Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problemy podczas próby przestrojenia tunera ST-500L technics

03 Lis 2009 18:41 2844 13
  • Poziom 23  
    Witam nie udało mi sie przełączyc mikrokontrolera upd1708G -739 firmy nec na zakres CCIR 87 - 108 MHz mimo wielu prób byc moze jest taka opcja ale nie znalazłem soposobu :(.Natomiast nie poddając sie (bo tego nie lubie) i traktując sprawe bardziej jako zwiekszenie doswiadczenia - postanowiłem przestroic tuner na tzw "głowice równoległą" miałem głowicę z radia samochodowego cos ala GLORIA. Poniewaz napiecie VT strojenia w tunku wynosi od 3V - 11V a gloria potrzebuje 1V- 8V zrobiłem dzielnik napiecia plus 3 diody 1N4148 uzyskując początkowy spadek napiecia 3*0,6V a potem reszte napiecia zbijam na dzielniku - uzyskałem w ten sposób pełny zakres przestrajania 1-8V.
    Borykam sie jednak z problemem stałosci oscylatora w głowicy Gloria. Dostrojone radio do stacji odstraja sie po jakims czasie :( Moje pytanie brzmi: czym spowodowana jest niestałosc oscylatora? (szczególnie objawia sie ona po zamknieciu pokrywy górnej tunera)
    1)Czy tym iż oryginalnej głowicy oscylator pracujący w petli pll jest niestabilny i procesor koryguje napiecie VT ,by utrzymac jego czestotliwosc, a tym samym odstraja oscylator w glorii??
    2)Czy głowica gloria jest przystosowana do pracy w petli pll i na strojeniu napieciowym bedzie odpływac - bo nie ma korekcji f osc przez pll.
    3)Mozliwe ,że mój układ korekcji napiecia VT strojenia (3 diody i 2 rezystory) wnosi jakis temperaturowy dryft napiecia np na diodach.
    Moze ktos drążył temat i wie jak sobie poradzic z tym odpływającym oscylatorem.
    Interesuje mnie także wasza opinia dlaczego tak moze sie dziac - aby z tej męczarni wyciągnąć jakies wnioski - prawdą jest iż tunek ten jest niewiele wart ale nauka jest bezcenna :).

Pozdrawiam Michał.
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Skłaniałbym się ku opcji trzeciej, ew jakieś problemy wynikające z ekranowania (sam napisałeś, że po założeniu obudowy efekt jest wyraźniejszy).
    Jest jeszcze jedna możliwość - brak układu AFC, oryginalna głowica go nie potrzebuje, bo pracuje w pętli PLL, gloria chyba tak (nie pamiętam).
  • Pomocny post
    Spec od car audio
    Termicznie płynie. Głowica fabryczna w jedną stronę a głowica gloria w drugą. Niestety metoda przestrojenia głowicą równoległą kiepsko się sprawdza dlatego też zwykle wymieniało się rezonator kwarcowy aby syntezer przesuwał swoje pasmo w okolice górnego FM (niedokładnie co prawda pokryje ale jest synteza częstotliwości za to).
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Po 1 tego procesora nie da się przełączyć na górne pasmo bo producent robił te tunery specjalnie na Polskę ze specjalnym procesorem i nie przewidział możliwości przełączenia na górne pasmo trzeba po prostu wymienić cały procesor na nowy z górnym pasmem.
    Po2 w jaki sposób ma działać dobrze synteza jak głowica z wyjścia oscylatora podaje górne pasmo a procesor tego nie rozumie co widzi bo on chce niskie pasmo a dostaje górne.
    Po3 da się oszukać trochę procesor trzeba wymienić kwarc w syntezie z 7,2mhz na coś około 10mhz procesor będzie oszukany wszystko zarybi ale będzie wtedy tylko część pasma bo procesor dalej będzie widział szerokość pasma 10mhz czyli przy dobrym doborze kwarcu będzie odbierał zakres np. 88mhz do 98mhz trzeba by założyc 2 kwarce przełączane w jakiś sposób tak dobranie aby ten 2 kwarc pokrywał zakres 98mhz do 108mhz ale znowu jest ale jak się wymieni kwarc na inny niż 7,2mhz to straci się cały zakres am. i jak 2 kwarce da się jakoś przełączać np za pomocą np napięcia przełączania am fm to sprawa z 3 kwarcami komplikuje się jeszcze bardziej i zostaje jeszcze sprawa przestrojenia głowicy w tunerze.Przy tej metodzie nie trzeba wcale robić żadnego dzielnika napięć .
    po 4 Jak ma nie być dryfu częstotliwości w metodzie na równoległą głowicę jak przy tej metodzie nie działa dobrze synteza częstotliwości bo też jak ma działać jak synteza dostaje info z nie tej głowicy co trzeba czyli synteza widzi ze odstraja się trochę oscylator z głowicy niskiego pasma to zmienia trochę napięcie aby wyrównać częstotliwość niskiego pasma ale równocześnie zmienia też częstotliwość dla górnego pasma ale ze względu na to że procek nie widzi tej informacji odstraja tą wcześniej nastawioną stację proste.
    Tak że albo zakłada się w tym tunerze konwerter z przełącznikiem zakresów albo przestraja się metodą przełączanych kwarców ale z doświadczenia wiem ze obie w tym tunerze nie działają rewelacyjnie. wypróbowywałem obie i takie jest moje zdanie.
  • Poziom 23  
    h jaworski napisał:

Po2 w jaki sposób ma działać dobrze synteza jak głowica z wyjścia oscylatora podaje górne pasmo a procesor tego nie rozumie co widzi bo on chce niskie pasmo a dostaje górne.

Tu nie zrozumielismy procesor widzi dolne pasmo ponieważ stara głowica działa i podaje sygnał z jej oscylatora - tak jak było oryginalnie.

h jaworski napisał:

Po3 da się oszukać trochę procesor trzeba wymienić kwarc w syntezie z 7,2mhz na coś około 10mhz......

Jak zauważyłem niektórzy koledzy sugerują sie uparcie modelem ST-600L który wogóle jest innym tunerem jest tam inny procesor inny wyswietlacz nawet inna głowica zupełnie inna konstrukcja.
    w modelu ST500L jest procesor upd1708G -739 firmy nec i współpracuje on z kwarcem 4,5MHz i ma w srodku zaszytą synteze. Zeby nie byc gołosłownym podam, iż w ST-600L pracuje procesor LC6512A sanyo, który współpracuje z osobnym scalakiem od syntezy LM7001 sanyo. LM7001 współpracuje z kwarcem 7,2MHz.
    h jaworski napisał:

po 4 Jak ma nie być dryfu częstotliwości w metodzie na równoległą głowicę jak przy tej metodzie nie działa dobrze synteza częstotliwości bo też jak ma działać jak synteza dostaje info z nie tej głowicy co trzeba czyli synteza widzi ze odstraja się trochę oscylator z głowicy niskiego pasma to zmienia trochę napięcie aby wyrównać częstotliwość niskiego pasma ale równocześnie zmienia też częstotliwość dla górnego pasma ale ze względu na to że procek nie widzi tej informacji odstraja tą wcześniej nastawioną stację proste.
    Tak że albo zakłada się w tym tunerze konwerter z przełącznikiem zakresów albo przestraja się metodą przełączanych kwarców ale z doświadczenia wiem ze obie w tym tunerze nie działają rewelacyjnie. wypróbowywałem obie i takie jest moje zdanie.

Twierdzenie w punkcie 4 wydaje mi sie trafne. Zaskoczony jestem ze tak to wszystko pływa :( dawniej były głowice strojone napieciowo bez syntezy i jakos wszystko było stabilne .
  • Spec od car audio
    Skoro syntezer jest w procesorze, to logiczne, że zmiana kwarca na inny spowoduje pracę syntezera z inną częstotliwością odniesienia. Jest co prawda wtedy trochę przetaktowany ale powinien działać. Zresztą taki opis kiedyś krążył na elektrodzie jako sprawdzony. Wiem co to za tuner - ma wyświetlacz LCD w przeciwieństwie do 600 i 610 z wyświetlaczem VLF. I po zmianie kwarca powinno dać się pokryć 14MHz a nie 10MHz.
    W sprzęcie Panasonica głowica równoległa zawsze stanowiła problem - doświadczyłem tego w samochodówce.
    Jest jeszcze jedna koncepcja - dołożyć preskaler na wyjściu OSC głowicy, tak aby tuner widział częstotliwość niską a stroił głowicę w pętli PLL. Tylko czy jest jakiś ogólnie dostępny układ do tego to nie mam pojęcia. Swoją drogą taki tuner z wystawki można dorwać nawet za 20 zł i dlatego temat jego przestrajania umarł. A te co trzeba zrobić to robi się na konwerterach z kwarcami - nic nie płynie i całkiem znośnie chodzi (przynajmniej nikt nie narzekał).
  • Admin grupy audio
    Jako ciekawostkę mogę dodać, że tuner 600 da się w pewnym sensie przełączyć na wyższe pasmo, ale niestety krok strojenia nie ten. Kiedyś ćwiczyłem temat ale dałem sobie spokój. Za 50-60zł można kupić tuner już działający w nowym paśmie, w tej sytuacji nawet dla siebie nie warto kombinować, chyba że w celach edukacyjnych.
  • Spec od car audio
    W 600L nie tylko krok strojenia jest nie ten (400kHz) ale i pasmo niekompletne 87,5-90MHz. To jakiś śmieć po zmianie programu - dodatkowo przestaje działać pasmo fal długich. Ale rozmawiamy tu o modelu ST-500L.
  • Poziom 23  
    O 400kHz to bardzo dużo wogóle na świecie jest taki krok używany ? W tunerze ST-500L przy pasmie UKF OIRT jest krok 10KHz przestrajane pasmo to 10 MHz UKF CCIR u nas jest krok 0,05MHz - 50kHz pasmo przestrajania 20MHz.Obliczyłem z nadzieją :) ze nowa (równoległa) głowica na pasmo CCIR w tunerze ST-500L bedzie sie przestrajac krokiem 20kHz wiec całkiem dokładnie mozna byłoby stroic i faktycznie tak dokładnie sie stroi, ale co z tego jak głowica płynie dosc znacznie i dokładnosc ta traci zanczenie :)
    Zastanawiam sie nad tym czy na płyniecie nie mają wpływu wartosci rezystorów w dzielniku napiecia strojenia i zastosowane przezemnie diod , ale pewnie nie, bo koledzy na tych tunerach zjedli zęby i pewnie prowadzili mnóstwo prób (tak jak i ja) i doszli do wniosków o których piszą w tym poście :)
    Nic juz sie chyba wymyslic nowego w tym temacie nie da :)

A jeszcze sie pokusze na pytanko do kolegi djlj24 :) pamietasz może jaki zastosowac kwarc w tym tunerze zamiast 4,5MHz?

A jeszcze dodam ze schemat tunera ST-500L jest normalnie dostepny na elektrodzie (może troche w gorszej jakosci ) i nie trzeba sie bawic w detektywa - na pierwszy rzut oka widac ze to zupełnie cos innego niż ST-600 / ST-610

Dostepne są na sieci także aplikacje procesora upd1708G - 019 ,upd1708G - 219 w opisach istnieją tabele dla tych procesorów jak włącza sie poszczególne funkcje np seek UP seek DOWN czy band ale też interesujące jest włączenie funkcji AREA0, AREA1, AREA2 . Byc moze ze wersja 739 to faktycznie procesor bez tych opcji ...

Pozdrawiam Michał
  • Spec od car audio
    Wczoraj zastanawiałem się jakby zachował się taki tuner z podłączoną równolegle ale przestrojoną głowicą z tego samego modelu. Niby powinny płynąć podobnie a to dałoby szansę na istnienie głowicy równoległej.
    Jeżeli w toku dalszych rozmyślań sobie przypomnę, gdzie ja mam opis przestrajania tego modelu (czyli dokładnie na której z płyt) to podeślę.
  • Poziom 23  
    Bardzo wam dziekuje koledzy :). Gdybys mógł djlj24 poszperac w swoich zapiskach to bardzo byłbym wdzieczny. Tak jak mówie sprawe traktuje dydaktycznie bo juz od dawna chciałem zgłębic działanie syntezy i jakos nie miałem okazji w praktyce :). Z kolegą który jest mądrzejszy odemnie w dziedznie elektroniki wymyslilismy zeby zmienic czestotliwosci działania petli pll poprzez danie mniejszego kwarca ale tak aby to pasmo petli pll było dokładnie wynikiem podziału pasma 88 - 108Mhz przez 2 , a sygnał z heterodyny głowicy na pasmo CCIR poddac podziałowi przez 2 (taki jakby preskaler dzielnik przez 2 :) ). Pasmo pokrycia byłoby 10MHz*2 no i trzymałaby pętla PLL. Kwarc z proporcji obliczyłem wynosiłby 2,9MHz ale nie wiem jakby miał wyglądać dzielnik. Wszystko to teoria a do praktyki daleka droga :)

Pozdrawiam Michał
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    W miejsce oryginalnej głowicy wstawiłbym tylko i wyłącznie sam stabilny generator LC Seilera pokrywający pasmo 76,2MHz-84,7MHz
    Bardzo dobry generator-heterodynę ma głowica GFE-105 i wzorując się na nim zbudować taką samą, zapuszkować aby minimalizować wpływy zewnętrznych pól magnetycznych na stabilność. Do syntezy częstotliwość podać przez dodatkowy wtórnik źrodłowy na BF246 a sygnał pobierać do tego wtórnika z emitera generatora przez szeregowy 2p2 (a nie prosto z obwodu rezonansowego jak w oryginale) aby dodatkowo minimalizować zmiany obciążenia linii sygnałowej na stabilność.
    Oczywiście generator należy zestroić aby dla zakresu zmian napięcia warikapowego z syntezy tego radia uzyskać wymagany zakres przestrajania heterodyny.
    Dobrze zrobiony Seiler LC przy częstotliwości 84MHz przy zachowaniu stałej temperatury i dobrego separatora ( słabo sprzężone FET+ bipolarny w układzie wtórników) - izolującego oscylator od zmiennego obciążenia - nie odpływa więcej niż 20kHz.
    Taki sam generator wstawić do głowicy na górny UKF, wręcz zrobić go z elementów z tej samej partii produkcyjnej aby miały podobne właściwości co do współczynnika temperaturowego.
    Diorowskie głowice bezproblemowo pracują bez układów Arcz i jak tylko nic ich nie podgrzewa to nie odpływają i ładnie stoją w miejscu i na słuch odpłynięcia się nie zauważy także dla górnego pasma. Więc wzorując się na nich można zbudować stabilne generatory. A najlepiej by było na górny UKF zapiąć głowicę GFE-110, GFE-112 Diora.
    Tam heterodyna jest w układzie Colpitts-a (wspólna baza) w momencie podania zasilania heterodyna płynie zauważalnie (kilkadziesiąt kHz) przez pierwsze kilkanaście sekund i już trzyma ładnie w stałej temperaturze.
    A co do stwierdzenia co płynie to pozostaje wpiąć się na linię warikapową woltomierzem i sprawdzić czy dużo się zmieni to napięcie od momentu włączenia zimnego tunera do wygrzania po czasie pół godziny. Niezmienność tego napięcia w tym czasie oznacza, że sama heterodyna oryginalnej głowicy z dolnego UKF jest bardzo stabilna i synteza nie musi jej dostrajać korygując napięcie strojenia na linii warikapowej.
    Albo zwyczajnie odpiąć syntezę, podać ustalone na sztywno napięcie z zakresu strojenia tej głowicy i częstościomierzem zmierzyć stałość oscylacji.
    Tak samo pomiarowo postąpić z Glorią i już będziesz mieć winowajcę pływania.
  • Spec od car audio
    Szukałem w swoich zbiorach czegoś innego ale natrafiłem na opis tego przestrojenia ST-500. Przesyłam w załączniku, chociaż nie jest mój ale jest namiar na osobę, która to robiła.
  • Poziom 23  
    Dzieki wszystkim kolegom wypowiadającym sie w temacie :) Po przemysleniu za i przeciw przestrajaniu stwierdziłem ,że odpuszcze sobie prace nad tym tunerem.
    Przestrajanie z przełączaniem kwarców - niepraktyczne i niewygodne w uzytkowaniu.
    Przestrajanie z użyciem osobnego oscylatora seilera byc moze by sie sprawdziło ale nie posiadam głowicy diorowskiej tylko Glorie i jest duze prawdopodobieństwo ,że znowu odbiór fal by pływał.
    Ostatecznie w oryginale tuner trafia tam skąd przybył :)

Pozdrawiam Michał.