Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór obudowy bez zajomości parametrów T/S głośników.

Mariowy 09 Lis 2009 09:38 2225 16
  • #1 09 Lis 2009 09:38
    Mariowy
    Poziom 14  

Witam wszystkich.
    Zwrócę siędo kolegów z prośbą o pomoc.

Po sprzedaniu puszki, ostały mi się takie oto głośniki o średnicy 10cm

Boschmann RV-4200 XT

Dobór obudowy bez zajomości parametrów T/S głośników.

I jako że mam klika wzmacniaczy lampowych własnej roboty, postanowiłem zaadaptować te głośniki jako komputerowe, zasilane wzmacniaczem lampowym SE 2,5 lub 5W, zależy który zdecyduję się użyć.

I tu prośba do Was.
    Chciałem zrobić obudowy do tych głośników ale nie posiadam parametrów T/S i nie jestem w stanie jej wyliczyć programem.
    Robienie jej na "oko" przez kogoś (mnie), kto nie ma o tym pojęcia, jest daremne.
    Z parametrów jakie znam to tylko skuteczność 93dB , pasmo podziału zwrotnicy 5kHz i moc znamionowa głośników odpowiednio 50W dla średnio-niskotonowego i 60W dla tweetera.
    Celował bym w obudowę BR z gwizdkiem umieszczonym poza nią jak w KEF'ach.

Bd wdzięczny za wszelką pomoc jak i sugestie czy pomysły.

yo

0 16
  • #2 09 Lis 2009 09:45
    goldi74
    Poziom 43  

Te parametry T/S da się obliczyć metodą techniczną czyli za pomocą pomiarów. Kiedyś był opis w Radioelektroniku. Tylko nie pamiętam którym.

0
  • #4 09 Lis 2009 12:11
    Mariowy
    Poziom 14  

No dzięki.
    Niestety nie jestem w stanie zrobić pomiarów samemu-braki sprzętowe.

Czy jest sens "zerżnąć" parametry z innego głośnika o takiej samej średnicy, zbliżonej mocy i efektywności i na tej podstawie wyliczyć obudowę?
    Pytanie laickie, wiem.

yo

0
  • #5 09 Lis 2009 15:18
    mczeslaw
    Poziom 36  

No cóż takie głośniki raczej z natury nadają się bardziej do clozetu.
    Dobroć na bank powyżej 0,5.
    Zaaplikuj je w obudowie zamkniętej 5 dm3, a gwarantuje Ci że lepiej zagrają niż z niedobranym BassReflexem.
    Tu proponuje pełne wypełnienie materiałem dźwiękochłonnym, gdyż dobroć systemu może podejść powyżej 1, a głośnik ma sporą efektywność, poprzez co obliczeniowo zwiększymy objętość do około 6 litrów.
    Proponuje wymiary wewnętrzne obudowy 1,5dm×1,5dm×2,5dm, z płyty choć by nawet 10 mm.

0
  • #6 09 Lis 2009 16:13
    Mariowy
    Poziom 14  

Dzięki za odpowiedź.
    Obudowa może być i zamknięta.
    Pytanie tylko czy mogę pozmieniać trochę proporcje obudowy?
    No i czym wytłumić? Filcem?

PS
    zapomłem dodać ze głośnik gra od 75Hz (ponoć) więc bez rewelacji.

yo

0
  • Pomocny post
    #7 09 Lis 2009 16:31
    mczeslaw
    Poziom 36  

Wypchaj je rzadko zbitą gąbka, albo zaaplikuj po paczce waty lekarskiej do każdej skrzyni i napusz ją.
    Filc jest zbyt gęsty. Jego objętość raczej pomniejszyła by nam objętość kolumny niż wytłumiała naszą kolumienkę.

0
  • #8 09 Lis 2009 16:33
    Mariowy
    Poziom 14  

A co ze zmianą wymiarów, oczywiscie zachowując litraż?

A czy odległość między środkiem gwizka i woofera jest krytyczna lub zalecana jakąś podaną wartością?

yo

0
  • #9 09 Lis 2009 19:14
    Pain
    Poziom 25  

Zaleca się jak najbardziej zbliżyć centra akustyczne. No i wg mnie kolumna lepiej wygląda gdy odległości między głośnikami są niewielkie :P Nie szkoda Ci robić pod lampę kolumienki na tak przeciętnych głośnikach?

0
  • #10 09 Lis 2009 19:44
    Mariowy
    Poziom 14  

Powiem wprost-nie mam teraz kasy na extra wypasione głosniki pod lampę a także ukończonego PP na EL84 bo przebudowuję motocykl :P
    Gram na SE EL84 a stoi jeszcze nieużywany SE na ECL86.
    Głośniki mam niejako za free, dechy i cięcie esów floresów wycinanie za free.
    A do szału doprowadzają mnie te pierdziawki z kompa.
    Więc lampowca nie szkoda, tym bardziej takiego na ECL86.

A co odległości pomiędzy głośnikami to np u siebie mam 13cm, w KEFach jakiś mierzyłem jest 13cm, gdzieś wyczytałem że 13-14cm :-???

Samochodową kopułkę, kóra ma średnicę zaledwie 3cm, mogę dać bardzo blisko woofera ale jakoś nie jestem pzrekonany ze to będzie właściwe rozwiazanie.
    jeśli jestem w błedzie może ktoś mnie naprostuje podpierając sie jakimś opracowaniem.

yo

0
  • #11 10 Lis 2009 08:53
    mczeslaw
    Poziom 36  

Bliskość przewtworników to dążenie do uzyskania tak zwanego punktowego źródła dźwięku.
    Jest to jak najbardziej słuszna koncepcja, zgadzam się z kolegą Pain.
    A co do DIY, to każde jest dużą frajdą, nawet na tych przetwornikach. :idea:

Zmiana wymiarów w tym przypadku nie ma istotnego wpływu. To było moja propozycja.

0
  • #12 10 Lis 2009 10:52
    Mariowy
    Poziom 14  

Dobrze wiec.
    Dziękuję Kolegom za wyprowadzenie mnie z błędu.

Czy są jakieś przeciw wskazania przed zamontowaniem głośników odwrotnie, tj. woofer o góry a pod nim tweeter?

Jeszcze pytanie odnośnie obudowy.
    Wklepałem w winISD parametry głośnika ARN116-60/40 i wyszło mi dla obudowy zamkniętej 9,6 czy 9,8L.
    Wybrałem ten głośnik ze względu na identyczne wymiary, podobną moc.
    Moje głośniki mają o 9dB większą skuteczność ale czy to prawda to nikt nie wie.
    A napisałeś mi ze 5-6L do mojego Boschmanna.

Help!

yo

0
  • #13 10 Lis 2009 12:01
    mczeslaw
    Poziom 36  

5-6 litrów dla clozetu, obudowy z BR mają zawsze większe pojemności.
    Nie porównuj obu tych głośników bo prawdopodobieństwo trafienia choćby w zbliżone parametry to jak 1/1 000 000. Istotnie Tesle to przyzwoite przetworniki, ale ich cechą jest niski SPL (efektywność).

0
  • #14 10 Lis 2009 12:17
    Mariowy
    Poziom 14  

No ale napisałem ze wyliczyło prawie 10L przy clozecie.

A co z rozmieszczeniem głośników w tweeterem na dole?

yo

0
  • #15 10 Lis 2009 12:31
    mczeslaw
    Poziom 36  

Nie porównuj obu tych głośników bo prawdopodobieństwo trafienia choćby w zbliżone parametry to jak 1/1 000 000. Program jest głupawy, dociąga do tego aby dobroć systemu Qtc była na poziomie idealnym dla ch-ki impulsowej, czyli 0,7. A że ARN116/60 4 ma Qts około 0,45 co jest dość mało jak na taki mały głośnik, to tak może wychodzić.

Nie ma znaczenie. W zasadzie podczas konstruowania kolumn, starać się należy, aby wysokotonówka była na wysokości uszu siedzącego np. na fotelu. Tak to działa, i dlatego monitory stawia sie na podstawkach.

W twoim przypadku to nie ma raczej znaczenia.

A tak w ogóle to mi dla ARN116-60 4Ω dla Qtc0,7 wychodzi jak w morde nawet 3 dm3

0
  • #16 10 Lis 2009 12:39
    Mariowy
    Poziom 14  

Ok.
    Dzięki za odpowiedź.
    Nie pozostaje mi nic innego jak zaprojektować obudowy 5-6L w jakimś podobającym mi się kształcie.
    A później pewnie fornir i już mnie mdli na samą myśl bo nigdy tego nie robiłem.

yo i dzięki wielkie

0
  • #17 10 Lis 2009 12:47
    mczeslaw
    Poziom 36  

Działaj, ale bardziej 5 litrów niż 6. Bo i to może być za dużo dla 10 centymetrowca. Ale jak będzie za cicho przetwarzał najniższe częstotliwości, w miarę możliwości tego głośnika to może się okazać że materiał wytłumiający może być w ogóle zbędny.
    Takie praktyki też się stosuje.
    Ale biorąc pod uwagę że samochodówki maja wysoki SPL, to ja jestem dobrej myśli.

0