Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chcę mieć neostradę, TP mówi że nie ma możliwości techniczny

27 Paź 2009 21:31 55809 145
 • Poziom 14  
  witam wszystkich na forum!!!
  Mam problem tydzień temu zamówiłem neostradę,bez problemu podpisałem umowę dostałem modę i inne rzeczy. dziś dzwonił do mnie monter żeby przyjechać i sprawdzić możliwości techniczne, teoretycznie przyjechał ale u mnie nie był, zadzwonił i powiedział że sprawdził w puszce i nie mam takiej możliwości żeby podłączyć neostradę ponieważ nie mam podprowadzonego kabla, na to ja mu mówię że kabel mam bo jakieś 10 lat temu jeszcze miałem telefon stacjonarny, na to on mi powiedział że ten kabel jest nie podłączony i że to jest za stary kabel. Na koniec na moje pytanie co teraz mam zrobić żeby mieć neta pocieszył mnie, że on zgłosi to tpsa ,ale u nich to bedzie trwać nawet latami. Dziś o 21 dostałem sms od Neostrady że jak do 12 listopada nie oddam modemu to dostanę karę 300żł. Powiedzcie mi co mam zrobić żeby mi podłączyli tą linię, bo żadna radiówka u mnie nie działa, mam iplusa ale jest zbyt wolny.
  posiadam linię telefoniczną założoną w 1990r. w 2000r zrezygnowaliśmy z usług tpsa, w między czasie coś tam zmieniali, CO MAM ZROBIĆ ŻEBY MI PODŁĄCZYLI LINIĘ???
  Czy mogą np, ten stary kabel który jest w ziemi podłączyć pod tą puszkę?
  Chcę mieć chociaż 512kb/s
  Proszę o pomoc
 • Poziom 35  
  Bo trzeba było zamawiać telefon a nie neostradę. Jak ci niepotrzebny to można czasowo wyłączyć - będzie taniej niż neo bez telefonu. Telefon jest usługą powszechną i będą zmuszeni do większego wysiłku. Gwarancji nie ma ale dużo większe prawdopodobieństwo w tej sytuacji.
  Jakby co to jesteś w dobrym zasięgu CDMA Orange.
 • Poziom 14  
  czyli jak teraz do nich pójdę i powiem że chcę mieć telefon to przyjadą i mi założą nową linię ponieważ jest to usługa powszechna i mają taki obowiązek tak???
 • Poziom 24  
  pli98 napisał:
  czyli jak teraz do nich pójdę i powiem że chcę mieć telefon to przyjadą i mi założą nową linię ponieważ jest to usługa powszechna i mają taki obowiązek tak???


  Witam.


  To jest tak, Pan składa zgłoszenie na nowej linii telefonicznej po usługę głosową (telefon) oraz usługę dostępu do Internetu (Neostrada TP). W tym celu dzwoni Pan do Błękitnej Linii pod numer 19393 (numer dostępny z budki telefonicznej, komórki w sieci Orange oraz z telefonów stacjonarnych, których operatorem jest TPSA). Po około 7 do 14 dni (maxymalnie do miesiąca czasu od chwili zgłoszenia) TPSA musi Panu coś odpowiedzieć tzn. albo będzie BMT albo MT (możliwości techniczne). Uprzednio jeszcze zanim do Pana z informacjami od TPSA przyjdzie drogą pocztową pismo, to w międzyczasie jeszcze na nr tel. kontaktowego zadzwonią do Pana lub nawet przyjadą osobiście pracownicy techniczni firmy zewnętrznej zakładający linie TP (umownie zwani monterami). To właśnie Ci ludzie stwierdzają czy jest możliwośc,czy jej brak, bo to oni właśnie, monterzy obsługujący dany rejon mają największą wiedzę na temat możliwości technicznych lub ich braku pod danym adresem instalacji. Jeśli monterzy zechcą sprawdzić dokładnie (niestety, czasem rróżnie z tym bywa), i na całej trasie kablowej - aż od centrali do Pana - będzie przynajmniej jedna wolna para kablowa zdatna do użytku oraz wolna od jakichkolwiek zwielokrotnień to wtedy monterzy odpiszą MT, a tym samym TP nada Panu już nowy numer tel. stacjonarnego i będzie Pan mógł prawdapodobnie założyć wtedy i Neostradę (do kompletu). Prawdapodobnie dlatego, iż linia pod Neostradę musi być o odpowiednich parametrach technicznych, ale też nie może być za długa (max. do 7 lub 8 km - nie dłuższa - licząc po kablu od centrali do Pana lokalu), bo technologia ADSL, w oparciu o którą działa Neo ma wymagi, co to max., długości linii (tzn. do długości linii od centrali) ale też - i tak na prawdę to jest b.istotne, czassem istotniejsze od długości linii- to, że linia musi mieć odpowiednie parametry techniczne ogólnie mówiąc. Oczywiście aby świadczyć Neostradę na linii TPSA na obiekcie (centrali), gdzie będzie Pana linia podłączona musi mieć odpowiednie wyposażenie centralowe, czyli m.in. tzw. DSLAM.
  To póki co tyle.

  Niech Pan pamięta o jednym, Monterzy z danego rejonu najwięcej wiedzą i znają tą jedyną prawdę, gdzie jest BMT a gdzie są Możliwości Techniczne, bo Oni znają teren, na którym pracują i jak "mają możliwości do podpięcia nowego Abonenta do stwierdzają MT tj. możliwości techniczne, a ta informacja idzie potem już dalej do TP), a tym samym ma Pan w domu tel. stacjonarny (świadczony po linii kablowej, łączu analogowym) + ewentualnie Neostradę.

  Życzę Panu Powodzenia.


  PS: To, co Pan mówił, iż miał Pan kiedyś tel. i ma Pan "kabel zakopany do domu", to niestety jeszcze o niczym nie świadczy, bo BMT może być z powodu np. braku wolnej pary kablowej w kablu, lub za dużej odległości od centrali lub też np. dklatego,iż linie tel. w Pana rejonie mogą być na PCM-kach (z powodu braku par kablowych, tj. więcej klientów niż kabli w ziemi - krótko mówiąc) - i wtedy nic nie pozostaje tylko czekać a ile, to nie wiem. Ale mam nadzieję,że w Pana przypadku będzie OK, O szczegóły Proszę się pytać TP (montera) jeśli coś nie daj Boże będzie nie tak i będzie BMT, a zaprawdę powiadam Panu - Monter prawdę powie (jeśli będzie oczywiście mógł).
  A ten odcinek kabla telefonicznego zakopany od Pana to zapewne jest pozostałość po starej linii tel. do Pana kiedyśtam doprowadzonej przez TPSA, a dokładnie najprawdapodobniej jest to część linii tel. zwana przyłączem "idącym" od GK. A każda linia tel. składa się z : CA-SK-GK-ZK, tak więc kawałek (odcinek linii) do GK jest tylko kawałkiem linii, a do pełni szczęścia potrzebna jest całość (cała, wolna od zwielokrotnień, wolna para kablowa, zdatna oczywiście do użytku - tj. transmisji.


  O dalszych sytuacjach związanych z TPSA i instalacją linii tel. Proszę, jeśli Pan może, napisać na Forum, w tym Temacie. Zawsze spróbujemy (jako Użytkownicy) jakoś Panu pomóc, chociaż dobrym słowem.

  PS: Jeśli Pan może, to Proszę napisać, czy Pan mieszka na wsi czy w mieście? To zawsze będzie prościej Panu coś doradzać.

  To póki co tyle.
  Dziękuję za uwagę.

  Pozdrawiam.

  -Adam-
 • Poziom 14  
  Bardzo Panie Adamie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Mieszkam na wsi. wszyscy moi sąsiedzi maja telefony stacjonarne i neostradę. Mniej więcej 300m od mojego domu stoi na betonowym słupku skrzyneczka TP, ten stary kabel na którym kiedyś był telefon biegnie właśnie koło tej skrzyneczki ale nie jest do niej podłączony, bo jak już napisałem telefon odłączyliśmy 10 lat temu a w między czasie Tp coś robiło i właśnie m.in. postawili te skrzyneczki. Od centrali mam 2 KM w lini prostej, a jak by tak drogą liczyć to 4km.
  Mógłby mi Pan wytłumaczyć czym różni się ten mój stary kabel od tego nowego? i czy wogóle da radę żeby przez niego poszła neostrada???

  Co się dzieje w momencie gdy np. ten kabel się nie nadaje i tp stwierda BMT???

  Czy np. mogę na własną rękę wykopać rów pod poprowadzenie nowego kabla, a nawet samemu kupić ten nowy kabel, a oni żeby tylko podłączyli???
 • Poziom 24  
  pli98 napisał:
  Bardzo Panie Adamie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Mieszkam na wsi. wszyscy moi sąsiedzi maja telefony stacjonarne i neostradę. Mniej więcej 300m od mojego domu stoi na betonowym słupku skrzyneczka TP, ten stary kabel na którym kiedyś był telefon biegnie właśnie koło tej skrzyneczki ale nie jest do niej podłączony, bo jak już napisałem telefon odłączyliśmy 10 lat temu a w między czasie Tp coś robiło i właśnie m.in. postawili te skrzyneczki. Od centrali mam 2 KM w lini prostej, a jak by tak drogą liczyć to 4km.
  Mógłby mi Pan wytłumaczyć czym różni się ten mój stary kabel od tego nowego? i czy wogóle da radę żeby przez niego poszła neostrada???

  Co się dzieje w momencie gdy np. ten kabel się nie nadaje i tp stwierda BMT???

  Czy np. mogę na własną rękę wykopać rów pod poprowadzenie nowego kabla, a nawet samemu kupić ten nowy kabel, a oni żeby tylko podłączyli???  Witam Pana Bardzo Serdecznie.

  Więc tak... Ten stary kabel, który już ma Pan zakopany jest już nie Pana własności, lecz częścią instalacji teletechnicznej, własność TP. (w momencie, gdy miał Pan poprzednio zakładany telefon, część ta (kabel tel.) weszła w skład infrastruktury TP).
  Owszem, mógłby Pan zakupić na tzw. własną rękę kabel tel., jednakże jest on b. drogi i nikt (żadna firma, niestety dla tylko jednego klienta nie będzie inwestowała w kabel wieloparowy - który należało by położyć od centrali,m aż do Pana domu, na całym Odcinku drogi). Taki kabel tel. wieloparowy jest po prostu b.drogi. Rowów poza swoją posesją też bez stosownych zezwoleń nie może Pan wykopwać. Na wszelką instaację telefoniczną musi być zgoda właściwycxh organów Państwowych, a prace te wykonują najczęściej (w sumie tylko) pracownicy firm zewnętrznych współpracujących z TPSA, na której zlecenie pracują.

  Tak więc z wiązku z powyższym należałoby wpierw sporawdzić, co to jest za skrzynka o której Pan wspomniał i dopiero potem działać dalej. W związku z tym Proszę Pana - na podstawie poniższego zdjęcia - wskazanie mi czy ta skrzynka, o której Pan wspomniał wygląda tak jak na 1 zdjęciu, czy tak jak na 2 zdjęciu. Proszę o Odpowiedź Pana nsa podstawie zdjęć zamieszczonych poniżej.

  Natomiast co do kabla, który leży już w ziemi, owszem możnabyłoby go wykorzystać do budowy części nowej linii tel. (dla Pana nr tel. i9 Neostrady), ale musi on mieć b. dobre parametry techniczne, oraz musi być wystrczajhąco gruby; im grubszy jest przekrój żyły kablowej w nim tym lepiej) - grubsze kable mają lepsze parametry a tym samym bardziej nadają się do szerokopasmowych transmisji (Internetu).

  Niestety, wg prawa polskiego, sam telefon jest tylko usługą powszechną (nawet zainstalony przez radiodosrtęp albo przez ISDN lub przez linię kablową - nawet zwielokrotnioną,), a Internet w dalszym ciągu nie jest gwarantowany przez PAaństwo, niestety, nie jest on póki co jeszcze w Polsce usługą powszechną.

  Natomiast wracając do temu: Jeżeli rzeczywiście ma Pan do centrali - licząc po kablach, tak blisko, - około 4km, to oznacza,iż w przypadku,gdy TPSA zainstalowałoby linię telefoniczną w Pana lokalu, oraz pod warunkiem,iż linia ta byłaby zdana do szybkich transmisji Internetu (grube, niezwielokrotnione niczym łącze), to wówczas na mniej więcej odl. 4km od centrali mógłby Pan śmiało korzystać nawet z 1Megowej Opcji Neostrady.

  Aby Neostrada chodziła prawidłowo w każdej pogodzie, należy tak dobrać OPCJĘ Neostrady do parametrów linii, aby parametry linii nie miały wartości granicznych dla
  danej Opcji Neostrady (tłumienie ma być do ok. 50 dB, natomiast S/N powyżej 10 dB - oczywiście na obu końcach linii).

  Jednakże wracając do tematu. Samo to, iż miał Pan kiedyś tel. na tzw. kabel w dom i że w Pana domiu jest instalacja tel. oraz to,iż do Pana domu biegnie przyłącze (ten stary kawełek kabla tel.) to jescze o niczym, dla TP, nie świadczy. A to,że mieszka Pan - podobnie jak ja z resztą, na wsi to jeszcze oznacza, to iż na wymianę lub rozbudowę okablowania poczeka Pan i inni Klienci jeszcze co najmniej kilka lat, niestety wszelkie nowe inwestycje w TPSA są wstrzymane, m.in. przez kryzys. Dlatego też w Pana przypadku jedynym ratunkiem, aby Pa mógł miec "tel. na kabel" + Neostradę, jest to, iż w ziemi w kablach tel., magistralnym,rozdzielczym,oraz przyłączu, monterzy znajdą choć 1 parę kablową wolną i zdatną do użytku,i to o właściwych pood Neostradę parametrach. PS: Neostrada do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje linii (pary kablowej) o dobrych lub bardzo dobrych parametrach.

  A teraz Prosiłbym Pana o zerknięcie na poniższe fotki, załączone w linkach i odpowiedź na pytanie postawione przeze mnie powyżej. Na której fotce jest skrzynka taka sama lub o podobnej budowie (chodzi mi o tę skrzynkę, którą Pan wspomniał w swoi,m poście-chodzi mi głównie o jej wygląd; a po wyglądzie spróbuje okreslić jej zawartość). Tak więc jeszcze raz Proszę Pana o Odpowiedź na to pyt.

  Oto linki do zdjęć:

  https://obrazki.elektroda.pl/3_1256829624.jpg

  https://obrazki.elektroda.pl/64_1256829624.jpg

  Wracając jeszcze do tematu, jeśli TP stwierdzi w danej chwili BMT, to zgłoszenie Pana jest zamykane z powodu BMT na świadczenie usług po stronie Operatora. A Pana zgłoszenie będzie dopiero mogło być ponownie otwarte i zrealizowane w momencie pojewienia się po stronie Operatora warunków technicznych. Jednym słowem, zgłoszenie wtedy tafia na listę zgłoszeń oczekujących na realizację z powodu aktualnego występienia BMT.

  To na razie tyle, teraz czekam na Pana Odpowiedź i informacje dot. w/w kwestii.

  Pozdrawiam Pana.

  -Adam-
 • Moderator
  Realnie oceniając sytuacje widzę dwie możliwości:
  - dogadać się z którymś z sąsiadów :)
  - zafundować sobie któryś z bezprzewodowych dostępów internetowych; który? to trzeba będzie ustalić, możliwości jest wiele.
  W których Sadkowicach mieszkasz...?
 • Poziom 24  
  irekr napisał:
  Realnie oceniając sytuacje widzę dwie możliwości:
  - dogadać się z którymś z sąsiadów :)
  - zafundować sobie któryś z bezprzewodowych dostępów internetowych; który? to trzeba będzie ustalić, możliwości jest wiele.
  W których Sadkowicach mieszkasz...?


  Witam Pana Bardzo Serdecznie.

  To co Przedmówca mówi to prawda.
  ale... ja na Pana miejscu bym jescze na ten Temat (instalacji tel. i Neostrady pogadał z monterami) np niech sasiad Pana zgłosi uszkodzenie swej linii tel. np trzaski w słuchawce tel. wtedy Monterzy podjadą do niego, a Pan tam wtedy u Sąsiada w domu np bedzie i Pan wtedy np Monterów o wszystko dopyta, podając wcześniej jak cała sytuacja wygląda, może się uda, chociaż dowiedzieć czemu jest BMT, albo dowiedzieć się czy BMT jest na prawdę i nie da się z tym nic już zrobić, czy np. nie da się zrobić tak najtańszym kosztem aby u Pana były Możliwości Techniczne pod Neostradę.

  Do niczego nie namawiam Pana i nie wiem czy to poskutkuje w Pana przypadku, ale słyszałem gdzieś w Internecie, że to może pomóc - chociaż prawdy się Pan dowie wtedy od Monterów i szczegółów na ten temat ... (dlaczego jest w Pana miejscu zamieszkania BMT).

  Monterom trzeba, też od razu powiedzieć,że bardzo nam na tym zależy, aby mieć w domu Neostradę i tel. na tzw. kabel, i że drogą oficjalną zlecenie na sprawdzenie możliwości technicznych i instalację linii tel. pod tel. i Neostradę już "poszło" na do TPSA, i że TPSA już o wszystkim wie. Monterzy po prostu nic nie zrobią, bo nie mogą, dopóki nie będą mieli zlecenia na to na piśmie i pozwolenia z tzw. "Góry".

  Innym rozwiązaniem jest nie zakładać w ogóle tel. z TPSA, ani też Neostrady z TPSA, a wykupić dostęp do Internetu w technologii CDMA w Orange. Podobno chodzi to dość OK, w każdym razie lepiej niż IPLUS (szybciej). Tylko Net ten ma limit transferu na miesiąc (na wysyłanie i odbieranie danych), a kosztuje on - jak się nie mylę ok. 50zł na mies., przy umowie zawartej na okres 3 lat. CDMA działa na częstotl. 450 MHz.

  To na razie tyle.
  Pozdrawiam.

  -Adam-
 • Poziom 14  
  Panie Adamie, żadne z podanych przez pana zdjęć nie pasuje do skrzynki która znajduje się 300m od mojego domu. Nie mogłem znaleźć w internecie zdjęcia identycznej skrzynki jak u mnie mimo że na wsiach w mojej okolicy jest ich mnóstwo więc narysowałem ją w paincie. Proszę się nie sugerować napisami bo sam je wymyśliłem ale mniej więcej takie są. Oto link do zdjęcia:

  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0f73a6ae4106c4ac.html

  Dziś obejrzałem gniazdko w moim domu i powiem tak że jest chyba tego starego typu bo ma wejście na 5 tak jakby wsuwek, a jak je odwróciłem to z tyłu są moim zdaniem dość grube miedziane przewody. Mój ojciec powiedział, że jak kiedyś kopali mu tą linię to oni zakopali do nas nie jeden kabel, a dwa kable(ten drugi awaryjny) bo takie kiedyś były wymogi. Jeśli jest Pan w stanie jeszcze bardziej wzbogacić moją wiedzę w tym temacie to proszę pisać Panie Adamie, jak tylko coś nowego będę wiedział to napiszę o tym.
  Dziękuję i Pozdrawiam.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Mieszkam w Sadkowicach koło Rawy mazowieckiej. Mam Iplusa i dziękuje za niego chodzi tylko edge i limit, a bardzo mi zależy na braku limitów. Żadnej radiówki w mojej okolicy nie ma, sprawdzałem to anteną 32dbi i żadnej sieci nie było.
 • Poziom 24  
  Witam Pana Bardzo Serdecznie.

  Moim zdaniem, to co Pan przedsawił na rysunku jest to tzw. telekomunikacyjny słupek kablowy.

  Owy słupek kablowy - jak się nie mylę - o ile dobrze pamiętam - pełni dokładnie taką samą rolę jak GK (czyli głowica kablowa), czyli stamtąd "wychodzą" do poszczególnych Abonentów przyłącza ich linii tel., tzn. innymi słowy: od takiego słupka prowadzi się przyłącze telefoniczne do domu.

  Z tego też wyniki prawdapodobnie BMT, ponieważ jesli na głowicy kablowej jest (jeśli na glowicę z kabla rodzielczego wchodzi) np 12 par kablowych, a pod daną głowicę (lub dany słupek telekomunikacyjny) jest podłączona maxymalna ilość Abonentów, to oznacza,iż dla 13 Abonenta (w tym wypadku Pana) nie ma miejsca (nie ma wol nej pary kablowej) i dlatego prawdapodobnie jest BMT, i dopóki nikt nie zrezygnuje z tel. linii to para się nie zwolni i nie będzie można Pana podpiąć do linii (do sieci TP) poprzez dostęp kablowy (analogową linię telefoniczną), Może być tak jak napisałem powyżej z tym BMT, ale może być inaczej, o szczegóły radzę zapytać bezpośrednio Monterów obsługujących dany rejon.

  Natomiast dla przypomnienia poniżej przedstawię na zdjęciu wygląd Głowicy Kablowej, a także Słupka Telekomunikacyjnego (wprawdzie konkurencji ale jest to słupek telekomunikacyjny i pełni on taką samą rolę, jak powyżej napisałem).

  Oto linki do zdjęć:

  https://obrazki.elektroda.pl/26_1256843841.jpg

  https://obrazki.elektroda.pl/98_1256843841.jpg

  Proszę odpowiedź, czy któreś z tych zdjęć przypomina Panu, to co Pan zobaczył koło domu, co Pan narysował? Jeśli tak, to która fotka, 1 czy 2. Proszę pamiętać iż niektóre obudowy mogą być nieco różne od innych, ale łudząco podobne, zwłaszcza w miejscu zainstalowania i w budowie.

  Natomiast czy gniazdko tel. abonenckie, o którym Pan pisał, zainstalowane u Pana w domu, czy wygląda ono tak, jak na zdjęciu 1.1 i 1.2 czy inaczej ?
  Również Proszę o Odpowiedź i na to pytanie.

  https://obrazki.elektroda.pl/90_1256845629.jpg

  https://obrazki.elektroda.pl/42_1256845629.jpg

  Natomiast, ten dodatkowy kabel jak to Pana tata powiedział "awaryjny" tj. dodatkowa para przewodów (na przyłączu) i być może w instalacji w domu, położona raz z tego powodu, iż były kiedyś i teraz są takie wymogi, a 2 dlatego iż jakby z jakiś tam powodów uszkodziła się 1 para na przyłączu, to wtedy Monterzy przepną parę na przyłączu i w gniazdku tel. na tę 2. parę i tam "dadzą sygnał tel.".

  To póki co tyle.
  Czekam na dalsze Pana Odpowiedzi i Informacje,

  Pozdrawiam.

  -Adam-
 • Moderator
  Gniazdko w domu o którym mówicie to GT-4, dolna dziura służy do rozwierania styku kondenatora lub zmiany połączeń dzwonka w zespole aparatów. najczęściej były wykorzystywane tylko dwa prawe zaciski. Wbrew pozormio nie były to złe gniazda, jak usunie się kondensator który czasami jest w srodku to i nawet wszelkie neozdrady działają bez problemów.
 • Poziom 24  
  Witam Pana.

  Dla informacji zamieszczę Panu jeszcze przykład Szafy Kablowej TP oreaz Słupka Telekomunikacyjnego oba elementy sieci telekomunikacyjnej stoją praktycznie obok siebie, co zdarza się nie tak często. Ów słupek telekomuikacyjny (po prawej stronie zdjęcia), jak mówiłem pełni rolę głowicy, z której wychodzą przyłącza abonenckie.

  https://obrazki.elektroda.pl/77_1256896226.jpg

  To wszystko publikuję Panu dla głębszego pojęcia tematu. Od szafy (w druga stronę) kabel tel. idzie już do centrali. Czyli najprościej sieć tel. wygląda tak: Centrala (gdzie ew. jest PCM-ka cz.1) -> Szafa Kablowa (ew. również występuje tu czasem Szafa ONU, która jest połączona z centralą światłowodem) -> Głowica Kablowa - gdzie jest.obok jest zainstal. 2 część PCM-ki (ew. zamiast głowicy kablowej jest w tym miejscu Słupek Telekomunikacyjny) -> Przyłącze Abonenckie, w tym Zakończenie sieci -> Gniazdko Tel. w domu Klienta. PS: PCM-ki zwykle nie ma, ale w starych instalacjach tel. jescze są, natomiast Szaf ONU jest z każdym dniem coraz wiecej. Zwykle jeśli na łączu nie ma Szafy ONU, to na całej długości linia tel. jest miedziana lub miedziano-podobna.

  PS: Napisałem to tylko i wyłącznie dla informacji dla Pana, (wyjaśniam to, żeby nikt się nie czepiał.. - napisałem to tylko dla informacji i głębszego zrozumienia tego tematu).

  Póki co to tyle,
  Pozdrawiam.

  Adam
 • Poziom 21  
  Radzę przeczytać dokładnie umowę na telefon i neostradę, bo prawdopodobnie zostaniesz z telefonem a bez neostrady.
  To się oczywiście tyczy wszystkich, którzy chcą neostradę a nie koniecznie chcą telefon.
 • Poziom 24  
  wd40 napisał:
  Radzę przeczytać dokładnie umowę na telefon i neostradę, bo prawdopodobnie zostaniesz z telefonem a bez neostrady.


  Witam.
  Przepraszam Bardzo to było do Mnie skierowane, czy do Autora Tematu, Bo nierozumiem, Proszę o Odpowiedz.
  Pozdrawiam.
  Adam
 • Moderator
  A jak "układy" z sasiadami? To może być rozwiązanie...
 • Poziom 24  
  irekr napisał:
  A jak "układy" z sasiadami? To może być rozwiązanie...


  Witam.
  U mnie układy z Sąsiadami są dobre, tak sądzę, natomiast u Autiora nie wiem, ale myślę że też, Proszę o Odp.
  Pozdrawiam.
  Adam
 • Poziom 14  
  Witam. oto zdjęcia rzeczywiste Słupka tp, gniazdka telefonicznego w moim domu i słupka tp otwartego(w środku, nie był dobrze zamknięty).
  https://obrazki.elektroda.pl/47_1256912647.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/83_1256912647.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/49_1256912647.jpg

  Dziś dobrze się przyjrzałem temu przewodowi który idzie do gniazdka telefonicznego, dochodzą tam tylko 2 cienkie miedziane przewody, nie wiem czy po całej długości tak jest ale ze ściany tylko te dwa szare idą. Mam więc pytanie czy takimi przewodami pójdzie neostrada chociaż 512kb/s???
  Przed połódniem dzwonili do mnie technicy z tp i ściemniali że byli, ale jak nie wierzę to przyjadą jeszcze raz, powiedziałem im że nie dam im spokoju z tym telefonem, miałem wrażenie że bardzo ich zdenerwowałem i mi powiedzieli na koniec że jak chce stacjonarny to mi radiowy telefon może podłączą(na czym to polega jak toś wie to prosę o odpowiedź).
 • Poziom 24  
  pli98 napisał:
  Witam. oto zdjęcia rzeczywiste Słupka tp, gniazdka telefonicznego w moim domu i słupka tp otwartego(w środku, nie był dobrze zamknięty).
  https://obrazki.elektroda.pl/47_1256912647.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/83_1256912647.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/49_1256912647.jpg

  Dziś dobrze się przyjrzałem temu przewodowi który idzie do gniazdka telefonicznego, dochodzą tam tylko 2 cienkie miedziane przewody, nie wiem czy po całej długości tak jest ale ze ściany tylko te dwa szare idą. Mam więc pytanie czy takimi przewodami pójdzie neostrada chociaż 512kb/s???
  Przed połódniem dzwonili do mnie technicy z tp i ściemniali że byli, ale jak nie wierzę to przyjadą jeszcze raz, powiedziałem im że nie dam im spokoju z tym telefonem, miałem wrażenie że bardzo ich zdenerwowałem i mi powiedzieli na koniec że jak chce stacjonarny to mi radiowy telefon może podłączą(na czym to polega jak toś wie to prosę o odpowiedź).


  Witam.
  Dziękuję Panu za szczegółowe informację.
  Na powyższych zdjęciach - moim zdaniem - jest słupek kablowy, na zewnątrz i wewnątrz. Tzn. - tak jak powiedziałem wcześniej jest to urządzenie pełniące rolę głowicy kablowej, tylko,że jest ono nowszego typu, niż głowica kablowa, zaprezentowana przeze mnie na którymśtam zdjęciu. Jeśli chodzi o gniazdo telefoniczne,jakie ma Pan w domu zainstalowane, to jest gniazdo b.starego typu, tzw. z kondensatorem w środku i najlepiej b7yłoby wymienić całe gniazdo na nowe (koszt niewielki) lub usunąć z tego gniazda tel. ów kondensator. Bo na tą chwilę, z tym kondensatorem w środku przez te gniazdo owszem przejdzie bez problemu sygnałtelefoniczny, ale sygnał ADSL (Neostrady) już praktycznie w ogóle nie przejdzie.

  Natomiast, co do tego,że monterzy byli wkurzeni Pana zachowaniem,wcale się nie dziwię, alew jeśli są MT (możliwościk techniczne, tzn. jeśli jest para wolna na głowicy, a tym samym na całym przebiegu linii, od CA-aż do Pana domu, to musza Panu podłączyć tel. po łączu kablowym i nie robią łaski...). Najwazniejsze teraz dowiedzieć się od nich, dlaczego jest BMT, z jakiej konkretnie przyczyny. W całej rozciągłości Pana popieram w walce z TPSA o Neostradę i tel. kablowy.

  Jeśli chodzi o jak to Monter nazwał telefon radiowy, to jest to zapewne próba zbycia Klienta poprzez zainstalowanie mu pod pretekstem BMT (nie wiadomo,może BMT jest, a może nie ma, o tym wie tylko sam Monter, na prawdę) radiodostępu abonenckiego, tj. urządzenia-bramki GSM pracującej na cz. 900MHz krtóra to do chwili MT ma zastąpić tel. kablowy. Prawda jest taka,iż mając radiodostęp a przez niego świadczoną usługę powszechną (telefoniczną) są bardzo nikłe szanse, aby kiedykolwiek TPSA wymieniła ów radiodostęp na tel. kablowy. Toteż trzeba od razu "walczyć z TP) o zainstalowanie linii kablowej - łącza analogowego.
  PS: Na radiodostępach praktycznie nie ma w ogóle dostępu do Internetu (jest dial-up ale prędkość jego to max. 56kb/s - w teorii).

  To narazie tyle.

  Czekam na Dalsze Pana informacje na ten temat.
  Życzę Powiodzenia "w walce" o tel. kablowy (i o Neostradę).
  Pozdrawiam.

  -Adam-
 • Poziom 14  
  Dziękuję. A co Pan może powiedzieć o tym kablu który idzie do mojego domu, z ilu żył się składa bo do gniazdka dochodzą tylko dwie, czy jest tak na całej długości przewodu czy tylko do gniazdka? Jeśli telefon kablowy będzie działał to czy neostrada(na tym przewodzie) nawet z najmniejszą prędkością też???
  proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam
 • Poziom 24  
  pli98 napisał:
  Dziękuję. A co Pan może powiedzieć o tym kablu który idzie do mojego domu, z ilu żył się składa bo do gniazdka dochodzą tylko dwie, czy jest tak na całej długości przewodu czy tylko do gniazdka? Jeśli telefon kablowy będzie działał to czy neostrada(na tym przewodzie) nawet z najmniejszą prędkością też???
  proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam


  Witam Pana.

  Więc tak... Ów kabel tel. (przyłącze), który wchodzi do Pana do lokalu powinien się składać przynajmniej z 2 par (czyli z 4 żył) to jest jednej pary sygnałowej i drugiej pary sygnałowej, tzw. awaryjnej. To,że do tego konkretnego gniazdka wchodzą tylko 2 żyły, tj. jedna para przewodów, jest możliwe, bo może na wejściu kabla do domu jest np. 4 żyły (2 pary) z czego czynne kiedyś były tylko 2 pary - był tylko 1nr telefonu. Tak więc, aby sprawdzić ilu żyłowy kabel przyłączeniowy wchodzi do Pana domu należy zajrzeć do gniazdka tel. - 1 od strony instalacji tel., która wchodzi z dworu do mieszkania (należy rozkręcić gniazdko i policzyć po kolei żyły). Np 4 żyły tj. 2 pary, 2 żyły to jest 1 para itp.

  Co to Pana 2 pytania, tj. Jeśli telefon kablowy będzie działał to czy neostrada(na tym przewodzie) nawet z najmniejszą prędkością też??? - to odpowiem Panu tak, wszystko zależy od długości linii tel., a przede wszystkim od jej parametrów technicznych, tj. od paratrów samego łącza tel. (tzw. kabla, tj. danej pary kablowej). Jednak linia tel., aby na niej prawidłowo działała usługa Neostrady musi być przede wszytkim o torze naturalnym, (koniecznie, bo jak np. Monter podepnie Pana linię przez PCM, to niestety Neostrada w ogóle nie będzie działać mimo np krótkiej (jak Pan pisał 4 km) liniii tel. - i mimo tego, że dana para kablowa będzie miała OK parametry.) Jak również linia ta musi mieć dobre lub bardzo dobre parametry techniczne.

  Po prostu, najkrócej mówiąc każda PCM-ka na linii abonenckiej lub też inne zwielokrotnienie linii jest dla Neostrady i innych usług szerokpasmowych na danej linii "czystym zabójstwem", czyli mówiąc najkrócej jakiekolwiek zwielokrotnienie linii tel. uniemożliwia instalację Neostrady TP lub DSL TP. Na liniach zwielokrotnionych podłączonych np za pomocą PCM-ki nie działa również usługa CLIP (tj. prezentacja numeru osoby dzwoniącej).

  Innymi słowy Aby Neostrada działała prawidłowo, linia tel. musi spełniać m.in. nast. wymagania:

  1) Linia tel. nie może być zwielokrotniona, musi być o torze naturalnym.

  2) Linia musi być nie dłuższa niż 7 km.

  3) Linia musi być dobrej lub bardzo dobrej jakości (mieć niskie tłumienie do około 50dB oraz S/N powyżej 10 dB). Im szybszą opcję Neostrady chcemy posiadać i używać, tym linia tel. musi posiadać lepsze parametry techn. (mniejsze tłumienie, wysoki S/N).

  4) Na danej czwórce kablowej, na której jest podłączona dana linia tel. nie może być świadczona inna usługa szerokopasmowa.

  To póki co tyle.

  Czekam na Pana dalsze pytania oraz informację związane na ten temat.
  Z chęcią wyjaśnię Panu wszystko, jeśli będę umiał.

  Pozdrawiam Pana.

  -Adam-
 • Poziom 14  
  Dziękuję, a teraz prosił bym pana o konkretną odpowiedź zakładając że
  -Nie ma PCM-ki
  -od centrali jest 4KM
  -są wolne porty
  -odległość mojego domu od GK wynosi 300m i idzie tam kabel miedziany 2pary(4 żyły)

  Na ile procent Pana zdaniem zadziała Neostrada???
 • Poziom 35  
  Po takiej linii zadziała na 100% - pytanie z jaką prędkością.
  Rozpiętość jest spora - od 256kbps w skrajnych warunkach do max 1024.
 • Poziom 24  
  pli98 napisał:
  Dziękuję, a teraz prosił bym pana o konkretną odpowiedź zakładając że
  -Nie ma PCM-ki
  -od centrali jest 4KM
  -są wolne porty
  -odległość mojego domu od GK wynosi 300m i idzie tam kabel miedziany 2pary(4 żyły)

  Na ile procent Pana zdaniem zadziała Neostrada???


  Witam Pana.

  Więc tak.. jeśli na centrali, pod którą będzie podpięta Pana linia tel. będzie wyposażenie do Neostrady, na centrali będzie przynajmniej wolny 1 port, w kablu tel. magistralnym, jak i rozdzielczym będzie wolna chociaż 1 para kablowa (oraz będzie ona zdatna do użytku i o dobrych lub bardzo dobrych parametrach technicznych), oczywiście jeśli na linii (na danej parze kablowej) nie będzie żadnych zwielokrotnień, tylko jeśli będzie linia tel. o torze naturalnym nie duższa niż 7 km od centrali (licząc po torze kablowym, czyli po kablu - od centrali do Pana lokalizacji) oraz jeśli od GK do Pana lokalu będzie mniej niż kilkaset matrów (do pół km) to na 99% Neostrada będzie mogła być Panu świadczona przez TPSA i będzie działać prawidłowo. Ale wszystko wyjdzie na 100% w tzw. praniu, tj. podczas posiadania i użytkowania Neostrady.

  To póki co tyle.
  Pozdrawiam Pana.

  -Adam-
 • Poziom 14  
  Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
  Będę informował o dalszym rozwoju sytuacji.
 • Poziom 24  
  andk1eltd napisał:
  Po takiej linii zadziała na 100% - pytanie z jaką prędkością.
  Rozpiętość jest spora - od 256kbps w skrajnych warunkach do max 1024.


  Witam.

  Z Wielkim Szacunkiem, ale maxymalna prędkość Neostrady nie zależy tylko od długości linii tel. ale też - a może przede wszystkim - od jej parametrów technicznych. To co Pan napisał jest OK, ale tylko w teorii, w praktyce może być tak samo, nieco gorzej albo i jeszcze ciut lepiej. Wszystko będziemy wiedzieć,jak Kolega Autor będzie już posiadał aktywną linię tel. i aktywną na niej Neostradę i dostanie od linii "w prezencie" jakieś tam, konkretne parametry techniczne (tłumienie, S/N) przy danej opcji Neostrady, którą będzie używał. Parametry techniczne linii i to co się dzieje na całej długości kabla - od centrali, aż do lokalu Abonenta, jest przeto najważniejsze.

  Ja na miejscu Autora na początek bym wziął Neostradę w Opcji 512 kbps, przetrwał cały okres trwania, tj. obowiązywania umowy terminowej i za kilka lat podpisując do niej Aneks, znając już parametry danej linii (konkretne jej tłumienie i S/N na obu krańcach) i ich stabilność - dopiero wtedy zdecydował bym się ale i nie - zależy od parametrów linii i ich stabilności - czy warto brać Neostradę w wyższej Opcji, np. 1024 kbps i czy będzie ona działać na danej linii w sposób prawidłowy.

  Przy dopieraniu Opcji Neostrady do dł8ugości tel. linii kablowej, najważniejsze są jej parametry techniczne (parametry danej pary kablowej - tj. tłumienie oraz S/N) - a przede wszystkim to,czy są one stałe (stabilne) i niezmienne, w różnych warunkach atmosferycznych.

  To celem uzupełnienia....

  Pozdrawiam Państwa, Szczególnie Autora Tematu i Przedmówcę Mojego, Pana z miejscowości Pieścirogi.
  Z Wyrazanmi Szacunku, Adam.

  Pozdrawiam.
  -Adam-
 • Poziom 14  
  Dlatego właśnie mam od dziś małe wątpliwości co do tego kabla bo ten co idzie do gniazdka to zwykła para z drucików miedzianych dość cienkich(nie wiem jeszcze jaki idzie od domu dalej). Mam nadzieje że się da
 • Moderator
  Grubością tych przewodów się nie przejmuj. Jeżeli maja dobra izolacje, grubość co najmniej 0,4 - lepiej 0,5 mm i do tego nie jest to przewód energetyczny to będzie działać.

  Najważniejsze by od słupka kablowego w stronę centrali było czysto.
  Swego czasu robiąc zlecenie w jednym z leśnictw na Pomorzu Zachodnim miałem podobne problemy. Także wydawała się sytuacja beznadziejna ale dzięki fachowości miejscowego montera - z wieloletnim doświadczeniem który dokładnie wiedział co robi - wspartym odpowiednia motywacją doprowadziliśmy DSL-a do jednej z leśniczówek a następnie przy pomocy napowietrznej linii kablowej długości 8 km sygnał doprowadzony został do jednej z wież obserwacyjnych (tych przeciwpożarowych).
  Monter - stara wyga - były podoficer zawodowy "zredukowany w ramach oszczędności" z Wojsk Łączności znał dokładnie sieć kablową tak ta nowo budowana jak i ta poniemiecką, która pomimo swojego wieku była niemal całkowicie sprawna. Najpierw dokładnie sprawdził co na jakich parach chodzi (wyśmiewając bazę danych kablowych TPSA) następnie poprzekładał poszczególne tory na określonych relacjach w taki sposób, by uwolnić jedna czwórkę w obrzeżu kabla - jak się potem dowiedziałem powojskowego (jeden z byłych poligonów wojskowych zajmowanych przez "sojuszniczą" armię). W efekcie uwolnił na trasie do centrali odległej na ok. 9 km (po trasie kabla) jedną czwórkę z żyłami 0,8 mm i jedna z par tej czwórki poleciała na ramę DSLAM. Przyjechali fachowcy od DSL-a i na początku było: ..."nieeee, to nie będzie działać...."...
  Zapieli sprzęt i .... szczęki im opadły. Zapasy sygnałów po co najmniej 20 dB, bardzo stabilny sygnał ponad 40 dB odstępu od szumu - byli całkowicie zszokowani, ale usługa została uruchomiona na zamówionych 2 Mbs. Jak potem mówili była to najdłuższa relacja jaka udało im się odpalić bez szafy ONU. Z tego co wiem to działa po dziś dzień.
  Potem była druga część "dłubaniny" czyli 8km łącze napowietrzne zakładowego "LAN-u" ale to już inna historia.

  A wracając do meritum sprawy; pogadaj z sąsiadami.....
 • Poziom 14  
  Chciałbym trafić na takiego fachowca, bo temu mojemu to pewnie się nie chce nawet wykopać kawałka tego starego kabla żeby go podłączyć do skrzynki.
 • Moderator
  Nie przypuszczam że problem był w odcinku kabla do "twojego" słupka. Tak jak pisał Adek, najprawdopodobniej brakuje naturalnego toru na całej trasie lub brak jest złącz w DSLAM-ie, czyli takiej szafie, przy pomocy której "nakłada się" sygnał Neostrady na łącze kablowe.
 • Poziom 24  
  irekr napisał:
  Nie przypuszczam że problem był w odcinku kabla do "twojego" słupka. Tak jak pisał Adek, najprawdopodobniej brakuje naturalnego toru na całej trasie lub brak jest złącz w DSLAM-ie, czyli takiej szafie, przy pomocy której "nakłada się" sygnał Neostrady na łącze kablowe.


  Witam.

  Dokładnie potwierdzam słowa Przedmówcy. A z jeszcze poprzedniej wypowiedzi (a raczej opowieści Pana Irka dot. DSL na 9 km od CA) wynika,iż jeśli Monter z długim stażem pracy i z wielką wiedzą chce i zajmię się siecią telekomunikacyjną i sieć ta jest zbudowana z "grubych kabli", właśnie np. o przekroju żyły 0,8 mm, to cuda (o których nie śni się zwykłym pospolitym Monterom, którzy wyznają tylko "teorię od do chodzi tylko tyle i tyle") się zdarzają. A raczej nie cuda, tylko mądre wykorzystanie b. dobrych łącz o b. dobrych parametrach technicznych (o szczegółach w sposób kbardzo konkretny napisał powyżej Pan IrekR).

  Sam, na szczęście, jestem u Siebie w domu Użytkownikiem Neostrady w Opcji 512 kbps zainstalowanej i świadczonej na b.dobrej linii tel. ("grube kable, o grubym przekroju żył w kablach tel.") . Do centrali, jest - licząc po kablach -, około 6 km , a mimo to wszystko działa OK. Planuję w przyszłości wykupić i "odpalić na tej linii tel." Neostradę w Opcji 1 Mb/s., i jeśli Parametry linii się nie zmienią, to na pewno pozwalają one na zainstalowanie i używanie na tej linii tel. Neostrady w wyższej Opcji niż 512 kb/s.

  Obecne Parametry Linii przy Neo 512 są nast.: OK wartości tłumienia tj. upstream 37 dB oraz downstream 45 dB, oraz bardzo dobre paramery S/N, tj. wysoki stosunek odstępu sygnału od szumu, tj. upstream 29 dB, downstream 31 dB).
  Ważne jeszcze jest w tym to, iż Parametry linii są stałe i niezmienne i że żadne błędy w transmisji - nawet długotrtwałej, kilkugodzinnej, lub nawet )kilkunastogodzinnnej - nie występują, (mierzyłem to w różnych warunkach atmosferycznych) i praktycznie zasze jest tak: TŁUMIENIE: 37/45 dB, S/N: 29/31 dB, CRC=0, FEC=0, HEC=0, i bdb. :-) ] Badzo się z tego Cieszę i Oby było tak dalej, - Mam Nadzieję,że tak Będzie.
  Używam modemu Sagem F@st 800 model E2T (dwudiodowy) poodłączany za pomocą USB do komputera.

  Jednym słowem:
  Dobrzy,Pracowici, Zdrowo Myślący i Dobrze Znający Się Na Reczy w Tym Co Robią - Monterzy i Wszelkiego Rodzaju Technicy Pracujący w lub dla TPSA są na Wagę Złota.
  Pozdrawiam.

  To póki co to tyle.

  Pozdrawiam Wszystkich Monterów,Pracowników Technicznych i innych Pracowników Pracujących dla TPSA, a szczególnie Tych z Okolicy (Pracujących na Terenie Powiatu Nowodworskiego, w Woj. Mazowieckim - B.N. Nowy Dwór Maz.).

  Ogólnie Pozdrawiam też Wszystkich Państwa.

  Czekam na Dalsze Pana (Państwa) pytania i Odpowiedzi.
  O ile będę umiał, to na pewno, z wielką radością, na nie Odpowiem tu na Forum.

  Pozdrawiam.

  -Adam-