Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ do włączania i wyłączania przekaźnika

GeTaS 26 Lis 2009 20:56 2764 12
  • #1 26 Lis 2009 20:56
    GeTaS
    Poziom 12  

Witam. Umiałby ktoś zaprojektować urządzenie które mogłoby naprzemiennie włączać i wyłączać przekaźnik(wł-wył-wl-wył)?
    Zależy mi na tym, żeby szybkość przełączania przekaźnika była płynnie regulowana potencjometrem no i urządzenie zasilane było napięciem 12v

0 12
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 26 Lis 2009 21:03
    fuutro
    Poziom 43  

Sugeruje poszukać czegoś o NE555 - bardzo popularny timer.

1
  • Relpol
  • #3 26 Lis 2009 21:10
    GeTaS
    Poziom 12  

chętnie skorzystałbym z twojej sugestii no ale z projektowania urządzeń jestem noga ;( Samemu nic nie zaprojektuje. Muszę skorzystać z gotowego projektu...

0
  • #4 26 Lis 2009 21:17
    Radzio M.
    Poziom 32  

Wpisz regulator ne555 w google . Jak znajdziesz coś ciekawego dorób do niego tranzystor bipolarny , który będzie sterował przekaźnikiem.

0
  • #5 26 Lis 2009 21:22
    GeTaS
    Poziom 12  

Radzio jak już wspomniałem projektowanie itp to dla mnie czarna magia. Jestem informatykiem a elektroniką zajmuję się amatorsko od niedawna( wykonywanie gotowych projektów). Niema siły żebym to zrobił... Mogę prosić was o pomoc?... mam 62 pkt. dam je (wiem że to niewiele) osobie która mi pomoże :)

0
  • Pomocny post
    #6 26 Lis 2009 21:32
    Wojtek.zse
    Poziom 31  

Sciągnij program do obliczania elementów pracy generatora astabilnego na 555

tu link: http://www.arczer.neostrada.pl/download/elektronika/Ss55511.exe

Wsadź dodatkowo potencjometr do regulacji zamiast samego rezystora, na wyjście tranzystor i Twój przekaźnik.

Schematów tego typu układów jest mnóstwo w sieci wystarczy wpisać w google grafika i wywali od groma linków.

0
  • #7 26 Lis 2009 23:57
    GeTaS
    Poziom 12  

dzięki. pobawie się trochę tym programem i zobaczymy czy coś się z tego zrodzi :D

Dodano po 30 [minuty]:

Udało mi się zlepić co nieco. Jak na pierwszą rzecz stworzoną od podstaw przeze mnie wygląda jakby miało ręce i nogi, no ale właśnie po zasymulowaniu w Crocodile Clips ( :D ) przekaźnik się przełączy i nie chce działać dalej :(

0
  • #8 27 Lis 2009 08:12
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

W przedstawionym przez Ciebie układzie brakuje rezystora pomiędzy wyjsciem 555 a bazą tranzystora.

Spróbuj może zmontować poniższy układ. Działa na pewno.

R1 - 4K7 ÷ 22K
    R2 - 1K
    C1 - 10µ ÷ m22/16V
    D1,2 - 1N4148
    D3 - 1N4001
    T1 - BC337
    P1 - 47K
    P2 - M22
    IC - CD4093 (niekoniecznie z prefiksem CD)

Wartości C1, P1 i P2 trochę z sufitu. Musisz pokombinować - od nich zależy częstotliwość i wypełnienie.

0
  • Pomocny post
    #9 27 Lis 2009 19:39
    szod
    Poziom 33  

GeTaS napisał:

Udało mi się zlepić co nieco. Jak na pierwszą rzecz stworzoną od podstaw przeze mnie wygląda jakby miało ręce i nogi, no ale właśnie po zasymulowaniu w Crocodile Clips ( :D ) przekaźnik się przełączy i nie chce działać dalej :(

Pierwsza sprawa to brak rezystora w bazie tranzystora. Możesz dać np. 2k2. Poza tym, nóżka 5 powinna być podłączona przez kondensator 10n do masy, a 1 bezpośrednio do masy. Masz na odwrót. Dobrze też by było zwiększyć kondensator podłączony do nóżek 6 i 2, jednocześnie zmniejszając rezystory 1,8M i 763k. Te wartości są dość duże. Przykładowo 10n zamień na 3u3, rezystor 1,8M na 100k, a 763k na 47k. Potem poeksperymentujesz z innymi wartościami w razie czego. Tak przy okazji żeby była jasność - nie chcę żadnych punktów, moje mi wystarczą :)

0
  • #10 27 Lis 2009 21:55
    GeTaS
    Poziom 12  

Dzięki szod za radę.
    Zrobiłem tak jak kazałeś i działa ale do czasu odłączenia napięcia... 555 ulega uszkodzeniu...

Dodano po 22 [minuty]:

z tym uszkodzeniem to jest różnie dziesięć razy się uszkodzi a raz nie...

0
  • #11 27 Lis 2009 22:00
    letho29
    Poziom 2  

zobacz na stronie http://www.jabel.com.pl/ układ J-204 bardzo prosty układ zbudowany na scalaku ne555, sam niedawno robiłem podobny układ właśnie na jego podstawie i właśnie dzięki temu timerowi możesz wysyłac sygnał na bramkę tranzystora, zamiast żaróweczki która jest w oryginalnym układzie, możesz podłązyć element, który ma być włączamy i wyłączany (oczywiście nie przesadzaj z mocą),a potencjometrem ustawiasz sobie częstotliwość

0
  • #12 28 Lis 2009 00:17
    GeTaS
    Poziom 12  

Wolałbym samodzielnie wykonać takie urządzenie. Wydaje mi się, że program do symulacji ma jakiś błąd bo timer nie "wybucha" jeśli symulacja pochodzi kilka minut.
    Jak będę w pobliżu sklepu z elementami elektronicznymi kupie niezbędne komponenty i zbuduje to cudo :)

0
  • #13 28 Lis 2009 01:23
    Jaduda
    Poziom 32  

GeTaS napisał:
    Zrobiłem tak jak kazałeś i działa ale do czasu odłączenia napięcia... 555 ulega uszkodzeniu...
    z tym uszkodzeniem to jest różnie dziesięć razy się uszkodzi a raz nie...
    Dlatego nie należy bezgranicznie wierzyć programom do symulacji...potrafią "oszukać" człowieka :D
    Aha podłącz też ten przekaźnik za wyłącznik (po co ma być "włączony" jak NE555 będzie wyłączony).

0