Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po odłaczeniu akumulatora sonda lambda nie działa prawidłowo

02 Lut 2010 12:17 6930 13
 • Uczeń
  Witam,
  odłączyłem akumulator w czasie ostatnich mrozów na dwa dni, i po ponownym uruchomieniu samochodu prawdopodobnie sonda lambda nie działa prawidłowo.
  Takie mam objawy zwiększone spalanie o około 20 %, zmniejszona moc silnika, praktycznie nie ma żadnego przyspieszenia, falowanie na niskich obrotach, silnik po wciśnięciu pedału gazu najpierw się dławi, później przyspiesza nagle z ostrym szarpnięciem, objaw ten jest silny zwłaszcza na benzynie, na LPG jest trochę lepiej ale też jest to odczuwalne.
  Samochód WV Golf III 1.6kat, rok 1995, zasilany benzyna +LPG.
  Jeśli to sonda, to podrzućcie jakie mam możliwości (o ile takie są) jej naprawy.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 21  
  Pierw napisz jaką masz instalacje gazową, a co do sondy to małoprawdopodobne.
 • Uczeń
  Instalacje mam taką:
  Reduktor BRC typ ECO
  wielozawór ty EUROPA
  inny typ: Lambda BLITZ
  Wtrysk system BLITZ, JUST

  o to chodzi???
 • Poziom 18  
  Jeżeli chodzi o Blitza lub Justa to żaden z nich nie rozprogramowuje się po odłączeniu Aku. Zważając na to iż problem występuje na gazie i benzynie osobiście podejrzewam że odłączenie klemy spowodowało wykasowanie błędów ECU które sterownik Boscha niewątpliwie złapał podczas jazdy na gazie a co za tym idzie praca silnika mogła ulec zmianie. Sondę można sprawdzić zwykłym miernikiem (V) wkuwając się w przewód sygnałowy (czarny w czteroprzewodowej sondzie) a napiecie na nim powinno oscylować od~0.1 - 0.9 V
 • Uczeń
  A jak mozna naprawic, wykasowac te błędy. W tamtym roku było tak samo, ale po około miesiacu samo sie naprawiło.
 • Użytkownik obserwowany
  Trzeba pojezdzić na beznzynie żeby komp się ustawił.
 • Uczeń
  I tu jest nastepny problem, bo to szarpanie przy przyspieszaniu i zwalnianiu jest tak mocne ze sie obawiam o skrzynie biegów.
 • Poziom 2  
  Mam podobny problem na benzynie nie ma takiej mocy i podczas jazdy hamuje jakby benzyny brakło i za chwilę podobnie jedzie wymieniłem ostatnio pompę paliwa i tak się zaczeło dziać że na gazie ma większe przyspieszenie niż na benzynie silnik mam 1.8 monowtrysku jak zdemontowałem starą pompę miała 3.2bara a w sklepie powiedziano mi że prawidłowo powinna do takiego silnika iść 1.2bara czy to może być spowodowane tym że założyłem mniejszą pompę 1.2 zamiast takiej co była 3.2
 • Poziom 18  
  ciśnienie wtrysku/ciśnienie w układzie 0.8 - 1.2 bar wg. eTech
  Może warto sprawdzić filtr paliwa???
 • Poziom 22  
  a jak zmienia się napięcie na sondzie (czarny przewód)...?

  Tzn jak mierze swoją to na biegu jałowym zmienia się od 0,2V do 0,9V, ale bardzo bardzo szybko i bardzo skokowo, np miernik tak pokazuje:

  0,2V... 0.65V... 0,23V... 0.92V...0,46V... 0.23V... itd.
  chaotyczne, szybkie zmiany wartości.

  Czy ta wartość powinna być w miarę stała i zwiększać/zmniejszać (jakoś liniowo?) się z ilością przepływy spalin/wciśniętym pedałem gazu, czy tak właśnie działa sonda i te wskazania jej są dość chaotyczne?

  Oporność zimniej grzałki mam około 5 omów, a napięcie na nie rozgrzanej sondzie mam 0,45V, jak się nagrzeje to się zmienia jak wyżej opisałem. Pomiar przy pracy na biegu jałowym.
 • Poziom 42  
  Podpowiem ci, że sonda lambda nie "działa" tylko odczytuje wartości, to jest czujnik a nie element wykonawczy
 • Poziom 9  
  założyciel tematu zostawił go na 3 miesiące więc chyba już nie potrzebuje pomocy tym bardziej że teraz jest już ciepło, a duże spalanie pewnie ustąpiło po mrozach
 • Poziom 22  
  Ok, dalszy ciąg doktoryzowania się z sondy lambda... :]

  1. Podłączenie do komputera nie zawsze wykaże nam usterkę sondy ponieważ jej uszkodzenie może nastąpić w jeden z wielu sposobów. Komputer nie zawsze to odpowiednio zinterpretuje.
  Jak całkowicie zdechnie sonda to on to rozpozna, jak będzie dalej działać, ale jej parametry będą wariować to guzik z tego, tylko jej podmiana da efekt.

  2. Drążę MOCNO temat sondy lambda od tygodnia, na razie nic nie ruszałem w samochodzie, czytam w necie tematy, mierzę miernikiem i weryfikuję swoje dane. Nagrałem wczoraj pomiar mojej sondy, wideo już powinno być dostępne, nie mam podglądu w pracy bo są blokady, ale podaje link:
  http://vimeo.com/11504401
  Napięcie się niby zmienia ale za wolno i zakres zmian jest za mały.
  Zgadzało by się to z tym opsiem:
  http://www.ngkntk.pl/Testy_dzialania.1344.0.html
  Komp pokazuje brak błędów, a jednak objawy są typowe dla sondy, m.in,. spalanie około 17L/100km, delikatne szarpanie po uruchomieniu samochodu. W dodatku nie zawsze są takie objawy - być może sonda wariuje w różnym czasie, może się nie nagrzewa do końca, może się za bardzo nagrzewa, może jest oblepiona czymś - cholera wie, bez wymiany i sprawdzenia na innej się nie da tego sprawdzić...
  Przepływka, silniczek krokowy sprawne.

  3. Sondę poprawnie zmierzyć można raczej miernikiem ANALOGOWYM lub w idealnej sytuacji oscyloskopem - poza napięciami wadzimy dokładny przebieg.
  Mierniki cyfrowe w większości przypadków uszkodzeń sondy nie raczą sobie z pomiarem, mają za wolne próbkowanie i pokazują wyniki pomiaru chaotycznie i skokowo. Natomiast mierniki analogowe czasami mają za dużą bezwładność i z kolei nie pokażą baaardzo szybkich zmian napięcia, a tym bardziej mierniki cyfrowe...
  Tak wiec należy używać mierników analogowych.

  Temat jeszcze rozpoznaję, ale na 90% w przyszłym tygodniu będę kupował oryginał BOSCHa i podmieniał, z nadzieją na lepszą pracę silnika... :]

  BTW,
  Tutaj jest sporo dokumentów z info o sondach. W tym zdjęcia uszkodzonych - po wykręceniu swojej można próbować porównać i ocenić.
  http://www.boschautoparts.com/Techni...Resources.aspx
  Wykresy, zdjęcia itp.