Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ile MHz wytrzyma atmega ?

09 Lis 2009 14:30 4135 22
  • Poziom 27  
    Próbowałem bez większych rezultatów przekopać forum co do informacji o szybkości taktowania atmegi. chodzi o to czy któryś z kolegów próbował zasilić układ częstotliwością 25 MHz? I na dodatek czy są pozytywne efekty pracy tak użytego procesora. Z czym mogą być problemy ? Z programowaniem i ew. zmianą częstotliwości na tę okoliczność. Czy wewnętrzny eeprom może być błędnie czytany/zapisywany ? Czy wewnętrzny generator wzbudzi się na kwarcu 25 Mhz czy też lepiej stosować zewnętrzny generator. No i na koniec co się stanie z wydzielaniem ciepła , czy przypadkiem nie będzie nadmierne. Są wersje pracujące katalogowo na 20 MHz jednak potrzeba mi nieco więcej. Dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 42  
    Ja przetaktowywałem bardzo często np procki ATmega32-16MHz. Taktowane były i są nadal w tych moich układach kwarcem 18.432MHz. Może to niedużo ponad 16MHz - ale działa bardzo bardzo stabilnie.

Tak dorywczo taktowałem czasem procki mega-16MHz kwarcem 20MH tak z ciekawości bardziej niż z potrzeb - też zawsze działało to bez żadnych problemów.

Co poniektórzy koledzy mówili mi że w niektórych swoich projektach taktowali kwarcem 25MHz i że też działa to bardzo fajnie ;)

O wydzielaniu się dodatkowego ciepła to raczej zapomnij - wogóle nie ma efektu jakiegoś zwiększania się temperatury przy takim przetaktowaniu.

Z tym że do przetaktowania na 25MHz to wziąłbym procka który normalnie wg noty może mieć max 20MHz . Myślę że powinno być ok

Dodam, że ja w przetaktowanych prockach najnormalniej w świecie działałem na EEPROM'ie i też zero problemów.

Oczywiście rzadko kto się przyznaje , że przetaktowuje czasem procki, bo zaraz lecą tu na forum gormy, ochy i achy jakie to niebezpieczeństwo dla projektów, jak to będzie się zawieszać itp ;)

tymczasem jeśli od takiego projektu życie ludzkie nie zależy - to można sobie robić co się chce ;)
  • Poziom 27  
    Dzięki kolego od taktów zależy moje samopoczucie więc w razie czego wielkiej krzywdy nie będzie a tak przy okazji jakiś prosty układ do syntezy PLL mo ktoś moze pod ręką ? :)
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Twoje pytanie jest troche bez sensu, bo to, ze dla jakiejs serii udalo sie przetaktowac procesor to nie znaczy, ze twoja serie tez sie uda. Generalnie wychodzenie poza to co gwarantuje producent prowadzi do zupelnie losowych rzeczy, moze ci wiec dzialac, a moze nie i tu doswiadczenia innych na niewiele sie przydadza jesli masz pecha. Padac moze wszystko, EEPROM leci pierwszy, potem ADC. Wydzielanie ciepla jest proporcjonalne do czestotliwosci i bedzie znacznie wieksze, ja bym ekstrapolowal wykresy poboru pradu przez procesor, ktore masz w pdfie, nie bedzie to dokladne, ale orientacyjnie powie ci jakich wartosci sie spodziewac. Kolejna rzecz to warunki pracy ukladu - musisz sie liczyc z tym, ze np. dozwolona temp. pracy sie zawezi, szczegolnie od gory. Czyli twoj uklad bedzie swietnie pracowal przy 25 stopniach, ale przy 35 wysiadzie itd. Ograniczy sie tez zakres napiec zasilajacych. To tylko przyklady. Problem moze stwarzac IO - w zaleznosci co podlaczysz do pinow, moga one nie byc w stanie wysterowac to tak szybko.
    No i powstaje pytanie standardowe - po co? Jak ci brakuje mocy to przeciez sa dostepne szybsze procki.
  • Poziom 42  
    a nie mówiłem, że zaraz się zacznie ;)

tmf - tu nikt nie mówi o produkcji wielkoseryjnej dlatego nawet gdyby jakiś procek nie działał to można wziąć następny. Ja akurat używałem przetaktowanych procków w kilkudziesięciu urządzeniach (tzn 16MHz na 18.432MHz) i procki były kupowane w bardzo różnym czasie z różnych partii ;) nie zdarzył mi się ani jeden zeby zaszwankował.

Oczywiście nikogo nie namaiwam do tego typu praktyk, a każdy kto to robi to sobie dobrze zdaje z tego sprawę że kiedyś może coś tam .... się stać i co z tego ;) U mnie i innych eepromy działają dobrze , przetworniki AC także .... nie mówiąc , że RSem przesyłam wciąż dane z 115200 i zawsze śmiga ślicznie ;)
  • Poziom 27  
    Kolego tmf, dziekuję za rady. zbieram po prostu opinię. Natomiast odpowiedź że są szybsze procki to ostania rzecz której się spodziewałem. Wiem że to nie miejsce i czas bo dyskusje o tym co lepsze toczą się tutaj od wieków i toczyć się będą dalej. Ale ostatnio robiłem przymiarkę do jakiegoś ARM-a i poległem we własnych rozwarzaniach. Bo jak trafiłem na niedroga płytę to zatrzymałem się na zabójczo drogim programatorze i deburgerze. Jak połączyłęm jedno i drugie w rozsądną całość to odpadłem na środowisku do programowania i to tylko po to aby dane na magistrali 8-bitowej szybciej "ganiały" Zatem przetaktowanie jest najprostszym rozwiązaniem jakie mi przyszło do głowy. Jesli czujesz się na siłach to podsuń mi optymalne rozwiązanie na :
    - procka mało skomplikowanego bez wodotrysków typu atmega32
    - obszerną polskojęzyczną literaturą.
    - chodzącego na 25-36 MHz
    - z tanią płytą ewaluacyjną
    - niedrogim programatorem deburgerem
    - łatwym w obsłudze i niepłatnym środowiskiem jak AVR Studio
    - i w dodatku możliwym do zaprogramowania w jednym przebiegu bez konieczności stosowania bootloaderów, restartowania procka czy też jakiś programów terminalowych
    Jeśli coś takiego mi zaproponujesz z miejsca włażę pod stół i odszczekuje pomysł przetaktowania procesora. PZDR :)
    Byłem bliski zainwestowania w AtXmega jednak jak popatrzyłem na AVR ONE lub JTAGICE mkII po prostu wymiękłem, płytę bym już sam popełnił.
    A co do padania z racji prędkości, to jesli jakiś procek za 8 lub 16 PLN padnie po kilku tygniach to wsadzi się nowy i tyle zmartwienia. Za tym co piszę wyżej przemawia moja wygoda, piszę program w avr studio, jtag mi to upycha w procku, z miejsca widzę efekt roboty bez konieczności ciągłego kombinowania przy płycie czy dodatkowych programach narzędziowych.
    To nie chodzi o to, ze padnie po jakims czasie, zapewne nie padnie. Tylko, ze raz bedzie dzialal, a raz nie w zaleznosci od blizej nieokreslonych czynnikow. Np. zima tak, latem nie :)
    JTAGICE mkII znowu nie jest taki drogi. Do tego jednak jest cale srodowisko, no i popedzasz na 32MHz.
    Moge ci zaproponowac procki AVR32, UC3, cale srodowisko za darmo, programatory standardowe, no i obudowy tez nie jakies przysadziste - w 64 nozkowej cos znajdziesz.
  • Poziom 27  
    kol fredie w rachubę wchodzą tylko te które mogą wyprowadzić swoją magistralę adresową i danych na zewnątrz. Nie mam pod ręką całego spisu ale chyba jakiś "mutant" atmega 16,32,64 spełnia te wymagania. co zaś się tyczy odpowiedzi kol.tmf to proszę o konkrety bo taki np. RealView ICE jest nie na moją kieszeń a do procka który najbardziej mi pasował czyli STM32 jak dotąd nie znalazłem żadnego darmowego środowiska. Sam procek i programator jest niedrogi ale taki np. uVision zdecydowanie odpada a demo programu to nieporozumienie.
    tmf napisał:

Moge ci zaproponowac procki AVR32, UC3, cale srodowisko za darmo, programatory standardowe, no i obudowy tez nie jakies przysadziste - w 64 nozkowej cos znajdziesz.

masz coś do AVR32 co zastąpi AVR ONE albo JTAGICE mkII ???
  • Poziom 27  
    w zasadzie każdy z nich będzie dobry z dodatkową 4 na końcu. Jak sądzisz pociągną te 5 MHz więcej. W sumie trzeba zrobić test ile są w stanie wytrzymać i problem się sam rozwiąże.

Dodano po 6 [minuty]:

snow napisał:
    a Ride7?

a co to takiego ? :)
  • Poziom 27  
    wygląda to fajnie choć nie przyglądałem się za mocna bo cała moc mojego internetu poświęcona jest na IAR Embedded Workbench i sciągnięcie 30dniowej wersji. Ten procek to rozumiem 32-bitowiec ? a środowisko darmowe ?
    Jak się ono ma do programatora od kamami podobno zgodnego z ST-Link ?
    Przynam się że "REva STM32 Starter Kit" w cenie 199 eur jest na moją kieszeń i chętnie bym to nabył bo o ile dobrze pojąłem ofertę jest tam już wszystko co trzeba więc bardzo chętnie przeczytałbym opinie kolegów zanim zbiednieję o parę eur?
  • Poziom 25  
    Freddy napisał:
    Procesorek Link

Chyba środowisko programistyczne a nie "Procesorek"
    rpal napisał:
    a do procka który najbardziej mi pasował czyli STM32 jak dotąd nie znalazłem żadnego darmowego środowiska

Do ARM(STM32) to proponuje nieśmiertelny zestaw gcc + eclipse + openocd. Kol. Freddie Chopin umieścił na elektrodzie i swojej stronie krótkie wprowadzenie do tego środowiska, ma także przykłady do STM32. Także popełnił JTAG na USB do tych procesorów
  • Poziom 27  
    Wiesz kol. Fredie nie będę tobie ubliżał przyznając jakieś 5 pkt za pomoc ale bardzo dziekuje za link do tego Ride7. Mnie się to wyjatkowo podoba i autentycznie się na to napaliłem. Rozumiem że generalnie opisują tam środowisko do procków STM32 i dodatkowo oferują płytę ewaluacyjną. Nie jestem niestety jakimś orłem w czytaniu po angielsku ale czy mam rozumieć ze do płyty "matczynej" oferują różnego rodzaju "bękarty" wsadzane w slot od pamięci ? :) I jest to w miarę uniwersalna płyta która obsługuje róże typy procków ? :)
    Poza tym nie wiem czy dobrze pojmuję samo środowisko obsługuje C i ASM i jak się ma to do GCC compilera jest już zaszyty w tym środowisku czy mozna go sobie "dołozyć" ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    rpal napisał:
    Wiesz kol. Fredie nie będę tobie ubliżał przyznając jakieś 5 pkt za pomoc ale bardzo dziekuje za link do tego Ride7. Mnie się to wyjatkowo podoba i autentycznie się na to napaliłem. ........Poza tym nie wiem czy dobrze pojmuję samo środowisko obsługuje C i ASM i jak się ma to do GCC compilera jest już zaszyty w tym środowisku czy mozna go sobie "dołozyć" ?

:D :D Wcale mi nie ubliżasz, to czy naciśniesz "pomógł" czy nie jest to tylko i wyłącznie Twoja sprawa.
    Środowiska nie znam, zamierzam się do niego dopiero "douczać" Dostałem kostkę i coś tam jeszcze. Rodzina przysłała mi cały kit : REva STR9 Starter Kit. Nie wiem jeszcze co będę robił, ale wiesz jak to jest "darowanemu koniowi ...."
  • Poziom 27  
    zanim zamknę tę pasjonująca dyskusję prosiłbym ew. o podanie łopatologicznie skąd i w jakiej kolejnosci ściągać "gcc + eclipse + openocd" jak to przedmówca się wyraził. Zanim wypatroszę się z kasy przyglądnę się jeszcze temu za friko można skombinować :)
    rpal napisał:
    kol.tmf to proszę o konkrety bo taki np. RealView ICE jest nie na moją kieszeń a do procka który najbardziej mi pasował czyli STM32 jak dotąd nie znalazłem żadnego darmowego środowiska. Sam procek i programator jest niedrogi ale taki np. uVision zdecydowanie odpada a demo programu to nieporozumienie.
    tmf napisał:

masz coś do AVR32 co zastąpi AVR ONE albo JTAGICE mkII ???

Tu jest istotnie problem, bo taniego programatora JTAG poki co nie dostaniesz - chyba, ze udasz sie na jakas konferencje organizowana przez Atmel, gdzie w ramach oplaty rejestracyjnej (zwykle kolo $100) dostaje sie JTAGICE MkII + development kit.
    Ale te procki maja bootloader, ktory przez USB umozliwia wygodne uploadowanie softu, bootloadera nie da sie usunac bez JTAGa, wiec jestes bezpieczny. Do tego jest swietne srodowisko (AVR Studio32, Eclipse) i tool chain (gcc) oraz support (niestety anglojezyczna grupa).
  • Poziom 27  
    dziekuje zatem za wyczerpujące informacje, generalnie wg starego powiedzenia (dot. AVR32) "kto nie ma miedzi na d... siedzi" :) W sumie widziałem u chinoli jakieś podróby jtag-a ale wolałbym przepić te pieniądze zanim je bym wysłał do tak niepewnego źródła w dodatku bez gwarancji otrzymania sprawnego urządzenia.