Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedwzmacniacz 2.1 - częstotliwość podziału

xifyh 09 Jan 2010 01:01 3282 9
    xifyh
    Level 20  
    Witam

Chcę złożyc wzmacniacz 2.1 oparty o tda7294. Posiadam kolumny Space'86, które i tak raczej poniżej 80Hz w ogóle nie grają oraz subwoofer na GDN 30/100. Jako że posiadam słaby zasilacz do tego wzmacniacza chciałbym zastosować filtr górnoprzepustowy do satelit (zmniejszenie poboru prądu przez końcówki satelit, mniejsze straty mocy, ochrona głośnika midbasowego itp). Reszta pradu wtedy należy się wtedy końcówce od subwoofera. No ale do rzeczy: znalazłem schemat przedwzmacniacza 2.1, tylko nie jest podane nigdzie jaką posiada czestotliwość podziału. Czy móglby mi ktoś z tym pomóc? Jakie elementy zmienic zeby podział satelity/subwoofer był ustawiony na 80Hz?

[28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Granat :)
    Level 34  
    Ten przedwzmacniacz z tego co widzę ma częstotliwość podziału około 200Hz i jest czwartego rzędu.
    Dla częstotliwości podziału 80Hz Q0,5 zamień wartości elementów na te podane poniżej:
    C: 2, 3, 4, 5, 51, 52, 53, 54, 102, 103, 104, 105 = 100nF
    R: 2, 3, 4, 5, 102, 103, 104, 105 = 31k
    R: 55, 56, 57, 58 = 13k

Ja bym się jeszcze zastanowił czy potrzebne jest Ci filtrowanie 4-rzędu. Takie filtry wprowadzają duże przesunięcia fazowe. Według mnie, w miarę możliwości należy stosować filtry jak najniższego rzędu.
    xifyh
    Level 20  
    Wielkie dzięki za odpowiedź. Chyba wykorzystam, ten filtr tylko do satelit a do subwoofera zastosuje jakiś inny. Czy można ten schemat zmodyfikowac jeszcze tak zeby można było regulować częstotliwosc podziału tylko dla subwoofera tak od 40-150 Hz oraz przełacznik fazy 0-180* lub potencjometr do regulacji fazy? Gdzie wstawić wtedy potencjometr?
    Level 34  
    Można. Wystarczy zamiast R: 55, 56, 57, 58 wstawić potencjometr, ale musiałbyś mieć poczwórny potencjometr. Z tego też względu łatwiej zrobić filtr drugiego rzędu. Przełącznik fazy można dorobić. Przesunięcie fazy nie bardzo, nie da się przesunąć dwóch różnych częstotliwości o jednakowy kąt.
    kborowiec
    Level 18  
    Ostatnio również myślałem o wzmacniaczu 2.1, jednak w odróżnieniu od Ciebie postanowiłem zrobic tradycyjny wzmacniacz stereo z wyjściem z przedwzmacniacza i wejściem na końcówkę mocy, co pozwoli mi ustalac filtrowanie w zewnętrznym module. Sub będzie miał zaś swój własny wzmacniacz. Jaki tego sens?
    Gdy mi się zmienią głośniki będę łatwo mógł dopasowac system do nich.
    Odnośnie filtrów: przy tak niskim podziale zniekształcenia fazowe są słabo słyszalne, ale również nie ma sensu pakowania się w filtry wyższego niż drugi rzędu.
    Level 34  
    Opiszę jeszcze swoje doświadczenia z rodzajem filtra. Używam do podziału pasma zwrotnicy aktywnej dbx DriveRack px i robiłem testy. Podział za każdym razem przypadał na 100Hz, zmieniał się tylko rodzaj i stromość filtra. Najpierw włączyłem filtr Butterworth'a 4-go rzędu - separacja między dołem a górą oczywiście lepsza niż w przypadku opisanym niżej, ale bas był nieprzyjemny i taki rozciągnięty. Potem ustawiłem filtr Linkwitz-Riley'a 2-go rzędu - tutaj duża zmiana i pozytywne zaskoczenie. Prawie jakbym podłączył inne subwoofery. Moje suby zamulacze się wreszcie ruszyły i zaczęły trochu kopać :)
    Także, nie jest to bez znaczenia.
    xifyh
    Level 20  
    Rozumiem że filtr 2go rzedu to taki o stromości 12db/oct?
    xifyh
    Level 20  
    Zawsze myślałem, że im większa stromość filtra tym lepiej zwłaszcza w audio, ale posłucham dobrej rady. Teraz chyba nie pozostaje mi nic innego jak znalezienie innego schematu.
    Level 34  
    Można ten trochę zmodyfikować. Zaznaczę kolorem czerwonym, co trzeba usunąć, a zielonym co ze sobą połączyć, żeby filtry były drugiego rzędu. Wartości rezystorów i kondensatorów bez zmian, to znaczy tak jak podałem wyżej.
    Możesz przy okazji tego schematu, zrobić regulowane odcięcie. Podwójne potencjometry łatwiej jest kupić.