest mu przydzielany osobny nr tylko na fax nie ma możliwosci odbioru faxu z nr tel ani tel z nr faxu .O I JESZCZE JEDNO FCT450 b.czesto jest słyszany przez sąsiadów w telewizorku G4F powoduje powstanie poziomych pasków na obrazie ale rozmowy nie podsłuch
    internet 11 -18 kb/s
    FCT transmisja analogowa
    pozdrawiam

Witam Pana.
    Dziękuję Panu za Odpowiedź.Dużo się z niej dowiedziałem. Jednocześnie Proszę Pana o nie obrażanie Telekomunikacji Polskiej SA.
    Pozdrawiam.
    -Adam-

PS:
    W dalszym ciągu Czekam na Państwa Odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
    -Adam-

0
  • Pomocny post
    #9 30 Paź 2009 12:01
    vinci
    Poziom 25  

dostales juz odpowiedz. motorola 823-830MHz, obecnie 450MHz (pozostałośc po Centertelu)

0
  • #10 30 Paź 2009 12:22
    ADEK1000
    Poziom 24  

vinci napisał:
    dostales juz odpowiedz. motorola 823-830MHz, obecnie 450MHz (pozostałośc po Centertelu)

Więc Reasumując to tak:

- Radiodostępy Motorola pracowały w paśmie częstotliwości 823 MHz- 830 MHz
    - Radiodostępy (bramka GSM) o nazwie G4F - stosowany obecnie przez TPSA pracuje na częstotl. 900 MHz
    natomiast
    - Radiodostępy pracujące w technologii analogowej NMT pracowały na częstotl. obecnie przejętej przez Orange do świadczenia Szerokopasmowego Dostępu do Internetu, tj. na częstotl. 450 MHz.

To tak w skrócie,
    dobrze to zrozumiałem?
    Proszę o Odpowiedzi.

Pozdrawiam.

-Adam-

0
  • #12 30 Paź 2009 13:51
    ADEK1000
    Poziom 24  

mkomko napisał:
    Nie obrażam TP tylko stwierdzam fakty

Witam Pana,

OK, rozumiem Pana, natomiast, na przykład u mnie w okolicy, TPSA (w tym też Pracownicy Firm Zewnętrznych) Wszystko Robią OK, zgodnie ze sztuką monterską i zgodnie z realiami. Myslę,że tak jest w większości przypadków, a to co Pan opisał, owszem zdaża się czasem, ale moim zdaniem nie jest to częste, w końcu, jak Pan na pewno sam wie, wszędzie zdażają się (w każdym środowisku) tzw. "czarne owce". Przykro mi,że sądzi Pan tak jak Pan sądzi o TPSA. Ja o TPSA sądzę,jak już wcześniej napisałem zupełnie coś innego.

Przepraszam Pana jeśli Pana uraziłem,ale na prawdę nie chciałem. Ja o TPSA i o Wszystkich Pracownikach Firm Zewnętrznych Pracujących dla TPSA mam jak najlepsze zdanie. Wg mnie są OK. :-)

Pozdrawiam Pana

Z Poważaniem:
    -Adam-

0