Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant ecoTec plus i radiowy regulator Euroster 2510TX

marcinuk 27 Sty 2010 17:23 8777 22
  • #1 27 Sty 2010 17:23
    marcinuk
    Poziom 9  

Witam wszystkich,
    Mam zamontowany w domu piec gazowy kondensacyjny Vaillant ecoTec plus sterowany regulatorem radiowym Euroster 2510TX. Mam też oczywiście zamontowany regulator pogodowy. Dom ma powierzchnię 150m3 w tym jest ok 90m3 ogrzewania podłogowego. Od momentu zainstalowania pieca w zeszłym roku nie dokonywałem większych regulacji. Z ustawień na wyświetlaczu pieca mogę wyczytać że mam ustawione: krzywa grzewcza 1.0, temp. obnizona 20st., HK1 - 24 st., temp. wody na dopływie do instalacji jest na 60 st. Przy takich ustawieniach piec zużywa mi ok 12m3 gazu (przy temp zewn. ok -5st.) a gdy ostatnio było -18st. to zużywał nawet 20m3. Dodam, że w tym jest również podgrzewanie wody(zasobnik 150l). mam pytanie do tych, którzy są już biegli i mają doświadczenie w obsłudze takiego pieca czy jest możliwość dokonania jakichś regulacji, które mogą wpłynąć na zmniejszenie zużycia gazu przez ten piec??? Wydaje mi się, że średnio licząc 15m3 na dobę to trochę dużo, zwłaszcza, że moi sąsiedzi zużywają go ok 30% mniej ale mają piece Vissemana. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

• Fibaro
  • #2 27 Sty 2010 17:47
    hilzie
    Specjalista - systemy grzewcze

Czy to Viessman czy Vaillant czy jeszcze inna marka ,nie ma to znaczenia.
    Każdy kocioł kondensacyjny ma prawie taką samą sprawność (+- 1%).
    Natomiast instalacje są różne ,domy są różne i upodobania właścicieli co do panujących temperatur w poszczególnych pomieszczeniach są różne .I to one mają wpływ na sprawność i zużycie gazu . W kondensacie sterowanym pogodowo ,najważniejsza jest krzywa grzewcza ,im niższa tym większa sprawność kotła.
    Masz ustawioną bardzo komfortową temperaturę dzienną (24st) ,a każde podniesienie temperatury o 1 stopień ,to wzrost zużycia gazu o ok. 5-8% w stosunku do temperatury tzw.obliczeniowej czyli 20 st.
    Obniż temperaturę o 1-2 stopnie i zauważysz niższe spalanie .
    Możesz też obniżyć krzywą grzewczą np 0.9 -0.95 .
    Pamiętaj że kocioł kondensacyjny ma sprawność najwyższa przy niskich temperaturach zasilanie/powrót (szczególnie powrót) lepiej by kocioł pracował długo jednostajnie niższą temperaturą ,niż krótko wysoką.

• Fibaro
  • #3 27 Sty 2010 18:21
    marcinuk
    Poziom 9  

Temperaturę mam ustawioną na 22 stopnie w trybie nocnym na parterze domu i 20 st. w trybie nocnym na poddaszu natomiast w ciągu dnia na obu kondygnacjach 19 st. Rozrózniam tu parter i poddasze, gdyż są to dwa niezależne obiegi sterowane osobnymi sterownikami radiowymi. W ciągu dnia na parterze instalacja raczej nie załącza się gdyż jest tu ciepło na poddaszu dogrzewa w ciągu dnia. Wydaje mi się, że przy takich nastawach pobór gazu jest dość duży. Czy obniżenie krzywej grzewczej obniży zużycie gazu??? Mój instalator powiedział, że nie powinna być ustawiona niżej niż 1,2 gdyż tak zaleca producent, a przy większych mrozach należy ją zwiększyć. Czy to prawda?? Domyślam się, że podniesienie wartości krzywej grzewczej powoduje wzrost zużycia gazu, czy się mylę??

Dodano po 3 [minuty]:

Chyba popełniłem jakąś gafę z tą temperaturą. mam ustawione 22 st. na sterowniku radiowym a rozumiem, że to wartość HK1 na piecu jest zadaną temp. ( a nie na sterowniku) i to ta wartość ma wpływ na pobór gazu i jeszcze pytanie co to jest ta Temp. obniżona i na co ona ma wpływ dla użytkownika?? Pewnie się dziwicie, że pytam o takie banalne rzeczy ale ja startuję od zera z obsługą tego pieca.

• #4 29 Sty 2010 01:33
    DARIUS67

Zrezygnuj, lub zdecyduj się co i jak chcesz regulować. albo pogodówka albo termostaty pomieszczenia. temp. obniżona to np. temp nocna, a temp. komfortowa to dzienna. Napisz jaki masz regulator pogodowy- jego symbol, to może ci pomogę.

Zdanie rozpoczynamy, pisząc dużą literę.
    Proszę poprawić
    mod - mirrzo

• #5 30 Sty 2010 10:45
    marcinuk
    Poziom 9  

Dla mnie ważna jest temp. w pomieszczeniach i myślałem, że ustawiając temp. na regulatorze w pomieszczeniu to właśnie regulator steruje pracą pieca a nie pogodówka i teraz to już sam nie wiem co w końcu rządzi tym piecem. Chciałbym się wreszcie dowiedzieć jak ustawić ten piec aby był on w miarę oszczędny bo do tej pory to połyka tyle gazu ile sam chce i ciężko mi cokolwiek w nim ustawić. Kiedys coś czytałem, że pogodówka może powodować wariacje pieca ale ja nawet nie wiem jaki jest jej wpływ na pracę pieca i jak ją wyłączyć a instrukcja pieca ogranicza się do opisu przycisków i pokręteł. Co do modelu pogodówki to mam VRC 693. Mam nadzieje, że coś mi ktoś pomoże bo przez ostatnie 24h przy temp dodatniej ok. 2 st. połknął mi 20m3 gazu -ZGROZA!!!!. Nawet przy 20 st mrozu tyle nie brał.

• #6 30 Sty 2010 11:38
    DARIUS67

Regulator to chyba Vrc 630?
    Podnieś na regulatorach radiowych temp. pomieszczenia na maksa i rozpocznij poszukiwanie krzywej grzewczej. W temacie poniżej " calormatic 360 regulacja" opisałem jak to zrobić.
    Jeżeli masz na regulatorze więcej obiegów to ustawiaj krzywe grzewcze na każdym z obiegów.
    Regulator vrc 630 to bardzo dobry sterownik pogodowy ale zależy jak jest ustawiony i z jaką instalacją ma pracować. Wydałeś na pogodówkę prawie 2,5 tysiąca to go wykorzystaj. Ten regulator podpowiada na każdej stronie w dolnym pasku co możesz zrobić. Poza tym pamiętaj o instrukcji. Czy kocioł uruchamiał ci serwisant czy instalator.W obowiązku uruchamiającego było przeszkolenie cię z obsługi kotła i regulatora.

• #7 30 Sty 2010 11:48
    hilzie

VRC 693 to symbol czujnika temperatury zewnętrznej , a nie regulatora.
    Czujnik podłączony jest do regulatora pogodowego (Podaj model).
    Działanie pogodówki polega na ustaleniu temperatury wyjściowej z kotła w zależności od temperatury zewnętrznej. zgodnie z zaprogramowaną charakterystyką . np. krzywa grzewcza1 -przy temp 0 st na kotle masz ok 48st , przy -10st -58 ,a przy -20 ok 68 st .jak ustawisz niższą krzywą grzewczą np. 0.9 czy 0.8 ,to temperatury wyjściowe z kotła będą odpowiednio niższe.Możesz spróbować ustawić niższą krzywą grzewczą.

• #8 30 Sty 2010 11:53
    marcinuk
    Poziom 9  

Regulator mam VRC 693 tak jak napisałem a nie 630. mam dwa obiegi jeden na górze i jeden na parterze i do każdego regulator temp pokojowy. Czyli nastawić oba regulatory pokojowe na max.? Ale ja piec mi pokazuje nastawy tylko dla jednego obiegu nie mam dal dwóch. mam jedną krzywą grzewczą, jedną HK itp. piec mi montował instalator i on go uruchamiał.

• #9 30 Sty 2010 12:09
    hilzie

Już ci pisałem że VRC 693 to nie jest nazwa regulatora, tylko samego czujnika ,który jest podłączony do regulatora . Regulator ma nazwę calorMATIC i numer np 400,430 630 620 .

• #10 30 Sty 2010 12:33
    marcinuk
    Poziom 9  

Ok, przepraszam, za błędne informacje ale faktycznie na wyświetlaczu na dole podaje nazwę VRC 430. W takim razie w sprawie krzywej grzewczej mam już troche jaśniej. Teraz poradźcie co dalej robić aby coś zmienić. jak mam ustawić krzywe grzewcze dla każdego z obiegów skoro na wyświetlaczy pokazuje mi się tylko jedna, to samo jest z temp. pokojową HK1. I jeszcze jedno skoro ustawię regulatory pokojowe na max. wartość to będzie mi piec grzał na maxa i jeszcze więcej gazu pożerał. I jeszcze jedno, czy wszystkie regulacje trzeba dać na ręczne czy automatyczne?

Dodano po 19 [minuty]:

DARIUS67 jeszcze mam do Ciebie prośbę o objaśnienia co do pewnych pojęć jakie używasz gdy opisujesz regulacje, co to są tryby: termostat, tryb zegarowy-automatyczny, adaptacja, korekta??? ja się z tym na moim piecu nie spotkałem.

• #11 30 Sty 2010 12:35
    hilzie

Regulator VRC 430 obsługuje tylko jeden obieg grzewczy ,nie można zaprogramować dwóch róznych stref.możesz ustawić jedną krzywą grzewczą ,ale masz jeszcze dwa regulatory pokojowe .napisz czy masz sprzęgło hydrauliczne i dwie pompy dla dwóch obiegów grzewczych czy tylko jedną,

• Fibaro
  • #12 30 Sty 2010 12:41
    marcinuk
    Poziom 9  

Co do sprzęgła hydraulicznego to nie bardzo wiem co to jest, natomiast pompe mam tylko jedną, na dole przy głównej ,,rozdzielni". A czy to jest bład instalatora, że mam taką pogodówkę przy dwóch obiegach czy jest to dopuszczalne zastosowanie? I teraz skoro mam taki układ to z jakiego poziomu regulacji wystartować na piecu i jakie wartości temperatur na regulatorach pokojowych? I ważna sprawa, do tej pory miałem tak zaprogramowane regulatory, ze w różnych godzinach miałem różne wartości temperatur, tzn. wieczorem miałem 22st. w nocy między 22-3.00 mialem wyłączone grzanie na dole bo mi podłogówka utrzymywałe temp., to samo w dzień, natomiast na górze miałem na reg cały czas ok 20 st. Jak to teraz zgrać???

• #13 30 Sty 2010 12:49
    hilzie

Czyli jeden regulator steruję pracą mieszacza na podłogówkę ,a drugi obiegiem grzejnikowym na pięrze?

• #14 30 Sty 2010 13:48
    marcinuk
    Poziom 9  

Nie do końca. jeden regulator steruje podłogówką na dole a drugi to grzejniki i pogłogówka w łazience na górze.

• #15 30 Sty 2010 14:20
    hilzie

To już wiem,Pytanie dotyczyło czym sterują regulatory ,w sensie pompa kocioł itd. Do czego są podpięte ,Co jest elementem wykonawczym .
    Jak temperatura podłogówki dojdzie do nastawionej to co regulator wyłącza? kocioł czy pompę mieszającą .I tak samo drugi ,co wyłącza.

• Pomocny post
    #16 30 Sty 2010 19:28
    DARIUS67

No to wiemy już że masz regulator vrc 430 bez modułu rozszerzającego vr 61 który może rozbudować 430 o drugi obieg-mieszaczowy-podłogowy. Wiemy też że masz zamontowaną dodatkową pompę do podłogówki. Wiem też że czeka cię przebudowa kotłowni polegająca na zamontowaniu sprzęgła pompy obiegu grzejników i o ile nie masz zaworu trójdrogowego z napędem-siłownikiem to jeszcze to. + moduł vr 61. Masz wybór poszukać nowego instalatora lub męczyć się z nieregulowalnym systemem. Piszesz że podłoga to cały parter + górna łazienka, więc uważam że przebudowa jest konieczna.

Do czasu przebudowy ustaw pokrętło od CO na kotle w pozycję maks. potem przestaw krzywą grzewczą na 0,5 lub niższą na sterowniku. Jeżeli pomieszczenia ogrzewane mają mocno przewymiarowane grzejniki to staraj się dopasować krzywą. Im niższa tym lepiej z tym że niewolno przekroczyć krzywej 0,5. Napisz czy regulator masz zamontowany w kotle czy w pomieszczeniu. Gdy regulator zamontowany jest w panel kotła to nie ma możliwości uruchomienia trybu korekta lub termostat. Nastawy te ustawia się na regulatorze na stronach kodowanych.

Regulatory radiowe ustaw na maks. bo któryś z nich rozłączy kocioł od CO

• #17 30 Sty 2010 20:03
    marcinuk
    Poziom 9  

To z tego co mi napisałeś wnioskuję, że regulatory pokojowe nie spełniają swojej funkcji obecnie. Co do panela VRC 460 to jest zamontowany w panelu pieca grzewczego. W jaki sposób mozna rozbudować go o ten modół vr 61 i co dzięki niemu osiągnę. Możesz mi też napisać jakie funkcje pełnią sprzęgło pompy obiegu grzejników i ten zawór trójdrogowy z napędem-siłownikiem. Z góry dzięki. W poniedz. będzie u mnie ten instalator to wtedy go wypytam co zrobił i czemu nie tak jak trzeba. Jeszcze jakbyś mógł w przybliżeniu powiedzieć mi jaki czeka mnie koszt chcąc zrobić to jak należy z tymi elementami, które wymieniłeś i czy jest to wykonalne. Co do ogrzewania to na dole mam ok 70m podłogówki, grzejnik w łazience i w pokoju , natomiast na górnej kondygnacji mam podłogówkę w łazience i tam też grzejnik i dodatkowo grzejniki w 4 pokojach. Ustawienie pieca na max. i krzywej na 0,5 spowoduje to, że praktycznie nie mam żadnej regulacji temp. i temp na górze i dole będzie taka sama?? no i regulatory pokojowe bezużyteczne?? Z tego co Cię zrozumiałem to krzywa ma być 0,5 lub niższa??

• #18 30 Sty 2010 22:53
    DARIUS67

Z uwagi na to że kocioł ogrzewa równocześnie grzejniki i podłogę to musisz ograniczyć temp. zasilania, a max. temp zasilania podłogi to 55 stop.C. Tak jak pisałem powinieneś odszukać krzywą grzewczą. Jeżeli masz dom dobrze ocieplony to dla podłogi 0,5 będzie prawdopodobnie zbyt wysoka a co z temp na grzejnikach to się okaże.

Na regulatorze na obiegu grzewczym HK1 (chyba że zmieniłeś nazwę obiegu) ustaw z auto na ręczny potem ustaw jaką temp. chcesz osiągnąć w pomieszczeniu. Regulatory radiowe jak już wiesz są zbędne. Regulator rozbudowany o vr 61 pozwoli ci na swobodną niezależną regulację obiegów grzewczych. Gdybyś miał problemy z nastawami na regulatorze to pisz bo znam je wszystkie na pamięć.(jestem serwisantem gwarancyjnym)
    Regulator który masz zamontowany w kotle może być zamontowany w pomieszczeniu ale wymaga to 2żyłowej instalacji elektrycznej. Wymiana danych pomiędzy regulatorami odbywa się poprzez wymianę danych tzw szyną bus oznacza to że na 2 żyłach płyną wszystkie informacje wraz z zasilaniem. W związku z tym regulator steruje wszystkimi podłączonymi urządzeniami i obiegami a po podłączeniu vr61 pojawia się na wyświetlaczu 430 dodatkowy obieg mieszaczowy-czyli twój podłogowy i jego nastawy czasowe, krzywe ,ograniczenie temp. na podłogę i inne. Vr61 to oddzielna skrzynka do której zostaną podłączone : pompa obiegu grzejnikowego,pompa obiegu podłogowego,zawór trójdrogowy i o ile masz to pompa cyrkulacji ciepłej wody. Regulator przyszłościowo może być dalej rozbudowany o moduł sterowania układem solarnym lub zdalne sterowanie.
    Twój przyszły system grzewczy będzie pracował tak: kocioł będzie dostarczał ciepło do sprzęgła hydraulicznego a pompy obiegów grzewczych będą to ciepło odbierać i przekazywać do pomieszczeń. Niezależna regulacja pozwoli ci niezależnie sterować każdym obiegiem. Będziesz mógł załączyć lub wyłączyć każdy z obiegów nie zależnie.
    Sprzęgło jest niezbędne dla swobodnych przepływów obecnie pompa w kotle pompuje wodę w pompę od podłogówki to zakłóca przepływy "zabierając" wodę-ciepło z jednego lub drugiego obiegu, a podczas grzania cwu przepływ przez grzejniki będzie odwrotny czyli od powrotu do zasilania a to skutkuje uderzeniami od strony zaworów.
    Hałas po pewnym czasie pracy w takim układzie będzie nie do zniesienia. Będziesz wstawał w nocy aby pozakręcać głowice termostatyczne na grzejnikach.
    Jeżeli chodzi o koszty to podam ci ceny netto z cennika vaillant - vr61 -847zł pozostałe elementy to sprzęgło WH 40 -1120zł. (jeżeli kupisz inne sprzęgło to musisz dokupić czujnik VR10 - 138zł.) zawór trójdrogowy z napędem - 948zł (może być inny byle by był z siłownikiem na 230 V)instalator jeżeli nie wie co kupić to w hurtowni mu dobiorą całość. To nic nowego, raczej jesteś wyjątkiem z taką instalacją. W necie i prasie branżowej na ten temat mówiono już bardzo dawno, jak widać temat nadal aktualny. Aha potrzebna jest jeszcze pompa na grzejniki ale ceny nie znam.

• #19 31 Sty 2010 11:40
    marcinuk
    Poziom 9  

Ok. No to mam juz troche jaśniej. W tym układzie co mi opisałeś to podłogówka na parterze i w łazience u góry musi stanowić jeden obieg nie rozdzielamy ich?? Jeszcze mam takie pytanie - czy ten modół VR 61 to podłacza się dodatkowo do tego co mam VRC 430, czy w jego miejsce a VRC 430 się wymontowuje? Jeśli montuje się go do VRC 430 to gdzie go mocujemy, gdzieś w poblizu kotła i łączymy jakimiś przewodami z VRC 430?? Wymaga on jakichś dodatkowych ustawień i instalacji po podłączeniu czy VRC 430 wykryje go automatycznie?? Jaka jest funkcja zaworu trójdrogowego z napędem i gdzie go się wpina w instalację?? Pytam aby być przygotowanym do jutrzejszej dyskusji z moim instalatorem.

• #20 31 Sty 2010 13:19
    DARIUS67

430 to sterownik z wyświetlaczem który może pozostać w kotle ale może on pełnić rolę zdalnego sterownika o ile zostanie podłączony na ścianie w pomieszczeniu ogrzewanym. Oznacza to że jeżeli zamontujesz go tam gdzie jest podłogówka lub tam gdzie są grzejniki
    to będziesz mógł uaktywnić wpływ temp pomieszczenia na danym obiegu.
    VR61 to moduł rozszerzający. Jest to oddzielna skrzynka do której podłączamy elektrycznie pompy dlatego też najlepiej umieścić ją w pobliżu tych pomp. Połączenie kotła z VR61 i VRC430(o ile będzie w pokoju) odbywa się poprzez 2-żyłową instalację BUS. Bus to 2 żyły przewodu podłączone równolegle do wszystkich sterowanych tym systemem odbiorników. Po połączeniu system sam się zkonfiguruje a na wyświetlaczu od 430 pojawi się dodatkowy obieg mieszacza do ustawień podobnych jak HK1.
    Czyli teraz na wyświetlaczu masz HK1 i poniżej pojawi się HK2, a na następnych stronach
    pojawi się strona do ustawień czasowych i parę innych dotyczących HK2

Obieg mieszacza czyli zawór trójdrogowy steruje precyzyjnie temp. tego obiegu. Działa on tak że miesza wodę powrotną z podłogi z zasilającą aby temp była równa z temp zadaną przez krzywą-pogodówkę. Najczęściej obieg grzejników wymaga wyższej temp. a obieg podłogi niższej dlatego konieczny jest zawór mieszający.
    Jeżeli masz dalsze wątpliwości to pytaj.

• #21 31 Sty 2010 15:46
    marcinuk
    Poziom 9  

U mnie VRC 430 pozostanie w piecu bo nie mam zadnych kabli przeciągniętych do pomieszczeń, a że to nowy dom to niechciałbym rujnować teraz wszystkiego. Chciałbym wykorzystać te regulatory radiowe co mam o ile to możliwe.

• Pomocny post
    #22 31 Sty 2010 21:50
    DARIUS67

Możesz je zostawić ale, zastosowanie ich jest ograniczone do wyłączenia CO, a raczej pomp. Proponuję tak. Na sterowniku pogodowym, jak znajdziesz swoją krzywą grzewczą, która utrzyma zadaną temp. pomieszczenia w normalnych warunkach, można dołączyć radiowe sterowniki.
    Powiedzmy, że z jakiejś przyczyny wzrośnie temp. pomieszczenia(mocne nasłonecznienie,dużo gości, kominek, nagłe ocieplenie), pomimo dobrej krzywej, to sterownik radiowy rozłączy pompę. Np. na sterowaniu pogodowym ustawiona temp to 22 stopnie, a na radiowym 23 stopnie. Jeżeli wzrośnie temp. powyżej zadanej na sterowaniu pogodowym, to radiowy wyłączy ten obieg pompy. Pozostałe obiegi, kotła i drugiego obiegu będą sterowane nadal przez pogodówkę. Jeżeli i drugi obieg wyłączysz radiowo, to kocioł dostarczy ciepło tylko do sprzęgła, ale na chwile będzie się uruchamiał. Można też połączyć poprzez przekaźnik te radiówki tak, by przy wyłączeniu obu obiegów wyłączyć również kocioł.

Tak jest czytelniej
    mod - mirrzo

• #23 08 Wrz 2013 11:40
    marcinuk
    Poziom 9  

Kotłownia przebudowana...i nie ma już ww problemów;)
    Dziękuję wszystkim, którzy mi udzielali porad.
    Pozdrawiam,

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo