Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 + sterowanie dmuchawy z fiata 126p.

02 Lis 2009 12:59 3578 7
 • Poziom 10  
  Witam.

  Próbuję zaprojektować sobie układ do sterowania pieca c.o, który na podstawie pomiaru temp. będzie sterował prędkością obrotową dmuchawy wziętą z malucha. Poniżej znajduje się schemat układu.

  Atmega8 + sterowanie dmuchawy z fiata 126p.

  Jako czujnik temp.chcę zastosować DS18B20+, natomiast dla Sterowania PWM tranzystor mosfet BUZ71.

  Moje pytanie brzmi:

  Czy takie sterowanie PWM - biorąc pod uwagę, że dmuchawa ma pobór prądowy rzędu 2,5A - jest dobrze rozwiązane ?

  Prosiłbym też o dodatkowe wskazówki dotyczące błędów, które zostały zauważone w tym układzie ( nie ukrywam jest to mój pierwszy taki projekt i jestem zielony jak groszek z puszki).

  Z góry dzięki.
 • Poziom 32  
  Grunt to zastanowić się czy pakować tam od razu atmegę bo wystarczył by zwykły komparator na wzmacniaczach operacyjnych chyba że Ci zależy tak na PWM-ie
 • Poziom 10  
  Sprawa wygląda tak, że na razie jest to termometr + PWM. Następnym etapem będzie dodanie fotokomórki ( pilnującej czy w piecu jest płomień ) i sterowania podajnikiem. Dlatego właśnie zależy mi na atmedze.

  Na razie trapi mnie czy sterowanie PWM z tym MOSFETem jest prawidłowe i czy przy ciągłym sterowaniu nadmuchem tranzystor nie pójdzie z dymem.
 • Poziom 27  
  Sterowanie MOSFETa bezpośrednio z Megi nie może być skuteczne - rezystor na bramce ma zbyt dużą wartość, a napięcie stanu wysokiego (~5V) zbyt niskie do pełnego odetkania kanału. Zobacz PDF-a tranzystora: Rdson podają dla Ugs=10V przy 9A. Przy Ugs=5V prąd poniżej 5A (patrz ch-ka Output Characteristics).
 • Poziom 10  
  Ok a co gdybym zastosował transoptor do sterowania mosfetem ?
 • Poziom 27  
  Najlepiej zastosować driver do MOSFETa, a jeśli z optoizolacją, to na przykład TLP250.
 • Poziom 21  
  Też robiłem sterownik do pieca z podajnikiem na tej turbince od malucha i jest to wygodne ze względu na łatwą regulację obrotów właśnie PWM i co wazne od O do maxa .Palę tym piecem już 4 lata i odniechciało mi się co sezon a czasem częściej sprawdzać jak tam szczotki ,było i toczenie komutatora w końcu kupiłem na autozłomie parę możliwych dmuchawek .Pomyślałem że skończe z tym i kupiłem typową do pieca CO dmuchawę AC i kolejny problem aby sklecić do niej regulacje obrotów a to już nie jest proste.Pisze to aby autor przemyslał temat.
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Ja raczej zamierzam pociągnąć sobie ten projekcik - od tak dla sprawdzenia czy jestem w stanie to zrobić